En iyi haliyle viral bir durum olan kuduz, özellikle vücudun merkezi sinir sistemine saldıran bir dizi virüsün neden olduğu ölümcül bir hastalıktır. Bu esas olarak ensefalite veya beynin şişmesine neden olan bir iltihap hastalığıdır. Kuduz, bağışıklık sistemi tarafından kendi başına üretilmez veya alınmaz, ancak etkilenen bir hayvan tarafından bir insana geçirilir. Bu temelde, virüsün önce köpeği etkilediği ve daha sonra doğrudan temas yoluyla insanlara saldırdığı hayvan kaynaklı bir hastalıktır..

İnsan sistemine girdikten sonra, bağışıklık sistemini bozar ve hızlı bir doğrudan etki elde etmek için merkezi sinir sistemine saldırır. Kuduz hayvan, enfeksiyonunu ısırarak bir hayvandan diğerine bile geçirebilir. Bu kesinlikle bir temas hastalığı olmasına rağmen, insanın kuduz bir yarasa mağarasında sadece havayı soluyarak kuduza yakalandığı olağandışı vakalar olmuştur. Alınan bir başka ciddi vaka, alıcının enfekte donör nedeniyle kuduza yakalandığı bildirilen altı kadar vaka ile organ bağışından kuduz geçişi olduğunu gösterdi. Böylece kuduz virüsü, temas, aerosol ve bağış yoluyla olmak üzere üç yol seçer..

Bu durum, hemen ilgilenilmezse genellikle çok ölümcüldür. Ancak bunun kısa bir kuluçka süresi, yani virüsün etkisini göstermesi için geçen süre vardır. Vücuda giren virüs yavaş yavaş sinirler üzerinde çalışmaya başlar ve ancak omuriliği ve beyin hücrelerini ele geçirdiğinde semptomları gösterir. Genellikle on günlük bir boşluk vardır. Ama bir kez sisteme yerleşince, bağışıklık sistemiyle savaşan güçlü bir hastalık olduğu için insan tedavi edilemez hale gelir..

Kuduzun Nedenleri ve Belirtileri

Genellikle iki tür kuduz etkisi vardır – öfkeli form ve aptal form. Öfkeli form, adından da anlaşılacağı gibi, agresif ve gelişigüzel olan daha hızlı etkilere sahiptir. Bu durum hayvanda farklı davranış değişikliklerine neden olur, örneğin saldırgan bir hayvan dost olabilir veya gün içinde bir yarasa çıkabilir. Bu, hayvanın beyin dokularını yavaş yavaş karıştırır ve onu anormal hale getirir. Aptal tür geç bir giriş yapar ama sonunda hayvanı maksimuma felç eder..

Bu virüs, hızla enfeksiyona, felce ve ölüme dönüşen ateş ve titreme süreciyle başladığı için insanlar üzerinde de ölümcüldür. Bundan sorumlu virüs, Nörotrofik Lyssavirus olarak kabul edildi..

Kuduz Belirtileri ve Nedenleri:

Bu makale, kuduza saldırmadan önce kuduz teşhisi için çok yardımcı olan sıtmanın ana nedenlerini ve semptomlarını açıklar ve bunu almadan bazı önlemler alır..

Kuduz Nedenleri:

Kuduz tehdidinin birkaç nedeni vardır. Kuduza yakalanmaktan sorumlu çeşitli nedenler aşağıda açıklanabilir:

1. Enfekte Evcil Hayvanlar:

Kuduz, insanlar tarafından kabul edilen en yaygın köpek evcil hayvanlarından biri olarak kabul edildiğinden, insan teması söz konusu olduğunda genellikle köpeklerden bulaşan bir hastalıktır. Köpekler, kendi evcil hayvanınız, onları ailenize kabul ettiğiniz anda tanınmış bir veteriner tarafından aşı ve aşıların adil payına sahip olmalıdır. Muhtemelen, sahip olduğunuz yavru köpeğin annesi, kuduzdan kuduz olmuş olabilir. O kadar sık ​​olmasa da bazen kuduz bir köpek evcil hayvanınızla bir düelloya girer ve onu ısırır. Bu şekilde kuduza da yakalanabilir. Bu nedenle evcil hayvanlarınızın sağlıklı bir aşı ile uygun soyağacına sahip olduğundan emin olun..

