Dünyanın her yerinden insanlar hayatlarının bir noktasında baş ağrısı çekiyor. Bazı insanlar, yaşamları biraz yorucu olduğunda, haftada üç veya dört kez baş ağrısı çekerler. Baş ağrıları normalde beynin aşırı eforu nedeniyle ortaya çıkar. Normalde baş ağrıları hafiftir ve belirli bir süre sonra durur. Baş ağrısı çeken kişinin tahrişten kurtulması gereken tek şey birkaç saat dinlenme veya hafif ilaçlardır, ancak çok nadir durumlarda baş ağrıları dayanılmaz olabilir ve bayılmalara neden olabilir. Bu şiddetli baş ağrılarına normalde migren ve sinüs gibi önceden var olan tıbbi durumlar neden olur..

Baş Ağrısı Nedenleri

Baş ağrısı ikiden fazla sürerse, baş ağrısına neden olan birkaç neden olduğundan tıbbi yardım almak gerekir. Kötü bir soğuk algınlığı, kafatasınızda mukus birikmesinden dolayı tekrarlayan bir baş ağrısına da neden olabilir. Soğuk algınlığı, bir kişinin baş ağrısı çekmesinin ana nedenlerinden biridir ve belki sıcak bir kompres veya buhar inhalasyonu ile çözülebilir. Tüm bu durumlarda iyi bir dinlenme en önemlisi uyku baş ağrısı sorununun çözülebilmesi için gereklidir..

Baş Ağrısı Nedenleri ve Belirtileri:

Bu yazımızda zaman zaman şiddetli hale gelen baş ağrısı sorununun başlıca nedenlerini ve belirtilerini verdik. bu yüzden ciddileşmeden önce bunu tedavi etmek için baş ağrısı hakkında biraz bilgi sahibi olmalısınız..

Baş Ağrısının Nedenleri:

Aşağıda, bu sorunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacak birkaç baş ağrısı nedeni verilmiştir..

1. Öksürük ve Soğuk:

Soğuk algınlığı öksürük, baş ağrısına neden olan birincil sorundur. Soğuk algınlığı beyinde mukus birikmesine neden olur ve kafatasında şiddetli baskıya neden olur, basıncın şiddetli olduğu düşünülürse etkiler hafiftir ve hafif ilaç ve buhar inhalasyonu ile çözülebilir. Buharlar, zardaki mukusun incelmesine izin vererek basıncın azalmasını sağlar..

2. Aşırı Efor:

Kendinizi devrilme noktasının ötesinde kullanmak, baş ağrısına neden olan en kötü faktörlerden biridir. Yorucu bir iş gününden sonra, yorgunluğunuzu ekleyecek bir baş ağrısıyla eve döndüğünüzde oldukça can sıkıcıdır. Yorgunluk baş ağrısına neden olur çünkü şu anda vücudunuz, özellikle beyniniz enerjisinin çoğunu tüketmiştir ve şimdi vücudun dinlenmesi için sinyal vermektedir. Bu saatte dinlenmezseniz, dinlenme eksikliğinden dolayı baş ağrısıyla karşılaşmanız çok olasıdır..

3. Enfeksiyon:

Normalde bir enfeksiyon baş ağrısına neden olmaz, ancak bir enfeksiyon sinüslerinizi etkilediğinde, büyük olasılıkla baş ağrısına neden olur. Enfeksiyonlar beynin işleyişini bozarak baskıya neden olur ve bu da baş ağrısına neden olur. Baş ağrısına neden olan enfeksiyonlar iki ila üç günden fazla sürebilir, bu nedenle tıbbi tedavi gereklidir..

4. Migren:

Migren her beş kişiden birinin yaşadığı bir sorundur. Burnunuzdaki sinüs bezlerinin iltihaplanmasından kaynaklanır. Migren çoğunlukla sinüsün daha gelişmiş bir versiyonudur ve migreni olan insanlar genellikle ilaç kullanırlar ama en önemlisi migreni olan insanlar baş ağrısına yatkındır. İlaç bu semptomu azaltır ancak her zaman tamamen değil.

5. Travma:

Meslekten olmayanların dilinde travma, kafatasının tehlikeye girdiği yakın tarihli bir çarpışmanın neden olduğu acıyı ifade eder. Belki bir kazaya veya çarpışmaya neden olan hafif bir sarsıntı, baş ağrısı çekmenin iyi bilinen bir başka yoludur. Beyin sarsıntısı geçiriyorsanız, doktor teşhisinin önümüzdeki birkaç gün boyunca sürekli baş ağrılarına eğilimli olduğunu söylediği yaygın bir bilgidir. Bu baş ağrıları normaldir ve hasta için ciddi bir tehdit oluşturmaz..

