Bir Hintliyi Hindistan’dan çıkarabilirsin ama Hindistan’ı bir Hintliden alamazsın diye çok popüler bir söz vardır! Amerika gibi diğer ülkelere yerleşen, ancak hala kültürümüze ve geleneklerimize bağlı kalan birçok Kızılderili var. Özellikle bebeklerine isim verirken, NRI’ler batılı kelimeler yerine Hint kökenli isimleri tercih ediyor. Bu yazıda, kızlar ve erkekler için En İyi 50 Hintli Amerikan Bebek İsimlerine bakacağız.!

hint amerikalı bebek isimleri

ABD’de bulunan bu eşsiz Hint isimleri, farklı dinleri ve kültürel geçmişleri kapsar. Bu isimlerin her biri hakkında anlamları, kökeni ve sembolizmi (varsa) hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..

Anlamları Olan En İyi 50 Hintli Amerikalı Bebek İsimleri:

Batı dünyasında Hint isimlerinin telaffuzunun ve hecelenmesinin zor olduğu yaygın bir yanılgıdır. Ancak, bu Hint Amerikan isimleri her şeyin yanlış olduğunu kanıtlıyor. Kolay telaffuz anahtarı ve etkili anlamları olan eski moda Hint isimlerinin doğaçlama versiyonlarıdır..

En İyi 15 Hintli Amerikan Erkek Bebek İsimleri:

İşte kelimenin orijinal anlamını ve sembolizmini sulandırmadan, İngilizceleştirilmiş bir yazım ve telaffuza sahip olan, trend olan 15 Hint-Amerikan erkek bebek ismi..

1. Arav:

Aarav, “huzurlu” veya “huzur içinde olan kişi” anlamına gelen ünlü bir Amerikan Hindu erkek bebek ismidir. “ah-rav” olarak telaffuz edilir ve Sanskrit dilinden türetilmiştir. Bu kelimenin takma adları “rav”, “aarvy” veya “ravvy” olabilir ve varyant yazımı “Arav” dır..

2. Geliştirici:

Dev, Hint Amerikalı erkek bebekler için basit bir isimdir ve “Dehv” olarak telaffuz edilir. Bu Sanskritçe kökenli kelime “tanrı benzeri” anlamına gelir. Çoğu Hintli ebeveyn, telaffuzu ve okunması kolay olduğu için erkek çocukları için bu ismi tercih eder. Varyant isimleri “Devan”, “Devin” vb..

3. Neel:

“Neel” kelimesinin farklı kültürlerde birden fazla anlamı vardır. Hint bağlamında, “mavi renk” anlamına gelir. Bu sembolik olarak, zehir nedeniyle Mavi boyunlu Tanrı olarak tasvir edilen Lord Shiva’yı temsil eder. Neel, “Neelakant”ın kısaltılmış halidir ve “Neil” olarak da yazılabilir..

4. Samar:

Samar, “savaşçı” anlamına gelen Sanskritçe kökenli bir isimdir. Sözcük, savaşın çeşitli ayrıntıları ve tekniklerinden bahseden “SamaranganaSutradhara” adlı eski bir Sanskritçe el yazmasından gelmektedir. Bu ismin Amerikan versiyonu “Sam” veya “Sammy”dir..

5. Darş:

Darsh, erkekler için “Lord Krishna” anlamına gelen geleneksel bir Amerikan Kızılderili adıdır. Kelime, “görmek” anlamına gelen Sanskritçe “Darshan” teriminden türetilmiştir. Krishna her yerde hazır olduğu ve dünyadaki her şeyi görme gücüne sahip olduğu için ona “Darsh” denir..

6. Amit:

Amit, “sınırsız”, “sonsuz” veya “sınırsız” anlamına gelen Hintli bir Hindu erkek bebek adıdır. Sanskritçe “Amitav” kelimesinin modern bir çeşididir. Hepsi bu değil! Amit, fil tanrısı Lord Ganesha’nın birçok adından biridir..

