Kuru Öksürük Tam Olarak Nedir????

İnsan vücudunun viral veya bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşmak için ortaya çıkardığı, kalın mukus oluşumunun artmasına ve hava yolunun tıkanmasına neden olan koruyucu bir mekanizma olan soğuk algınlığı ile birlikte insanlar her zaman öksürürler. mukus,insan vücudu öksürerek bir savunma mekanizması ortaya çıkarır, bu da üretken bir öksürüğe neden olur, ancak genellikle üretken olmayan öksürükten (sümük öksürüğü olmayan) kaynaklanan kalıcı bir öksürük, boğaz çevresindeki doku bölgesini tahriş eden kuru öksürüğe neden olur..

Kuru Öksürüğün Belirtileri ve Etkileri Nasıl tedavi edilir

Kuru Öksürüğün Nedenleri:

Dış ve İç Faktörlere göre sınıflandırılabilecek kuru öksürüğe neden olan çok sayıda sebep vardır..

Dış Faktörler:  

1. Sigara:

Sürekli sigara içmek kuru öksürüğün ana nedenlerinden biridir, çünkü akciğerlerde bulunan silia tüylü yapı sigara nedeniyle işlevsiz hale gelir ve öksürükle basılan akciğerlerde toksin birikmesine neden olur..

2. Alerjenler:

Polen, toz gibi faktörlerin tümü, burundaki siliyer tüyleri tetikleyerek alerjik rinit adı verilen soğuk algınlığına ve öksürüğe neden olur..

3. Hijyenik Olmayan Ortam:  

Viral ve bakteriyel duruma maruz kalmaktan korunmamak da soğuk algınlığı ve öksürüğün en yaygın nedenlerinden biridir..

İç Faktörler:   

1. Asit Refleks:

GÖRH, normalde yatarken yaşanan ve öksürüğe yol açan asit refleksiyle ilişkili yaygın bir hastalıktır. Yatarken mide suları üst solunum yollarına gider ve öksürüğe yol açar..

2. Stres:

Hava yolu spazmı deneyimi, öksürüğe neden olan stres döneminde yaşanır..

3. Konjenital Anormallikler:  

Damak Yarığı, Doğuştan Kalp Hastalığı, Doğuştan Laringeal Yarık, Trakeobronkomalazi gibi anomaliler, doku veya organın büyüme bozukluğuna bağlı olarak öksürüğe neden olan, yutma güçlüğüne, glottisin açılıp kapanmasına neden olan doğumsal anomalilerden bazılarıdır..

4. İlaç:

Hipertansiyon için kullanılan ACE inhibitörleri gibi ilaçlar öksürüğün yan etkisine neden olur..

5. Psikolojik Faktör:

Psikojenik öksürük olarak da adlandırılır, çünkü bazı insanlar için öksürük bir alışkanlık haline gelir. Bu durumla ilgili herhangi bir hastalık yoktur..

6. Astımlı Öksürük:

Astımlı kişiler, iç veya dış kaynaklı çeşitli nedenlerle hava yolu tıkandığında veya iltihaplandığında her zaman öksürük zorluğuyla karşı karşıya kalırlar..

Kuru Öksürüğün Klasik Belirtileri:

 • Grip, ateş, yorgunluk, baş ağrısı ve bacak ağrısını içeren en yaygın görülen semptomdur.
 • Üst solunum yolu bölgesinde kalın mukus oluşumundan kaynaklanan ses kısıklığı.
 • Kusma hissi: öksürük Bakteriyel enfeksiyon kusma hissini tetikler.
 • Burun tıkanıklığı veya tıkanıklığı
 • boğaz ağrısı
 • Tüberkülozlu kişilerde şiddetine göre boyutu artan şişmiş lenf düğümleri
 • boyun ve kulak bölgesinin yakınında ele gelen keçeleşmiş lenf düğümleri mevcut
 • Çoğunlukla astımlı hastaların yaşadığı hırıltı
 • Viral enfeksiyon nedeniyle oluşan döküntüler
 • İshal
 • diş eti kanaması
 • Ağız kokusuna neden olan boğaz bölgesi çevresinde bakteri kolonisinin büyümesi nedeniyle oluşan ağız kokusu

Yaşamı Tehdit Eden Öksürüğün Eşlik Ettiği Ciddi Belirtilerden Bazıları:

 • Nefes almada zorluk & Konuşuyorum
 • Sık idrara çıkma eğilimi (miksiyon)
 • Bacak ve ayak bileği şişmesi
 • Kalp atışında artış
 • Tümör büyümesi veya bademcik iltihabına bağlı olabilecek yutma sırasında şiddetli ağrı.