6. Uyku Bozukluğu:

Yaygın baş ağrısı nedenlerinden biri uyku bozukluğu sorunudur. Düzgün uyumazlarsa baş ağrısı yaşayabilirler. Uyku gerekli bir unsurdur ve yeterince uyumayan kişinin zihinsel çöküşüne neden olabilir. Uyku bozukluğu baş ağrısını en etkili şekilde tetikleyebilen şeylerden biridir. Uyku eksikliğine ayrıca göz şişmesi, mide rahatsızlığı vb..

Bunu tedavi etmek için uyumadan önce aşırı stres almaktan ve korku hikayeleri okumaktan veya korku filmleri izlemekten kaçının. Sabahları yoga yaparak uyku bozukluğunu kolayca tedavi edebilirsiniz. Bununla birlikte, yatmadan önce yapıldığında daha iyi uyku sağlayan bazı asanalar vardır..

7. Kırmızı Şarap:

Alkol bağımlıları burada neyin tartışıldığını bilir. Alkol en doğal baş ağrısı nedenlerinden biridir. Herkes bunu biliyor. Ancak kırmızı şarap, diğer alkol türlerinden daha tehlikelidir. Kırmızı şarap kalbe iyi gelse de aşırı baş ağrısına neden olabilir. Doğal üzüm suyuyla değiştirmeyi deneyin, yani alkol eksi. Alkolün yanı sıra, kırmızı şarabın diğer içerikleri de kafa için zararlı olabilir ve insanların düşünme yeteneği üzerinde rastgele baskılara neden olarak baş ağrısına neden olabilir. Bu, alkoliklerin çoğunun ortak bir sorunu olan baş ağrısına sahip olmasının aynı nedenidir..

8. Daha Az Fiziksel Aktivite:

Baş ağrısı, kafalara kanın yanlış dolaşımından kaynaklanabilir. Bu, düzgün çalışmamaktan kaynaklanabilir. Egzersiz yapmak gibi fiziksel aktiviteler, kanın tüm vücutta zorlanmasına yardımcı olur. Kişi düzgün çalışmıyorsa veya hiç çalışmıyorsa, kafasına uygun kan tedarikini sağlayamayacak ve bu da baş ağrılarını daha da tetikleyecektir. En bilinen baş ağrısı nedenlerinden biri olduğu için hemen hemen tüm eğitimli kişilerin bu noktada olması beklenir..

9. Atlanan Öğünler:

Atlanan öğünler baş ağrısının nedeni olabilir. Vücuduna uygun gıdayı sağlamıyorsa, baş ağrıları sadece başlangıçtır. Beyin, sinir dokusunun bir organıdır ve düzgün çalışması için bir miktar enerji ve yiyeceğe de ihtiyacı vardır. Yiyecekler, kafaya giden kan dolaşımını uyaran bazı meyve sularını da içerir. Bir kişi organlarına uygun yiyecek tedarik etmezse, baş ağrıları oldukça yaygındır. Gerekli doğru gıdalarla beslemezseniz kafa patlayacakmış gibi hissedecektir..

10. İşlenmiş Yemekler:

İşlenmiş yiyecekler sizin için iyi değil. Örneğin hazır yemekler zararlı elementler ve çok daha az miktarda gerçek protein içeriği içerir. Bunlar sizin için gerçekten zararlıdır ve kendinizi gerçekten hasta hissetmenize neden olabilir. Fiziksel durumunuzu mahvedecek ve baş ağrılarının arkasındaki nedeni kanıtlayabilir. Vücuda doğru ve iyi miktarda yiyecek sağlamanın çok önemli olduğu daha önce tartışılmıştı. Yani bu konsepte dayanarak, dokularınıza, kaslarınıza ve organlarınıza kötü ve işlenmiş yiyecekler verirseniz, bunun sadece sizin için kötü olduğu ortaya çıkacaktır..

Baş Ağrısının Belirtileri:

Aşağıda baş ağrısının birkaç belirti ve semptomu verilmiştir:

1. Dırdıran Ağrı:

Genellikle baş ağrıları, başınızın yanlarındaki şakaklardan birinde veya birkaçında dırdır eden bir ağrı ile başlar. Dırdırcı ağrı, beyninizin yavaş yavaş tüm enerjisini tükettiğini ve şimdi dinlenmeye ihtiyacı olduğunu söylüyor. Genellikle ağrıyan bir ağrınız olduğunda dinlenerek baş ağrısını önleyebilirsiniz. Dinlenmiş olarak uyandığınızda, ağrı gitmiş olacak ve herhangi bir baş ağrısının izi de gidecek..

2. Soğuk:

Soğuk algınlığınız olduğunda, bir noktada baş ağrısının doğal olacağını bilmelisiniz. Soğuk algınlığı ve baş ağrısı el ele yürür. Soğuk, beyinde mukus birikmesine neden olur ve bu da mukusun beyne neden olduğu baskı nedeniyle baş ağrısına neden olur..

