Hayvanlar, Animalia krallığının çok hücreli, ökaryotik organizmalarıdır. Tüm hayvan türleri hareketlidir, yani hayatlarının noktasından bağımsız ve kendiliğinden hareket edebilirler. Bütün hayvanlar heterotroftur. En bilinen hayvan filum deniz türleri. Hayvanlar, omurgalılar, yumuşakçalar, eklembacaklılar, annelidler, süngerler ve balıklar gibi çeşitli alt gruplara ayrılır. Bu alt gruplar kendi gruplarına göre alt sınıflara ayrılır..

Hayvanlar heterotrof olduklarından, doğrudan veya dolaylı olarak canlı organizmalarla beslendikleri anlamına gelir. Bunlar yine otoburlar, etoburlar, omnivorlar ve parazitler olarak alt gruplara ayrılır. Genel olarak, tüm hayvanlar yırtıcıdır. Bu, diğer canlı organizmalar üzerinde yiyecek avladıkları anlamına gelir. Genel olarak, bazı hayvanların nesli, yeryüzündeki değişiklikler nedeniyle bir yıldan beri gerçekleşmişti..

Hayvan türleri

Hayvanların genellikle kamçılı bir ökaryottan evrimleştiği kabul edilir. Bunlar hidrotermal menfezlere yakın yaşıyorlar ve okyanus tabanındaki soğuk sızıntılar güneş ışığının enerjisine bağlı olmayacak. Hayvanlar iki geniş gruba ayrılır: omurgalılar ve omurgasızlar. Omurgalılar, omurgası olan hayvanlardır. Omurgasızlar, omurgası olmayan hayvanlardır. Dünyada farklı hayvan türleri vardır. Bugün burada dünyadaki 25 farklı hayvan türünün listesini fotoğraflarıyla kısaca açıklıyoruz..

Dünyadaki Farklı Hayvan Türleri Listesi:

Aşağıdaki farklı vahşi hayvan türlerine göz atın:

1. Yıldız Balığı:

Yıldız balığı

Aile ve Tarih: Asterozoa’nın daha yüksek bir sınıflandırmasında sınıflandırılır. Denizyıldızı, yıldız şeklinde olan deniz yıldızlarıdır. Bunlara sepet yıldızları ve kırılgan yıldızlar gibi başka isimler bile denir. Tüm dünyada deniz tabanında yaklaşık 1500 deniz yıldızı türü vardır. Deniz omurgasızlarıdır. Bunlar fırsatçı besleyicilerdir. Hasarlı parçaları veya dökülen parçaları kendi başlarına yenileyebilirler..

Bilimsel ad: asteroit.

Yavrulamak: asteroit

Boy uzunluğu: Beş ila On İnç

Ağırlık: 11 Pound’a kadar

Ömür: 35 Yaşına Kadar

besleme: Küçük balık, Midye ve İstiridye

Menşei ülke: Atlantik Bölgesi

2. Kurbağa:

Kurbağa

Aile ve Tarih: Salientia sınıflandırması altında sınıflandırılmıştır. Kurbağalar da hayvanlar grubuna girer. Kurbağalar büyük etoburlardır ve çeşitlidir. Kısa gövdeli ve kuyruksuz amfibilerdir. Dünyada yaklaşık 4.800 tür var. Bu, sırayla en çok omurgalı olan ilk hayvandır. Üç odacıklı bir kalptir. Kurbağanın hareketi, zıplamak, yürümek, koşmak, yüzmek, oyuk açmak, tırmanmak ve süzülmektir. Kurbağaların kavrama boyutu 3000-6000 olacaktır..

Bilimsel ad:anura.

Yavrulamak: Salientia

Boy uzunluğu: 5.5cm

Ağırlık: 28gm civarında

Ömür: 10-12 yıl.

besleme: Böcekler, Küçük Kurbağalar, Solucanlar

Menşei ülke: Avrupa

3. Semender:

semender

Aile ve Tarih: Amfibi filumu altında sınıflandırılır. Çinli dev semender için debriyaj boyutu 400-500 civarındadır. Bunlar daha çok Holarctic Ecozone ve Neotropical bölgede görülür. Bunlar aynı zamanda fırsatçı yırtıcılardır. Solunum, solungaçlar, akciğerler, deri ve ağız ve boğaz zarları gibi kişiden kişiye farklılık gösterir. Yaşam süresi belirlenmedi.

