Yoganın en gurur verici yanı, yavaş tempolu ve derin nefeslerle dolu olağanüstü bir yağ yakma egzersizidir. Bu aslında, spor salonunda ara sıra kaşlarınızı silmek zorunda kalmadan vücut zindeliğini deneyimlemenin daha sakin bir yoludur. Yoga, vücut egzersizinin yanı sıra zihinlerinin dinginliğine inanan insanları kendine çeken bir çekiciliğe sahiptir..

Siddhasana Nasıl Yapılır ve Faydaları

Yoga, huzurlarına değer veren temellere hitap ediyor ve zindelik sadece bir bonus olarak geliyor. Bugünün makalesinde, Siddhasana adı verilen birçok iyi bilinen yoga duruşlarından biri hakkında konuşacağız. İşte bu makalede, sağlık yararları ile birlikte gerçekleştirmenin adımlarını okuyacağız..

Nasıl yapılır?

Siddhasana, yaygın olarak Tamamlanmış poz olarak da bilinir. Şimdi bu hikayenin uzun bir tarihi var, Lord Buddha’nın meditasyon yaparken bu duruşta nirvanaya ulaştığı yer. Bu duruşa bir kesinlik duygusu getiren bu duruşa, Tamamlanmış pozu denmesinin nedeni budur. Temel olarak, bu duruşun tüm amacı, elde edilmiş bir duruş yoluyla doğal sabit nefes almaktır..

Topu yuvarlamak için yoga matını yayalım ve pozisyon alalım. Yoga matına otururken sağ bacağınız perinenize kadar katlanmalıdır. Şimdi sol bacağı katlanmış halde sağ bacağın tamamına getirin ve iç uyluk ile baldır arasındaki küçük boşluğa yerleştirin. Buna Padmasana veya lotus pozu denir. Şimdiye kadar omurganız düz olmalı ve boynunuz aynı hizada olmalı.

Kaş aralığınızın bulanıklığına odaklanarak bakışlarınızı ileriye kilitleyin. Ellerinizi, şimdi her iki tarafta yere değmesi gereken dizlerinize kadar getirin. Genellikle sadece dizinizi delebilir veya parmaklarınızla bir “mudra” veya bir işaret yapabilirsiniz. “Mudra” yapmak için işaret parmağınızı baş parmağınıza kadar getirin ve avuç içi yukarı bakarken uçları birbirine değdirin..

Bu klasik bir meditasyon işaretidir ve bu duruşa ulaştıktan sonra kontrollü nefesinizle başlayın. Bu temelde, nefes almanın çok önemli olduğu duruşu serbest bırakmadan önceki sakin bir boşluktur. Sertliğin oldukça kurbanı olan insanlar için, ilk fırsatta mükemmelliği elde etmeye çalışmak yerine, oturma duruşunu pratikle kolaylaştırmak isteyebilirsiniz..

Bize Nasıl Yardımcı Olur??

  • Kontrollü nefes yoluyla meditasyon yapmak için oturduğunuzda, zihninizin büyük bir kısmı huzur ve sükunete tabidir. Bu, özellikle yorgun uykulu sabahlar veya mesai saatleri dışında ferahlatıcıdır. Nefes alarak, bu gece sonunda iyi bir gece uykusu çekebileceğiniz gerginliğinizi yavaş yavaş atıyorsunuz. Böylece uykusuzluk için de bir çaredir..
  • Bu, vücudunuzdaki kan dolaşımını iyileştirmek için iyi bir yogadır. Siz derin nefes alıp verirken, ciğerleriniz hızla oksijen alıp verir ve bu oksijen artık kan damarlarınızda hızlı bir hareketle akar ve kuytularınıza ve çatlaklarınıza ulaşır, sizi sonuna kadar ferahlatır..
  • Başarılı poz, sırt problemlerini iyileştirmeyi de başardı. Omurganız duruşta kilitlendiğinde düz ve sert tutulur. Bu, birkaç saniye sonra hafif bir renk tonuna neden olabilir, ancak gerçekte sırt kaslarınızın güçlenmesine ve kendilerini sıkılaştırmasına yardımcı oluyorsunuz..

Siddhasana