‘Shanti’ kelimesi barış anlamına gelir; bu nedenle shanti yoga terimi, esas olarak zihne, bedene ve ruha huzur veren yoga türünü ifade eder. Hayatın bu kadar uzun süredir bilinmeyen kısmını keşfetmeye yardımcı olur. Herhangi bir sınırlaması veya koşulu yoktur. Tüm gelenekleri ve ritüelleri ortadan kaldırır; bu tür yogaya yeni bir boyut kazandıran şey budur.

Shanti Yoga Nedir ve Önemi

Vücudun günlük stres, ağrı ve yorgunluktan kurtulmasına yardımcı olur. Ayrıca vücudun adrenal stres ve küçük rahatsızlıklardan kurtulmasını sağlar. Bu yoganın ana rolü, kişinin aşırı duygularla başa çıkmasına yardımcı olması ve bunları uygun şekilde yönetme gücü vermesidir. Bu yoga türü aynı zamanda vücudun otomatik olarak hafif ve taze hissetmesini sağlayan bol miktarda oksijen almasına yardımcı olan meditasyonu da içerir..

Vücut eklemlerinin güçlenmesine yardımcı olan asanaları içerir. Sırt ve kalça kemiğini, dizleri ve ayak bileklerini iyileştirir. Pranayama veya meditasyon, zihnin ajitasyona neden olan konulara konsantre olmasına ve düşünmesine yardımcı olur. Bu tür yoga, kapsamlı fiziksel aktivite türleri içermez, bunun yerine vücudu içeriden iyileştirir ve kişiyi zihinsel olarak güçlendirir. Bu terapi aynı zamanda ayurvedik ilkeleri de dikkate alır. Bu, insanları iyileştirmek için doğal olarak işlenmiş gıda ve organik tedavilerin benimsendiği anlamına gelir. İşlenmiş ve korunmuş gıdalardan kaçınılır.

Bu terapi, kişinin tüm algılarından kurtulmasına yardımcı olur ve yeni ve reform kavramları kavramaya başlar. Aynı şeyleri daha iyi analiz etmeye başlar ve daha iyi çözümler üretir. Ego ve dogmanın kabuğunu kırarak kişiyi daha hafif hale getirir ve güven düzeyini artırır..

Daha önce de belirtildiği gibi, shanti yoga, kişinin kendisini fiziksel olarak zorlaması anlamına gelmez. Özgürce düşünmek ve yaşamak demektir. En önemli kısım, bedenin ve zihnin iyileşmesine ve materyalist dünyadan çok daha fazlası olduğunu fark etmesine izin vermektir. Gerçeğin özüne önem verilmelidir.

Bahçede küçük bir yürüyüş yapmak veya zihninizi aydınlatabilecek bir kitap okumak, bir resim çizmek veya basit bir yemek pişirmek de tedavi edici olabilir..

Birini sevdikleri aktivitelere daldırmak son derece yardımcı olabilir. Zihnin ve bedenin rahatlamasına yardımcı olur ve ayrıca yaşam sorunlarına daha iyi çözümler bulmaya yardımcı olabilir. İlahi söylemek veya kutsal gezilere çıkmak da kendini tedavi etmenin bir yoludur.

Sevdiğiniz insanlarla tanışmak, rahatlamak, iyi yemek yemek ve basit bir gezinti de etkili olabilir. Film izlemek ve grup tartışması yapmak da yardımcı olabilir. Sizinle aynı zihinsel seviyedeki biriyle konuşmak veya arkadaşlarınıza kalbinizi bulandırmak, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir..

Normal yoga duruşlarından başka bir yol seçmeye karar verirse, uzuvların gerilmesi, doğru nefes alma teknikleri, duruş düzeltme ve meditasyon bir kişi için ideal olabilir. Bu tür yoganın en iyi yanı, kişinin onu kendi isteğine göre değiştirebilmesidir..

Bu yoga söz konusu olduğunda eğitmenler bile oldukça liberal. Ana gündem, hastanın kendini rahat ve stresten uzak hissetmesini sağlamaktır. Müşteri belirli aktiviteleri yapmamakta ısrar ederse, eğitmen genellikle akışa devam eder ve müşterinin ilgi noktalarını yakalamaya çalışır..

Bu tür yoga, kişiyi rahatlatmanın ve zihnini sakinleştirmenin en iyi yoludur. Kişinin hepimizin bildiğinden çok daha iyi bir yer olduğunu fark etmesini sağlar ve bu nedenle bir hedefle ilerlemek mümkün olan en iyi seçenek olacaktır. Kişi bu yoganın birkaç seansından sonra otomatik olarak farkı yaşamaya başlayacaktır. Esas olarak ruhu mutlu eden ve zihni aydınlatan faaliyetler yapmayı teşvik eder..