Tüm gün boyunca sadece hareketler yaparak ve çok çalışarak vücudunuzda hiç ağrı hissettiniz mi? Vücuttaki kasların gerildiğinin yansımalarından başka bir şey değildir. Vücudun kaslarının günlük yaşamın fiziksel baskısını kaldırabileceği yalnızca bir sınır vardır. Bu sınırı aşarsanız, aslında kas gerilmelerine ve ağrılarına ilerler. Dizden, ayaktan, hatta sırttan ve boyundan bahsetsek de, vücutta ağrı ve sızılara yol açan şey tam olarak budur..

Kas Gerginliğinin Nedenleri ve Belirtileri

Kas gerginliği hakkında konuştuğumuzda çok ciddi bir sağlık sorunu olmayabilir, ancak kesinlikle uzun bir süre devam ederse komplikasyonlara yol açabilecek bir şeydir. Kas gerilmelerini etkili bir şekilde tedavi etmek için, bununla ilişkili nedenleri ve belirtileri ve semptomları bilmek önemlidir. Aşağıdaki kılavuz, bu bilgilerle size doğru şekilde yardımcı olacaktır..

Kas Gerginliğinin Nedenleri:-

Isınma Eksikliği:

Bir kişinin herhangi bir fiziksel aktiviteye veya egzersize başlamadan önce ısınmayı gerçekten unuttuğu basit durumlarda, çok fazla kas gerginliğine yol açan nedenlerden biri olabilir. Bu, krizin en yaygın nedenlerinden biridir..

Düşük Esneklik:

Vücutta düşük seviyeli veya esneklik eksikliği olanlar, yine kas gerginliği sorunlarına oldukça yatkın olan kişilerdir. Bu, çeşitli profesyonellere göre kas gerginliğinin kanıtlanmış nedenlerinden biridir..

Aşırı Efor:

İş veya günlük işler veya hatta koşma, yürüme, yürüyüş ve bisiklete binme gibi bazı sportif faaliyetler şeklinde kaslar üzerinde her türlü baskı ve aşırı stres kas gerilmelerine neden olabilir. Bu, kaslar üzerinde aşırı efor ve baskı olduğunda ve alabileceğinden daha fazla olduğunda olur..

Garip Duruşlar:

Kişinin belli sebeplerden dolayı hatta bilinçsizce kötü duruşlara bağlı kaldığı durumlar olabilir. Örneğin, kötü bir duruş veya pozisyonda uyuyanlar aslında kas gerginliği ile karşı karşıya kalabilirler. Bu yine bilinçli çabalar olmadan ortaya çıkabilecek krizin günlük nedenidir..

Ağırlık kaldırma:

Ağır kaldırmak yine vücudun belirli bölgelerinde çok fazla baskıya neden olur ve oradaki kasların gerilmesine neden olur. Nesnelerin ağır kaldırılması şüphesiz en yaygın sorunlardan biridir ve ıkınma ile ilgili sebeplerden biridir..

Hareket Eksikliği:

Vücuttaki herhangi bir kasın hareket edememesi, sertliğe ve nihayetinde kasların gerilmesine ve ağrılarına yol açar. Bu, şüphesiz kasların gerilmesine neden olur. Bütün gün tek pozisyonda oturarak çalışsalar bile zaman zaman hareketler yapmaya çalışmaları önemlidir. Bu, kasları ve gerginliği gevşetmeye yardımcı olur.

Kas Gerginliğinin Belirtileri:-

Sertlik:

Çoğu durumda, kas gerilmelerinin belirtilerinden biri, bölgede hareket eksikliğine neden olan sertlik şeklinde gelir..

zayıflık:

Stres ve baskı ile gerilmiş kaslarda aşırı zayıflık vardır. Bu, kas gerginliği yaşadığınızda ilişkilendirebileceğiniz bir şeydir..

spazmlar:

Ağrılı olan ani kas kasılmaları, kas spazmlarını nasıl tanımladığımızdır. Bu, kas gerilmeleri durumunda kesinlikle yaşayacağınız belirtilerden biridir..

Ani Ağrılar:

Kas gerginliği belirtileri hakkında konuştuğumuzda kademeli ağrı olarak tanımlayabileceğimiz hiçbir şey yoktur. Kasların zorlanması durumunda ağrılar genellikle şiddetli ve aniden ortaya çıkar. Bu onu diğer kas ağrılarından ayırır. hakkında bilinmesi gereken yaygın işaretlerden biridir..

Şişme:

Kas gerginliği yaşadığınız etkilenen bölge genellikle ağrılıdır ve şişmeye uğrar. Şişliğin şiddeti kişiler için olduğu kadar zorlanma derecesine göre de farklılık gösterebilir ancak minimum miktarda şişlik görünürlüğü mutlaka vardır..