2. İnsan Kasılması:

Bize kuduz bulaştıran her zaman köpekler değildir ama kuduz bir insan olarak siz de bir tehdit olabilirsiniz. Kuduz sahibiyle aynı çatı altında yaşamak köpeğinize de kuduz bulaşabilir. Bu da iki yönlü bir iletişim olabilir.

3. Isırmayı Önleme:

Kendinizi ısırılmaktan koruyabilir ve kuduz hayvan ısırıklarından uzak durarak kendinize yardımcı olabilirsiniz, ancak kuduz evcil köpek yüzünüzü veya ağzınızı yalar veya yemeğinize dokunur ve sonra onu yerseniz kuduzdan da etkileneceğinizi biliyor musunuz?.

4. Açık Yara Kontağı:

Enfekte bir varlıktan gelen kuduz salyası, şans eseri, henüz iyileşmemiş herhangi bir açık yaraya düşerse, kuduza yakalanmak güçlü bir olasılıktır. Bu nedenle, garip davranışlara sahip bilinmeyen hayvanlarla uğraşırken yarayı kapalı tutmanız her zaman tavsiye edilir. Virüsün içinizin derinliklerine ne zaman ulaştığını asla bilemezsiniz. O zaman, kuluçka döneminiz sırasında veya sonrasında sizi yaklaşan durum hakkında uyarabilecek birkaç semptom vardır..

5. Vahşi Hayvanlar:

Birçok araştırmaya göre, kuduzun bulaşmasının arkasındaki ana nedenlerden birinin vahşi hayvanlar olduğu görülmüştür. Kunduz, tilki gibi vahşi hayvanlar kuduz hastalığını kolaylıkla bulaştırabilir. Bu tür hayvanlarla yakın temas, kuduz virüsü tarafından saldırıya uğrama şansınızı artırabilir..

6. Organ Nakli:

Organ nakli nedeniyle virüsün bulaşabileceği bazı durumlar vardır. Bir kişinin enfekte bir organ grubu olduğunu ve süresi dolduktan sonra bu organı iyi bir amaç için bağışladığını varsayalım. Kuduz virüsü bu aşamada tespit edilemez ve bu nedenle o organın alıcısına kuduz bulaşır..

7. Zayıf Merkezi Sinir Sistemi:

Kuduz virüsünün vücutta ilk saldırdığı yeri biliyor musunuz? Merkezi sinir sistemidir. Zayıf bir merkezi sinir sistemi varsa, kuduz virüsü ile kolayca enfekte olabilir. Virüs daha sonra organ üzerinde derin bir etkiye sahip olacak. Bu kuduz virüsünün birçok nedeninden biridir..

8. Uygunsuz Yanıt:

Uygun olmayan önlemler nedeniyle kuduz virüsü tüm vücuda yayılabilir. Bu virüsün yayılmasını durdurmak için uygun adımları atamayan kişi uzun süre kuduz semptomlarından muzdarip olacaktır. Bu şekilde virüs vücut üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir ve onu çekirdekten zayıflatabilir..

9. İnsan Isırıkları:

İnsan ısırıkları, bu hastalığın bulaşmasının başlıca araçlarından biridir. Başka biri tarafından ısırıldıysanız, kuduz belirtilerinden muzdarip olma olasılığınız oldukça yüksektir. Sizin için gerçekten zararlıdır ve bağışıklık sisteminize de zarar verebilir..

10. İnsan Çizikleri:

İnsan çizikleri gerçekten zararlı olabilir. Sadece hayvan çizikleri değil, insan çizikleri de sizin için zararlı olabilir. Kuduz başka bir insan tarafından çizilirse, farklı kuduz belirtileriyle hastalanabilir..

