Maymunlar! Peki, bu arsız, yaramaz yaratıklarla tanışmaya kimin ihtiyacı var? Yemeğimizi çalıyorlar, arka bahçelerimizde dinleniyorlar ve hatta tapınaklarımızda kaos yaratıyorlar. Ama hiç onların dünyasına bir göz atmayı ve bu primatlar hakkında daha fazla bilgi edinmeyi denediniz mi? Bugün, size farklı Maymun türlerini ve özelliklerini tanıtarak tam da bunu yapmanıza yardımcı olacağız..

maymun türleri

Krallıklarında 334’ten fazla maymun türü bulunan Maymunlar dünyası, sandığımız kadar basit değil. İnsanlara en yakın akraba oldukları için, onlarla yakın ve kişisel olmak ve ne yediklerini, nasıl yaşadıklarını vb. öğrenmek mantıklıdır..

Ciddi bir Maymun işine hazır mısınız? Birlikte okumak!

Maymun nedir? & Türleri:

Maymun, uzun bir kuyruğu ve düz, kısa bir yüzü olan 4 bacaklı bir primattır. Tüm uzuvlarda serbestçe hareket edebilir ve sağlam ayaklara ve avuç içlerine sahiptir..

Maymunlar doğrudan yavrularını doğuran memelilerdir. Genellikle “kabileler” veya “askerler” adı verilen gruplar halinde yaşarlar. Onları maymunlar ve goriller gibi diğer primatlardan ayırmanın kolay bir yolu, dallardan kolayca sallandıkları uzun kuyrukları ve yüzlerinde duyusal bıyık olmamasıdır..

Maymunların Sınıflandırılması:

Maymunlar genel olarak iki ana kategoriye ayrılır – Eski Dünya Maymunları ve Yeni Dünya Maymunları.

  • Eski Dünya maymunları, Afrika, Asya vb. Ülkelere ait olanlardır. Ormanlar, karla kaplı dağlar, tepeler ve hatta şehirler gibi çeşitli habitatlarda yaşarlar. Bu türleri Yeni Dünya türlerinden aşağı bakan burun delikleri ve sadece iki küçük azı dişi ile tanımlayabilirsiniz. Ayrıca renk körü oldukları bilinmektedir ve dünyayı sadece siyah beyaz olarak görebilirler. Bu kategoride yaklaşık 160 tür bulunmaktadır..

Örnekler: Babunlar, Langurlar, Makaklar, vb..

  • Yeni Dünya Maymunları Güney ve Orta Amerika, Meksika bölgelerine aittir. Genellikle tropikal iklimlerde yaşarlar ve hayatlarının çoğunu ağaçlarda geçirirler. Bu nedenle keskin tırnaklar ve daha uzun kuyruklarla donatılmıştır. Bu tür maymunlar geniş ve yuvarlak burun deliklerine sahiptirler ve bir insan gibi tüm renkleri görebilirler. Yeni Dünya Kategorisinde yaklaşık 174 tür bulunmaktadır..

Örnekler – Sincap Maymunları, Tamarin, Howler Monkey, vb..

20 Farklı Maymun Türünün Listesi ve Özellikleri:

İşte türleri birbirinden ayırt etmenize yardımcı olacak 20 maymun çeşidi hakkında detaylı bilgiler:

1. Babunlar:

babunlar

Babunlar, Eski Dünya maymun krallığındaki en büyük türlerden biridir. Ortalama bir erkek 33 ila 80 pound arasında bir ağırlığa sahiptir ve boyutu 20 ila 34 inç arasındadır. Genellikle Afrika, Asya ve Arap bölgelerinin yarı kurak ve tropik ormanlarında yaşarlar ve vahşi doğada 30 yıl ömürleri vardır. Bilimsel adı Papio’dur ve ten rengi zeytinden sarımsı kahverengiye kadar değişir. Babunlar her yerde yaşayan canlılardır ve meyveler, kökler, kemirgenler, çimenler, kuşlar ve hatta bazen geyik gibi daha büyük memelilerin bebekleri gibi buldukları hemen hemen her şeyde gelişirler. Kuyrukları olmasına rağmen, dal gibi nesneleri kavramak için iyi donanımlı değildir..

