Fıtık, karın veya kasıklarınızla ilgilidir. Zayıflamış bir iç astarla başlayan şey, yavaş yavaş karnın alt tarafında balon gibi bir çuval oluşturarak sona erer. Bu, birçok insanın muzdarip olduğu oldukça yaygın bir hastalıktır. Bu durumda hiçbir erkek ve kadın kısmen tedavi edilmez. Bu hem erkekleri hem de benzerlerini etkileyen unisex bir hastalıktır. Ancak bu, uygun bakım altında tamamen tedavi edilebilir.

Fıtık Belirtileri ve Nedenleri

Karın, tüm sindirim ve üreme sistemlerini barındıran kaslı bir bölge olan vücudumuzun alt kısmı olarak tanımlarız. Genellikle bu organlar güvenlidir ve korunan karnın güçlü lifli duvarları içinde bağlıdır. Karın duvarı zayıfladığında veya delindiğinde bir durum oluşur. Bu durum fıtık olarak bilinir. Zayıflamış karın duvarından yararlanan iç astar, delikli duvarın altında kese benzeri bir kese oluşturmak için kendini iter..

Belli bir zaman için fıtık sans ağrısıdır. Ağrı ancak karın dokusu duvardaki delikten kayarak balon kesesine ulaştığında başlar. Bu tür karın dokularının ve organlarının zaman zaman bile dışarı itilmesi fıtık olarak bilinir ve uzadıkça durum kötüleşir ve kötüleşir..

Genellikle bir fıtığın hakim olabileceği farklı kısımlar vardır, ilk ve en yaygın yer kasıklardır. Fıtık vakalarının çoğu kasık merkezlidir, kadınlarda ise olağan yer kasık altıdır. Bu genellikle femoral fıtık olarak bilinir..

Erkekler için genellikle şişkinliğin skrotuma ulaşabileceği kasık fıtığıdır. Bu alt çıkıntı bölümüdür. Balon benzeri kesenin yukarı ve karın duvarından dışarı ve diyaframdaki ince bir açıklıktan göğüs boşluğuna doğru itmesine neden olan fıtıklar sıklıkla vardır. Bu durum hiatus veya hiatal herni olarak bilinir. Bazen önceki bir ameliyat izinde ve çevresinde geçmişteki herhangi bir keside fıtık oluşabilir, bazen de fıtıktan etkilenen göbek deliğidir. Bu durum daha sonra göbek fıtığı olarak adlandırılır..

Çoğu zaman fıtık semptomları daha az gider ve uzun süre devam ederse diğer koşulları ciddi bir anlaşmaya dönüştürebilir. Genellikle basit bir ameliyat, açık veya laparoskopik bir anlaşmayı kapatır, ancak zayıflamış bir karın duvarının nedenleri, daha fazla fıtıkla karşılaşmamak için bilinmeye değerdir..

Fıtık Belirtileri ve Nedenleri:

Bu makale, fıtığın nedenleri ve semptomlarının neler olduğu ve üstesinden gelmek için hangi adımların atılması gerektiği konusunda size rehberlik edecektir..

Fıtığın Nedenleri:

burada fıtık için 10 ana nedenden bahsediyoruz.

1. Ağır Kaldırma:

Genellikle kas duvarının zayıflaması, spor salonunda ağır ağırlıkların kaldırılmasından kaynaklanabilir. Çoğu zaman insanlar yontulmuş bir figür hayalini gerçekleştirmeye çalışırlar ve bunun peşinden ağır bir kaldırma seansına bakılır. Küçük insanlar, ağır kaldırmanın genellikle karın bölgesinde aşırı baskıya neden olduğunu ve bu da karın kaslarının aşınmasına ve yıpranmasına neden olduğunu bilir..

2. Yaş:

Genellikle yaş nedeniyle organlar yıpranmaya başlar. Yaşlılık ile birlikte organların eskisi kadar sert olamamaları gelir. Bu nedenle genellikle karın duvarı zayıflar ve delinmeye veya yırtılmaya eğilimlidir..

3. Cerrahi Yara İzi:

Genellikle karın bölgesinde, geçmişte düzgün bir şekilde iyileşmedikleri için hala yaralanmaya eğilimli cerrahi yara izleri vardır. Fıtığın oluştuğu yer burasıdır, yara çizgileri boyunca.

4. Fıtık Geçmişi:

Daha önce hiatus veya göbek fıtığı öyküsü varsa, fıtık gelişimi için risk faktörlerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur..

5. Öksürük:

Çoğu zaman, doğası gereği genellikle kuru olan kronik öksürük, boğaz kaşıntısına neden olur ve bu da hırıltılı öksürüğü daha basınçlı ve zor hale getirir. Kişi kendini boğazdaki kaşıntı tahrişinden kurtarmak için şiddetle öksürürken, bağırsakta sürekli bir basınç birikmeye devam eder ve bu da karın duvarlarının basınç altında yavaşça çökmesine neden olur ve sonunda yırtılarak fıtığa neden olur..