Bilimsel ad: kaudata

Yavrulamak: filum amfibi

Boy uzunluğu: Vücut uzunluğu Çin dev semenderi için yaklaşık 1.2m ve Cope’nin dev semenderi için 12-19cm’dir..

Ağırlık: Semender hayvanının ağırlığı 25-30 kg.

Ömür: Yaklaşık 20 yıl

besleme: Böcekler, Küçük Kurbağalar, Solucanlar, Cırcır böcekleri

Menşei ülke: Kuzey Amerika

4. Bukalemun:

Bukalemun

Aile ve Tarih: Lguania sınıflandırması altında sınıflandırılmıştır. Dünyada yaklaşık 202 tür vardır. Debriyaj boyutu, örtülü bukalemun için 20-200 ve panter bukalemun için 10-40’tır. Ortama göre renkleri değiştirme yeteneğine sahiptirler. Deri altındaki guanin kristalleri renk değiştirmelerini sağladığından. Bu hayvanlar çoğunlukla yağmur ormanlarında bulunur. bunlar etobur.

Bilimsel ad: Bukalemunun bilimsel adı chamaeleonidae’dir..

Yavrulamak: Lguania

Boy uzunluğu: Gövde boyu 35-45 cm civarında olup türlere göre farklılık gösterir..

Ağırlık: 140gm ila 180gm

Ömür: 5 ila 10 Yıl

besleme: Cırcır böcekleri, Solucanlar ve Yapraklar

Menşei ülke: Afrika

5. Timsah:

Küba timsahı (Rhombifer)

Aile ve Tarih: Timsahların sınıflandırılması altında sınıflandırılır. Bunlar Asya, Afrika, Avustralya ve Amerika’daki tropik bölgelerde yaşayan büyük su sürüngenleridir. Dalış hızı suda kısa aralıklarla 24-2 km/s olacaktır. Toplam 14 mevcut tür vardır. Bu hayvanlar etoburlara aittir..

Bilimsel ad: Timsahın bilimsel adı Crocodylinae’dir.

Yavrulamak: Sürüngenler

Boy uzunluğu: Vücut uzunluğu yetişkinler için 4.3-5.2 arasında değişir ve bunlar da buna göre değişir..

Ağırlık: Timsahın vücut ağırlığı 410 kg olacaktır ve kütle türlere göre değişmektedir..

Ömür: Timsahın ömrü 70-80 yıldır.

besleme: Hayvanlar, Balıklar, Kuşlar

Menşei ülke: Asya

6. Nilgai:

Nilgai

Aile ve Tarih: Nilgai, Asya’nın en büyük antilopudur. Büyük ölçüde Hindistan’da, güney Nepal’in bazı bölgelerinde ve doğu Pakistan’da bulunur. Erkeklerde boynuz varken dişilerde yoktur. Erkekler dişilerden daha büyüktür. Bunlar otoburdur ve çalılıklarla alçak tepelerde yaşamayı tercih eder. Bu tür hayvanlar birer birer ve bazen ikiz doğururlar..

Bilimsel ad:Boselaphustragocamelus.

Yavrulamak: memeliler

Boy uzunluğu: Yaklaşık 6 Feet.

Ağırlık: Buzağılar genellikle doğumda 14-16 kg ağırlığındadır..

Ömür: Ömrü yaklaşık 12-13 Yıl.

besleme: Çimen, Bitkiler, Yapraklar

Menşei ülke: Hindistan

7. Aslan Kuyruklu Makak:

Aslan kuyruklu makak

Aile ve Tarih: Aslan kuyruklu makak, bir maymunun adıdır. Bu bir eski dünya maymunu. Bu hayvan maymunun bir özelliği, yüzünün etrafında aslan gibi tüyleri olmasıdır. Bunlar bir grup daha küçük makaklara aittir. Bu hayvanlar çoğunlukla tropikal yaprak dökmeyen ormanlarda bulunur. Küçük olanlar bir yıl süreyle emzirilir. Bunlar otoburdur ve insanlardan kaçınırlar..

