Amla veya Hint bektaşi üzümü, Ayurveda ilaçlarında en yaygın kullanılan bileşenlerden biridir. İnsan vücuduna birçok sağlık yararı sağladığı bilinmektedir. Amla’nın kilo vermedeki rolü üzerine birçok çalışma yapıldı ve bu da bazı ilginç sonuçlar verdi. Onları bu makalede bulalım.

Amla, Asya ve Orta Doğu ülkelerinde yaygın olarak yetiştirilen bir meyvedir ve bilimsel adı “Emblica Officinalis”tir. Sanskritçe’de “Amalaki”, Telugu’da “Usirikaya”, Kannada ve Tamil’de “Nellikai” olarak da adlandırılır. Ekşi, tatlı ve acı karışımı bir tada sahiptir ve mutfak ve tıbbi özellikleri ile bilinir..

İçerik tablosu:

 • Amla Kilo Kaybına İyi Gelir mi??
 • Amla’daki Besinler
 • Kilo Kaybı İçin Amla’nın Faydaları
 • Kilo Kaybı İçin Amla Nasıl Kullanılır?
 • Kilo Kaybı İçin Amla Tarifleri

Kilo Kaybı İçin Amla

Amla Kilo Kaybına İyi Gelir mi??

Amla, C Vitamini, diyet lifi ve diğer önemli vitamin ve mineraller gibi birçok önemli besinin bir güç merkezidir. Aynı zamanda, 100 gramlık porsiyon başına sadece 44 kalori sunan düşük kalorili bir besindir. Bu, onu kilo verme diyetinin bir parçası olarak tüketmek için ideal bir yiyecek yapar. Ayrıca Bektaşi üzümü, obezite ile mücadelede etkili olan birçok antioksidan açısından zengin bir kaynaktır. (1)

Amla’daki Besinler:

Anahtar tekliflerini anlamak için Amla’nın beslenme profilinin bir dökümü:

 • Porsiyon Boyutu – 100gms
 • Toplam Kalori – 44
 • Diyet Lifi – 4.3gm
 • Protein – 0.9gm
 • Karbonhidratlar – 10gm
 • A vitamini – %6
 • C vitamini – %31
 • Kalsiyum – %2

Amla’nın Kilo Kaybı İçin Faydaları:

Bektaşi üzümünün kilo vermeye ve göbek yağının azalmasına nasıl katkıda bulunduğunu anlamak için okumaya devam edin:

1. Diyet Lifi Açısından Zengin:

Çalışmalara göre, çözünür diyet lifi yüksek gıdaların obezite ile savaştığı bilinmektedir. Amla, daha iyi sindirimi ve metabolik hızı artırmaya yardımcı olan bu ajandan iyi bir miktar içerir. Ayrıca, lifle birlikte bütün meyveleri tüketmek, vücuttaki zararlı kolesterol seviyelerini bile düzenleyebilir (2).

2. C Vitamininin Gücü:

Amla, vücut yağının azaltılmasında hayati bir rol oynayan C Vitamini ile doludur. Bir araştırmaya göre, C vitamini açısından zengin bir diyet, yağ oksidasyon sürecini %30 oranında artırabilir (3). Bu besin ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve sağlıklı refahı destekler..

3. Temel Besinleri Sağlar:

Amla, C Vitamini ile birlikte birçok önemli besin maddesi de sunar. Oksidatif hasarı önlemek için Antioksidanlar, gıdanın enerjiye dönüşümünü artırmak için B6 Vitamini, metabolizmayı desteklemek için Bakır vb. gibi. Tüm bu faktörler kilo verme hedeflerinizi desteklemek için önemlidir..

Kilo Kaybı İçin Amla Nasıl Kullanılır?

 1. Taze meyve
 2. Kurutulmuş Amla
 3. Amla Suyu
 4. Amla Şekeri
 5. Amla reçeli
 6. Amla Churna veya Toz
 7. Amla Turşu

Kilo Kaybı İçin Amla’nın Etkili Kullanımları:

Amla’yı kilo vermek ve karın yağını kaybetmek için kullanmanın en iyi yollarından bazıları şunlardır:

1. Taze Meyve:

Amla’yı taze haliyle tüketmek size bu meyveden tavizsiz beslenme sağlayabilir. İyice yıkayıp temizleyebilir ve ısırabilirsiniz. İyiliğinin tadını çıkarmanın bir başka yolu, onları salatalarda karıştırmak veya kesilmiş meyveyi biraz pembe tuz ve soğuk tozla baharatlamaktır..

2. Kurutulmuş Amla:

Kurutulmuş Amla, meyvenin güneşte kurutulmasıyla hazırlanan Amla’nın başka bir versiyonudur. Su içeriği, ileride kullanılmak üzere saklanabilecek kuru parçalar oluşturmak için çıkarılır. Kuru Bektaşi üzümü daha iyi sindirim sağlamak için yemeklerden sonra “Supari” olarak alınabilir. Kilo verme faydalarını arttırmak için biraz bal ile bile yiyebilirsiniz..

3. Amla Suyu:

Kilo kaybı için aç karnına Amla suyu içmek vücuttaki toksinleri temizleyebilir ve daha iyi sindirim sağlayabilir. Ayrıca etkili kalori yakma için metabolizmanızı artırabilir. Bununla birlikte, konsantre bektaşi üzümü suyu hassas bir mideye zarar verebilir ve bu nedenle biraz su ile seyreltilmesi önerilir. Bu ürün piyasada kolayca bulunur (ŞİMDİ AL) ya da evde taze versiyonunu hazırlayabilirsiniz..