7. Sert:

Harsh, Amerika’daki erkekler için Kuzey Hindistan’da kullanılan bir isimdir. “Mutluluk” veya “sevinç” anlamına gelen Sanskritçe kökenlidir. Varyant adı “Harsha” ve kız kardeş adı “Harshi”.

8. Jatin:

Jatin, erkek bebekler için “hayırlı olan” anlamına gelen bir Hindu adıdır. “Saçları keçeleşmiş” veya kısaca Lord Shiva anlamına gelen “Jatadhari” adından türetilmiştir. Jatin’in bazı Amerikan takma adları “Jaty”, “Jatkin” vb. olabilir..

9. Ayan:

Ayaan, “Tanrı’nın bir hediyesi” veya “gelecek” anlamına gelen popüler Amerikan Kızılderili erkek isimlerinden biridir. Urduca bir kelimedir ve Müslüman erkek çocuklarına isim vermek için kullanılır. Varyant isimleri “Aayan” ve “Ahyan”dır. İlginçtir ki, bu Kuzey Hindistan topluluklarında da trend olan isimlerden biridir..

10. Nemir:

Namir, “panter” veya “leopar” anlamına gelen Müslüman bir erkek bebek ismidir. Arap dilinden türetilmiştir ve basit telaffuzu ve imlası nedeniyle Amerikan Kızılderilileri için uygundur..

11. Mani:

Manit, “çok saygı duyulan” veya “kalbi kazanan” anlamına gelen bir Hindu erkek ismidir. Bu isim, Amerikan Kızılderili isimleri listesindeki listelerde trend oluyor. Varyant yazımları “Maneeth” ve “Manith” şeklindedir..

12. Om:

Erkek bebekler için bu tek heceli Hint ismiyle yanlış gidemem! Kutsal ses olan “Omkara” için kısa bir form olarak kullanılır. Bu isim Hindular, Budistler ve Jainler tarafından farklı anlam ve çağrışımlarla kullanılır. Varyant isimleri “Omkar”, “Onkar”dır..

13. Varun:

Varun, gökyüzünün ve denizlerin Hindu Tanrısı “Varuna” kelimesinin çağdaş bir versiyonu olarak kullanılır. Gerçek ismin kendisinin “akıllı”, “mantıklı”, yüce” vb. Gibi birçok anlamı vardır. 3 heceli bir kelimedir ve varyant isimleri “Varuna”, “Waruna” ve “Barun” dur..

14. Yaş:

Yash, Hint kökenli çocuklar için şık bir isim. Sanskritçe “başarı”, “lüks”, “zengin”, “şöhret” gibi birçok anlamla ilişkilendirilen “Yashas” kelimesinden türetilmiştir. Yash için bir diğer ilgili isim “Yashwanth” dır..

15. Jai:

“Jai” kelimesi Hint kökenlidir ve Sanskritçe dilinden türetilmiştir. “Zafer” veya “Muzaffer” olarak tercüme edilir. İsim genellikle benzer telaffuz nedeniyle “Jay” – bir kuş kelimesiyle karıştırılır. Bu kelime “Jaidev”, “Jaideep” gibi diğer isimlerle birlikte kullanılabilir..

En İyi 15 Hint Amerikan Kız Bebek İsimleri:

İşte kulağa Amerikalı gelen ve her iki kültüre de uyan en iyi 15 Hintli isim. Modernlikle harmanlanmış geleneklerin mükemmel örnekleridir – tam da bebeğinizin adına aradığınız şey:

16. Anaya:

Aanya, “Zarif”, “Dostça” ve “farklı olan” gibi birden fazla anlamı olan bir Hindu Kız ismidir. 2.5 heceli kısa ve şirin bir isimdir. Basit yazım ve kolay okunabilirlik, onu Hint Amerikalı kız bebekler için popüler isimlerden biri haline getiriyor..

17. Eesha:

“Eesha” kelimesi, “Lord Shiva’nın Eşi” veya Parvati anlamına gelen Hindu tanrıçası “Eeshwari” adından türetilmiştir. Eesha’nın diğer anlamları “Tanrı’dan Hediye”, “Saflık” dır. Dini dernek ve bu kelimenin çağdaş yazılışı, onu Hint kökenli kızlar için uygun kılıyor..