2. Makaklar:

makaklar

Makaklar, Hindistan, Pakistan, Çin, vb. Ülkelerde yaygın olarak bulunan Eski Dünya tipi maymun türleridir. Bunların arasında, Rhesus Makakları oldukça zeki ve uyarlanabilir türler olarak kabul edilir. Bu primatların bilimsel adı Macaca Mulatta’dır ve vahşi doğada ortalama ömürleri 4 yıldır. 8,75 ila 26,5 pound arasında herhangi bir ağırlıktalar ve boyları 17,75 ila 25 inç arasında değişiyor. Makaklar genellikle birkaç on ila birkaç yüz maymundan oluşan birliklerde yaşar ve birbirleriyle büyük bir sosyal bağ kurarlar..

3. Guenonlar:

Guenon maymunu

Guenonlar, Maymun krallığının en zarif ve güzel görünen türlerinden biridir. Bunlar Eski Dünya primatlarıdır ve siyah, kahverengi veya sarı benekli bir görünüme sahip yumuşak bir kürkle tanımlanabilirler. Bu hayvanın benzersiz özelliği, burnundaki kontrast renkli kürktür. Bu türün erkekleri yaklaşık 7 kg, dişileri ise 5 kg civarındadır. Uzunluk 42 ila 56 cm arasında değişmektedir. Guenonlar ormanlarda ve sulak alanlarda yaşar. Diyetleri meyveler, yapraklar, sebzeler, böcekler vb.den oluşur. Guenonların bilimsel adı Cercopithecus’tur ve ömürleri 20-30 yıl civarındadır..

4. Mangabeyler:

mangabeyler

Mangabeyler (Cerocebus), genellikle Afrika tropik ormanlarında bulunan eski dünya maymunlarıdır. Boyutları oldukça büyüktür ve ortalama vücut uzunluğu 40 ila 90 cm arasındadır. Bu türler 6 kg (dişi) ila 11 kg (erkek) ağırlığındadır. Bu türün benzersiz yönü, vücut uzunluğu kadar uzun olan olağanüstü uzun kuyruklarıdır. Mangabeylerin yüksek sesle iletişim kurarak iletişim kuran son derece sosyal hayvanlar olduğu bilinmektedir. Temel diyetleri tohum, meyve ve yapraklardan oluşur. Mangabeyler uzun ve keskin ön dişleri sayesinde sert meyveleri bile ısırıp tadını çıkarabilirler..

5. Kolobüs:

Kolobus maymunu

Siyah ve beyaz Colobus olarak da adlandırılan Colobus (Colobus Angolensis), Eski Dünya kategorisine ait yerli Afrika maymun türüdür. Gövde üzerinde güzel bir siyah kürk ve gür bir kuyruk, sakal ve başparmak ile manto üzerinde kürk gibi beyaz bir pelerin ile ayırt edilebilirler. Bu canlılar vahşi doğada ortalama 20 yıllık bir ömre sahiptir ve yaklaşık 4 ila 14 kg ağırlığında ve 1,3 m’ye kadar vücut uzunluğuna sahiptir. Uzun mantoyu çok yükseklerden atlarken paraşüt gibi çalışmak için kullanırlar. Bu yaprak yiyiciler, muhteşem kürkleri için avlanıyor ve yok olma tehdidiyle karşı karşıya..

