Tıbbi terimlerle bağışıklık sistemi veya lenfatik sistem kanseri lenfoma olarak tanımlanır. Vücudumuzdaki lenf, lökositler ve bağırsak sıvıları olarak tanımlanır. Lökositler beyaz kan hücreleridir ve vücudumuzdaki berrak sıvı olan lenfin temelini oluştururlar. Bu çok beyaz kan hücreleri, vücudumuzdaki mikrop enfeksiyonları ve yabancı patojenlerle savaşmamıza yardımcı olur..

Bu nedenle, lenf dokuları, nodülleri, kanalları ve damarlarından oluşan bir ağ içeren lenf veya lenf sistemi, vücudun bağışıklık sisteminin ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Lenfoma olarak adlandırılan, içlerinde bulunan kanser hücreleridir. Erkek ve kadın vücudunun bağışıklık sistemi, lenfositler veya belirli tipte koruyucu beyaz kan hücresi, etkilenen ve vücudun bağışıklık sisteminin kapanmasına neden olan spesifiktir..

Lenfoma nedenleri-ve-belirtileri

Kanser kaynaklarını bilmek için lenfatik sistemin içeriği hakkında kısaca bilgi vermek gerekir. Vücudumuzda yukarı aşağı hareket eden ince tüpler, dalak, bademcik, geniz eti vb. ana organların bir parçasını oluşturduğu lenf sistemi olarak tanımlanır. Temel amacı, kan damarlarını, lenf sıvılarını filtreleyerek ve vücudumuzun yabancı antikorlara karşı mikrop korumasına hazırlanmasına yardımcı olarak vücudu güvende tutmaktır. Bu kanser hücreleri, biri Hodgkin lenfoma ve diğeri Hodgkin olmayan lenfoma olmak üzere iki ana bölüme ayrılır..

Adını mucidinden alan Hodgkin lenfoması, neredeyse %3 veya daha az insanın bundan muzdarip olduğu çok nadir bir vakadır. Burada kanser hücreleri belirli bir yapı ve yapıdadır ve aynı kıvamdadır, öyle ki tüm hücreler mikroskobik görünümde birbiriyle eşleşir. Hodgkin olmayan lenfoma geri kalan %97’dir. Bu hücreler spesifik olmak üzere başlıca iki tip lökosit veya lenfositi, B hücresini ve T hücresini etkiler. Hayward’ın vücudunda dolaşan çok küçük damarlar nedeniyle, bu kanserli hücreler her yerde oluşabilir..

Kişi lenfomadan etkilendiğinde, beyaz kan hücreleri anormal davranmaya başlar, normal kan hücrelerinden daha hızlı çoğalır, ancak bunlar olgun hücreler değildir ve anormallik nedeniyle doğal olarak ölmezler. Bir süreç olarak vücutta giderek daha fazla toplanırlar. Vücut için mikroplarla savaşamamaları onları daha da işe yaramaz hale getirir. Bu WBC’ler miktar olarak artar, ardından kemik iliğini, karaciğeri veya dalağı doldurur ve sonunda kötü huylu bir tümör oluşturur..

Lenfoma Nedenleri ve Belirtileri:

Birkaç lenfoma semptomu ve nedeni olabilir, ancak burada sadece bazılarından bahsedeceğiz..

Lenfoma Nedenleri:

Doktorlar kaynağından emin olmasalar da, geçmişte etkilenmiş bazı nedenler şunlar olabilir:

1. Yaş:

Hem Hodgkin hem de Hodgkin olmayan hastalıklar belirli yaş tiplerine dayanmaktadır. Bu yaş aralığında, kanser hücrelerine bağlı olarak bu zayıflamış bağışıklık sistemi yetmezliğinin kurbanı olması muhtemeldir. Genellikle Hodgkin olmayan lenfoma için yaş sayımı 60 ve üzerinde başlar, ancak Hodgkin hastalıklarının insanları ya yirmili ya da yirmi beşli yaşlardaki insanları ya da 55 yaşın üzerindeki insanları etkilediği bilinmektedir..

2. Kalıtım:

Genellikle Hodgkin dışı lenfoma nesilden nesile geçmese de bazı lenfoma türleri, Hodgkin veya kronik lenfatik lösemi spesifik olmak üzere aile üyelerini etkileyebilir. Genellikle bir sonraki neslin lenfoma olma şansına sahip olduğu görülür..