Bilimsel ad: Macacasilenus

Yavrulamak: memeliler

Boy uzunluğu: Yaklaşık 2 Feet.

Ağırlık: Yaklaşık 2-10 Kg ağırlığındadır.

Ömür: Bu maymunun ömrü yaklaşık 20-30 yıldır.

besleme: Çimen, Bitkiler, Yapraklar, meyveler, hayvanlar, böcekler

Menşei ülke: Hindistan

8. Kedigiller:

kedigiller

Aile ve Tarih: Feliformia sınıflandırmasına girer. Felidae bir kedi ailesidir. Bunlar memeliler. Yaşayan kediler, Panterinae ve kedi adı verilen alt familyalara aittir. Pantherinae kaplan, aslan, jaguar, leopar, bulutlu leopar ve kar leoparı içerir. Felinae, panter olmayan kedileri içerir. Bütün kediler etoburdur. Kediler, ışığı göz küresine geri yansıtan ve belirgin bir parlaklık veren tapetum lucidum’un varlığı nedeniyle iyi bir gece görüşüne sahiptir. Bu hayvanların yaşam süreleri kedilere göre değişir.

Bilimsel ad: Felidae’nin bilimsel adı sadece Felidae’dir..

Yavrulamak: memeliler

Boy uzunluğu: 25 cm

Ağırlık: 4,5 kg

Ömür: 2-16 yıl

besleme: Hayvanlar, Kuşlar, Balıklar, Böcekler

Menşei ülke: Asya

9. Deniz Aslanları:

Deniz aslanları

Aile ve Tarih: Eared Seal’in daha yüksek sınıflandırması altında sınıflandırılır. Bu dünyada sadece yedi tür deniz aslanı görebiliriz. Bu hayvan grubuna pinnipedler denir. Deniz aslanları yaşadıkları yerdeki doğa ile çok uyumludur. Deniz aslanları etoburdur. Deniz aslanının ilginç gerçeği, tek bir yemde vücut ağırlıklarının %5-8’i kadar yiyecek almalarıdır..

Bilimsel ad: Deniz aslanının bilimsel adı Otariine’dir..

Yavrulamak: memeliler

Boy uzunluğu: 3 Ayak

Ağırlık: 45 kg

Ömür: Deniz aslanlarının yaşam süresi 20-30 yıldır.

besleme: Balık, yengeç gibi deniz ürünleri.

Menşei ülke: Arktik Bölgeler

10. Kelebek:

kelebek

Aile ve Tarih: Kelebek, böcekler filumunun altına girer.. Lepidoptera sınıflandırmasına girer. Esas olarak çiçeklerden nektarla beslenirler. Bunlara meyvelerin tozlaşması için taşıyıcılar da denir. Dünyada çok çeşitli türler mevcuttur. Bölgelerdeki tüm doğalarla uyumludurlar..

Bilimsel ad: Kelebeğin bilimsel adı Rhopalocera’dır.

Yavrulamak: Haşarat

Boy uzunluğu: Kelebeğin kanat açıklığı 6.5-8.6 cm’dir ve türe göre değişiklik gösterir..

Ağırlık: 0.3 gram

Ömür: Bir kelebeğin ömrü yaklaşık 12 aydır.

besleme: nektar

Menşei ülke: Tüm Dünyada (farklı türler farklı ülkelerde ortaya çıkmıştır)

11. Arı:

bal arısı

Aile ve Tarih: Apoidea sınıflandırmasına girer. Arılar, karıncalar ve eşekarısı ile yakından ilişkili olan uçan böceklerdir. Dünya çapında çok sayıda arı türü vardır. Bunlar tozlaşma için en iyi taşıyıcılardır. Arı tarafından salgılanan bal, tıbbi amaçlarla ve daha birçok amaçla kullanılmaktadır..

Bilimsel ad: Arıların bilimsel adı Ainthophila’dır..

Yavrulamak: Haşarat

Boy uzunluğu:  Arının boyu 1,1-1,3 cm’dir..

