Rajasthan, Hindistan’ın doğu tarafında bir eyalettir. Yemyeşil ormanların bile kontrastı ile miras, kültür, safariler ve kum tepeleri açısından zengindir. Arka planda Hindistan’ın en eski dağ silsilesi var. Balayı çiftleri genellikle en uygun zaman olduğu için kış başlarında buraya gelmeyi tercih ederler. Çiftler, onunla birlikte gelen tüm anıtlar ve tarihlerle hala bir yerlerde antik harmana sahip olan şehrin güzelliği ile büyüleniyor. Rajasthan, Hindistan’da balayı için ziyaret edilecek en güvenli yerlerden biridir. Balayı destinasyonları arasında Jaipur, Udaipur ve Jodhpur, kalelerin ve anıtların doğal güzelliği ve mimari güzelliği sizi hayran bırakacağı için çiftler tarafından en çok ziyaret edilen balayı destinasyonlarıdır. İşte Rajasthan’daki en iyi balayı noktalarından bazıları

Rajasthan’daki Balayı Yerleri:

Jaipur:

rajasthan'da balayı yerleri

Jaipur, Rajasthan’ın başkentidir ve tüm evlerin pembeye boyandığı bir zaman olduğu için pembe şehir olarak da bilinir. Şehrin uzak yerlerinde, insanlar hala 3 veya 4 bitişik pembe ev bulabilirler. Etnik takıların, kıyafetlerin ve sanatsal el sanatlarının satın alınabileceği rengarenk bir pazarları var. Şehirde parklar, harika oteller ve güler yüzlü misafirperver insanlar var..

Udaipur:

Udaipur

Udaipur, Hindistan’daki en iyi balayı noktalarından biridir. Bahçeler, tapınaklar, büyük saraylar, köşkler ve göllerle dolu olması ona ‘Göller Şehri’ adını veriyor. Şehir Sarayı bir ana turistik noktadır. Doodh Tai, özellikle teknede olan çiftleri en çok çeken gün batımı noktasıyla ünlü bir bahçedir. Sonra Nehru Bahçesi, Udaipur Güneş Gözlemevi ziyareti ve deve gezintisi, at keyfi.

Jodhpur:

Jodhpur

Tıpkı Pembe Şehir gibi, Jodhpur da Rajasthan’ın Mavi Şehri olarak bilinir. Jodhpur gezinin güzelliğine güzellik katan sarayları, tapınakları, köşkleri ile en romantik yerlerden biridir. Umaid Bhavan’ın güzelliği dikkat çekicidir; mermer ve pembe kumtaşından yapılmıştır. Balasamand Gölü’nün çevresinde bir bahçe var. Ziyaret edilecek diğer yerler Mehrangarh Kalesi, Mandore Bahçesi ve Jaswant Thada olacaktır..

Jaisalmer:

Jaisalmer

Jaisalmer, turistlerin yerde parlayan kumları görebildikleri için Rajasthan’daki Altın Şehir olarak biliniyor. Gece o kadar güzel ve canlı görünüyor ki, çift renkli şehirden daha fazlasını yapamaz. Çok sayıda Jain Tapınağı ile harika bir yer, şehirde kullanılan sarı kumtaşı yapıları onu oldukça büyüleyici kılıyor. Jaisalmer Kalesi, Tazai Kulesi, Gadsisar Gölü, Havelis ve daha birçok gezilecek yer var..

Abu Dağı:

Abu Dağı

Abu Dağı, Rajasthan’daki tek tepe tesisi ve çöldeki tek vahadır. Dilwara Jain Tapınaklarının güzelliği, tüm çiftler için mutlaka ziyaret edilmelidir. Çiftler en yüksek zirve olan Guru Sikhar’a gitmeyi başarabilirlerse, tüm Abu Dağı bölgesini görebilirler. Nakki Gölü ve Toad Kayası da ziyaret etmek için önemli yerlerdir, ancak her şeyden önce, hiçbir çiftin kaçırmak istemeyeceği tek bir yerde gün batımı noktası. Hem kendilerine çok uygun hem de kendilerini özel hissettiren bir Balayı Noktası var..

