Açık bir kalp resmi, sigara kartonunun üzerine, tütünün akciğer kanserine neden olduğunu söyleyen cesur kelimelerle kazınmıştır. Hastalığın oluşturduğu en yaygın akciğer rahatsızlıklarından biri akciğer kanseridir, yani akciğerlerde ilerleyici ve yaşamı tehdit eden kanserli hücrelerin oluşumu. Göğsümüzün tam ortasında akciğer, sol akciğer ve sağ akciğer adı verilen iki süngerimsi yapı vardır, burada günlük olarak taze oksijenle zenginleştirilmiş kan gelir ve çıkar..

Trakea veya rüzgar borusu, burun borularından solunan havayı kendi içinden alır ve akciğerin içinde küçük dallar halinde son bulur. Burada oksijen filtrelenerek tüketilir ve vücudun geri kalanına iletilir. Biriken karbondioksit daha sonra nefes verirken bu trakea dallarından ve burnumuzdan dışarı çıkar. İnce bir tabaka, akciğerlerin sürtünmeye neden olmadan göğüse karşı atmasına yardımcı olan plevra adı verilen akciğerleri örter..

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Nedenleri

İçinde akciğerlere kadar inen soluk borusu bölünür ve bronş adı verilen daha küçük tüplere bölünür. Burası kanser hücrelerinin onu ilk aradığı yer.Akciğer Kanseri Belirtileri ve Nedenleri