Ağırlık: 0.25 gram

Ömür: Yaşam süresi, kraliçe arı olan erkenci yaban arısı için yaklaşık 12 ay ve Batı bal arısı kraliçesi için 3 yıldır..

besleme: Nektar, Polen

Menşei ülke: Doğu Afrika

12. Ahtapot:

Ahtapot

Aile ve Tarih: Ahtapot, Mollusca filumunun altına gelir. Bunlar son derece zekidir. Bunlar esas olarak yengeçleri yerler. Ahtapot birçok kültürde yenir. Onlar da evcil hayvan olarak büyüdüler

Bilimsel ad: Bilimsel adı Octopoda, Octopodiformes sınıflandırmasına girer..

Yavrulamak: Yumuşakçalar

Boy uzunluğu:  Uzunluk 4,3 m olacaktır.

Ağırlık: Bu hayvan kütlesi yaklaşık 15 kg’dır..

Ömür: Ömrü yaklaşık 3-5 yıldır.

besleme: Solucanlar, Karidesler, Balıklar

Menşei ülke: Doğu Asya

13. Gastropod:

gastropod

Aile ve Tarih: Gastropoda, Yumuşakçalar filumunun altına gelir. Yumuşakçaların sınıflandırılması altında sınıflandırılır. Bunlara genellikle sümüklü böcek ve salyangoz denir. Binlerce deniz salyangozu türü vardır, deniz salyangozu, tatlı su salyangozu, kara salyangozu ve kara salyangozu görülür. 611 aile var. Bu tür hayvanlar univalve sahiptir. Bunlar otoburlar. Bunlar, vücut için koruyucu bir örtü görevi gören kabuklara sahiptir..

Bilimsel ad: Gastropoda’nın bilimsel adı sadece Gastropoda’dır.

Yavrulamak: Yumuşakçalar

Boy uzunluğu: 27,3 cm

Ağırlık: 25gm ila 45gm

Ömür: Ömrü yaklaşık 2-3 yıldır.

besleme: Bitkiler, Yosunlar ve Mantarlar

Menşei ülke: Kuzey Amerika

14. Yengeç:

Yengeç

Aile ve Tarih: Yengeçler filum kabuklularının altına gelir. Pleocyemata sınıflandırması altında sınıflandırılır. Genellikle göğüs kafesinin altına gizlenmiş kısa çıkıntılı bir kuyruğu vardır. Keşiş, porselen, at nalı ve kral yengeç gibi birçok yengeç vardır. Yengeçler tipik olarak yanlara doğru yürürler. Bunlar karmaşık davranışlara sahip aktif hayvanlardır. Uzun kuyruk zehirden oluşur. Yengeçler tüm dünyada yiyecek olarak alınır.

Bilimsel ad: Yengeçin bilimsel adı brachyuran’dır..

Yavrulamak: Kabuklular

Boy uzunluğu: Uzunluğu yaklaşık 1.8m.

Ağırlık: Yaklaşık 1 ila 3 pound

Ömür: 20 ila 30 Yıl

besleme: Mercanlar, Balıklar, Ölü Hayvanlar

Menşei ülke: Güneydoğu Asya

15. Amfipoda:

amfipoda

Aile ve Tarih: Peracarida sınıflandırmasına girer. Bunlar yanal olarak sıkıştırılmış gövdeye sahiptir ve çoğunlukla çöpçüler ve detritivorlardır. Dünyada yaklaşık 9.500 Amphipoda türü bulunmaktadır. Amphipoda türleri tüm dünyada besin olarak alınmaktadır..

Bilimsel ad: Amphipoda’nın bilimsel adı sadece Amphipoda’dır..

Yavrulamak: Kabuklular

Boy uzunluğu: Boyut 1 ila 340 milimetre arasında değişir

Ağırlık: Yaklaşık 50 gr

Ömür: 18 ay

besleme: Kabuklu Balık, Organik atıklar, solucanlar

Menşei ülke: Tayland ve Vietnam

16. Akrep:

Akrep

Aile ve Tarih: Dromopoda sınıflandırmasına girerler. Bu tür hayvanlar, dünyada bulunan yaklaşık 1750 türdür. Sadece 25 tür, bir insanı öldürebilecek zehir içerir. Akrep sokması acı verici ve zararsızdır. Akrebin hayatta kalma sıcaklığı 20 ila 37 °C arasındadır. Akrepler fırsatçı avcılardır.