Bikaner:

Bikaner

Bikaner, Rajasthan’ın kuzeyinde yer alır ve Rajput Kralı Rao Bika tarafından kurulmuştur. Şu anda dünyanın en iyi deve sürüşünü sağladığı ve burada bir Deve Araştırma ve Yetiştirme Çiftliği bulunduğu için daha kolay Camel Country olarak adlandırılıyor. Bikarner tarihin güzel mimarisini empoze eder, oyulmuş Jharokas turistlerin büyük bir hitidir. Ayrıca birçok kale, tapınak ve haveli var..

Bharatpur:

rajasthan Bharatpur'daki balayı yerleri

Bharatpur’un tarihi, MÖ 5. yüzyılda Matsya Krallığı’nda yatmaktadır. Matsya, Mahabharata savaşında Pandavaların müttefikiydi. Rajasthan’ın doğu kapısıdır. Şehir çok sayıda kale, tapınak, sarayla doludur ve şu anda Keoladep Gana Ulusal Parkı adında bir milli parka sahiptir..

Şimdiye kadar Rajasthan’a bilet rezervasyonu yapmak için çaresiz olabilirsiniz. Peki, o zaman neden boşa zaman harcıyorsun? Tatilinizi planlayın ve Rajasthan’a en iyi balayı tur paketi için rezervasyon yapın. Rajasthan’ı birçok sürprizle karşılayan Rajasthan’ı ziyaret eden çiftler, balayı günlerini asla unutamayacaklar. Sanki eski Hint tarihi kalıntılarımızı kalelerinde ve saraylarında bulabileceğiniz bir cennet şehrine geldiniz. Bu yerleri gezerek içinizdeki kral ve kraliçeyi ortaya çıkarın. Umarım Rajasthan’daki bu Ünlü Balayı mekanlarını beğenmişsinizdir! Önereceğiniz başka bir yer varsa yorumlarınızı bırakın.

Sıkça Sorulan Soru ve Cevapları:

1. İklim koşullarını göz önünde bulundurarak Rajasthan’ı ziyaret etmek için en iyi zaman hangisidir??

Şehir üç temel iklim koşuluna da sahip olduğundan normalde Rajasthan’ı istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Ancak bir balayı seyahati planlıyorsanız, hava güzel olacağı için Ekim – Mart aylarında ziyaret etmeniz önerilir..

2. Rajsathan’ın en yakın havaalanı hangisi?

Rajasthan, tüm ulaşım modlarıyla erişilebilen bir şehirdir. Sanganer, Jaipur’da bulunan ve sizi Rajasthan’daki diğer çeşitli şehirlere bağlayan tek uluslararası havalimanıdır..

3. Rajasthan’a trenle ulaşmayı seçebilir miyim? Eğer öyleyse, hangi istasyonda durmalıyım??

Rajasthan, turistlerin ülkenin farklı yerlerinden şehre kolayca erişmelerine yardımcı olan çok iyi bir demiryolu ve karayolu hizmeti ağına sahiptir. Mükemmel hizmet standartları sundukları için Rajdhani Express ve Shatabdi’de seyahat etmeyi düşünün..

4. Rajasthan’da yapılacak romantik şeyler nelerdir??

Rajasthan’a gelince, yapacak çok şeyiniz var. Amer Fort ve Hawa Mahal’i ziyaret etmeyi deneyin, çünkü bunlar Hindistan’da görülebilecek en iyi saray ve kalelerden biridir. Jaipur Şehir Sarayı’nda daha iyi olanınızla kraliyet yürüyüşü yapın. Biraz maceracı biriyseniz Ranthambore Milli Parkı’nı da ziyaret edebilirsiniz..