6. Doğumda:

Göbek fıtığı, cildin iç tarafında şişmeye neden olarak bira bağırsağı veya çıkıntılı bir göbek durumuna neden olur. Bu, siz küçükken içinizde bulunan uykuda bir durum olabilir. Genellikle göbek boşluğu, düzgün kapanmazsa fıtık kesesini barındırır. Bu, sonraki yıllarda harekete geçebilir.

7. Hamilelik veya Obezite:

Genellikle hamilelik veya obezite, karın bölgesinde aşırı kuvvete neden olur ve bu da karın kas duvarlarının tutması için çok fazla basınca neden olur. Böyle bir durumda duvarlar yırtılır..

8. Diyaliz:

Fıtık, esas olarak karın boşluğunda basınç hissedildiğinde ortaya çıkar ve dışarı çıkmasına neden olur. Böbrek yetmezliği durumunda yapılan periton diyalizi uygulanan hastalarda; karın üzerine artan basınç uygulanır. Bu nedenle, bu tür bireylerin fıtık geliştirme riski daha yüksektir..

9. Yaralanma:

Fıtık, kaslar gerildiğinde ve zayıfladığında ortaya çıkabilir. Bir yaralanma sırasında kaslar etkilenir ve tamamen iyileşmezse, fıtık büyüme şansı oldukça yüksek olur..

10. Kabızlık:

Son bulgulara göre, kronik kabızlıktan muzdarip bir kişi, fıtık geliştirme riski daha yüksektir. Kabızlık, bağırsak hareketi sırasında karın kaslarında gerginliğe neden olur, bu da onları zayıf ve fıtık büyümesine daha duyarlı hale getirir..

Fıtık Belirtileri:

Fıtığın nedenlerini belirledikten sonra, aynı semptomları anlamak ve bilmek de önemlidir. Bu Fıtık semptomlarının bilinmesi erken teşhise ve kolay tedaviye yol açacaktır..

Fıtığın asla göz ardı etmemeniz gereken en önemli 10 belirti ve semptomuna bir göz atın:

1. Görünür Topak:

Cildinizin altında görünür bir yumru fark ettiniz mi? Eğer evet ise, o zaman erken Fıtık semptomlarından biri olduğu ortaya çıkabilir. Bu topaklar, doğum sırasında meydana gelebilecek dokular zayıfladığında veya dokular yaşla birlikte yıprandığında oluşur. Bu çıkıntılar organlarda bir keseye benzer ve bazen göbek, kasık veya karın duvarlarını da istila eder. Bu şişkinlikler veya şişlikler çıplak gözle kolayca fark edilir ve zamanla ağrılı hale gelir. Vücudun herhangi bir yerinde yumru bulunması endişe verici olabilir, bu nedenle hemen tıbbi yardım almak en iyisidir..

2. Azaltılmış Kan Temini:

Fıtık boyut olarak büyük olma eğiliminde olduğunda, kan akışının kas duvarlarına kesildiği tıbbi bir durum olan ‘boğulmuş alan’ olarak adlandırılır. Birincil bölgeye ve ayrıca vücudun diğer kısımlarına kan akışı azalacaktır. Boğulmuş Fıtık gelişimi yaşamı tehdit edebilir ve acil tıbbi cerrahi gerektirir. Uzmanlara göre, fıtık ameliyatı sırasında ölüm oranı, fıtığın diğer tedavi biçimleriyle kontrol altına alındığı vakalara göre nispeten daha yüksektir. Bu nedenle, boğulmasını önlemek için Fıtığın gelişimini erken tespit etmek en iyisidir..

3. Sinir Rahatsızlığı:

Fıtık sırasında aynı sinir zincirine bağlı vücudun farklı bölgelerinde de rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu durum, fıtık, sinir zinciri boyunca ilerleyen ağrı ile sinirlerde tahrişe neden olduğunda ortaya çıkar. Ayrıca spor yaralanması sonucu gelişen fıtık sinir sıkışmasına neden olur. Bunun nedeni, şişkinliğin sinire baskı yapması ve ağrının kökten etkilenen sinirin segmentine geçmesidir..

4. Dolgunluk Hissi:

Fıtığı olan bir hasta, genellikle bağırsakta bir şey veya şişkinlik hissi yaşar. Bu semptom, özellikle sırasıyla bağırsak ve mideyi etkileyen Göbek Fıtığı veya Hiatal Fıtık sırasında yaygındır. Bulantı, Fıtık sırasında başka bir yaygın semptomdur. Ağrı yutma güçlüğüne neden olur ve kendinizi hasta hissetmenize neden olabilir.

