Diyabet günümüzde çok yaygın bir sağlık sorunudur! Her 3 kişiden 2’si şeker hastası! Bu öksürük ve soğuk algınlığı gibi yaygın bir hastalık haline geldi! Hayır, diyabet ya insülin üretiminin yetersiz olmasından ya da vücut hücrelerinin insüline düzgün yanıt vermemesinden ya da her ikisinden kaynaklanır. Kök şeker hastalığını tedavi etmek mümkün değildir, bir kez vücudunuza bir kez saldırdığında bu tüm yaşamınız boyunca olacaktır, ancak hiç gergin olmamalısınız, bunun yerine vücudunuzdaki kan şekeri seviyenizi dengelemenin yollarını bulmalısınız! Şekerinizi kontrol etmenin böyle bir yolu amla tüketmektir! Evet, amla diyabetin çok etkili bir şekilde dengelenmesine yardımcı olmada çok faydalıdır. Bu yazıda amla’nın diyabet için nasıl kullanılacağını öneriyoruz.?

Diyabet İçin Nasıl Kullanılır (Hint Bektaşi Üzümü) Amla

amla (bilimsel adı Phyllanthus Emblica) veya Hint bektaşi üzümü, Ayurveda’da kullanılan en güçlü bitkilerden biridir. Doktorlar tarafından özellikle diyabet için çeşitli kronik durumlar için tavsiye edilmiştir. Ancak, amla’nın şeker seviyelerini düşürmeye yardımcı olup olmadığını analiz etmeden önce, bilmeniz gereken Amla’nın bazı harika faydaları şunlardır:

Amla Besin Değerleri:

 • Amla’nın kalorisi düşüktür ve zengin bir C Vitamini kaynağıdır. Bu nedenle kilo vermenize yardımcı olur ve saçlarınızın uzaması için iyidir.!
 • Bir küçük amla, 2 orta boy portakal kadar C Vitamini içerir. Hangisi harika bir c vitamini kaynağıdır?
 • Amla ayrıca güçlü antioksidan kapasiteye sahip flavonlar ve antosiyaninler gibi fenolik bileşikler açısından da zengindir. Bu, vücudunuzun normal bir fazda çalışmasına yardımcı olur..
 • Kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineraller açısından da zengindir ve ayrıca B kompleks vitaminleri içerir. Ve diğer eksikliklerinizin de tamamlanmasına izin verin!
 • Bu nedenle, genel olarak Amla’nın besin değeri, onu tüm bireylerde sağlığı destekleyen şifalı bir bitki yapar ve bağışıklık sisteminizi önlemeye, iyileştirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olur..

Amla’nın Diyabet İçin Faydaları:

Amla’nın şeker hastaları için faydalı olmasını sağlayan antioksidan özelliği araştırılmış ve hatta bir gerçektir. Polifenol bakımından zengin meyve aslında vücudu yüksek kan şekerinin oksidatif özelliklerinden koruyabilen özelliklere sahiptir. Aynı bileşik, yüksek fruktoz diyetinden kaynaklanan insülin direncini önlemede de etkilidir. Bu, meyvenin aslında insülinin uygun şekilde emilmesine yardımcı olabileceği ve şeker hastalarında kan şekerinde bir düşüşe neden olabileceği anlamına gelir..

Ayrıca, amla özü, indüklenmiş diyabetik sıçanlarda düşük şeker seviyeleri için önemli ölçüde bilinir. Çalışmalar, amla’nın güçlü serbest radikal süpürücü aktivitesinin ve oksidatif stresi azaltmadaki etkinliğinin, diyabetik sıçanlarda glikoz metabolizmasının iyileştirilmesine yardımcı olduğunu ileri sürdü. Aşağıda kan şekeri seviyenizi kontrol edebileceğiniz bazı kolay ve basit tarifler bulunmaktadır ve bunlar ayrıca ev yapımı ve tamamen ayurvedik olduğundan herhangi bir yan etkiye neden olmaz.!

Ayurveda, şeker seviyelerinin yalnızca doğal bir süreçle kontrol edilmesi gerektiğine inanır, ancak sıkı bir diyet rejimiyle ilaçlarla da kontrol edilebilir. Pankreasın gerekli miktarda insülin üretememesi veya vücudun üretilen insülini etkin bir şekilde kullanamayacak duruma gelmesi sonucunda ortaya çıkan metabolik bir bozukluğa diyabet neden olur. Şimdi, vücuttaki insülin seviyesini artırma sürecini normal aşamasına geri getirmek için, eksikliğin bir miktarını dışarıdan almanız gerekecek..

Amla Diyabet İçin Nasıl Kullanılır??

Aşağıda yazılan tarif diyabet için çok etkilidir:

İhtiyacın olacak:

 • 1 avuç dolusu Hint bektaşi üzümü
 • Birkaç Amla parçası
 • 2/3 lale yaprağı
 • bir bardak su

Ne yapmak zorundasın:

 • Amla’yı kesin ve Hint bektaşi üzümünden tohumları çıkarın.
 • Amla parçalarını tulsi yapraklarıyla birlikte gece boyunca amla ve Tulsi’nin tüm özelliklerini bir bardak suda bekletin..
 • Ertesi gün aşağıdakileri içeren suyu alacaksınız..
 • Suyu her gün sabah erkenden kahvaltıdan önce içmelisiniz..

Faydalar:

 • Amla diyabet, göz problemleri, idrar problemleri ve cilt problemlerini iyileştirmeye yardımcı olur..

Amla’nın diyabet için nasıl kullanılacağına dair herhangi bir endişeniz veya şüpheniz varsa, bize yazın. Endişenizle ilgili bilgileri size sağlayacağız.