Bilimsel ad: Akrepler

Yavrulamak: Araknidler

Boy uzunluğu: Akreplerin boy aralığı 9 mm’den 20 cm’ye kadardır..

Ağırlık: Yaklaşık 30 gr

Ömür: 3 ila 5 Yıl

besleme: Böcekler, Örümcekler, Kertenkeleler

Menşei ülke: Almanya

17. Köpek:

köpek

Aile ve Tarih: Gri kurt sınıflandırması altında sınıflandırılır. Gebelik süresi yaklaşık 63 gündür. Günde 10 saat uyuyor. Bir köpeğin yaşam süresi türlere göre değişir. Bu tür hayvanlar etçil hayvanlardır. Köpek türleri daha büyük olarak mevcuttur. Bütün köpekler evcildir. Bunlar avlanma, korunma ve çekme vb. için kullanılır..

Bilimsel ad: Köpeğin bilimsel adı Canis lupus Familiaris’tir.

Yavrulamak: memeliler

Boy uzunluğu:  Köpeğin omuzdan yüksekliği 16-86cm.

Ağırlık: Yaklaşık 40 Kg

Ömür: Doğal sebeplerin oluşması nedeniyle ankete göre 13 yıla kadar yaşar..

besleme: Hayvanlar, Kuşlar, Balık, Ekmek

Menşei ülke: İngiltere

18. Gergedan:

gergedan

Aile ve Tarih: Alt sınıfa kara gergedan, üst sınıfa Tek parmaklı toynaklı olarak sınıflandırılır. Gergedanın koşu hızı saatte 50 km’dir. Bu hayvanlar otobur.

Bilimsel ad: Gergedanın bilimsel adı Rhinocerotidae’dir..

Yavrulamak: memeliler

boy uzunluğu: yükseklik omuza 1.7-1.8m.

Ağırlık: Gergedan kütlesi 800-1400kg arasında değişir.

Ömür: Gergedanın ömrü beyaz gergedan için 40-50 yıl, siyah gergedan için 35-50 yıldır..

besleme: Bitkiler, Çim

Menşei ülke: Afrika

19. Geyik:

Geyik

Aile ve Tarih: Pecora sınıflandırması altında sınıflandırılır. Türler arasında katır, ak kuyruklu geyik, ren geyiği, kızıl geyik ve alageyik vb. bulunur. Bu konuda, antiloplar gibi kalıcı boynuzlu hayvanlardan farklıdırlar. Bu hayvanlar daha çok Afrika ve Asya ormanlarında görülür. Bunlar otobur.

Bilimsel ad: Geyiğin bilimsel adı Cervidae’dir.

Yavrulamak: memeliler

Boy uzunluğu: 2 mt

Ağırlık: Yetişkinler için kütlesi yaklaşık 30-300 kg’dır..

Ömür: 10-15 Yıl

besleme: Bitkiler, Çim

Menşei ülke: Afrika ve Asya

20. Primat:

primat

Aile ve Tarih: Bunlar Primatomorpha sınıflandırması altında sınıflandırılır. Primat, primatlar takımının annesidir. Bunlar tropik ormanların ağaçlarında yaşayan atalardan uyandırılır. Dünyada bugüne kadar bu hayvan türünde görülen yirmi beş tür bulunmaktadır. Bunlar çoğunlukla Asya ve Afrika bölgelerinin tropikal ormanlarında görülür..

Bilimsel ad: Primatın bilimsel adı Primattır..

Yavrulamak: memeliler

Boy uzunluğu: 1.2 mt

Ağırlık: Vücut kütlesi 20-200kg’dan öfkelenecek

Ömür: 10-15 Yıl

besleme: Bitkiler, Çimenler, Meyveler, Böcekler ve Küçük Hayvanlar

Menşei ülke: Sahra

21. Ayı:

Dayanmak

Aile ve Tarih:Caniformia sınıflandırması altında sınıflandırılır. Yetişkin aşamasında 48 km/s’ye kadar koşabilir. Seslendirme günah ayı inleme, hırıltı, havlama, hırıltı, kükreme ve uğultu. Çoğunlukla bitki yerler ama fırsatçı koşullarda hepçil olurlar..

