Geçen yaz anneme ördek yumurtası büyüklüğünde bir böbrek taşı teşhisi konduğunda, doktor böbrek taşının hem erkekleri hem de kadınları etkileyen oldukça bilinen bir tıbbi durum olduğunu ve ciddiyeti göz ardı edilmezse oldukça tedavi edilebilir bir durum olduğunu söyledi..

Günlük olarak vücudumuz, onlardan kurtulmak için vücudumuzda ve vücudumuzda biriken birçok toksin ve gereksiz mineralden geçer, onları idrarımızla atar veya atar. Bu toksinlerden veya mineral parçacıklardan biri veya bir kısmı idrardan ayrılarak böbrek üzerine atıldığında böbrek taşı oluşur. Zamanla bu mineral parçacıklarının ve parçacıklarının birikmesi, bu minerallerin birikmiş kütlesi kendisini bir kayaya dönüşene kadar devam eder..

Araştırmada bilim adamları, bu mineralin, kristal yapıya sahip ve bir kayanın kıvamına benzer bir mineral bileşiği olan kalsiyum oksalat olduğunu ortaya çıkardılar. Tedavi edilmezse bu bileşik yapılar, sonunda böbrek duvarlarını parçalayabilecek kadar büyüyebilir..

Böbrek Taşlarının Nedenleri ve Belirtileri

Üretra adı verilen ve kendisini böbreğe bağlayan bir tüp vardır ve çoğu zaman bu taşlar kayarak üretral tüpe geçer. Doğada küçükse, genellikle basit bir ilaç yardımı ile idrara çıkma yardımı ile vücudun dışına ve dışına kolayca geçebilir. Ancak bu, taşların çoğu boyut olarak genişleyene kadar diğer ek unsurların kendilerine eklenmesini beklediği için bu nadir bir durumdur. Taşın en yaygın şekli kalsiyum oksalat olsa da, minerallerin birikim içeriğine bağlı olarak başka taş oluşum türleri de vardır. Örneğin, magnezyum amonyum fosfat ve kalsiyum fosfat ve hatta ürik asit vardır..

Doktorlar, böbrek taşlarının genellikle yaygın bir neden olduğunu ve genellikle gençliği ile orta yaşları arasındaki insanların bir tane alma şansına sahip olabileceğini söylüyor. Zaman çerçevesi genellikle büyüktür, 20 yaşından 50’ye kadar olan zaman ideal zamandır, ancak insanlar belirli bir yaştan sonra da acı çekebilirler..

Böbrek Taşlarının Nedenleri ve Belirtileri:

Böbrek Taşlarının Nedenleri:

Kesin bir neden henüz belirlenememiş olsa da, genellikle böbrek taşlarıyla ilgili bazı nedenler vardır:

1. Dehidrasyon:

Sıcak ve nemli iklimde yaşayan insanların, serin ve soğuk bir iklimde yaşayanlara göre böbrek taşı riskinin daha yüksek olduğu sıklıkla fark edilir. Sıcak iklim, vücudumuzda ter yoluyla ya da nemli iklim nedeniyle kavurucu güneş ışınlarıyla doğrudan su kaybıyla ilişkili olan ter ve sıcaklığa neden olur. Vücudumuzdaki bu su eksikliği, idrarımızın konsantre ve kalın olmasına neden olur, daha az su içmenin nedeni idrarın rengini değiştirmesine neden olur. Bu konsantrasyon katıdır ve bu nedenle minerallerin kolayca çökelmesine yardımcı olur..

2. Yeraltı Suyu Düzeltmesi:

Birisi yeterli miktarda su içse bile, herhangi bir maden yatağının yakınında yaşıyorsanız veya yaşam alanınızın altındaki toprakta büyük bir mineral deposu varsa, tüketime uygun yeraltı suyu, beraberinde bir ana mineral yükü taşır ve bu mineraller sizin yaşam alanınıza girer. sistem. Sistem, alakasız olanları atmak için gereken miktarı filtreler ve kullanır. Bu süreçte depolanır ve sonunda bir taş oluşturur..

3. Ürik Asit:

Yüksek ürik asitten muzdarip insanlar genellikle ürik asit taşının kurbanıdır. Vücut pürin gibi elementleri parçalar ve fazla miktarda pürin olduğunda idrarın asidik olmasına neden olan yüksek bir ürik asit durumu oluşur. Bu, geçmiş nesillerinizden miras alınabilir veya vücudun yetersiz su içeriği nedeniyle oluşabilir..

4. Hiperparatiroidizm:

Bu durumda vücuttaki kalsiyum seviyesi hızlı bir şekilde yükselir. Böbrek taşları vücudumuzdaki kalsiyum seviyesi ile doğrudan ilişkilidir, çünkü bu taş oluşumlarının ana bileşenlerinden bazıları kalsiyum oksalat ve fosfattır..

