Asitlik nedir:

Hemen hemen hepimizin karşılaştığı en yaygın sağlık sorunlarından biri, basit bir sağlık durumundan başka bir şey olmayan asitliktir. Bununla birlikte, herhangi bir sağlık bozukluğu gibi, uzun süre gözetimsiz tutulursa daha derin hasara neden olabilir. Tüm asitler vücuda zararlı değildir. Vücudumuzdaki sindirilmiş gıda, çoğu zaman, gıdanın sindirildiği bir asit geri akışına maruz kalır..

Tükettiğimiz besinler yemek borusundan geçerken dişlerimiz tarafından ezilir. İçeri girdikten sonra vücuttaki asitler besini ve içindeki partikülleri ve besin maddelerini parçalayarak uygun yerlerde verimli bir şekilde kullanır. Bu, sindirim sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır..

Herkesin Bilmesi Gereken Asitlik Nedenleri ve Belirtileri

Çoğu zaman, vücuttaki bu asit üretiminin, temelde asitlik olarak özetlenen miktarda arttığı zamanlar vardır. Asit dispepsisi olarak da bilinen bu nedenle, vücudun belirli bir tür gıdayı sindirememesi veya diyetinize yanlış gıda eklenmesi veya vücudumuzdaki asit seviyelerinin basit bir şekilde artması nedeniyle doğada meydana gelen ve tekrarlayan tıbbi bir durum olarak tanımlanır..

Yiyeceklerin vücutta parçalanmasından sorumlu asit, yiyecekleri karbonhidratlara, proteinlere, kaba yemlere, vitaminlere ve diğer besinlere ayırmada yardımcı olan hidroklorik asit olarak adlandırılabilir. Vücuttaki hidroklorik üretim miktarını arttırdığında anormal şekilde hareket etmeye başlar ve bunun yerine yıkıma neden olur..

Ancak asitlik, çoğumuzun zaman zaman karşılaştığı yaygın bir hastalıktır. Bazıları için bu durum, vücutlarının iç çalışma mekanizmasına bağlı olarak normalden daha sık olabilir. Genellikle yakınınızdaki eczaneden kolayca temin edebileceğiniz reçetesiz satılan ilaçlar vardır, ancak bunlar kesinlikle tavsiye edilmez çünkü bu ilaçların kendi yan etkileri vardır ve bu da zaten mevcut asitliğinizi artırabilir..

Bu nedenle, asit reflülerinizi azaltmak için kullanabileceğiniz belirli ev ilaçları vardır. Limon suyu bir kereliğine çok iyi bir çaredir. Su ekleyerek çözüm düşünülebilir. Nane yaprakları ve elma sirkesi de yaygın bir çözümdür. Ancak asıl rahatsızlık doğru beslenmek ve belirli yiyecek türlerinden, turşulardan veya ekşi yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaktır. Asal neden burada daha önce belirtilmiş olsa da, asitliğin bazı nedenleri vardır..

Asitlik yeterince basit bir durum olsa da göz ardı etmek zor olabilir. Bu nedenle, bir tane ile aşağı inmeniz durumunda semptomlara dikkat etmek en iyisidir..

Asitliğin Nedenleri Nelerdir:

Asitlikten uzak durmaya yardımcı olan asitliğin ilk 9 nedenini öğrenelim.

1. Doğal Hidroklorik Asit:

Asitlikten kaçınmanın ilk ve en önemli nedeni elbette asitliğin oluşmasının ana nedeni olan hidroklorik asittir. Bu vücut asidinde bilinmeyen bir artış, doğal olarak, daha sonra tıbbi olarak asitlik olarak adlandırılan asit geri akışlarına neden olur..

2. Yaşam Tarzı:

Asitliğiniz, sürdürdüğünüz yaşam tarzına veya vücudunuzu ve yemeğinizi nasıl idare ettiğinize bağlıdır. Çok fazla sigara içen birinin asitlik şansı daha yüksek olabilir. Aynı şey karaciğeri etkileyen alkol tüketimi için de geçerlidir. Uyuşturucu kullanımında da durum aynıdır. Bu maddeler fazla tüketildiğinde vücudumuzda daha fazla hidroklorik asit üretir..

3. Yağlı Gıda:

Yağlı yiyecekler sadece yüzünüze değil, vücudunuza da zarar verir. Yaşlılar sık ​​sık bize yağlı yiyeceklerden ve tüm bunlardan uzak durmamızı öğütlerken, siz onlar yüzünüze faydalarından bahsederken. Pek çok insan, yağlı yiyeceklerin asitlik bölümünde de hasara neden olabileceğini bilmiyor..