5. Ağrı:

Fıtıktan mustarip kişi, yoğunluğu hafif rahatsızlıktan çok şiddetliye kadar değişebilse de, mutlaka ağrı çekebilir. Fıtık vakalarında ağrı hissi sadece zamanla artar. Fıtıktaki ağrı şu şekilde kategorize edilebilir:

  • Sadece şişkinlik göründüğünde ve kişi herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmediğinde.
  • Bazen karında ağır bir his hissedilir. Belde bükülmeye neden olan hareketler nedeniyle ağrı artabilir..
  • Bu durumda ağrı, eğilmek, kaldırmak, ağır nesneleri almak ve hatta uzun süre oturmak gibi hareketlerle bile kötüleşir..

Ağrı şiddetli bir şekilde ağrılı hale geldiğinde, fıtığın boğulduğunu ve hemen bir doktora gösterilmesinin önemli olduğunu gösterir..

6. Yürüme Zorluğu:

Fıtık, en ufak hareketlerde bile zorluğa neden olur. Bu nedenle ofisinizde dolaşırken, yemeğinizi yemek için otururken veya hatta arabanızı sürerken bile biraz rahatsız hissedebilirsiniz. Fıtığın daha yüksek aşamalarında, bacaklarınızı veya kollarınızı hareket ettirmek bile çok acı verici olabilir..

7. Mide Üzüntüsü:

Fıtık sırasında hazımsızlık, mide bulantısı, mide ekşimesi veya bağırsak sorunları gibi mide rahatsızlığı semptomları çok yaygındır. Fıtık karın bölgelerini veya kasıkları etkilediğinde özellikle yaygındır. Kasıkları etkileyen Kasık Fıtığı’nda, fıtık karından şişip kasık kanalına ulaştığında mide rahatsızlığı sık görülür. Bir tıp doktorunun yapacağı nazik bir masaj, geçici bir rahatlama sağlayarak yardımcı olabilir..

8. Rahatsızlık:

Ağrı hissedilmese bile, çıkıntı yapan bağırsak ağır ve sert hissederek bağırsakta rahatsızlık veya tahrişe neden olur. Bu ağrısız veya ağrılı olabilir. Ağrı kalıcı olmamasına ve aralıklarla tekrar etmesine rağmen, dırdır eden rahatsızlık gün boyu devam eder..

9. Kusma:

Mide bulantısı ve kusma, fıtık başlangıcını gösteren çok yaygın semptomlardır. Bu gibi durumlarda, bağırsak büyüme ile birlikte sıkışır ve ayrıca ölümcül bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Bu tehlikeli bir tıbbi durumdur ve ‘hapsedilmiş’ fıtık olarak adlandırılır. Hasta gaz çıkarmada zorluk ve bağırsak hareketlerinde bozulma ile karşılaşabilir. Hapsedilmiş fıtık acil tıbbi cerrahi gerektirir.

10. Yorgunluk:

Fıtıklı bölgenin etrafındaki vücut kasları yavaş yavaş zayıflar ve kişi kolayca yorulur. Bu kaslar, sürekli aşınma ve yıpranma nedeniyle ve ayrıca fıtık büyümesinden kaynaklanan şiddetli ağrı nedeniyle zayıflama eğilimindedir..

Fıtığın bu erken belirtilerini ve semptomlarını tanımak önemlidir. Tedavi edilmediği takdirde fıtık kendi kendine tedavi edilemez. Artık kas zayıflığının fıtığa yol açtığının farkındasınız. Ancak bu tür durumlardan kaçınmak her zaman mümkün değildir. Bununla birlikte, kaslar üzerindeki gerilme veya baskının yoğunluğu azaltılabilir. Bu, ilk etapta fıtığı önlemeye ve hatta durumun daha da kötüleşmesini önlemeye yardımcı olacaktır..

Fıtık için Önleme İpuçlarından bazıları şunlardır:

  • Sigara içmekten kaçının
  • Sağlıklı bir vücut ağırlığını korumanın yollarını benimsemek
  • Ağır cisimleri kaldırmaktan kaçının, özellikle sırta baskı yapıyorsa
  • Düzgün bağırsak hareketleri ve idrara çıkma sağlamak için sağlıklı beslenmenin ardından.
  • Vücutta herhangi bir endişe verici değişiklik bulursanız hemen bir doktora danışmak.

Bununla birlikte, tıbbi durumu not etmek ve bir doktora göstermek, etkiyi önemli ölçüde en aza indirmeye yardımcı olabilir. Fıtık ilaçlarla ve bazı olumlu yaşam tarzı değişiklikleriyle kolayca tedavi edilebilir. Bu yönergeleri izleyerek fıtığın hayati tehlike oluşturmasını önleyebilirsiniz..