Dünyada bulunan tüm deniz mağaraları, Kireçtaşı Mağaraları en yaygın tiptir. Oluşumları, yağmur suyu karbonik asit adı verilen zayıflamış bir çözelti oluşturmak için havadaki karbondioksiti aldığında gerçekleşir. Bu asidin sudaki varlığı, kireçtaşını yavaş yavaş eriterek zamanla onu eriterek bir mağara oluşturur..

Bazı Kireçtaşı Mağaraları da varlıklarını, büyük miktarlarda akan su veya dalgalarda bulunan parçacıkların kayaları aşındırarak aşındırdığı ve dolayısıyla şekillenmelerine izin verdiği korozyon sürecine borçludur. Kireçtaşı Mağaralarının saf güzelliği ve büyüklüğü, insanları hayret ve merak içinde ona çekiyor. Kireçtaşı Mağaraları sadece yaygın olmakla kalmaz, aynı zamanda dünyanın birçok bölgesinde çoğunluktadır. Aşağıda en büyüleyici Kireçtaşı Mağaralarından bazıları verilmiştir..

Höyük Mağarası:

ABD, Wisconsin’deki Blue Mounds yakınlarında bulunan Höyükler Mağarası, yaklaşık bir milyon yıl önce oluşmaya başlayan doğal bir Kireçtaşı Mağarasıdır. Mağaranın içinde bulunan sarkıt ve dikit oluşumları ile birçok çeşit maden yatağından kalıplanan Höyükler Mağarası, güzelliği nedeniyle Amerika’nın “Mücevher Kutusu” olarak kabul ediliyor..

Jeita Grotto Kireçtaşı Mağaraları:

Ortadoğu’nun en uzun mağarası Lübnan’daki 9 km uzunluğundaki Jeito Grotto Mağarası’dır. Muhteşem sarkıt ve dikit koleksiyonuna sahip iki ayrı ancak birbirine bağlı kireçtaşı mağaradan oluşan Jeita Grotto Mağarası, Lübnan’ın gururu olarak kabul edilir. Mağara ziyareti, derinlerde derin bir sessizlikle karşılanan elektrikli bir tekne yolculuğunu gerektirir..

Hida Kireçtaşı Mağarası:

Keşfedilecek bir başka güzel mağara da Japonya’daki Hida Kireçtaşı Mağarası. Basamaklı bir şelalenin 800 metre altına açılır ve hassas parmak benzeri sarmal mağara oluşumlarına ev sahipliği yapar. Mağaranın içi, mağaranın duvarlarında ve altındaki sularda ışıltılı bir parıltı yaratarak güzel bir şekilde aydınlatılmıştır. Mağara içinde bir tur, amaç için inşa edilmiş uzun bir köprüden geçilir..

Jenolan Mağaraları:

Dünyanın en eski ve en nefes kesici mağarası, Avustralya’nın Sidney yakınlarındaki Mavi Dağlardaki Jenolan Mağaralarıdır. Muhteşem oluşumları ve saf yeraltı nehirleri ile Avustralya’nın en değerli mağarasıdır ve aynı zamanda Avustralya’nın en çok ziyaret edilen mağarasıdır..

Kireçtaşı Mağarası ve Şelalesi:

Katalonya İspanya’da, aşağıdan akan bozulmamış şelalesiyle herkesin dikkatini çekmesi gereken bir Kireçtaşı Mağarası. Mağara duvarındaki bir yarık, güneş ışınlarının süzülerek suyun altın renginde ışıldamasını sağlar..

Carlsbad mağaraları:

New Mexico’daki Carlsbad yakınlarındaki Carlsbad Mağaraları, popüler olarak Büyük Oda olarak bilinen dünyanın en büyük yedinci doğal kireçtaşı mağara odasına ev sahipliği yapmaktadır. 4.000 x 625 fit ve 350 fit yüksekliğindeki mağaralar sarkıt, dikit ve şaşırtıcı çeşitlilikteki diğer oluşumlarla süslenmiştir ve erişim kolaylığı ile geçilebilir..

Mağara Havuzu:

Meksika, Yucatan’daki Chichen Itza yakınlarındaki Kireçtaşı Mağarası, doğal bir yüzme havuzuna sahiptir. Mağaranın içindeki aydınlatma, tavandaki bir yarıktan içeri sızan güneş ışığı ile birlikte sayısız rengi yansıtarak bu mağarayı keyifle izlemek için mutlak bir zevk haline getiriyor..

Mermer Mağara:

Kosova’nın Lipljan belediyesindeki mermer mağara, yaklaşık 80 milyon yıl önce oluştuğuna inanılan bir karts kireçtaşı mağarasıdır. Bu mağaranın en büyük ihtişamı, kireçtaşının başkalaşımı olan nadir bir fenomenin oluşturduğu mermer tepelerden oluşmasıdır. Turistlere açık olmasına rağmen, mağaranın çoğu keşfedilmemiş durumda..

Gouffre Berger Kireçtaşı Mağarası:

Fransa’daki Gouffre Berger Kireçtaşı Mağarası, bir zamanlar 3,681 ft’de dünyanın en derin mağarası olarak kabul edildi, şimdi dünyanın 28. en derin mağarası ve Fransa’nın 4. mağarası. Ölümcül sakinliğine aldanmaması gereken bu mağara, su seviyesinin hızla yükseldiği şiddetli yağmur ve fırtınalı havalarda çok sayıda can aldı..