Gut hakkında konuşurken, bunun bir artrit türü olduğunu bilmelisiniz. Genellikle ayak başparmağı bölgesinde olur ve buna şişlik ve ağrı eşlik eder. Aslında, uzun süre kalırsa, tendonlara, dokulara ve eklemlere kalıcı olarak zarar verebilir. Araştırmalara göre gut ağrıları ve atakları erkeklerde kadınlara göre daha sık görülüyor. Kan akışında çok fazla ürik asit olduğunda, eklem bölgesinde birikmeye ve kristalleşmeye başlar ve bu da gut koşullarına yol açan sert kristaller oluşturur. Bununla birlikte, herhangi bir uygun profesyonel tedaviden önce, vücuttaki krizden yüzde 100 emin olmanız her zaman tavsiye edilir..

Gut Belirtileri

İşaret ve semptomların listesini anlayarak, yalnızca rahatsızlığı doğrulamakla kalmaz, aynı zamanda maksimum ve en hızlı iyileşme için aynı şeyin daha erken bir aşamada başladığını da anlarsınız. Aşağıdaki kılavuz, bilmeniz gereken gut ile ilgili en iyi ve en yaygın semptomların bir kısmını içermektedir..

Gutun İlk 9 Belirtisi:

1. Sınırlı Hareket:

Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen gutun erken belirtilerinden biri, sınırlı hareket yaşamaya başlamasıdır. Bu sadece alanın eskisi kadar esnek olmadığı anlamına gelir. Etkilenen vücut kısmını normal ve ağrılı olmayan bir şekilde hareket ettirmede büyük zorluklar vardır..

2. Aşırı Ağrı Atakları:

Gut, her zaman ağrılı etkilenen bölgeye yol açmaz. Bunun yerine aşırı ve dayanılmaz ağrıları beraberinde getiren kısımda ataklara yol açar. Ağrılı ataklar kesinlikle bu sağlık rahatsızlığından beklemeniz gereken bir işarettir..

3. Derinin Soyulması:

Yine, gut problemleriyle ilişkili gözle görülür belirtilerden biri, etkilenen bölge çevresinde deri soyulmasıdır. Bu, artritin bu formu durumunda oldukça zorlayıcı konulardan biridir. Bununla birlikte, genellikle gut iyileşme aşamasındayken olur..

4. Deride Kaşıntı:

Bu yine, genellikle kriz için doğru tedavi yönünde olduğunuzda ortaya çıkan gut belirtilerinden biridir. Cildin kaşınması, bu durumda kesin bir atış olayıdır. Tedavi altındayken bu semptomu aradığınızdan emin olun..

5. Cildin Renk Değişimi:

Genellikle gut problemlerinin etrafındaki ten rengi gölgede kırmızı veya morumsu olur. Bu durumda eklemler yüksek oranda enfekte olmuş gibi görünebilir. Bu kesinlikle yaşayacağınız belirtilerden biridir..

6. Enflamasyon:

Hastalıktan etkilenen eklemlerde ağrılı gut problemleriyle ilişkili çok yaygın bir işaret. Bu aynı zamanda cildin hem dışında hem de içinde kırmızımsı bir renk getiren iltihaplanma olarak adlandırılır..

7. Eklemlerde Hassasiyet:

Guttan etkilenen eklem genellikle o kadar hassastır ki onlara dokunmaya bile dayanamazsınız. Bu, gut gibi bazı önemli artrit durumlarının eklem bölgesindeki vücudu etkilediğinin bir işaretidir..

8. Podagra Koşulları:

Şişlik, ağrı, sıcaklık hissi ve hassasiyet bir arada olduğunda, duruma podagra denir ve genellikle gut semptomlarından biridir. Burada ağrı genellikle geceleri zirvededir ve bir esnemede saatlerce sürebilir. Aslında, acı buna dayanamayacak kadar yoğun.

9. Oluşum Alanları:

Gutun bir artrit şekli olarak ortaya çıkabileceği yalnızca belirli ve küçük alanlar ve eklemler vardır. Bunlara ayak başparmağı, dirsekler, ayak bilekleri, dizler, bilekler ve parmaklar dahildir..