6. Mandreller:

Mandrill Maymun

Mandrills (Mandrillus Sphinx), Eski Dünya maymunlarının en büyük türlerinden biridir. Renkli ve canlı görünümleriyle tanınırlar. Yüzlerindeki kırmızı ve mavi işaretler ve parlak kırmızı arka kısımlar ile bu yaratıkları kolayca tanıyabilirsiniz. Bu renkler, hayvanlar heyecanlanınca veya saldırganlaştıklarında daha da derinleşir. Genellikle utangaç ve münzevi olan Mandrill’ler nadiren kavga eder ve uzun köpek dişlerini kendilerini savunmak için kullanırlar. Ortalama ömürleri 20 yıldır, 77 kilo ağırlığında ve 3 fit uzunluğundadır. Mandrill’ler, toplu avlanma nedeniyle savunmasız türler olarak işaretlendi.

7. Langurlar:

langurlar

Langur Maymunları (Semnopithecus) Hindistan alt kıtasına özgüdür ve Eski Dünya kategorisinin bir parçasıdır. Ayrıca Hanuman Langur veya Hanuman Maymunları olarak da adlandırılırlar. Bu hayvanların vücut uzunluğu 40 cm’ye kadardır ve uzun bir kuyruğa göre 50 ila 100 cm arasındadır. Ortalama ağırlıkları 5.5 kg’dır ve 30 yıla kadar yaşayabilirler. Langurs, siyah yüzlü gri veya kahverengi bir gövdeyle tanımlanabilir. Tapınaklarda ve köylerde yaşamalarına izin veren Hindular tarafından kutsal kabul edilirler. Langurs ağırlıklı olarak yapraklar, meyveler, sebzeler ve küçük böceklerle beslenir..

8. Hortum:

hortum

Hortum (Nasalis Larvatus) aynı zamanda Borneo ormanlarına özgü eski dünya maymunudur. Olağanüstü uzun ve şişman burnu ile kolayca tanımlanabilir ve bu da ona “uzun burunlu maymun” adını kazandırmıştır. Bu canlılar ağaççıklardır (her zaman ağaçlarda yaşarlar) ve yiyeceklerinden mahrum kalmadıkça asla karaya çıkmazlar. 20 kg ağırlığa kadar, 53 ila 76 cm arasında boydadırlar ve ortalama ömürleri 20 yıldır. Diyetleri yapraklar, meyveler, tohumlar ve böceklerden oluşur. Borneo ormanlarının hızla yok edilmesi bu hayvanlar için ciddi bir tehdit oluşturuyor..

9. Marmosetler:

Marmosetler

Marmosetler (Callithrix Jacchus), Güney Amerika yağmur ormanlarının yüksek ağaçlarında yaşayan Yeni dünya tipi maymunlardır. Türlerinin yaklaşık 20 türü vardır ve aralarında en küçüğü olan Pigme Marmoset adı verilen sadece 6,2 inç ölçülerinde ve yaklaşık 140 gram ağırlığındadır. Bu sevimli görünümlü hayvanların vücutlarında yumuşak tüyler ve yüzlerinde tüy tutamları vardır. Sadece ağaç tepelerinde kalırlar ve 4-15 hayvandan oluşan küçük gruplar halinde yaşarlar. Marmosetler omnivorlardır ve neredeyse her şeyle beslenirler. Genellikle primatlarda oldukça nadir görülen ikiz bebekleri doğururlar. Ortalama yaşam süreleri vahşi doğada 5-16 yıldır..

10. Tamarinler:

demirhindi

Tamarinler (Saguinus), Orta ve Güney Amerika yağmur ormanlarında yaygın olarak bulunan yeni dünya maymunlarıdır. Altın Aslan Tamarin (bu resimde görülen), İmparator Tamarin, Pamuklu Tamarin, Negro Tamarin, Kara Manto Tamarin vb. Gibi Tamarinlerin farklı alt türleri vardır. Bu türlerin çoğu, duyusal amaçlar için yüzdeki saç gibi bıyıklara sahiptir. . Boyları 13-30 cm (kuyruk hariç) ve yaklaşık 900 gram ağırlığındadır. Bu küçük boyutlu primatlar ağaçlarda yaşayabilir ve çoğunlukla gündüzleri yiyecek ararken aktiftir..

