Mizoram, Hindistan’ın daha küçük eyaletlerinden biri ve yedi kız kardeşten oluşan eyaletten biri. Huzur, güzellik ve romantik bir kaçamak için mükemmel bir ortam sunar. Devletin getirdiği saf neşe ve dinginliği ancak taze, yemyeşil manzarasına indiğinizde hissedebilirsiniz. Manzara hazineleri bakımından zengin olan eyalet, görkemli Mavi dağlara, Sonai ve Mat gibi güzel nehirlere ve sakin Palak gölüne sahiptir. Şelaleler ve vahşi yaşam koruma alanları, tekne gezintisi ve olta balıkçılığı, hareketli çarşılar ve miras açısından zengin mandirler – eyaletteyken görülecek ve dinlenecek çok şey var. Dahası, onu benzersiz kılan, farklı kültürü ve etnik kökenidir..

Mizoram – Mizos (devletin yerel kabilesi) ülkesi anlamına gelir. Buradaki yerel kabileler son derece sıcak ve yaratıcı. Mizo kültürü ve alışkanlıkları hakkında bilgi edinmek ilginç. Renkli mutlu kıyafetler giymiş yerlilerle etkileşime girdiğinizi ve karmaşık bir şekilde hazırlanmış şallar ve bambu oymalar satın aldığınızı hayal edin. Hava, yıl boyunca az ya da çok ılımandır ve bu da turizm bölgesi olarak faydalarına katkıda bulunur. Ancak en iyi kış hissi için Kasım ve Mart ayları arasında ziyaret edin..

Seyahat biraz sorun olabilir, bu nedenle tüm ulaşımı önceden planladığınızdan emin olun. Aizwal’da sadece bir havaalanı var. Devlet akşama kadar kapandığı için 6 numaralı toplu taşıma direğini bulmak sorunlu. Vejetaryen olmayanlar için, buradaki yerel yemekler bir zevktir, oysa vejeteryanların seçenekler sınırlı olduğu için bazı yenilebilir yiyecekleri taşımaları tavsiye edilir..

Resimlerle Mizoram’daki En İyi Balayı Destinasyonları:

1. Mizoram’ın Mavi Dağları:

Mizoram'da Balayı Mekanları

Bu dağların özellikle ünlü bir Phawngpui zirvesi vardır. Bu zirve, bu dağlardan geçen heyecan verici bir trekking parkurunun bir parçası. Tipik olarak bir trek, bir balayı için çok yorucu gelebilir. Ancak, enerjik aktivitelerde başarılı olan güçlü çiftler için, mavi dağlarda Phawngpui Macera Yürüyüşü Turu, mükemmel yerleri ve daha da iyi ortamı ile bir peri masalı balayı olacak..

2. Sibuta Akciğeri:

mizoram-Sibuta Lung'da balayı yerleri

Bu, Mizoram eyaletinin başkenti Aizawl köyünde bulunan bir anıt taşıdır. Köyün kendisi Mizoram’da ziyaret edilecek önemli yerlerden biri olsa da, anıt taş tam da bu – bir taş, ona bağlı hikaye onu çok ilginç bir ziyaret haline getiriyor. Birkaç hanenin reisi olan Sibuta’nın yıllar önce Darlai adında bir kıza aşık olduğu söylenir. Ama kız onu reddetti. Onu reddedip intikam almak için çıldırmış, onu bir çukura atmış ve bir anıt yapmak için bu taşı üzerine yerleştirmiş. Sibuta Akciğeri denen bu büyük taş, diri diri gömülen bir kızın mezar taşı oldu..

3.Mizoram Devlet Müzesi:

mizoram-Mizoram Devlet Müzesinde balayı yerleri

Aizawl’da Sibuta Lung’u ziyaret ederken, Mizoram Eyalet Müzesi’ni de ziyaret etmelisiniz. Mizoram’ın kültürünü, mirasını ve yeteneğini sergileyen muhteşem bir ekrana sahiptir. Bu, Mizoram’daki en mükemmel balayı yerlerinden biridir..

4.Burra Çarşısı:

Burra Çarşısı

Ayrıca Aizawl köyünde bulunan Burra Çarşısı. Tüm hediyelik eşya alışverişlerinizi buradan yapabilirsiniz. Sergilenen ürünlerin renkleri ve çeşitliliği, sokaklarında bir aşağı bir yukarı yürümek istemenizi sağlayacak. Mizoram’ın özünü gerçekten yakalayan ve para harcamanıza ve onu eve götürmenize izin veren yer burası..

5.Shiv Mandir, Aizawl:

Shiv Mandir, Aizawl

Aizawl’daki Shiv Mandir, girişine ulaşmak zahmetli bir iş olsa da güzel bir yapıya sahip. Birkaç kat merdiven çıkmak gerekiyor, ancak sonuç buna değer. Yapının kendisi güzel olsa da, o yükseklikten havadan görülen manzaralar daha da büyüleyici. Bu, Mizoram’daki en iyi balayı noktalarından biridir..

6.Thorangtlang Yaban Hayatı Koruma Alanı:

Thorangtlang Yaban Hayatı Koruma Alanı

Bu, özellikle hayvan severler için Mizoram’daki en iyi balayı yerlerinden biridir. Çok çeşitli flora faunası olmamasına rağmen, romantik bir inziva için mükemmel, sakin bir yer..

7.Lawngtlai:

Lawngtlai

Hindistan ve Bangladeş sınırında yer alan bu yer, çeşitli vahşi yaşam koruma alanlarına sahiptir ve doğal unsurların mükemmel kombinasyonu ile küçük bir doğa severlerin cennetidir. Lohawka Wildlife Sanctuary ve Sinemon Wildlife Sanctuary, burada bulunan zoolojik parklardan sadece ikisi. Bu, Mizoram’daki en iyi balayı yerlerinden biridir..

8. Serchhip:

Serçip

Küçük bir pitoresk güzellik kasabası olan Serchhip, burada da anılmayı hak ediyor. Vantawng Şelaleleri bu yerin en önemli mücevheridir. Romantik bir yürüyüş için mükemmel bir ayardır. Thenzawl Geyik Parkı, doğa tutkunları için huzur içinde safari keyfini çıkarabileceğiniz bir başka cennettir..

Gördüğünüz gibi Mizoram’ın yeni evli eşinizle romantik bir kaçamak için birçok teklifi var. Sessiz ve tenhadır, size birbirinizin arkadaşlığının tadını çıkarmak için mükemmel bir ortam sunar. Her türden çifte hitap ediyor – macera bağımlıları, doğa severler, kültürel arayışlar, maneviyatçılar ve daha fazlası! Bu makale ve genel olarak Mizoram hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaşın. Okurlarımızdan geri bildirim almayı seviyoruz. İyi yolculuklar ve birlikte çıktığınız bu yeni yolculukta büyük bir neşe ve sevgi bulabilir misiniz?.