18. Bulaşık:

Disha Amerika’daki en iyi Hintli kız isimlerinden biridir. “Yön” anlamına gelen Sanskritçe dilinden türetilmiştir. Bu kelimede iki hece vardır ve erkek kardeş ismi “Dishant” olabilir..

19. Gina:

Gina, kız bebekleri için İngilizce sesli bir Hint ismidir. “Kraliçe”, “saf”, “güçlü kadın” vb. gibi birden çok anlamı vardır. Bu isim genellikle, Kraliçe için İtalyanca bir kelime olan “Regina”nın kısa bir versiyonu olarak kullanılır..

20. Kajal:

Kajal, Hint kökenli kızlar için güzel bir isim. “Kohl” veya “Eyeliner” anlamına gelen Hintçe bir kelimedir. Bununla birlikte, sembolizm açısından konuşursak, Kajal yetenek, güzellik ve çekicilik ile ilişkilidir. Bu ismin varyantları “Kajol” ve “Kaajal” dır..

21. Urvi:

Urvi, “Toprak Ana”nın birçok adından biri olan, Hint kökenli iki heceli bir kelimedir. Hindu inanışına göre, bu isim Vrishabharasi ve KrithikaNakshtram’da doğan kızlar için, adın ortak başlangıç ​​​​harfi “U” olduğu için tercih edilir..

22. Tişa:

Tisha, en çok aranan Amerikan Kızılderili kız isimlerinden biridir. “Sevinç”, “mutluluk”, “güçlü irade”, “Hayatta kalan” gibi birçok anlamı vardır. Ortak takma adlar “Tish”, “Tiya”dır..

23. Riya:

“Riya” kelimesinin kökeni birçok kültürde farklı anlamlara sahiptir. Hint bağlamında, bu isim Tanrıça Parvati’nin birçok adından biri olarak kabul edilir. Bu kelimenin varyant isimleri “Ria” ve “Reya” olup takma adı “Ri” veya “Ray”dir..

24. Nirvi:

Nirvi, “mutluluk” veya “özgürlük” anlamına gelen, kulağa hoş gelen bir Amerikan Hindu kız ismidir. Aynı anlama gelen Sanskritçe “Nirvan” kelimesinin kadın versiyonu olarak kullanılır. Bu 3 heceli kelime genellikle Anuradha Nakshatra’da doğan kızlar için seçilir..

25. Mira:

Myra, Hindu dilinden türetilen kız bebeklerin Hintçe bir adıdır. “Tatlı”, “aristokrat bir hanımefendi”, “bal”, “takdire şayan” gibi birçok anlamı vardır. İlginç bir şekilde “Myra” kelimesi, aromatik bir çalının adı olan Yunan dilinde de bulunur..

26. Keya:

Keya, “çiçek” anlamına gelen Bengalce bir kelimedir. Amerikan Kızılderili kız bebeklerinin ilk adı olarak kullanılır ve iki hecelidir..

27. İşita:

Ishita, “Üstat”, “Üstün olan” anlamına gelen, kızlar için Sanskritçe kökenli bir Hint ismidir. Aynı zamanda Lord Durga’nın “Ishitva” kelimesinden gelen birçok adından biridir. Bu kelimenin sevimli takma adlarından bazıları “Ishu”, “Isha”, “Ish” vb..

28. Tanya:

Tanya kelimesi Sanskritçe kökenli bir kelimedir ve “Kız” anlamına gelir. İsmin aynı zamanda dünyanın farklı kültürlerinde birden fazla anlamı vardır. Örneğin, “peri kraliçesi” anlamına gelen “Tatiana”nın kısa biçimi olarak kullanılan Rusça bir “Tanya” adı vardır. Bu nedenle, küresel bir görünüme sahip bir Hintli isim arıyorsanız, bu ideal olabilir..