Kuru Öksürükten Kurtulmak İçin İpuçları:

Kuru ve inatçı öksürükten kurtulmanın yolları, ilk tedavi yöntemi olan ev ilaçları kullanılarak yapılabilir, daha sonra hafif kuru öksürük şurubu alımı ancak hasta tıbbi durumunun farkında olduğunda önerilir..

Kuru Öksürük İçin Ev Çareleri:

1. Ballı Bitki Çayı:

İhtiyaç ortaya çıkana kadar hiç kullanılmamış bitki çayı her evde bulunur. Böyle bir durum öksürüktür. Kuru boğazı yatıştırmanın en iyi yolu, şifalı otlar ve bal ile birlikte bir bardak ılık su içmektir. Bal doğal bir bitkidir. kalın mukusu parçalamak ve boğazı rahatlatmak için insanlığın kullanabileceği kaynak.

Tavsiye edilen: sakinleştirici Çocuklardan yetişkinlere kadar tüm yaş grupları ve hamile kadınlar için önerilir.

2. Tuzlu Su Gargarası:

Boğazdaki şişliği azaltmanın ve öksürüğü sakinleştirmenin en iyi yoludur. Gargara sırasında hücre dışında artan tuz içeriği ile denge için iç hücrenin su salgıladığı ozmoz prensibine göre hareket eder. azalır. Tuzla çok fazla gargara yapılması ağız kuruluğuna neden olabileceğinden önerilmez.

Tavsiye edilen: Bu yöntem hamileler dahil tüm yaş grupları tarafından kullanılabilir.

3. Buhar İnhalasyonu:

İyi bir uykunun boğazı nemlendirmesi kuru öksürüğü olduğunda çok önemlidir. İnhalasyon yöntemi boğaz dokusunu ıslatmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur ve öksürüğün uyarılmasına karşı sinir uçlarını yatıştırır. Ökaliptüs gibi ilaçlı yağ veya öksürük kesici olarak işlev gören ilaçlı balsam ile aşağı.

Tavsiye edilen: Tüm yaş grupları için, işleminden dolayı çocuklar biraz rahatsız edici bulabilir.İlaçlı yağın herhangi bir yan etkisi olmadığı için hamile kadınlar için de önerilir..

4. Sarımsak:

Boğazı yatıştırmak ve mukus liflerini parçalamak için en iyi ev ilacı, biraz sarımsağı sote edip balla sıcak hale getirmektir. Sarımsağın tadını sevenler..

Tavsiye edilen: Sarımsağın aromasını sevenler için. Kusma hissi olmayan hamileler için tüketebilir..

5. Başın Yüksekliği:

Başınızı fazladan birkaç yastıkla kaldırmak, öksürüğe karşı boğazı sakinleştirmeye yardımcı olur..

Önerilen: geleneksel Tüm yaş grupları, çocuklar ve hamile kadınlar için.

6. Karabiber Çayı:

Karabiber, mukus akışını uyarır ve hava yolunu temizler. Bu karabiber çayı, öksürüğü tedavi etmek için geleneksel bir Çin yöntemidir. Bu çayı yapmak için, bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber ve bir çay kaşığı bal, suyla birlikte demlenir. yaklaşık 15 dakika sonra tüketilebilir.

Çocuklar ve Yetişkinler İçin Uygulanması Kolay Bir Diyet:

1. Yağsız Gıda.

Yağlı yiyecekler asit üretimini artırır ve bu da mide regürjitasyonuna ve öksürüğe neden olur..

GÖRH(Gastroözofageal reflü hastalığı):  Asitliğe neden olan gıdalardan kaçınılması şiddetle tavsiye edilir.

