Çakralar, vücudumuzda enerjinin aktığı enerji merkezleridir. Çakra yoganın sekiz temel prensibi vardır: kök merkezi, alt karın merkezi, deniz merkezi, kalp merkezi, boğaz merkezi, kaş merkezi, ay merkezi ve taç merkezi. Birinci seviye fiziksel iken, ikinci seviye astraldir. Bedeninizin bilincini etkiler ve iyi ile kötüyü ayırt etmenize yardımcı olur. Çakra yoganın bazı temel pozları sadece sizin yararınıza aşağıda paylaşılmıştır..

Çakra Yoga Asanaları ve Faydaları

İşte En İyi Çakra Yoga Asanaları ve faydaları.

1. Çekirge Pozu:

çakra-yoga

Locust Pose’un çeşitli faydaları vardır. Üst omurganızı, bacaklarınızı ve kalçalarınızı güçlendirir. Vücudunuza esneklik sağlar, göğüs ve omuzlarınızı esnetir. Günlük yoga seanslarınıza çekirge pozunu da dahil ederseniz, stres ve kaygıdan da büyük ölçüde kurtulacaksınız..

2. Kobra Pozu:

Kobra Pose omuzlarınızı ve boynunuzu açar. Karın bölgenizi tonlandırır, göğsünüzü genişletir ve esnekliğinizi artırır. Kan dolaşımınız da düzelecektir. Astımınız varsa veya şiddetli depresyon veya kaygıdan muzdaripseniz, kobra pozu tam size göre..

3. Üçgen Pozu:

Üçgen Duruşu, Trikonasana olarak da bilinir. Kollarınıza, göğsünüze, ayak bileklerinize, bacaklarınıza ve dizlerinize güç sağlar. Hamstringleriniz, baldırlarınız, kalçalarınız ve kasıklarınız gerilir ve vücudunuz rahatlar. Ayrıca diz ağrısı, asitlik, kabızlık ve böbrek sorunlarına iyi bir çözümdür..

4. Timsah Duruşu:

Timsah Duruşu, vücudunuzu baştan ayağa esnetir ve her türlü omurga problemine son verir. Vücudunuzu baskı ve stresten kurtarır, huzur ve sükunet bulmanıza yardımcı olur. Skolyozla savaşır ve ayrıca yüksek tansiyonu düşürür. Timsah pozu, zihinlerini ve ruhlarını rahatlatmak isteyenler için en iyisidir..

5. Bacak Kaldırma Pozu:

Bacak Kaldırma Duruşu kilo vermenize yardımcı olur, şeker seviyenizi dengeler ve diyabetinizi kontrol eder. Sindirim sisteminizi geliştirir ve vücudunuzdaki tüm toksinleri giderir. Göbek yağınız azalacak, karın kaslarınız güçlenecek ve beliniz çok güçlenecek..

6. Büküm Pozu:

Büküm pozu esnekliğinizi artırır ve bedeninizi ve zihninizi rahatlatmanıza yardımcı olur. Kondisyonunuzu tamamen yeni bir seviyeye taşır. Bel kaslarınız, sırt kaslarınız ve karınlarınız çok güç alır. Bu pozu ne kadar uzun tutarsanız, o kadar esnek olursunuz. Bu yüzden bu egzersizi iyi kullanın.

7. Yay Duruşu:

Yay pozu, böbrek ile ilgili hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur ve bacak ve kol kaslarını güçlendirir. Boyun, göğüs ve omuzları da açar. Üreme organlarınız uyarılır ve her türlü stres ve yorgunluk giderilir. Bu poz, çoğu zaman uyuşuk hisseden kişiler için iyidir..

8. Balık Duruşu:

Balık pozu, duruşu iyileştirmek ve ona biraz şekil vermekle bilinir. Tüm stres ve kaygılardan ve ayrıca omuz ve boyun bölgenizde yaşayabileceğiniz ağrılardan kurtulmanızı sağlar. Karnınızın ve boğazınızın organları uyarılır ve ayrıca kaburgalar arasında bulunan kaslarınızı gerer..

9. Pulluk Duruşu:

Pulluk Duruşu, omurganın esnemesine yardımcı olur. Boğazınıza çok doğrudan kan getirir. Bu poz hem beşinci hem de altıncı çakra serisinin bir parçasıdır. Sırt ağrınızı azaltır ve daha iyi uyumanıza yardımcı olur. En iyi sonucu almak için bu poz yaklaşık bir ila beş dakika yapılmalıdır..