Pincha Mayurasana’yı biliyor musunuz? Farklı asana ve meditasyon türlerine sahip bir yoga şeklidir. Yoga, Hint kültüründen kaynaklanan eski bir egzersiz şeklidir. Hayatın çok yoğunlaştığı günümüzde yoga hem bedene hem de zihne güç vermede etkin rol oynuyor. Pincha mayurasana, üst sırtınızı açmak ve arka uçları dengelemek için mükemmel bir pozdur. Bu nedenle, bugün bu yazıda size Pincha Mayura yoga asanasını ve sağlık yararlarını anlatıyoruz..

Pincha Mayurasana (tüylü Tavus Kuşu Duruşu

Bu, kol stabilitesini ve inversiyonunu almak için kolay bir poz değildir. Sanskritçe’de tutam ‘tüy’ ve İngilizce’de ‘çene’ anlamına gelir. Bazen “ön kol dengesi” olarak da adlandırılır. Çok zor bir poz ve düzenli olarak pratik yaptıysanız bu pozun ustası olacaksınız. Ek destek için yalnızca tüylü tavus kuşu poz serisini bir duvarın yanında yapmanız şiddetle tavsiye edilir, bu nedenle vücudunuz dengeyi kaybetmez ve sırt yönüne düşmez. Bu asana stresi atmak için çok faydalıdır.

Pincha Mayurasana Pose için Talimatlar:

Şimdi, burada size bu pozu doğru bir şekilde uygulayabileceğiniz kolay ve önemli adımları anlatıyoruz..

Adımlar:

Özellikle bu pozun sadece odanın ortasında yapılması gerektiğini bilmelisiniz. Bunun yerine, bu pozu açık bir duvar alanında da uygulayabilirsiniz. Aşağıda bu pozu kolayca öğrenebileceğiniz adımlardan bahsediyoruz..

1. Dolphin Pose’da, duvardan birkaç santim uzakta parmak uçlarınızla ve ön kollarınızın arasından bakın. Ellerinizi sabit tutun ve kürek kemiklerinizi birlikte çizin, ayaklarınızı dirsekleriniz yönünde yürümeye başlayın..

2. Ayaklarınızı, hamstringlerinizin güvenli bir şekilde izin verdiği kadar yakına basın. Tercihen kalçalarınızın omuzlarınızın üzerinde düz bir çizgide olmasını istersiniz..

3. Karın kaslarınızı sabitleyin ve omuzlarınızı sıkı bir şekilde çizerek ve dirseklerinizi orta çizginize yakın bir yere katlayarak arka bedeninizi destekleyin..

4. Şimdi sağ bacağınızı havaya kaldırın. Bacaklarınızı yana doğru çevirin, ancak güçlü ve düzdür. Burada 3 nefes al.

5. Burada durabilir veya birkaç adım atabilirsiniz. Sağ bacağınızı düz ve sağlam tutarak, biraz güç elde etmek için sol dizinizi bükün.

6. Sağ bacağınızı güçlü bir şekilde gökyüzüne doğru uzatarak yerden uzaklaşın. Sağ bacağın arkandaki duvara gelebilir.

7. Sağ bacağınızı geçmek için sol bacağınızı yukarı kaldırın. Bacaklarınızı birbirine yakın tutun ve ayak toplarınızı gökyüzüne doğru açın. Kollarınızın arasından kaslı bir şekilde aşağı inin, göbek deliğinizi içeri çekin ve kuyruk kemiğinizi topuklarınız yönünde uzatın..

8. Şimdi mümkün olduğu kadar uzun süre nefes alın, bu pozu 1 dakika veya daha uzun süreliğine inmek için nazikçe oluşturun. Ayaklarınızı indirin ve çocuğun pozunu alın, ardından değişen tarafı tekrar edin.

Pincha Mayurasana Pozunun Sağlığa Faydaları:

Pincha mayurasana pozunun sağlığa birçok faydası vardır ve bunlardan bazıları aşağıda verilmiştir;

  • Kolları, omuzları, boynu, göğsü ve bacakları esnetir ve destekler.
  • Hafif depresyonu serbest bırakır.
  • Zihnin ve vücudun rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olur.
  • Vücudun organizasyon ve denge duygusunu geliştirir.
  • Omurgayı açar
  • Beyne ekstra kan akışı sağlar.

İşte Pincha mayurasana ve sağlık yararları hakkında tüm bilgiler. Umarım bu makaleyi çok yararlı ve bilgilendirici bulursunuz. Formda kalın ve bu pozun tadını çıkarın!

Görsel Kaynağı: Shutterstock.com