Cildiniz neredeyse yağlı bir tava gibi süper yağlı mı hissediyor? Bu sorunla mücadele etmek için tüm yolları denediniz, ancak boşuna mı? Seni anladık! Endişelenmek ve sorunu daha da kötüleştirebilecek stres seviyenizi artırmak yerine, yağlı ciltler için bu kanıtlanmış güzellik ipuçlarını denemenizi öneririz! Bu hileleri takip etmek sadece kolay olmakla kalmaz, aynı zamanda anında sonuç göstermede çok etkilidir..

Yağlı Ciltler İçin En İyi Ev Yapımı Güzellik İpuçları

Ama ondan önce “Yağlı Cilt” nedir ve neden sizde var onu anlayalım. İnsan derisi, yüzeyinin altında yatan Sebasöz bezleri içerir. Bu bezler, cildi yumuşak ve esnek tutmak için gerekli olan yağ veya sebum üretmekten sorumludur. Bazen hormonal dengesizlik, ilaçlar ve hatta stres gibi faktörler onları büyüterek aşırı sebum üretimine neden olabilir. Bu, yüzünüzde ve boynunuzda “parlak” ve yapışkan bir yağ tabakası fark ettiğiniz zamandır. (1)

Bu gibi durumlarda sadece yüzü suyla yıkamak pek yardımcı olmaz! Durumu kontrol etmek ve semptomları azaltmak için bütünsel bir cilt ritüeli uygulamanız gerekir. Peki, gecikme neden? Bu doğal yağlı cilt bakımı ipuçlarını takip ederek bu savaşta birlikte savaşalım.!

Yağlı Ciltler İçin Evde Deneyebileceğiniz Doğal Güzellik İpuçları

Yağlı yüzü normal cilt bakımı rutini ile yönetmek çok zordur. Bu durumu yönetmek ve hatta akne, leke vb. olası sorunları önlemek için daha fazla dikkat ve özen gerekir. Neyse ki, yüzdeki yağı çıkarmak için, ilk bakışta sihirlerini gösterebilecek, uzman onaylı birçok sır var! Denemek için heyecanlı mısın? O zaman bizimle birlikte okuyun:

1. Günde İki Kez C-T-M Mantrasını Takip Edin:

Günde İki Kez C-T-M Mantrasını Takip Edin

CTM’nin ne olduğunu merak ediyorsanız, Temizleme, Tonlama ve Nemlendirmenin kısa şeklidir. Bir araştırmaya göre, ciltteki kirleri temizlemek için sade su yeterli değildir ve kaliteli bir cilt temizleyici ile birleştirilmelidir. (2) Cildinizin yüzeyine zarar vermeden yağ ve kirden arındırmak için sabun içermeyen bir ürün kullanın ve ardından toner uygulayın. Ayrıca, araştırmalar yeşil çay tonerinin normal olanlardan daha yüksek yağ kontrol verimliliğine sahip olduğunu öne sürdü. (3) Kış aylarında, komedojenik olmayan ve su bazlı yağsız bir nemlendirici ile devam edin. Daha iyi sonuçlar için bu rutini günde iki kez tekrarlayın..

2. Düzenli Olarak Eksfoliye Edin:

Düzenli Olarak Eksfoliye Edin

Haftada en az bir kez, cildinizi pul pul dökmek için hafif bir ovma kullanın. Akneye meyilli bir cildiniz varsa, durumu kötüleştirebilecekleri için sert kimyasallar veya aşındırıcı maddeler içeren ürünlerden kaçının. Bunun yerine ıslak bir yüze jel bazlı bir ovma seçin ve istenmeyen parçacıkları temizlemek ve gözeneklerinizi istenmeyen sebumdan arındırmak için nazikçe dairesel hareketler kullanın. Fiziksel eksfolyantlar istenen etkiye sahip değilse, doktorunuzdan salisilik asit gibi yağları çözen kimyasal bir eksfoliyan isteyin..

3. Sıkılaştırıcıyı Rutininize Dahil Edin:

Yağlı Ciltler İçin Güzellik İpuçları 3

Yağlı cilt sorunlarıyla baş etmenin en iyi yolu, iyi bir büzücüye yatırım yapmaktır. Bu ürün gözenekleri sıkılaştırarak ve fazla yağı kurutarak çalışır. Büzücüler ayrıca bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmanın yanı sıra iltihabı ve kızarıklığı azaltarak akne için harikalar yaratır. İki tür büzücü arasından seçim yapabilirsiniz – Alchohol bazlı ve Alchohol ve kimyasalların cildi kuruttuğu bilinen Doğal olarak türetilmiş. Witch Hazel gibi doğal ajanların, yağlı eğilimli ciltler için güvenli büzücülerden biri olduğu bilinmektedir. (4) Ürünü emmek ve cilde uygulamak için bir pamuğa batırın. Her alternatif günde kullanın.