2. C Vitamini:

çilek, limon, kırmızı biber gibi meyve ve sebzeler c vitamini içeriği ile bilinir, C vitamini tüketimi bağışıklığı artırmaya ve bakterilere karşı savaşmaya yardımcı olur..

3. Probiyotikler:

Çilekli yoğurt, herhangi bir süpermarkette bulunan çok iyi bir probiyotiktir. Probiyotikler, probiyotiklerdeki iyi çiçek bakterilerinin varlığıyla bakterilere karşı savaşmaya yardımcı olur..

4. Proteinler Gıda:

çocukları filiz gibi proteinlerle beslemek, vejeteryan ve vejeteryan olmayanlar için kepekli tahıllar, yumurta gibi tavuk, daha fazla yemeyi seven iyi bir protein kaynağıdır..

Hamile Kadınlar için Çözümler ve Diyet:

 1. Düzenli olarak el yıkamak gibi uygun hijyen bakımı
 2. Halka açık kalabalık alanlardan kaçınmak
 3. Bal veya sade bal suyu ile bitki çayı gibi çok sıvı içmek
 4. Bebek oluşumunun kritik bir parçası olduğu için ilk trimester için herhangi bir ilaçtan kaçınmak, bu nedenle plasenta bariyerini geçen herhangi bir ilaç zararlıdır..
 5. Burun tıkanıklığını gidermeye yardımcı olan iyi egzersiz
 6. 12 hafta sonra buharlı ovma uygulamasına izin verilir.
 7. Diyet: Yağlı ve baharatlı yiyecekler gibi asiditeye neden olan yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Portakal suyu gibi C vitamini içeren meyvelerin daha fazla tüketilmesi, hamile kadınların herhangi bir viral veya bakteriyel enfeksiyona karşı savaşmak için daha az bağışıklığı olduğundan, iyi bir bağışıklık sisteminin oluşturulmasına yardımcı olacaktır..

Çocuklarda Öksürüğü Azaltmaya Yardımcı Olacak Egzersizler & Yetişkinler:

Yürüme:

Bağışıklığı güçlendirmenin en iyi yolu egzersiz yapmaktır, mesele uzun bir maraton koşmak değil. Bunun yerine her gün kasları esneten ve dayanıklılığı artırmaya yardımcı olan germe egzersizleriyle uzun bir yürüyüş yapın.

Nefes Egzersizi:

Yoga, evde veya ofiste de yapılabilecek vücudumuzu rahatlatmanın kolay bir yolu. Gereken şey zaman ve konsantrasyon. Pranayama, solunum kaslarını gevşeten ve mukus akışına yardımcı olan hava yolu geçişini temizlemenin iyi bir yoludur. Çocuklar için, iç mekan oyun istasyonu oyunları oynamak yerine dayanıklılıklarını artırmak için düzenli açık hava etkinliği tek destektir..

Hamile Kadınlar için Egzersizler:

Ev İşi:

Vücutlarını hareket ettirmeye devam etmek, gerçekten dayanıklılık ve bağışıklık seviyesini azaltan birkaç kilo eklemeyi engelleyen önemli bir işlevdir. Eğilmek veya merdiven çıkmak evde yapılabilecek iyi bir egzersizdir..

Yoga:

Daha az yoğunluk Bir yoga eğitmeni yardımıyla yoga yapmak, rahatlamanıza ve kendinizi geliştirmenize yardımcı olur Daha az yoğunlukta yoga yaklaşık 20-30 dakika yeterlidir..

İlk aşamada öksürüğü ev ilaçları ile birlikte düşük dozda öksürük şurubu ile tedavi etmek ve ayrıca boğaz pastilleri kullanmak daha iyi bir rahatlama sağlar. Ancak kronik ve sağlıkla ilgili hastalıklarda, kuru öksürüğün altta yatan nedeninin bulunması, öksürüğün yok edilmesinde anahtar faktördür. Bu, ancak bir Doktora gidilerek yapılabilecek ve tam bir kan testi ve akciğer taraması ile yapılabilecek bir kontroldür. herhangi bir anormallik hakkında ayrıntılı bilgi veren.