29. Zoya:

Zoya, Hint Amerikalı kızlar için Müslüman bir isimdir. Bu kelimenin anlamı “canlı” “sevgi dolu”, “güzel” vb.dir. Hem Farsça hem de Hintçe kökenlidir..

30. Diya:

Diya, Sanskrit dilinden türetilmiş bir Hindu kız ismidir. Bu kelimenin iki anlamı vardır – “lamba” veya “parlayan ışık” ve diğeri “vermek” anlamına gelen “kendin yap” kelimesinden geldiği için “hediyeyi hak eden”. Varyant isimlerinden bazıları “Diyo”, “Divaa” vb..

En İyi 5 İkiz Amerikan Kızılderili Bebek İsimleri:

Birçok ebeveyn, ikiz bebekleri için kafiyeli isimleri tercih eder. Her iki isim de birbirine benzemeli veya en azından ilgili anlamlara sahip olmalıdır. Aşağıda ikizler için 5 Hint Amerikan ismi listelenmiştir:

31. Asha ve Jisha:

İkiz kız bebekleriniz varsa, onlara Asha ve Jisha adını vermek kulağa çok tatlı gelebilir. Her ikisi de ilgili anlamları olan Hintçe kökenli isimlerdir. Asha “umut” anlamına gelir ve Jisha “çok iyimser bir kişi” veya “yaşama için umudu ve tutkusu olan bir kişi” anlamına gelir..

32. Divya ve Navya:

Bu, Hint Amerikalı ikiz kız bebekleri için başka bir Kafiye adı grubudur. Divya ve Navya’nın her ikisi de ortak heceleri “v-ya” olan 5 harfe sahiptir. Sanskritçe kökenlidirler. “Divya” kelimesi İlahi veya Göksel Parlaklık anlamına gelirken, “Navya” kelimesi “Genç” ve “Övgüye Değer” anlamına gelir..

33. Adin ve Adil:

Adin ve Adil, Hint Amerikalı ikiz erkek bebeklerin kısa ve anlamlı isimleridir. Genellikle Kuzey Hindistan ve Müslüman toplulukların insanları tarafından tercih edilirler. “Adil” kelimesinin “Samimi”, “Dürüst”, “adil ve adaletli” gibi birçok anlamı vardır. “Adin” ise “zevk ve neşe veren” demektir..

34. Himir ve Mihir:

İkiz erkek çocuklarınız için akılda kalıcı bir çift isim arıyorsanız Himir ve Mihir’i deneyin. Zıt anlamları olan anagram isimleridir. “Himir” “soğuk” veya “sakin olan”, Mihir ise “güneş” veya “yetki ve kudret sahibi kişi” anlamına gelir. Her iki kelime de Hintçe dilinden türetilmiştir..

35. Amrit ve Amrita:

Birçok ebeveyn, ikiz çocukları için benzer sondaj isimleri kullanmayı tercih eder. Bir erkek ve kız çocuğunuz varsa, “Amrit” ve “Amrita” isimleri oldukça işe yarar. Her iki kelime de Sanskritçe’den geliyor ve “iksir”, “ölümsüz”, “ambrosia” veya “nektar” anlamına geliyor..

En İyi 5 Unisex Hint Amerikan Bebek İsimleri:

Hem erkek hem de kız çocukları için uygun olan birçok Hintli isim var. Cinsiyetten bağımsız anlam ve telaffuz onları her iki cinsiyet için de uygun kılar. İşte en iyi 5 seçimimiz:

36.

Aarya, her iki cinsiyet için de en iyi Hintli Amerikalı isimdir. Sanskritçe kökenlidir ve “soylu karaktere sahip bir kişi” veya “başkalarına saygı duyan” olarak tercüme edilir. Varyant isimleri “Aria”, “Ariya” veya “Aryo”dur..

37. Geet:

Geet, Pencap ve diğer Kuzey Hindistan topluluklarının kız ve erkek çocuklarına verilen Hintçe bir isimdir. Hintçe kökenli kelime “Şarkı” anlamına gelir. Kareena Kapoor’un ‘Jab We Met’ filminde canlandırdığı ‘Geet’ karakterinden sonra hemen popüler hale geliyor..

