Vücudumun her yerinde büyük kırmızı lekeler ve büyük kırmızı döküntülerle eve geldiğim zamanlar oldu. Ablamın aynı eski sorunla eve geldiğini sık sık gördüğüm günler oldu. Alerjiler toz veya pas, güneş ışığı ve ısıdan en iyi arkadaşınızın tüylü kedisi tekir’e kadar olabilir. Alerjiler ayrıca belirli gıda maddelerinden de anlaşılabilir. Yiyecekler herkesin favorisidir ama aralarında vücudunuzla reaksiyona girebilecek ve alerjiye neden olabilecek bazı parçalar veya elementler vardır..

gıda alerjisi belirtileri

Gıda Alerjisi Nasıl Çalışır??

Yeni bir madde, belki yeni bir acı sos veya ilk kez denediğiniz yeni bir gıda maddesi vücudunuza girdiğinde, vücudunuz bunun uyumluluğuna karar verir. Vücudunuz, ilgili öğenin vücudun diğer çalışma öğeleriyle işbirliği yapmasını gerektirir ve diğer öğeler gibi iyi bir şekilde karışmasını bekler. Şimdi, eğer element uygun değilse, vücut öğeyi reddeder ve bunu yaparken istenmeyenlerle savaşmak için bir antikor geliştirir. Bir dahaki sefere aynı madde vücudunuza girdiğinde, antikor reaksiyona girerek alerji şeklinde ortaya çıkar..

Bir Gıda Alerjisi veya Hoşgörüsüzlüğünün Olağan Belirtileri ve Belirtileri:

patlama:

Bu, sonuçların bir patlama şeklinde gösterildiği, kalıcı alerjinin ilk görünür gösterisidir. İlk işaret, küçük boyutlu ve kolayca göz ardı edilebilecek küçük fakat dağınık döküntülerin hızla oluşmasıdır. Zamanla veya alerjinizin yoğunluğuna bağlı olarak, kısa bir süre içinde bile yoğun etki meydana gelebilir. Tam bir kırmızı döküntü patlaması yaşayabilirsiniz.

Rahatsızlık:

İlgili gıda maddesi vücudunuzla uyumlu değilse, vücudunuz hoşnutsuzluğunu ifade etmek için size gerekli işaretleri verecektir. Yiyecek ağızdan aşağı inerken, reaksiyonun ortaya çıkması sadece bir dakika sürer. Boğazın iç katmanlarında hafif kaşıntı hissedebilirsiniz. Aynı şey ağzınız için de geçerli. Genellikle reaksiyonun başlaması zaman alır ve boğazın iç bezlerinin ve kaslarının iltihaplanmasına ve hafif bir ağrıya neden olabilir..

Mide bulantısı:

Bu, bir gıda alerjisinin işaret edebileceği en yaygın sorunlardan biridir. Alerjiye yatkın yiyecekler midenize çarpar vurmaz, aşırı derecede mide bulantısı hissedebilirsiniz. Yiyecekler tüm sindirim mekanizmasını tamamlamaya çalışan iç organlarla mücadele ederken, vücudunuz maddeden kurtulmak ister. Sonuç kusma olabilir.

Hafif Baş dönmesi:

Vücudunuzun mide bulantısı kendini rahatlatamazsa, bir sonraki adım, zonklayan bir baş ağrısı ve zayıf lastik dizlerle gelebilecek aşırı sersemlik hissidir. Aniden baş dönmesi hissi ile hasta ve yorgun hissetmeye başlarsınız.

Göz Sorunu:

Gözleriniz ruhunuzun aynasıdır ve ruhunuz bir alerji atağı altında baskı altında kaldığında, gözler bazen örtüyü ele verir. Genellikle gözün kan çanağına döndüğünü, yırtılma veya kaşıntı ile birlikte görebilirsiniz. Bu, gözdeki kaşıntının durmadığı bir başka gıda alerjisi belirtisidir..

Kan Basıncı Kontrolü:

Bir alerji atağı durumunda, sıklıkla hastanın kan şekeri veya kan basıncının düştüğü durumlar olmuştur. Kan şekeri durumunda hazırda insülin iğnesi yaptırın. Kan basıncının düşmesi nedeniyle, kurban üşüyebilir ama aynı zamanda terleyebilir. Bu da kan basıncı düşüşünün olağan bir belirtisidir..

Besin alerjilerinin ya da besin intoleransının birçok nedeni olabilir ancak belirtilerini erkenden bilerek doktora danışarak yukarıda belirtildiği gibi sorunun nedenini anlayabilir ve bir dahaki sefere yemek yerken önlem alabilirsiniz..