4. Kafein:

Yaygın olarak bilinmeyen bir neden, asitliğiniz için ciddi bir neden olabilecek Aşırı kafein tüketimidir. Bu yüzden kafeinle ilgili içecek ve yiyeceklerden uzak durmaya çalışın..

5. Fiziksel Egzersiz Eksikliği:

Bu aynı zamanda, sürekli olarak asitten muzdarip olmanızın nedeninin obeziteniz veya tembelliğiniz olabileceği yaşam tarzı sürecinin bir parçasını oluşturur. Fiziksel egzersiz, sabahları basit bir koşu kadar, sindiriminizde ve sindiriminizde daha iyi yardımcı olabilir, böylece vücudunuzdaki asit geri akışını korur..

6. Duygusal Stres:

Asitlik söz konusu olduğunda, endişelenmeniz gereken sadece fiziksel yönleriniz değil, aynı zamanda duygusal yönünüzdür. Duygularımız vücudumuzu yönetir. Belirli bir ortamda aşırı stres veya çok fazla baskı, duygusal sıkıntı ve depresyon da asitliğinizi artırabilir..

7. Tatta Kalıcı Değişim Hissi:

Asit hastaları genellikle boğazlarında devam eden ve yemeğin tadının kötü olmasına neden olan ekşi bir acı hissinin farkına varmışlardır. Üstelik bu his tüm gün boyunca üzerinize yapışıyor ve ağzınızın tadı ürkütücü bir şekilde tuhaf ve komik oluyor. Bunun nedeni, asit durumundan dolayı artık fazla olan hidroklorik asidin bazen boğazın arkasına kadar yolunu bulması ve sonra aşağı inmesidir. Aşırı ölçümlerde bu, uyku sırasında olur veya siz uzanırken hafif bir boğulma hissi olabilir. Sizin de bazen kusmanızla sonuçlanabilir..

8. Alkol:

Çok fazla alkol almak en önemli asit nedenlerinden biridir ve bu alışkanlıktan bir an önce vazgeçmelisiniz. Alkol, aşırı alındığında vücutta çok fazla asit oluşumuna neden olan belirli miktarlara sahiptir. Bunun nedeni, alkol alımı ile beslenme alışkanlıklarının düzensizleşmesi ve bu nedenle çok fazla dengesizliğe neden olmasıdır. Bir kerede çok fazla alkol aldığınızda, kendinizi tok hissedeceğinizi ve dolayısıyla bundan sonra yemek yemek istemeyeceğinizi sık sık göreceksiniz. Tüm etkisi budur çünkü alkol aç karnına reaksiyona girdiğinde asitliğin kolayca oluşmasına neden olur..

9. Sakinleştiricilerin Kötüye Kullanımı:

Herhangi bir ilacın aşırı kullanımının aslında vücutta kullanımını ve etkisini yaydığı bir gerçektir. Bu nedenle aşırı ilaç kullanımından kaçınmalısınız. Daha sonra, sahip olduğunuz her küçük problem için hap almayı bırakmanız tavsiye edilir. Bitkisel ilaçların kullanımı ve takibi bu nedenle çok daha iyidir. Eczanelerdeki hap ve şurupların bazı kimyasalların kullanılmasıyla yapıldığını ve bunun da sindirim sisteminizi olumsuz yönde etkileyerek asit problemlerini artırdığını anlamalısınız..

Asitlik Belirtileri:

Erken tedaviye gerçekten yardımcı olan Asitliğin ilk 10 belirtisini öğrenelim.

1. Ağrı:

Asit gibi istenmeyen vücut gazı da ağrıya neden olur ve esas olarak göğüs bölgesini veya göğsün hemen altında ve midenizin hemen üstünde olan diyafram bölgesini hedef alır. Bu, göğüs diyaframına veya göğüs boşluğuna çarpan asitlerin aşırı basıncından kaynaklanabilir..

2. Ciddi Öksürük:

Asitlik bazen aşırı öksürüğe veya kuru öksürüğe veya bazen o kadar kötü olabilen hırıltılı solunuma neden olur ki bu da kötü bir astım vakasına yol açar. Bu öksürükler, göğüs kaslarının ağrımaya başlayabileceği, göğüs üzerinde çok fazla baskı uygulayan, doğası gereği kurudur. Çok fazlaysa, aşırı stres nedeniyle kusmuk bile başlayabilir..

3. Yutma Sorunları:

Çoğu zaman boğazınızda hidroklorik asit bulunması yara izine neden olabilir ve bu nedenle yutma güçleşebilir..

