Depresyon günümüzde pek çok insanın çeşitli nedenlerle yaşadığı en yaygın psikolojik durumlardan biridir. İnsanların zihnini meşgul eden ve kelimenin tam anlamıyla o halden çıkması imkansız hale gelen aşırı bir üzüntü şeklidir. Birçok durumda, insanların depresyonda olduklarında intihara bile meyilli oldukları görülmüştür. Durumu sıralamak ve doğru şekilde çözmek için harekete geçmeden önce, arkasındaki nedenleri bilmek son derece önemlidir..

Depresyon Nedenleri

Aşağıdaki liste, çoğu durumda depresyona yol açtığı bilinen en yaygın nedenlere sahip bir listedir. Çok daha iyi sonuçlar için herhangi bir önleme veya tedavi adımını atmadan önce bunları okuyun..

Depresyon Nedenleri:

Tarih ve Genetik:

Birçok ailede, kişi genellikle depresyon duygularını kalıtsal olarak alır ve bu tarih ve genetiktedir. Bu, bu klinik durumun bilinen nedenlerinden biridir. Bir kişinin depresyona girmesinde kesinlikle önemli olacak başka faktörler de vardır ve genetik tek başına bir neden değildir ancak bu, aile bireylerini depresyona yüksek oranda eğilimli yapan nedenlerden biridir..

Tıbbi Hastalıklar:

Ciddi düzeyde hastalıkları ve tıbbi sorunları olan kişilerin depresyona yol açması muhtemeldir. Ciddi hastalık, stres ve endişeleri artırarak doğrudan depresyon sorunlarına yol açabilir. Bu, uzun vadeli sağlık sorunları için de geçerlidir. Tıbbi hastalıklar, depresyon vakalarının en az yüzde 50’sinin nedenlerinden biridir.

Uyuşturucu ve alkol:

Aşırı ve aşırı alkol ve uyuşturucu tüketiminin sinirler ve ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olması muhtemeldir. Bu tür alışkanlıklara sahip herhangi bir kişi, muhtemelen hayatlarının bir noktasında depresyon yaşayacaktır. Uyuşturucu bağımlılığı ve alkol, güçlü bir neden olmakla birlikte depresyonun bir sonucudur..

Hava Durumu:

Geçici ve hafif depresyona genellikle mevsimsel değişiklikler de neden olur. Örneğin, birçok insan yaz aylarında otomatik olarak üzgün ve depresif hissetme eğilimindedir ve aynı şey kış aylarında bazı insanlarda olur. Hava durumu, depresyonun ortaya çıkmasıyla ilgili ince ama bilinen bir nedendir..

Sigara içmek:

Buna inansanız da inanmasanız da aşırı sigara içmek beyin sinir hücrelerinin zarar görmesine neden olur. Aynı zamanda beynin nörotransmitter aktivitesini etkileyen bir bağımlılıktır. Sigaradan kaçınmak ve bu tür alışkanlıklardan uzak durmak, depresyonla ilişkili ana nedenlerden birini uzak tutmak için önemlidir..

Uyku eksikliği:

Basit bir sebep ama kesinlikle depresyona yol açan yaygın sebeplerden biri uyku ve dinlenme eksikliğidir. İnsan vücudunun hem fiziksel hem de zihinsel olarak iyi çalışması için en az 8-9 saat kesintisiz uykuya ihtiyacı vardır. Uygun uyku eksikliği ve geç uyuma alışkanlıkları çoğu zaman birçok insanda depresyon oluşumuna katkıda bulunur..

Çalışma Basınçları:

Çoğu zaman, bir kişinin profesyonel hayatı o kadar zorludur ki, onu yaşayamazlar ve bu çok fazla stres ve endişeye yol açar. Depresyonun nedenlerinden biri de budur..

Kişilik:

Benlik saygısı düşük bir kişiliğe sahip olan veya kalplerine eleştiri alan ya da çok duygusal olan veya endişelenme eğiliminde olan insanlar, bazıları depresyona oldukça yatkındır. Kişilik, kesinlikle insanlarda aşırı depresyona neden olabilecek en önemli nedenlerden biridir. Bu, asla kendini tatmin etmeyen veya halinden memnun olmayan kişiler için de geçerlidir. Ayrıca, olumlu tarafı görmek yerine her zaman olumsuz bir yönü olan veya aktif bir yaşam tarzına sahip olmayanlar çok kolay depresyona girebilirler..