4. Yüz Maskelerinde Kendinizi Şımartın:

Yüz Maskelerinde Kendinizi Şımartın

Çoğu insan yağlı cilt durumunu tedavi etmek için kimyasal maskelere ve peelinglere güvenir. Ancak, bu yöntemler yarardan çok zarar verir. Bunun yerine, fazla yağı emebilen ve cilt gözeneklerini temizleyen ev yapımı bir kil maskesi kullanın. Ayrıca limon, yoğurt, Multani Mitti, Portakal Kabuğu, Salatalık, Aloevera gibi sebum seviyelerini kontrol altında tutmaya çalışan ve cilt beyazlatıcı etkileri olan malzemeleri de kullanabilirsiniz. Bu maskeleri temiz cilde uygulayın ve 15-20 dakika bekletin. Tada! Aynı zamanda adil ve güzel görünen yağsız, parlak bir yüze sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.!

5. Yağı Emmek İçin Kurutma Kağıtları:

Yağı Emmek İçin Kurutma Kağıtları

Yeni en iyi arkadaşlarınıza merhaba deyin – kurutma kağıtları! Bu benzersiz kağıtlar, yağı anında emebilen yüksek emici malzemelerden yapılmıştır. Mat bir görünüm elde etmek için T Bölgesi gibi hedeflenen bölgelere veya sadece alın, burun, elmacık kemikleri gibi bölgelere yerleştirebilirsiniz. Kurutma kağıtları piyasada mevcuttur ve uygun fiyatlıdır, taşıması da kolaydır. Sade çarşaflardan yeşil çaya, odun kömürüne ve/veya kokulu olanlara kadar seçenekleriniz çok fazla!

6. Yağsız Güneş Koruyuculara Geçin:

Yağsız Güneş Koruyuculara Geçin

Normal güneş koruyucunuzun yağlı cildinizin arkasındaki suçlu olabileceğini biliyor muydunuz? Doğru! Çoğu güneş kremi, cildi sert UV ışınlarından korumak için kalın ve yağlı dokulara sahiptir. Yağlı cilde uygulandığında gözenekleri tıkar ve mevcut durumu bozar. Yaz aylarında yağlı cildinizi korumanın en iyi yolu, yağlı cilt tipleri için özel olarak tasarlanmış yağsız güneş kremlerine yatırım yapmaktır. Bunlar, size istenmeyen parlaklık vermeden iyi çalışan jeller, su bazlı losyonlar vb..

7. Minimal Makyaj Kullanın:

Minimal Makyaj Kullanın

Sadece birkaç saatlik uygulamadan sonra “cakey” bir makyaj fark ettiyseniz, cildiniz size bundan kaçınmanız için ipuçları veriyor. Fondöten, kapatıcı ve diğer ürünler gibi makyaj ürünleri cildinizin gözeneklerini yakalar ve üzerlerinde bir tabaka oluşturur. Ürün zamanla doğal sebumda çözülmeye başlar ve sizi “hayalet gibi” gösterir. Bu nedenle makyajı sadece gerektiğinde kullanın ve yağsız, mineral bazlı ürünlere yönelin. Yatmadan önce yüzünüzü temizlemeyi unutmayın!

8. Yama Testi Ürünleri:

Yama Testi Ürünleri

Her gün yeni ürünler denemek istiyorsanız, sizi buna karşı uyarmamıza izin verin! Cildiniz bir laboratuvar değildir ve bu deneyleri kaldıramaz. Bunun yerine, cildinize uygun ürünleri denemek ve uzun vadede onlara yapışmak daha iyidir. Sert sabunlardan, kimyasal maddelerden ve kremsi bileşenlerden kaçının. Yağlı ciltler için özel olarak üretilmiş ve gözenekleri tıkamayan ürünleri tercih edin. Cildinize uygunluğunu belirlemek için bir yama testi yapın!

9. Yağdan Zengin Gıdalardan Kaçının:

Yağdan Zengin Gıdalardan Kaçının

Bazı araştırmalar, bir diyetteki yağ asitlerindeki artışın foliküler sebum üretimini de artırabileceğini desteklemektedir. (5) Temiz cildi korumak için gazlı içecekler, tatlılar, kızarmış yiyecekler, konserve yiyecekler vb. gibi yiyeceklerden kaçının, Bunun yerine vücudunuzun iyiliğine katkıda bulunan sebze, meyve, meyve suları ve kuruyemişler gibi sağlıklı yiyeceklere geçin. Yağ bezleri.

Yağlı cilt hantal bir sorun olsa da, bunun için çok fazla endişelenmenize gerek yok! Bu duruma sahip olmak doğaldır ve uygun bakımla kolayca koruyabilirsiniz. Ayrıca, doğal cilt yapısını bozabileceği ve geri dönüşü olmayan hasara neden olabileceğinden, yağsız kalma girişiminde cildinizi tamamen kurutmayın. Bunun yerine, hedeflenen bir rutine gidin ve temiz ve parlak bir yüz sağlamaya çalışın.!