Rahim tabakasında oluşan düz kas dokularının iyi huylu tümörleri, miyom veya Leiomyoma olarak bilinir. Genellikle üremenin sonraki yıllarında ortaya çıkarlar. Bu tümörün malign bir versiyonunu bulmak çok nadirdir ve Leiomyosarkom olarak adlandırılır. Bir tümörün kötü huylu olması için komşu dokuları istila etmesi veya metastaz yapması gerekir. Leiomyoma bu özelliklerin hiçbirine sahip olmadığı için iyi huyludur. Fibroidler adet dönemlerini ve cinsel ilişkiyi çok ağrılı yapar ve ayrıca sık idrara çıkma dürtüsünden de sorumludur. Küçük miyomlar genellikle asemptomatiktir ve semptomlar lezyonun boyutuna ve lezyonuna bağlıdır. Bu tür miyomlara sahip olmanın belirtileri şunlardır:,

miyomlar

Jinekolojik Kanama:

Bu vajinadan aşırı kanamadan başka bir şey değildir. Bazen dahili de olabilir (pelvik bölgeye kanama, hematom oluşturma). Genelde adet dönemlerinde anormal derecede ağır kanamalardır. Sonuç olarak, bazı kadınlarda ruh hali ve enerji düzeyine müdahale eden anemi gelişir. Bu durumlarda pıhtılar da belirgindir, regl olduğunda.

Gebe Kalma Zorluğu:

Çocuk sahibi olamamaktan sorumlu olabilecek çeşitli ve çok sayıda faktör olmasına rağmen, miyomlar bazen büyük bir zorluk teşkil eder. Ayrıca düşükler, erken doğum ve hamilelik sırasındaki kanamalardan da sorumludurlar. Aşırı durumlarda, kısırlığa da yol açabilirler..

Ağrılı Seks:

Fibroidler cinsel ilişkiyi çok acı verici hale getirebilir. Fibroid büyümesi rahim ağzınıza yakın olduğunda olur. Ağrı, seks yaparken belirli bir pozisyonda veya adet döngünüzün belirli bir döneminde en şiddetli olabilir. Bu en önemli belirtilerden biri.

Pelvik Rahatsızlık:

Büyük miyomları olan kadınlar genellikle pelvik bölge çevresinde ağırlık ve alt karınlarında sürekli bir baskı hissetme eğilimindedir. Zorlanmadan çok bir rahatsızlıktır. Aşağı eğilmek, bel seviyenizden esnemek bu gibi durumlarda rahatsızlık verici değildir..

Dışkılama Sırasında Basınç:

Fibroidler rektuma doğru iterek bir itme hissi yaratabilir, bağırsak hareketini zorlaştırabilir ve buna ağrı eşlik edebilir. Hemoroid de bu gibi durumlarda ortaya çıkabilir..

Mesane Sorunları:

Muhtemelen en yaygın semptom, sık idrara çıkma dürtüsü ve ihtiyacı çok uzun süre karşılayamamaktır. Bu, miyom mesaneye baskı yaptığında olur. Bu, mesane kontrolünü ve idrar yapma ihtiyacını tutma kapasitesini azaltır. Bazen sıvı salınımının kendisini de bloke edebilir..

Sırt ağrıları ve alt pelvik ağrı da belirtilen bir semptomdur. Bununla birlikte, Lieomyoma durumunda akut ve keskin ağrılar çok belirgin bir semptom değildir. Aslında kronik sırt ağrısı daha yaygın bir semptomdur..

Bu belirtiler sizde de görülüyorsa hemen bir jinekoloğa başvurmalısınız..