3. Bozulmuş Konsantrasyon:

Konsantrasyonunuzu belirli bir şey üzerinde kullanamadığınızı veya beyin çok yorgun olduğu için konsantrasyonun mümkün olmadığını fark ettiğinizde, tamamen konsantre olamadığınızda bir şeye konsantre olmak için çok uğraşırsanız baş ağrısında birikmeye hazır olun..

4. Bulantı:

Bulantı genellikle baş ağrısının temel bir belirtisidir. Aşırı efordan dolayı veya güneşte çok fazla zaman geçirdikten sonra orta düzeyde mide bulantısı yaşıyorsanız, bir süre sonra beynin karşı karşıya kaldığı ana baskı alanı olan şakak lobunuzda ağrıda bir artış olması son derece muhtemeldir. . Bu noktada sadece dinlenme ve hafif ilaçlar bu ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir..

5. Işık ve Gürültüye Karşı Hafif Duyarlılık:

Uykudan uyandığınızda ışığın gözlerinizi acıttığını fark ettiğinizde veya güneşe bakmak gibi aşırı ışık şakaklarınızda ağrıya neden oluyorsa migren ihtimali yüksek. Migren baş ağrılarının temel noktasıdır. Duyarlılık, yalnızca beynin duyusal alanları zayıf ve ağrıya meyilli olduğunda ortaya çıkar..

6. Ağrılı Uyuşma:

Ağrılı uyuşukluk, tedavi edilmezse fazla mesaiyi artıran hafif ve sabit bir ağrının birikmesini ifade eder. Bu genellikle uyku eksikliğinden kaynaklanır ve kolayca tedavi edilebilir. Dinlenerek tedavi edilebilir olduğu için bir kişi bu tür baş ağrılarıyla karşılaştığında ciddi bir sorun yoktur. Bir kişinin bu sorunu tedavi etmesi için en az bir saatlik hızlı bir uyku yeterlidir..

7. Boyun Ağrısı:

Başın yan tarafındaki ağrıların yanı sıra boyun ağrıları da baş ağrısının sık görülen bir belirtisidir. Baş daha da kötü hissedecek ve alın da tehlikeye girebilir. Ağrı, boynun alt kısmından başlayacak ve boyun boyunca uzanacaktır. En olası baş ağrısı semptomlarından biridir. Kadınlar bu ağrıyı erkeklerden daha fazla yaşarlar ve ağrıyı azaltmak için ağrı kesici veya herhangi bir reçeteli ilaç almanız gereken zamanlardan biridir..

8. Konuşma Zorluğu:

Boğaz veya ağız sorunu olmadan konuşmakta zorlanıyorsanız, bu durumu hafife almayın. Aşırı baş ağrısı evresine giriyor olabilirsiniz. Bu belirti hem erkeklerde hem de kadınlarda ve hatta çocuklarda da görülür. Başın ağrıyorsa, düzgün ya da senin gibi konuşamayacaksın. Kişi bu durumu onlar için son derece kötü bulacaktır. Bunlar, genellikle meslekleri gereği telefonda konuşarak çok zaman harcayan kişiler olacaktır..

Kişi bu fiziksel durumu asana yaparak ve diğer bireylerle sorunları hakkında konuşarak iyileştirebilir. İnsanlar konuşma bozukluğunuz olduğunu düşünebilir. Bu semptomla ilgili iyi olan şey, geçici olması ve sadece baş ağrısı sorunu ortadan kalkana kadar birkaç gün kalmasıdır..

9. Karışıklık ve Aşırı Uyku Hali:

Bu, baş ağrısının başka bir belirtisidir. Bir baş ağrısı varsa, kafa karışıklığı yaşayacaktır. Semptom buysa, ağrı ‘başın arkasından’ başlayacak. Kişi düzgün düşünemeyecek ve aynı zamanda uyku hali gibi bir dizi başka sağlık sorunuyla da ilgilenecektir..

Uykululuk, baş ağrısının da neden olduğu uykusuzluk anlamına gelir. Baş ağrısı olan bir kişi düzgün uyuyamaz. Bu nokta, baş ağrılarının hayatınızı gerçekten daha da kötüleştirebileceğini kanıtlıyor. Uykusuzluk ve kafa karışıklığı ve ağrıyan kafa nedeniyle, işinize ve eğitiminize odaklanamayacaksınız. Düzeltilmezse durum daha da kötüleşecektir. Uygun ilaç tavsiye edilir. Kişi bu fiziksel durumu uygun yoga yaparak da tedavi edebilir..

10. Işığa ve Gürültüye Duyarlılık (Artırılmış):

Hayatında baş ağrısı yaşamış biri bu durumun farkında olacaktır. Bu, ışık veya ses hissinin artacağı ve bunun size hiçbir şekilde fayda sağlayamayacağı anlamına gelir. Başınızı çok daha fazla ağrıtacak ve durumunuz her geçen gün daha da kötüleşecek. Bu, baş ağrısının en kötü belirtilerinden biridir ve hemen hemen herkes bunu yaşayacaktır. Bu durumda kurtarıcı yok.