Bilimsel ad: Bilimsel adı ayı Ursidae’dir

Yavrulamak: memeliler

Boy uzunluğu: Omuzlarda yükseklik 60-160cm olacaktır. Kuyruk uzunluğu 3-22cm, vücut uzunluğu 1.2-3m olacaktır..

Ağırlık: 80 kg – 600 kg

Ömür: 20 yıl

besleme: Balık, Küçük hayvanlar, meyveler, bal, yapraklar

Menşei ülke: Asya

22. Aslan:

Aslan

Aile ve Tarih: Bu hayvanlar, bir panterin daha yüksek sınıflandırması altında sınıflandırılır. Bunlar saf etoburlar. Beş büyük kediden biridir. Şimdiye kadar tanınan yaklaşık 12 aslan türü vardır. Çoğunlukla aslanlar en çok yalnızca Afrika bölgelerinde görülür..

Bilimsel ad: Aslanın bilimsel adı Panthera Leo’dur..

Yavrulamak: memeliler

Boy uzunluğu: Omuz hizasındaki yükseklik 1,2m olacaktır..

Ağırlık: Kütle yaklaşık 190kg.

Ömür: Ömrü yaklaşık 10-14 yıldır.

besleme: Et

Menşei ülke: Afrika

23. Sığır:

Sığırlar

Aile ve Tarih: Bos sınıflandırması altında sınıflandırılır. Sığırlar genellikle inek olarak bilinir. Çoğunlukla evcildir. Gebelik süresi 274 gündür. Günde yaklaşık 4 saat uyur. Dünyada yaklaşık 1,3 milyar sığır var.

Bilimsel ad: Sığırların bilimsel adı Bos Taurus’tur..

Yavrulamak: memeliler

Boy uzunluğu: 117 mt

Ağırlık: Kütle yaklaşık 190kg.

Ömür: 30 yıl

besleme: Çimen, Yem, Bitkiler, Yapraklar

Menşei ülke: Asya

24. Kaplumbağa:

Tosbağa

Aile ve Tarih: Kaplumbağa, sürüngenlerin altına giren bir hayvandır. Testudinidae’nin daha yüksek bir sınıflandırmasına göre sınıflandırılır. Bu hayvan hem omur hem de göğüs kafesidir. Omurgalılar arasında benzersizdir. Kaplumbağalar evcilleştirilir. Bunlar otoburlar. Debriyaj boyutu yaklaşık 30 yumurtadır.

Bilimsel ad: Bilimsel adı Testudinidae’dir.

Yavrulamak: Sürüngenler

Boy uzunluğu: 2 mt’ye kadar

Ağırlık: 400 kg’a kadar

Ömür: 100 Yıla Kadar

besleme: Çimen, Sebzeler, Böcekler, Bitkiler, Yapraklar

Menşei ülke: Asya

25. Tavşan:

Tavşan

Aile ve Tarih: Tavşanlar, leporidae ailesinden küçük hayvanlardır. Bu hayvanlar dünyanın çeşitli yerlerinde bulunur. Yaklaşık 13 tür ve genel olarak 8 vardır. Yavru tavşanlara yavru kedi veya kit denir. Erkek buck ve dişi doe olarak adlandırılır. Tavşanlar şafakta alacakaranlıktan daha aktiftir. 8.4 saat uyurlar. Bunlar otobur.

Bilimsel ad: Bilimsel adı Oryctolagus cuniculus’tur.

Yavrulamak: memeliler

Boy uzunluğu: 20 -50 cm

Ağırlık: 4,5 kg’a kadar

Ömür: Tavşanın ömrü yaklaşık 3 yıldır.

besleme: Çimen, Sebzeler, Böcekler, Bitkiler, Yapraklar

Menşei ülke: Asya

Dünya gizemli bir yer. Bilim adamlarının her gün yeni hayvan türleri keşfetmesiyle, dünyamızın ne kadar geniş olduğunu ve ne kadar az şey bildiğimizi anlayabiliriz. Hayvanlar, doğal ekolojiyi sürdürmek için çok önemlidir ve her hayvan çevreye katkıda bulunur. Bu makalede listelenen hayvanlar, hayvanlar aleminin en belirgin türlerinden bazılarıdır. Bu muhteşem varlıklara saygı duymak ve onlarla birlikte yaşamayı öğrenmek önemlidir..