5. Kalıtım:

Böbrek taşları kalıtım ve nesil genleriyle de ilişkili olabilir. Bunlara genellikle, geçmişteki ailenin tıbbi geçmişi nedeniyle oluşan sistin taşları adı verilir..

6. Crohn Hastalığı ve Obezite:

Crohn hastalığı böbrek taşlarının önde gelen nedeni olabilir. Bu durum, safra kanalında veya sindirim sisteminde oluşan iltihabi bir durum olarak kabul edilir. Ağzınızdan vücudun diğer ucuna kadar herhangi bir yerden başlayabilir ve genellikle ağrı ve ülserli parçacıklarla desteklenir. Obezite ve diyabet, böbrek taşı oluşumuna yardımcı olurken el ele gider. Genellikle vücuttaki obez, vücudu muhtemelen daha büyük bir dozda insülin suları salgılamaya zorlar. Çok fazla insülin, vücutta kalsiyum taşlarının oluşumunu kolaylaştıran bir durum olan hiperinsülinemiye neden olabilir..

7. Takviye Alımı ve Hamilelik:

Buradaki takviyeler genellikle, daha hızlı bir şekilde ripping sonuçları elde etmek veya hamilelik sırasında kendinizi sağlıklı ve güçlü tutmak için dışarıdan eklediğimiz vücut geliştirme proteinlerini veya vitaminleri ifade eder. Bununla birlikte, takviyeler, vücudunuz tarafından fazladan mineral ve tuz alımının böbreklerinizde mineral birikintilerinin oluşumuna katkıda bulunabileceği böbrek taşlarının nedenleriyle ilişkilendirilmiştir. Hamilelik güzel bir şey olabilir, ta ki hamile olmanın da böbrek taşı olma şansınızı nasıl artırabileceğini öğrenene kadar. Genellikle bir kadının durumu ağırlaştırabilecek ve bir taş oluşumunu teşvik edebilecek bedensel değişikliklerine dayanır. Belki de vücudunun emdiği ekstra minerallerin varlığı veya sadece sık idrara çıkma ihtiyaçlarıdır..

8. Renal Tübüler Asidoz:

Böbrek taşlarına neden olan, genellikle böbrek ile ilgili olan renal tübüler asidoz veya RTA’dır ve biriken asitleri idrar yoluyla serbest bırakma girişimi başarısız olur. Böbrek taşlarına neden olan şey, böbreğin içinde sıkışan ve böylece bir kaya oluşumuna katılaşan asit birikimidir..

9. Diyet Planları:

Günlük diyetinizin böbrek taşı oluşumunda büyük bir rolü vardır. Burada esas olarak, çok fazla gres, sıvı ve katı yağ tüketiminin eşlik ettiği düzensiz beslenme alışkanlıklarına atıfta bulunuyoruz. Hareket halindeyken abur cuburlar genellikle sağlıklı bir beslenme tabağına tercih edilir ve bu devam ederse böbrek taşlarına neden olabilir. Ayrıca çikolata veya yüksek lifli kuruyemişler gibi yiyeceklerden de kaçınılmalıdır, çünkü bunlar kristal bir madde olan oksalat, kalsiyuma çok benzeyen ve böbrek taşlarının büyümesini teşvik eden bir mineraldir..

10. Yüksek Tansiyon ve İYE:

Yüksek tansiyon hastaları genellikle böbrek taşı kurbanı olma riskine maruz kalır. Yüksek tansiyon, böbreğin normal işlevini yerine getirmesini engelleyen böbrek içindeki hücrelere zarar verir. Filtrasyon veya değişim olmadan, biriken mineraller orada kalır ve böbrek taşı ile sonuçlanır. İYE aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonu olarak da bilinir; vücut sıvısı boşaltım yolunda iltihaplanma, şişme ve ağrıya neden olan ve vücut sıvınızı boşaltmada zorluğa neden olan bir enfeksiyondur. Kalıcı bir İYE sorununuz olduğunda böbrek taşı olasılıkları artar.

Böbrek Taşlarının Belirtileri:

Daha iyi bir bilgi için böbrek taşı semptomlarından bazıları aşağıda listelenmiştir:

1. Ani Rahatsızlık:

Son saman çok büyük bir acı olayı olsa da, çoğu durumda ağrı uzun sürmez veya kalıcı değildir, ancak aralıklarla ortaya çıkar ve tekrarlar. Bu genellikle, kişinin acı veren bir ağrıya neden olan garip bir pozisyonda oturduğu zamandır..

