Halk arasında Hansen hastalığı olarak da bilinen cüzzam, bakteri istilasının neden olduğu ve zaman zaman ölümcül sonuçlar bırakan kronik bir tıbbi durumdur. Bu hastalığın ana karakteri, cüzzamdan sorumlu tek bakteri olan mikobakteri lepradır..

Cüzzamın Nedenleri ve Belirtileri

Bu, onlarca yıldır var olan ve en eski hastalıklardan biri olarak kabul edilen bir hastalıktır. 1873’te Norveçli G.A Hansen, kendisini konakçının vücudunda başlatan ve gereksinimlerini konakçıdan alan bir patojen keşfettiği için bu bakterileri ilk kez satın aldı. Bununla birlikte, bu bakterilerin doğada yavaş büyüdüğünü ve üremede daha yavaş olduğunu da kaydetti..

Doğası gereği kronik olan cüzzam, esas olarak deri ve sinir sistemi ile ilgilidir. İlk önce, hiçbir rahatsızlık yaratmayan yamalar biçiminde olduğu gibi, doğası gereği hafif ve ince olan cilde fiziksel hasar verir. Sonuç olarak, sinir krizi izleyene kadar görmezden gelindi. O günlerde, minimum bilgi ve destek nedeniyle cüzzam için uygun bir tedavi mümkün değildi..

Bugün elbette devam eden süreci frenlemek için ilaçlar ve haplar var. Ancak cüzzam, soğuk algınlığı veya ateş gibi akılda kalıcı olmasa da biraz bulaşıcıdır. Aslında doktorlar bunun oldukça nadir bir vaka olduğunu ve günler geçtikçe nadirleşmeye devam ettiğini söylüyor..

Cüzzamı ve türlerini tespit etmenin üç farklı yolu vardır. DSÖ, dünya sağlık örgütü, cüzzam derisini etkilenen veya yapılan hasara göre sınıflandırmıştır. Örneğin, tüberküloit cüzzam, deri katmanlarının çoğunun hasar görmediği hafif bir cüzzam şeklidir. Genellikle ciltte bir kaç yaradır ve bu da biter. Lepromatöz cüzzam, ciltte oluşan nodül benzeri topaklar ile cildi kötü etkiler..

Sonra, içinde bakteri kanıtı bulunan beşten fazla nodül oluşturan multibasiller cüzzam var. Paucibakiller cüzzam bir veya ikiden fazla nodül içermez ve genellikle bakteri içermez. Üçüncü yöntemin, durumun ciddiyetine göre altı farklı ayrımı vardır. Kendi kendine gelip iyileşen orta dereceli cüzzam, borderline lepramatöz cüzam, borderline tüberküloid cüzam ve benzeri olarak sınıflandırılabilirler..

Lepra Nedenleri ve Belirtileri:

Bu makale, cüzzamın ana nedenleri ve belirtileri hakkında size rehberlik edecek ve bu konuda bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır..

Lepra Nedenleri:

Aşağıda, Lepra’nın ortaya çıkmasının bazı nedenleri ve nedenleri listelenmiştir:

1. Bakteriler:

Şu anda doktorlar hala cüzzam kaynağının nerede olduğu konusunda kafaları karıştı. Daha önce, ciddi nitelikteki en yaygın hastalıklardan biriydi. Ama şimdi zamanla kendi kendine iyileşti ve şimdi oldukça nadir bir durum. Ancak nedenin ana nedeni bakteri, mikobakteri leprae veya kısaca M.leprae ile kalır. İnsanlardan ayrı olarak, belirli bir hayvan grubu bu bakterinin kaynağı olarak kabul edilmiştir, spesifik olmak gerekirse armadillo. Bu çubuk şeklindeki bakterilerin varlığı, cüzzamın gelişinden tamamen sorumludur..

2. Bulaşıcı:

Bir zamanlar yapılan bir ankette, cüzzamdan etkilenen Amerikalıların yüzde birinin geçmişlerinde cüzzamlı hastaları barındıran bir çevrede yaşadığı bulundu. O günlerde hastaların büyük bir ayrışma sorunuyla karşı karşıya kalmalarının nedeni bu olsa gerek. O günlerde insanlar, cüzzamlı hastaların daha fazla acı çekmesine neden olan, iffetli ve yargılayıcıydı..

Cüzzamın, burun veya ağızdan alınan damlalar gibi burun damlaları gibi temas yoluyla, örneğin tabak veya yemek paylaşmak veya birinin size hapşırması durumunda bulaştığı bilinmektedir. Bununla birlikte, doktorlar neyin sebep olduğu veya hangi yolu izlediği konusunda tam olarak emin değiller..

3. Vücudunuzun Yeteneği:

Bilim adamları ve doktorlar, M.leprae bakterisinin vücudumuzun çoğunda parça miktarlarda bulunduğu konusunda hemfikirdir. Cüzzamın oluşmasına neden olan, vücudun bakterilerle işbirliği yapamamasıdır..

