Genellikle takip edilen üç fitness rejimi vardır. Bunlardan biri diyet, hızlı meyve suyu veya glüten temizliği, daha büyük bir vücut için öğün atlamaktan oluşur, sonunda dikkatsizce sizi yok edebilecek küçük vücut sorunlarına avlanır. İkincisi, aylık ve yıllık abonelik ücreti olan spor salonuna kayıt, her sabah sıkı bir ter atma, ardından sağlıklı bir yemek ve sıkı bir çalışma programı..

Uddiyana Bandha (Karın Kilidi) Nasıl Yapılır ve Faydaları

Sonuncusu, kendi evlerinin rahatlığında yapılan küçük esnemeler ve bükülmelerle yavaş tempolu bir vücut hareketi egzersizi olan yogadır. Bugünün makalesinde, üçüncü yol olan yogaya girişeceğiz ve Uddiyana bandha denen böyle bir duruş hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz. Adımlar ve bunun faydaları da tartışılacak.

Uddiyana bandha nedir?

UḍḍīyanaBandha Sanskritçe’de mula bandha’dan yükselmek anlamına gelir ve ikinci bandhamız Uddiyana’ya bu şekilde sahibiz. Sanskritçe’de uddiyana uçmak veya ayağa kalkmak anlamına gelir. Bu ‘uçan kilit’ sonuç olarak, içinizin yukarı doğru uçmasıyla ilgilidir, anlaşılması güç bir şekilde enerjiniz anlamına gelir, somut olarak diyaframınız, mideniz ve karın organlarınız anlamına gelir..

Uddiyana Bandha, kabızlıktan hazımsızlığa kadar karın ve mide rahatsızlıkları için en iyi çözümdür. Sindirim sularını uyarır, metabolizmayı arttırır ve aşırı çalışan karın organlarını tonlandırır. Ayrıca adrenal sistemi dengeler, stres, uyuşukluk ve gerginliği giderir. Herhangi bir egzersizi olmadan düz çamaşır tahtası abs elde etmenin en iyi yolu.

Nasıl yapılır?

Uddiyana bandha adı, ‘Uddiyana’nın yukarı doğru olduğu ve daha sonra bir bağ veya bağ anlamına geldiği üst bağ anlamına gelir. Bu pozun İngilizce adı, kelimenin tam anlamıyla yoganın son duruşu olan karın kilitleme pozu olarak adlandırılır. Bu, ilk aşamalarda zor görünebilir, ancak pratikle bu duruşta da ustalaşabilirsiniz..

Ancak, bu pozu gerçekleştirmeden önce uyulması gereken birkaç kısıtlama vardır. Yoga uzmanları, bunu kesinlikle aç karnına yapmanızı isterler. Bunu yaparken kullanılabilecek farklı varyasyonlar ve kombinasyonlar vardır, ancak ilk aşamada bu yogayı ayakta durma pozisyonunda yapmanız en iyisidir..

 • Yoga matınızın üzerinde dik durarak başlayın, omurga düz ve kollarınız yanınızda dururken boynunuz omurgaya hizalı. Oturuyorsanız, Padmasana’yı bacaklarınızı çapraz olarak tutmalısınız. Karın kilidinden önce çene kilidini veya Jalandhara Bandha’yı tercih etmelisiniz..
 • Şimdi yavaşça derin nefes alın ve nefes verirken omuzlarınızı içe doğru eğin, kollarınız biraz öne eğilirken uyluğunuzda dursun..
 • Oturuyorsanız, avuç içlerinizi uyluklarınıza veya dizlerinize koyun..
 • Nefes verme derin olmalı ve aynı zamanda karın kaslarınızı kasmalı ve alt kasları gererek onları yukarı doğru itmelisiniz. Adımlarınızı birinci kareye geri döndürmeden önce pozisyonu bir dakika basılı tutun ve kilitleyin.

Yeni başlayan uygulayıcılara bir uyarı notu düşmelidir. Yogadan kısa bir süre sonra, mide bölgenizde, kasılmadan sonra gevşeyen kaslardan başka bir şey olmayan yumuşak bir kas ağrısı hissedebilirsiniz. Uygulama ile kaslarınız da rahatlayacaktır. Çoğu zaman zayıf bir vücuda sahipseniz, çenenizi açarken sersemlemiş hissedebilirsiniz. Şu anda bir sırt desteği, belki arkanızdaki bir duvar düşüşünüzü kırmanıza yardımcı olabilir..

Bize Nasıl Yardımcı Olur??

 • Bu yoganın ilk ve en önemli faydası daha güçlü karın kaslarıdır. Karnınıza baskı uyguladığınızda ve organları yukarı doğru ittiğinizde, organlar dahil kaslar size daha sağlıklı ve daha iyi işleyen bir karın sağlamak için devam edecek iyi bir masaj hissederler..
 • Bu bizi bu yoga duruşuyla iyi başa çıkılabilecek adet döngüsü düzensizliklerine getiriyor..
 • Bu yoga, vücuttaki kan dolaşımını iyileştirir. Bu, şimdi çene kilitli olan beynin sinyali aldığı ve vücuda bir kan akışı göndererek kalbinizi, ciğerlerinizi ve mide organlarınızı da yıkayan basınç alanından başlar. Bu yüzden ciğerlerine ve kalbine de tanrı.
 • Sindirimi, asimilasyonu ve eliminasyonu iyileştirir; ve toksinlerin sindirim sistemini arındırır
 • Bu, alt göbeğin (apanavayu) enerjisini uyarır ve yükseltir ve göbekte (samanavayu) ve kalpte (pranavayu) lokalize olan enerjilerle birleşir.
 • Sıkıntıya yardımcı olur ve gerilimleri ortadan kaldırır
 • Pankreas ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir.
 • Uddiyana Bandha, karın bölgesindeki tüm organlara masaj yapar.
 • Bu yogik poz kurtuluşa yol açabilir. Uddiyana Bandha, pranik akışı Sushumnanadi’ye doğru iter. Sushumna, merkezi sinir sistemi ile ilişkilidir ve böylece Dharana, Dhyana ve Samadhi’nin daha yüksek uygulamalarına yardımcı olan farkındalığı arttırır..

Sadece aç karnına gerçekleştirin! Yüksek tansiyonunuz, kalp hastalığınız, mide ve bağırsak ülseriniz varsa bu Bandha’yı uygulamayın. Hamilelik sırasında bu yoga yapmayın. Bu yoga, asana ve pranayamadan sonra ve meditasyondan önce uygulanmalıdır. Pranayama ve mudralarla birlikte de uygulanabilir. Lütfen bir öğretmenin rehberliğinde pratik yaptığınızdan emin olun.!

Özünüzle çalışmak ve nefes almak, sakinliği, duygusal olarak topraklanmış olma hissini teşvik eder; Uddiyana Bandha gevşeme tepkisini etkinleştirir.