2. Erkek Cinsiyetlerinde Ağrı:

Bu, esas olarak, en kötü zamanlarda keskin bir atış ağrısı sizi rahatsız ettiğinden, böbrek taşının birçok belirtisinden birinin testisleriniz için bir yük haline gelebileceği erkek cinsiyeti ile ilgilidir. Böyle bir duygu durumunda, bir tıbbi yardımcıya danışmanız en iyisidir. Aynı şey, penis bölgenizdeki hafif ağrı için de geçerlidir; bu, vücudunuzun size yavaş yavaş böbrek taşı oluşumunun varlığını söylemesi olabilir..

3. Ateş ve Titreme:

Ateş, yüksek vücut ısısı yaşayabileceğiniz, oldukça doğal bir şey olan yaygın böbrek taşı sorunlarından sadece bir tanesidir. Bununla birlikte, yüksek vücut ısısıyla birlikte, omurganızdan aşağı inen olağanüstü titremeler, sizi arada bir titretmeye başlar. Bu, vücudunuzdaki enerjinin tamamen tükendiği ve sizi zayıf ve zayıf hale getiren başka bir problemin devam ettiği zamandır..

4. Bulantı ve Kusma:

Aşırı derecede mide bulandırıcı bir his sizi alt edebilir ve bu da böbrek taşı belirtisi olarak kabul edilebilir. Genellikle yemeklerden sonra mide bulantısı hissedebilirsiniz, ancak meseleyi daha da kötüleştiren mide bulantısı hissinin ardından ortaya çıkan ve midenizi bulandıran ve tamamen zayıflayan kusmadır. Bu basit bir semptomdur ve göz ardı edilmemelidir..

5. İdrar Zorluğu:

Böbrek taşı belirtileri en erken aşamada idrara çıkmada zorluk şeklinde olabilir. Burada sık sık idrara çıkma sürecinin, muhtemelen kanaldaki bir ağrıdan dolayı bozulduğunu görüyoruz..

6. Yanma Hissi:

Bu, sıklıkla idrara çıkmanın organınızın içinde ve çevresinde acı veren bir yanma hissinin eşlik edebileceği başka bir yaygın semptomdur. Bu, sonunda böbrek taşı oluşumuna izin verecek olan İYE’nin de önde gelen bir nedeni olabilir..

7. İdrar Değişimi:

Sağlıklı bir insanda genellikle müstehcen kokusu olmayan berrak renkli idrar bulunur, ancak böbrek taşı düşünüldüğünde, idrarın rengini genellikle kahverengi, kırmızımsı veya sarıya çevirdiği görülür. Bu aynı zamanda vücudunuzdaki su içeriğine dikkat etmenizin başlıca nedeni olabilir. Vücutta uygun su eksikliği idrar renginin değişmesine neden olabilir. Bununla birlikte zengin bir amonyak kokusuna eşlik eder..

8. Sık İdrara Çıkma:

Bir böbrek taşı oluştuğunda, kişi kendini sık sık rahatlatma ihtiyacı hissedebilir ve çoğu zaman bu hisleri belirsiz bulabilir. Sürekli idrara çıkma hissi, geçici bir his olabilir. Diğer zamanlarda, taksitle vücuttan dışarı atılmaya devam eden gerçekten idrara çıkmadır..

9. Ağrı:

Böbrek taşları genellikle çok fazla semptom göstermese de böbrek taşı için en ölümcül semptomlardan biri dayanılmaz ağrıdır. Çoğu zaman kişi şafakta o kadar dayanılmaz bir acıyla kıvranarak uyanır ki, bu aşırı acı hissinden dolayı bayılabilir. Bireyin böyle bir zamanda derhal hastaneye yatırılması ve tedavi edilmesi gerekir. Bu genellikle biriken mineral taş böbreği terk ettiğinde ve üretradan geçtiğinde olur. Bu renal kolik olarak bilinir ve genellikle kötü bir sırt veya daha sonra hızla şiddetlenen bir bel ağrısı ile başlar..

10. İdrar Sorunları:

Böbrek taşları ile, idrarı geçme zorluğundan geçmenin mutlak yakın sorunu ortaya çıkar. Böbrek taşları genellikle daha fazla sayıda beyaz kan hücrelerinin varlığı ile ilişkilidir ve burada irin idrarı böbrek taşı belirtisi olarak listelediğimizde aynı fikirle mücadele ediyoruz. Genellikle beyaz kan hücrenizin kendi kendini salgıladığı idrarınızda beyaz irin görebilirsiniz. Bizi daha çok şaşırtan şey, zaman zaman kanın idrar yoluyla geçişidir. Bu çok nadir görülen bir durumdur ancak yine de böbrek taşı belirtisi olarak kabul edilmektedir. Burada idrarınızla birlikte kanın geçtiği görülebilir ve bazen keskin ağrı hislerine de eşlik edebilir. Böyle bir zamanda daha fazla uzatmadan doktordan acil tıbbi yardım alınmalıdır..