4. Burun ve Ağız Damlacıkları:

Birçok uzmana göre cüzzamın burun ve ağız damlacıkları yoluyla bulaştığı söyleniyor. Bu, cüzzamın en önemli ve hatırlanması gereken nedenlerinden biridir. Kapalı ve uzun süreli temaslar bu hastalıkların ortaya çıkmasının nedeni olabilir. Bu bakteri hızla yayılır ve vücudu içten zayıflatır. Doğru zamanda ve doğru tekniklerle tedavi edilmezse vücudunuza büyük oranda zarar verebilir ve sizi çekirdekten zayıflatabilir. Birçok rapora göre, cüzzam şu anda en yaygın yayılan hastalıklardan biridir..

5. Zayıf Vücut:

Zayıf bir vücuda sahip olan kişi bu zararlı bakterilerden etkilenebilir. Cüzzamın en yaygın nedenlerinden biri zayıf bir fiziksel durumdur. Kötü bir sinir rahatsızlığınız varsa, cüzzam semptomlarından etkilenme olasılığınız yüksektir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda ve bazen gençlerde ve çocuklarda da olur. Bu, şimdiye kadarki en zararlı ve hızlı yayılan bakteriyel enfeksiyonlardan biridir ve kendinizi bu hastalıklara yakalanmaktan kurtarmak için uygun önlemleri almanız gerekiyorsa..

6. Zayıf Bağışıklık Sistemi:

Arızalı bir bağışıklık sisteminiz varsa, cüzzam bakterisine yakalanma olasılığınız yüksektir. Bakteri ilk olarak bir doktor olan Gerard Henrik Amrmaur Hansen tarafından kurulmuş veya keşfedilmiştir. Ona göre, eğer bir erkek ya da kadın zayıf bir bağışıklık sistemine sahipse, o zaman o kişinin cüzam hastalığına yakalanma şansı yüksektir. Bu neden için belirli bir tedavi yoktur ve bu, herhangi birine kolayca bulaşabilir ve vücudu, bağışıklık sistemini oluşturacak uygun gıdaları almazsa, bu belirli hastalıklara yakalanabilir..

7. Mukus:

Doktorlara göre, Lepra’nın enfekte bir kişinin mukusundan yayıldığı kanıtlanmıştır. Bu, cüzzamın ana nedenlerinden biridir. Mukus mikropları (veya virüsü) içerir ve bu kişiden kişiye yayılabilir. Cüzzamın doğası bulaşıcıdır (daha önce tartışılmıştır). Genel olarak, cüzamdan sorumlu olan ana bakteri yavaş yayılır ve bu, kişinin fiziksel durumunu büyük ölçüde engelleyebilir. Kendilerine gereken özeni göstermezlerse, cüzzamın farklı zararlı semptomlarıyla kolayca hastalanabilirler. Enfekte bir kişi, mikrop oluşturan hastalığın kendisinden açık havaya yayılmadığından da emin olmalıdır..

8. Mikobakteri Lepra:

Mictobaterium leprae bu makalede daha önce tartışılmıştır, ancak bu nokta size bu bakteri hakkında bilmeniz gereken bazı gerçekleri sunmaktadır..

Mycobacterium leprae, en birincil cüzzam nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Aside dirençli bir organizmadır ve vücutta çok hızlı yayılır. Vücudu çok kısa sürede zayıflatabilir. Birçok cüzzam nedeni arasında bu ana neden olarak kabul edilir..

9. Diğer Hakim Hastalıklar:

Halihazırda bir tür hastalık veya enfeksiyondan muzdaripseniz, cüzzamdan da etkilenebilirsiniz. Bazı önceden mevcut hastalıklar fiziksel durumunuzu ve bağışıklık sisteminizi zaten zayıflatmışsa, bu bakteri kolayca enfekte olur..

10. Diğer Nedenler:

Cüzzamın doktorlar tarafından bilinmeyen birçok başka nedeni vardır. Cüzzamın nedenleri, fiziksel durumuna bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yok. Kişi yalnızca bu zararlı bakteriyel enfeksiyonla saldırıya uğramamasını ve istila etmemesini isteyebilir. Bir tanrının fiziksel durumu (dahili olarak) sizi istiladan kurtarabilir.

Lepra Belirtileri:

Cüzzamın yaygın belirti ve semptomlarından bazıları aşağıda listelenmiştir:

1. Cilt Yamaları:

Genellikle cüzzamın ilk belirtileri arasında cilt lekeleri, kaşıntısız ve ağrının cildi daha az bozmasına rağmen cilt üzerinde belirli beyaz ince lekeler bulunur. Böyle bir zamanda cilt genellikle kurur ve pul pul olur ve çoğu zaman çizildiğinde soyulmaya başlar..