11. Kapuçinler:

Kapuçin maymunu

Capuchins (Cebus), Orta ve Güney Amerika’nın tropikal ormanlarında yaygın olarak bulunan Yeni Dünya maymunlarıdır. Bu garip ismi, Capuchin keşişlerinin traş edilmiş kafalarını andıran, başlarındaki saç gibi “başlık” nedeniyle alıyorlar. Capuchinler, yüksek ağaçlarda gürültülü birlikler halinde yaşayan son derece zeki yaratıklar olarak bilinirler. Yaklaşık 55 cm uzunluğunda, 3-4 kg ağırlığında ve vahşi doğada ortalama 15-25 yıl yaşarlar. Bu primatlar ağırlıklı olarak vejeteryandır ve palmiye meyvelerini yemeyi severler. Renkleri siyah veya kahverengi, yüzlerinde ve vücudunun üst kısmında beyaz veya gri saçlı.

12. Örümcek Maymunlar:

Örümcek Maymunlar

Örümcek Maymunları (Ateles), güney Meksika’dan Brezilya’ya kadar olan yağmur ormanlarında bulunan yeni dünya maymunlarıdır. Her bir avuç içinde sadece dört parmağı olan ve başparmakları olmayan büyük primatlardır. Ancak daldan dala hızlı hareket etmek için kuyruklarını kullanırlar ve hareketlerinde son derece çeviktirler. Bu canlılar yaklaşık 6 kg ağırlığında ve 35-66 cm boylarındadır. Örümcek maymununun kuyruğu vücuttan daha uzundur ve kürkü siyah, koyu kahverengi gibi çeşitli renklerdedir. Bu tür maymunlar büyük birlikler halinde dolaşırlar ve meyveler, tohumlar, yapraklar, örümcekler ve yumurtalardan hoşlanırlar..

13. Titi:

Titi

Titi maymunları (Callicebus), Amazon nehir havzasının yağmur ormanlarında yaşayan yeni dünya türleridir. Nadiren yere çıkan ve yoğun bitki örtüsünde kalmayı tercih eden ağaç canlısı canlılardır. Titis, kestane rengi kahverengi tüylü bir vücut, siyah bir yüz ve gri bir kuyruk ile tanımlanabilir. Yaklaşık 2,2 kg ağırlığında ve yaklaşık 13 inç uzunluğundadırlar. Bu primatlar, diğer türlere kıyasla karmaşık seslendirmelere sahiptir ve iletişim, bir dizi bölgesel çağrı yoluyla yapılır. Esas olarak meyve yiyicilerdir ve gün boyunca yiyecek aramaya devam ederler..

14. Saki:

saki

Saki Maymunları (Pithecia Pithecia), Güney Amerika ormanlarına ait yeni dünya türleridir. Vücudu neredeyse bir pelerin gibi kaplayan uzun, kaba görünümlü bir kürkle tanımlanabilirler. Erkeklerin beyazımsı bir yüzü varken, dişilerin namlu kenarlarında beyaz bir çizgi olan gri bir yüzü vardır. Sakiler yaklaşık 30-50 cm uzunluğunda, yaklaşık 2 kg ağırlığında ve uzun, gür bir kuyruğa sahiptir. Gündüzleri aktiftirler ve genellikle meyve, yaprak, tohum vb. ile beslenirler. Sakiler tek eşli yaşamayı ve tek bebek doğurmayı tercih ederler..