Gerekli sayıda meyveyi parçalara ayırın ve tohumları atın. Pürüzsüz olana kadar bir meyve sıkacağı içinde karıştırın. Karışımı süzün ve sıvıyı bir kapta toplayın. Biraz su ekleyin ve hemen için.

4. Amla Şekeri:

“Amla Murabba” olarak da adlandırılan bu bektaşi üzümü şekerli versiyonu kilo vermeye yardımcı olur. Amlas’ın kendisine ayrı bir tat veren baharatlı şeker şurubunda muhafaza edilmesiyle hazırlanır. Her gün Amla Şekeri yemenin sindirim enzimlerinizi uyardığı ve fiziksel aktiviteden sonra vücudunuza enerji verdiği bilinmektedir. Evde hazırlayabilir veya kaliteli bir mağazadan şeker satın alabilirsiniz..

5. Amla Reçeli:

Güne sağlıklı bir başlangıç ​​yapmanın yolunu arıyorsanız, hazır reçellerinizi Amla reçeli ile değiştirin. Evde hazırlamak çok kolay ve lezzetli güzelliklerle dolu. Ekmeğiniz, rotis, dosa ve hatta sütünüzle yiyebilirsiniz. Ancak bu reçel bol şekerli olduğundan tükettiğiniz miktarı kontrol edin..

6. Amla Churna Veya Toz:

Amla Churna, kuru amla parçalarının toz haline getirilmesiyle hazırlanan popüler bir Ayurveda ilacıdır. Kilo kaybı için şiddetle tavsiye edilir ve kabızlığı tedavi ederek ve daha iyi sindirime yardımcı olarak çalışır. Ayrıca 1 yemek kaşığı bu tozu ılık suyla karıştırarak Amla suyunu hazırlayabilir ve daha iyi sonuçlar için aç karnına içebilirsiniz..

7. Amla Turşu:

Turşu, mevsimlik Amla meyvelerini korumanın lezzetli bir yoludur. Amalaki Turşu, Amla meyvelerini tuzlu su çözeltisine batırarak ve daha sonra sirke yağı, soğuk toz ve diğer baharatları ekleyerek hazırlanıyor. Bu baharatlı versiyonun küçük bir kısmını Chapatis, Dosa veya Rice ile yiyebilirsiniz ve harika lezzetinin tadını çıkarabilirsiniz. Turşu yüksek tuz içeriğine sahip olduğundan ve kilo verme faydalarını tersine çevirebileceğinden fazla tüketmeyin..

Kilo Kaybı İçin Amla Tarifleri

Diyetinizin bir parçası olarak alabileceğiniz bu kolay Amla bazlı yöntemleri deneyin:

1. Amla ve Aloe Suyu:

Amla Aloe karışımı, uzun ve zor bir güne başlamak için en iyi içecektir. Amla’nın iyiliğine Aloe vera eklemek, besin değerleriyle birlikte verimliliğini artırabilir. Bu Aloe Amla içeceğinin vücuttaki yağ birikimini azalttığı da bilinmektedir. Ayrıca detoks faydaları sunabilir ve sağlıklı bir bağırsağı teşvik etmek için midenizi temizleyebilir..

İhtiyacın olacak:

 • Aloe vera Hamuru – ¼ Bardak
 • Bektaşi Üzümü (Amla) – 2 Büyük Boy
 • Kara Tuz – 1 Tutam
 • Kimyon Tozu – ½ çay kaşığı
 • Su – 500ml

Nasıl hazırlanır?

 • Amla meyvelerini iyice yıkayın ve temizleyin. Onları parçalara ayırın ve tohumları çıkarın.
 • Şimdi bir blender kavanozuna Amla parçalarını ve Aloe vera hamurunu ekleyin.
 • Pürüzsüz bir macun formuna kadar iyice karıştırın
 • Bu macuna su ekleyin ve iyice karıştırın
 • Siyah tuz ve kimyon tozu ile tatlandırın
 • Taze servis yapın

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalıyım?? Daha iyi sonuçlar için günde bir kez alın.

2. Amla Bal Karışımı

Amla suyuna Bal eklemek, bir dizi sağlık yararı sunar. Yiyeceklerin daha hızlı sindirilmesine izin verebileceğinden, özellikle kilo verme yolculuğunda olanlar için faydalıdır. Ayrıca Bal, vücutta detoks etkilerinin yanı sıra karaciğer işlevselliğini de iyileştirebilir..

İhtiyacın olacak:

 • Amla Adet – 1/2 Bardak
 • Su – 500ml
 • bal – 1 yemek kaşığı

Nasıl hazırlanır?

 • Amla meyvelerini iyice kesin ve çekirdeklerini çıkarın.
 • Suyu çıkarın ve suyu karıştırın
 • Bal ekleyin ve iyice karıştırın

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalıyım?? Günde bir kez alabilirsin.

Bu makalenin Amla’yı kilo kaybı için kullanmanın daha iyi anlaşılmasına yardımcı olduğunu umuyoruz. Bu harika meyve sağlığa pek çok fayda sağlasa da, tek başına bu işi yapamayacağını unutmamalısınız. İyileşmeyi fark etmek için dengeli bir diyet ve orta yoğunlukta egzersiz ile birlikte düzenli olarak almalısınız..

Kilo Kaybı İçin Amla