2. Sinir Enkazı:

Cüzzamın sizi vurduğu ana yerlerden biri periferik sinirlerinizdir. Cüzzam, örneğin cilt lekeleri gibi fark edilmeyen küçük ipuçlarıyla daha uzun süre kendini düşük tutan kronik bir hastalıktır. Şiddet arttığında sinirler etkilenmeye başlar. Bu, uzun süre göz ardı edilirse, bazı bölgelerde duyuların uyuşmasına bile yol açabilir..

3. Burun Sorunları:

Bakteriler bir vücudu başka bir vücuda ev sahipliği yapmak için terk ettiğinden, burnunuzun bir vücuttan diğerine bu hastalığın bir taşıyıcısı olabileceği sıklıkla söylenir. Bu parazitik bakteriler genellikle burun kanaması şeklinde burnu etkiler. Ağırlık ve burun akıntısı ile birlikte burundan hafif kan kaybı olabilir..

4. Ülserli Durum:

Hastalığın yayılmasıyla birlikte, genellikle ayak tabanlarının altındaki ülserlere neden olan fark edilen ülserli durumlar vardır. Bu göz ardı edilirse, o kadar kötü bir tepkiye neden olabilir ki, ayak amputasyonu tek çözüm haline gelir..

5. Nodüller ve Kaynamalar:

Yamalar cüzzamın sadece küçük bir etkisi olsa da, ciltteki ana bozulma, cildin şeklini bozan nodül benzeri topaklar ve çıbanların gelmesiyle birlikte felç olabilecek kadar kötü uyuşma hislerinden kaynaklanır..

6. Optik Bakım:

Çoğu zaman bilemeyiz ama gözdeki optik sinirlerimiz de etkileniyor. Bu, eğer uzun sürerse, görme kaybına bile yol açabilir..

7. Kas Ağrısı:

Cüzzamın en yaygın semptomlarından biri kas zayıflığı ve rastgele yorgunluk hissidir. Bu yaşlı insanlarda ve hatta olgun erkek ve kadınlarda da yaygındır. Bu zararlı bakteri ile enfekte olduysanız, kas semptomunu yaşamanız oldukça yaygındır. Cüzzamdan muzdarip gençler bile bu özel semptoma aşinadır. Buna genellikle kol kaslarında aşırı ağrılar ve kaslarda his hissinin kaybolması eşlik eder. Bu özel cüzzam semptomu olan kişiler, hastalığın evresi boyunca zor bir dönemden geçmek zorundadır..

8. Duyum ​​Kaybı:

Tüm cüzzam belirtileri arasında en bilineni bu. Bu özel semptom, dünyanın her yerindeki insanlarda görülür ve erkek ya da kadın olmalarına bakılmaksızın her yaştan insanın başına gelir. Doktorlara göre, bu tipik semptom nedeniyle, o kişinin cüzzamlı bakterilerle enfekte olmanın zararlı aşamasından geçip geçmediğini kolayca anlayabiliriz. Periferik sinir tutulumu bu durumda ana suçludur. Durum son derece şiddetli olabilir, çünkü semptom sabit değilse sinirlerde kalıcı his kaybına yol açabilir..

9. Kirpik Kaybı:

Göz ağrısı son değildir. Gözlerle ilişkili bir dizi başka cüzzam belirtisi vardır. Birçok cüzzam vakası üzerinde yapılan uygun bir araştırmaya göre, cüzzam enfeksiyonu sırasında kaş ve kirpik kaybının oldukça yaygın olduğu analiz edilmiştir. Cüzzamdan dolayı görme (geçici olarak) kolayca kaybedilebilir ve ne yazık ki bu, cüzzamın en sık görülen semptomlarından biridir. Hem erkekler hem de kadınlar bu semptomdan muzdariptir ve bu onların görünümünü de mahvedebilir. Hasarlı cilt ile kaş ve kirpik kaybı varsa, kişi gerçekten çirkin görünecektir..

10. Derinin Kalınlaşması:

Cilt lekeleriyle birlikte, oldukça popüler bir cüzzam semptomu olan ciltte kalınlaşma vardır. Cüzzamdan muzdaripken cilt gerçekten kalınlaşır. Derinin kalınlaşması genellikle ciddi cilt hastalıkları ile birlikte birçok ek cilt ve vücut ağrıları ile ilişkilidir. Bu semptom, şimdiye kadarki en kötü cüzzam semptomlarından biridir..

Bu makalede, cüzzamın kesinlikle doğru olduğu kanıtlanmış en iyi belirtileri ve nedenlerinden bazıları yer almaktadır. Bunlar en çok görülenler ve bu liste cüzzamın nedenleri ve belirtileri üzerine yapılan canlı çalışmaya dayalı olarak düzenlenmiştir..