4. Obezite:

Kilonuza kesinlikle dikkat etmelisiniz çünkü çok fazla kilo ve obezite sayısız hastalığa ve rahatsızlığa yol açabilir ve aynı zamanda bir asitlik nedenidir. Kilo problemi olan insanlar çok fazla ağrı ve hazımsızlık problemi yaşarlar ve gaz ve asitlik ikiz kardeşler gibidirler. Bununla birlikte, sindirim sorunları için harika çareler olan ve aynı zamanda vücudunuzun ağırlığını azaltan birçok yoga duruşu vardır. Bunları şimdi hiç düşünmeden uygulamaya başlamalısın..

5. Göğüs Yaralanması:

Göğsünüzdeki eski bir yaralanmanın bile bu problemler için çok kötü olabileceğini öğrenince şok olacaksınız. Zaman zaman düzenli olarak gaz ve asit sorunlarıyla karşı karşıya kalabileceğinizi ve çok sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenize rağmen çok fazla kontrol ile azalmadığını göreceksiniz. Göğüs yaralanmanız varsa veya birkaç yıl önce geçirdiyseniz bu bir sorun olabilir. Bu durumda bir doktora gitmeli ve daha ileri tedaviler için gerekli tüm testleri yaptırmalısınız..

6. Sığ Solunum:

Bu, sığ ve çok hızlı nefes alacağınız asit belirtileri arasında yaygın olanıdır. Bununla neden yüzleştiğinizi bilemeyebilirsiniz çünkü yaşadığınız acı yoktur. Ancak bu durum çoğu zaman şiddetli asitlik problemlerinden mustarip olmanız ve bu süre zarfında vücuttaki tahrişin netleşmemesi ve onu nasıl sakinleştireceğinizi bilememeniz nedeniyle aşırı derecede huzursuz hissetmenizdir. Bu acı verici ve rahatsız edici durum, iyi ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürülerek basitçe önlenebilir..

7. Kusma:

Bu, her insanda meydana gelen asitlik belirtilerinin en yaygın olanıdır. Asitlik çoğu zaman aşırı tüketimden ve çoğunlukla abur cubur ve yağlı yiyeceklerin aşırı tüketilmesinden kaynaklanır. Bu temelde yemek borunuzun yakınında boğaza yakın bir asit tabakası oluşturur ve başınızı döndürmeye başlar ve ayrıca ne zaman geğirirseniz kötü bir nefes hissedersiniz. Bu, yiyeceklerin gelmeye başladığı ve boğazdan dışarı çıktığı zamandır. Asitlik sırasında kusmanın ardından boğazın yakınında hafif bir yanma hissi olduğunu da fark edeceksiniz..

8. Karışıklık:

Bu, kendinizi hasta hissettiğinizde olması gereken çok yaygın bir şeydir. Özellikle sindirim bozukluklarından bahsettiğimizde kafanız karışır çünkü ilk kısım size neyin yanlış gittiğini bile anlamazsınız. Bunun nedeni, asidin vücutta oluştuğu seyri sırasında meydana gelen tek bir dış semptom olmamasıdır. Vücutta zaten oluştuktan sonra, vücutta açıklanamayan bir tahriş hissedeceksiniz ve bu en fazla tahrişe ve kafa karışıklığına neden olan şeydir..

9. Sarılık:

Asitliğin son aşaması ve en tehlikeli belirtilerinden biridir. Bu, vücutta aşırı asit oluştuktan sonra sararmaya başlarsınız. Sarılığın daha önce sarı humma olarak bilinmesinin nedeni budur. Asit karaciğerinizi doğrudan etkilediğinden, biraz baharatı olan herhangi bir şeyi yemenizin kısıtlandığı zamandır. Bu süre zarfında aşırı kısıtlamaya devam etmeli ve sadece midenizi dolduran, size gerekli beslenmeyi sağlayan, ancak içinde bir miktar asit oluşmasına izin vermeyen haşlanmış yiyecekler yemelisiniz..

10. Meyveli Nefes:

Bu, tüm asit semptomları arasında çok yaygın bir şey değildir, çünkü bu, zaten diyabet hastası olan insanlar için özeldir. Bu semptomda vücutta asit oluşumundan sonra olan şey, her zaman meyvemsi bir nefes almanız ve boğazınızın hemen yanında bu türden bir şeyin sıkışmış gibi hissetmenizdir. Bu çok can sıkıcı bir durum ve aynı zamanda çok sinir bozucu.

Asitlik, herkes arasında çok yaygın bir sorundur ve günümüzde tüm yağlı ve abur cubur tüketimi ve daha az egzersiz ve sağlıklı yaşam tarzı ile daha da fazladır. Ana asitlik belirtileri yukarıdaki yazıda belirtilmiştir ve bunlara dikkat etmeli ve önlem almalısınız..