15. Kel Uakaris:

Kel Uakariler

Kel Uakari maymunları (Cacajao Calvus), Amazon havzasının yağmur ormanlarında yaşayan yeni dünya tipi maymunlardır. Kırmızımsı-kahverengi ila turuncu renkli tüylü bir ceket, kel bir kafa ve parlak kırmızı bir yüz ile karakterize edilirler. Uakaris yaklaşık 4,4 ila 6,6 pound ağırlığında ve yaklaşık 14 ila 22,5 inç ölçüyor. Vahşi doğada ortalama ömürleri 15 ila 20 yıldır. Diğer türlere kıyasla kısa kuyrukları olmasına rağmen, Uakaris dört uzuvlarını kullanarak ağaçların üzerinde hızla hareket edebilir. Büyük birlikler halinde yaşarlar ancak yiyecek ararken daha küçük gruplara ayrılırlar. Düşük üreme oranları nedeniyle, Uakarilerin sayısı hızla azalmaktadır..

16. Sincap Maymunları:

sincap maymunları

Sincap Maymunları (Saimiri), Orta ve Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yaşayan yeni dünya türleridir. Üst kanopilerde yaşayan ağaçsı yaratıklardır. Sincap maymunları, zeytin yeşili paltoları ve sarı uzuvlarıyla tanımlanabilir. 300’den fazla maymundan oluşan büyük birliklerde yaşıyorlar ve birbirleriyle 26 farklı sesli çağrıyla iletişim kuruyorlar. Bu tür maymunlar yaklaşık 270 gram ila 730 gram ağırlığında ve yaklaşık 60 cm ila 72 cm uzunluğundadır. Meyveler, çiçekler, ağaç özsuyu, örümcekler, böcekler vb. üzerinde gelişirler ve ideal koşullarda yaklaşık 20 yıl yaşayabilirler..

17. Vervet:

vervet

Vervet Maymunları (Chlorocebus Pygerythrus), eski dünya kategorisine ait yerli Afrika türleridir. Siyah bir yüze ve siyah renkli uzuvlara sahip gri, benekli bir ceketleri vardır. Alnın etrafında beyaz bir kürk şeridi dolaşır ve bıyıklarla karışır. Vervetler boyuna yaklaşık 15-24 inçtir ve yaklaşık 3 ila 5 kg ağırlığındadır. Uzun kuyruk neredeyse vücutla aynı ölçülerdedir. Her yerde yaşayan yaratıklardır ve her birlik 50 kişiyi içerebilir. Bu primatlar genellikle deniz seviyesinden 4000 metreye kadar yüksek rakımlarda yaşarlar..

18. Guereza:

Guereza

Guereza Maymunları (Colobus Guereza) eski dünya kategorisine aittir ve Afrika’da Uganda ve Kongo’nun dağlık bölgelerinde yaygın olarak bulunur. Üstte beyaz bir örtü ve siyah gür bir kuyruk ile uzun ipeksi siyah kürk ile tanımlanabilirler. Guerezalar ya siyah beyazdır ya da sadece siyahtır. Bir zamanlar, bu hayvanlar güzel ve süslü kürkleri için çok sayıda katledildi. Guerezalar yaklaşık 8 ila 10 kg ağırlığında ve 60 cm uzunluğa kadardır. Esaret altında uzun süre hayatta kalamazlar ve çoğunlukla vejetaryen bir diyetle gelişirler..

19. Kara Uluyan:

siyah uluyan

Kara Uluyan Maymun (Alouatta caraya), diğer türlere kıyasla oldukça büyük bir Yeni Dünya maymunudur. Arjantin, Brezilya, Bolivya ve Paraguay’a özgüdürler ve geniş yapraklı ormanlarda yaşamayı tercih ederler. Bu primatlar alışılmadık derecede yüksek bir uluma sesi çıkarır ve bu onlara “Uluyan” adını kazandırır. Çağrıları neredeyse 3 milden duyulabilir ve erkekler kadınlardan daha gürültülüdür. Uluyanlar çoğunlukla ağaçlarda yaşar ve meyveler, yapraklar ve tohumlarla beslenirler. Yaklaşık 7-14 kg ağırlığında ve yaklaşık 50-60 cm uzunluğundadırlar..