Kuduz Belirtileri:

Kuduzun sayısız belirtisi vardır. Kuduz hastalarının başarılı bir şekilde hastalığa yakalanmadan önce yaşayabilecekleri bazı belirti ve semptomlar not edilmiştir. Size kolaylık sağlamak için, en iyileri aşağıda tartışılmıştır. Kuduzun ilk 13 belirti ve semptomu şu şekildedir:.

1. Hidrofobi:

Kuduz etkileri sırasında yaşanan ilk ve en ünlü durum mantıksız su korkusudur. Kuduz bir hasta için içilen su, boğazdaki hücreleri tetikler ve daha sonra kasılır ve endişe verici bir oranda spazmlar başlar. Bu durumun zamanla kötüleşmesinin, suyu hasta için bir düşman haline getirmesinin nedeni bu olabilir..

2. Tükürüğün Aşırı Üretimi:

Kuduzun başka bir durumu, şu anda kıvamda kalın ve ağır olan aşırı tükürük üreten tükürük bezlerini içerir. Bu nokta o kadar kötüleşir ki kişi tükürük bezleri üzerindeki kontrolünü kaybederek akmaya başlayabilir. Bu aynı zamanda gözyaşı bezinden aşırı gözyaşı üretimine de eşlik eder..

3. Fotofobi:

Bu terim, ışığa bile parlak veya yansıtmayan anormal olağandışı bir duyarlılığı tanımlar. Bu, kuduz hastaların kendilerini partiden ayırmalarının ve odanın bir köşesine yenik düşmelerinin nedeni için yaygın bir durumdur..

4. Yutma Sorunları:

Kişi maddeleri yutma sorunlarıyla karşı karşıya kalacaktır. Buna katı gıdaların ve sıvı maddelerin yutulması da dahildir. Boğazda da iltihaplanma hissi vardır ve bu kuduzun başlıca semptomlarından biridir..

5. Ajitasyon:

Bu temelde kişiyi duygusal olarak dengesiz yapan sinirsel bir heyecan halidir. Bu, kişinin kolayca heyecanlanacağı ve bazı şeyler hakkında rastgele kararlar alacağı anlamına gelir..

6. Kas Zayıflığı:

Zayıf kaslar kuduzun en çok görülen semptomlarından biridir. Tüm kuduz belirtileri arasında bu çoğu insanda olur. Vücuda belirli bir virüs bulaştığında kaslar ve iç dokular zayıflar..

7. Halüsinasyonlar:

Halüsinasyonlar sadece sanrılar değildir. Beyni kötü yönde derinden etkilerler ve bireyin düşünme yeteneğine zarar verebilirler. Kişi, gerçekte var olmayan şeyleri sıklıkla gördüğünden, neyin gerçek olup neyin olmadığını belirlemek zor olacaktır..

8. Sanrı:

Zihinsel ve fiziksel olarak etkilenerek ve kendini sosyal hayattan ayırarak, bir kişi genellikle güçlü bir halüsinasyon vakası geliştirir. O zaman o her zamanki benliği değil. Hayal görüyor ve bu nedenle halüsinasyonlarına anlam vermeye çalışan kendi yöntemlerine bağlı kalıyor. Uygun uykusuzluğun nedeni, sanrıları daha gerçekçi hale getirmeye yardımcı olmaz..

9. Uykusuzluk:

Birden fazla kuduz türü vardır ve bu kuduzun da birçok belirtisi vardır. Çok sayıda kuduz belirtisi arasında en rahatsız edici olanı uykusuzluk anlamına gelen uykusuzluktur. Kişi uykuyu kaybeder ve kuduz bulaşmışsa bu durum bir süre daha devam eder..

10. Kaygı:

Kuduz belirtileri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, o zaman kesinlikle bu özel olanı kaçıramazsınız. Bu özel kuduz semptomu bazen kişiyi endişelendiriyor ve gerçekten mide bulandırıcı. Bu semptom ortaya çıkmaya başladığında kişi kolayca tahriş olur. Koşulsuz kaygı, kuduzun en sık görülen semptomlarından biri olarak iddia edilebilir..