38. Kıran:

Kiran, Sanskritçe “ışık ışını” anlamına gelen “Kirana” kelimesinden türetilen unisex bir isimdir. Bir Hindu adıdır. Bu isme sahip bazı ünlüler ve ünlüler: Kiran Bedi, Kiran Kher, Kiran Kumar (erkek), Kiran Powar (erkek).

39. İşu:

Ishu, “ışık ışını”, “güzel insan” anlamına gelen bir Hindu unisex adıdır. Hintçe dilinden türetilmiş ve cinsiyetten bağımsız bir anlamı olan 2 heceli bir kelimedir..

40. Jiva:

Jiva, “yaşam” anlamına gelen modern bir Hint-Amerikan adıdır. “Yaşamak” veya “nefes almak” anlamına gelen Sanskritçe “Jeev” kelimesinden türetilmiştir..

10 Kızılderili Kızılderili Bebek İsimleri:

Çocuklarımız Hint kökenli olmalarına rağmen çok Amerikalılar. Bu nedenle, Kızılderili kültüründen ilham alan bir isim seçmek çok mantıklı. İşte anlamları olan en iyi 10 isim:

41. Chenoa:

Chenoa, kız bebekler için “güvercin” anlamına gelen, yerli bir Amerikan ismidir..

42. Kimi:

Kimi, Kızılderili dilinde “sır” anlamına gelen güzel bir kız bebek ismidir..

43. Aponi:

Aponi, “tereyağlı” için Amerikan yerlisi bir kelimedir ve kız bebekleri için bir isim olarak kullanılabilir..

44. İmla:

“Imala” kelimesi, “disiplinli” veya “güçlü fikirli” anlamına gelen Kızılderili kökenlidir..

45. Doba:

Bu, “savaş yok” anlamına gelen kız bebekleri için kulağa basit gelen bir isim. Yerli Amerikan dilinden kaynaklanmaktadır ve günümüz zamanlarında mükemmeldir.!

46. ​​Elsu:

Elsu, “uçan şahin” anlamına gelen bir Kızılderili erkek bebek ismidir. Sembolik olarak, gökyüzünü hedeflemek ve hayatta yeni zirvelere çıkmak anlamına gelir..

47. Jair:

Jair, aborjin Amerikan dilinden türetilmiş erkek bebekler için kulağa hoş gelen şık bir isimdir. “Hayatında parlayan bir kişi” anlamına gelir..

48. Yeni:

Nova, “yeni” anlamına gelen erkek bebekler için popüler bir isimdir. Hayatlarında yeni bir sayfa açmaktan heyecan duyan ebeveynler için mükemmeldir..

49. Güç:

“Powa” kelimesi “zengin” veya “lüks” anlamına gelir. Çocuğunuzun cömert bir hayat sürmesini istiyorsanız, ona bu isim en güzeli!

50.

“Taiee” olarak telaffuz edilen Tyee, “şef” anlamına gelen yerli bir kelimedir. Bu isim daha çok kabile gruplarının lideri için bir unvan olarak kullanılır..

Bebeğiniz için bu Hint Amerikan isimlerinden birini seçmeden önce bazı noktalara dikkat edin. İsmin okuldaki herkes için telaffuzu kolay olmalı, olumsuz anlamlar içermemeli veya utanç verici bir terim veya kelime gibi ses çıkarmamalıdır. Unutmayın, bu çocuğunuzun sizin büyüdüğünüz ülkeden farklı bir ülkedeki kimliği ile ilgili. Bu yüzden isminin uzun vadede pişmanlık yerine neşe ve mutluluk getirmesini sağlayın.!

Sorumluluk Reddi: Yukarıda bahsedilen bazı Hint-Amerikan isimleri Amerikan bağlamına uymayabilir ve farklı anlama veya telaffuz biçimlerine yol açabilir. Çocuğunuz için bu bebek isimlerinden birini seçmeden önce tüm yönleri iyice düşünmek önemlidir..