20. Matkap:

Delmek

Drill maymunları (Mandrillus Leucophaceus), Mandrills ve Babunlarla yakından ilişkili olan büyük, eski dünya tipi maymunlardır. Sadece Nijerya, Kamerun ve Ekvator Ginesi’nin belirli bölgelerinde bulunurlar. Matkaplar koyu grimsi kahverengi bir kaplamaya ve alışılmadık derecede parlak renkli bir tabana sahiptir. Bu türün baskın erkeklerinin çenelerinde parlak kırmızı bir leke vardır. Erkekler yaklaşık 50 kg ağırlığındayken, dişiler sadece 12,5 kg ağırlığındadır, bu da bu türdeki aşırı cinsel dimorfizmi gösterir. Bu canlılar ön dişlerinden dolayı agresif görünseler de aslında utangaçtırlar ve yalnız yaşamayı tercih ederler..

Maymunlar Hakkında İlginç Gerçekler:

İşte bu büyüleyici primatlar hakkında daha ilginç gerçekler:

  • Maymunların çoğu ağaçlarda yaşar ama bazıları yerde yaşamayı tercih eder..
  • Maymunlar omnivordur ve sadece birkaçı katı bir vejetaryen diyeti uygular..
  • Rhesus Maymunları, aynada kendilerini tanıyabilen son derece zeki türlerdir..
  • Araştırmalar, maymunların nesneleri sayabildiğini ve temel hesaplamaları yapabildiğini gösteriyor..
  • Hemen hemen tüm maymun türlerinin kuyrukları vardır..
  • Maymun kuyruğunun ucu, daha iyi hassasiyet sağlayan çıplak deriye sahiptir. Bu, tırmanırken, sallanırken veya kuyrukla nesneleri toplarken oldukça faydalı olabilir..
  • Örümcek maymunu, vücudu sadece 2 fit iken, neredeyse 3 fit uzunluğunda olan primatlar arasında en uzun kuyruğa sahiptir..

Farklı maymun türleri hakkında okumayı sevdiniz mi? Ne yazık ki, bu güzel hayvanların çoğu, çalı eti için toplu avlanma ve hızlı ormansızlaşma nedeniyle yok olma tehdidiyle karşı karşıya. Kendimizi ve gelecek kuşağı onların önemi konusunda eğiterek bu türleri yeryüzünden kaybolmaktan korumamızın tam zamanı.!

SORUMLULUK REDDİ: Makale tamamen bilgi amaçlı yazılmıştır ve yazar, yayınlanan içeriğin doğruluğundan tek başına sorumlu tutulamaz. Makalede sunulan veriler, doğru veya yeterli olabilecek veya olmayabilecek birden fazla kaynaktan alınmıştır..

SSS:

S1. Dünyanın En Büyük Maymunu Hangisi?

Cevap: Eski dünya maymunu olan Mandrill, maymun krallığındaki en büyüğüdür. Yetişkin bir Mandrill, kuyruk ve kafa hariç, yaklaşık 36 kg ağırlığında ve yaklaşık 95 cm uzunluğundadır. Mandriller çok renkli canlılardır ve Afrika’nın yağmur ormanlarında yaşarlar..

S2. Maymunlar İyi Evcil Hayvanlar Olabilir mi??

Cevap: Numara! Maymunlar vahşi hayvanlardır ve onları evcil hayvan olarak almak yasa dışıdır. Ayrıca maymunlar son derece sosyal yaratıklardır ve birlikleri olmadan yaşayamazlar. Bir insanın vermesi çok zor olan sürekli dikkat ve bağlılığa ihtiyaçları vardır..

S3. Maymunlar Ne Zaman Uyur?

Cevap: Maymunların çoğu günlük canlılardır, yani gündüzleri aktiftirler ve geceleri uyurlar. Ancak bazıları gececidir ve geceleri aktif olurlar. Maymunlar ağaçlarda uyur ve kuyruklarını cesetlerin etrafına sararlar..