3. Radyasyon ve Kimyasallar:

Lenfoma, zararlı radyasyona uzun süre maruz kalmanızın bir sonucu olabilir. Aklınıza ilk gelen radyasyon nükleer radyasyondur, sizi mağdur etmese de, bu tür radyasyonları daha önce deneyimleyen nesiller, bağışıklığı titreten ve böylece fethedilmesini kolaylaştıran genlere geçer. Ardından, tarımsal zararlı etkiler ve radon gibi zararlı kimyasallara maruz kalma gibi belirli kimyasal maruziyetler de vardır..

4. HIV Enfeksiyonu:

Halihazırda HIV enfeksiyonundan etkilenmiş kişilerin bağışıklık sistemi çok zayıftır ve bu kanser hücrelerinin vücudunuzun kuytu köşelerinde oluşması için mükemmel bir zamandır, bu da vücudunuzu bu hücreleri barındırmak için ideal bir ev sahibi yapar..

5. Oyuncular ve Etnik Köken:

Kafkasyalıların bu kanserlere yakalanma riskinin Afro-Amerikan veya Asya kökenli olanlardan daha fazla olduğu fark ediliyor. Ayrıca, diğer birçok hastalığın aksine, bu durum özellikle ABD, İngiltere, Kanada gibi gelişmiş ülkelerde yaygın olduğu için yer önemli bir faktör olmuştur..

6. Bağışıklık Sistemi:

Birkaç kişi, güvenli çerçevelerinin (vücutta bizi kontaminasyondan ve farklı hastalıklardan koruyan bir çerçeve) düzenli olarak çalışmadığı için lenfoma tehlikesi altındadır. Bireylerin bağışıklık sistemi sorunu olduğunda ortaya çıkabilecek aşırı aktif bir güvenli çerçeve, aynı şekilde belirli lenfoma türlerinin genişlemiş bir tehlikesine yol açabilir..

7. Enfeksiyonlar:

Bazı lenfomalar belirli hastalıklara bağlıdır. Birkaç enfeksiyon özellikle lenfomalara neden olur – enfeksiyon lenfoma hücrelerinde yaşar ve onları geliştirip izole eder. Farklı enfeksiyonlar ve mikroplar dolambaçlı bir şekilde lenfomalara neden olur – hastalık dirençli çerçeveyi kronik olarak (uzun bir süre boyunca) güçlendirir, bu da lenfomayı oluşturmaya daha yatkın hale getirir. Bu hastalıkların önemli bir kısmı düzenlidir ve bunlara sahip olanların büyük çoğunluğu yoktur’ t lenfoma yaratır. Bu, bir lenfomanın oluşması için farklı şeylerin de olması gerektiği anlamına gelir..

8. Aile Tarihi:

Lenfoma kazanılmaz – çağdan çağa inmez. Lenfomalı büyük çoğunluğun ailesinde hastalık öyküsü yoktur. Lenfoma (veya başka bir kan hastalığı) olan bir kardeş, kız kardeş veya veliye sahip olmak, bireylere lenfoma oluşturma konusunda biraz daha yüksek bir tehlike verir – kabaca bazı türlerin şansını arttırır..

9. Kimyasallar:

Mekanik kimyasallar, böcek ilaçları ve saç renkleri, izin verilen tehlike değişkenlerine göz atıldı. Bu kimyasallar, belirli mesleklerin bir parçası olarak daha düzenli olarak kullanıldığından, bireylerin yaptığı işe ayrıca göz attığını düşünürler. Birkaç çalışma, birleşmeyi önerdi, ancak potansiyel olarak sadece belirli lenfoma türleri için.

10. Sigara:

Sigara içmek çok sayıda büyümeyi tetikler, ancak lenfomayı tetiklediğine dair çok daha az kanıt vardır. Sigara içenler, foliküler lenfoma ve EBV bağlantılı Hodgkin lenfoma tipi için biraz genişlemiş bir tehlikeye sahip olabilir..

Lenfoma Belirtileri:

Lenfoma Sırasında veya Öncesinde Ortaya Çıkan Bazı Belirtiler:

1. Lenf Düğümlerinin Şişmesi :

Genellikle lenfomanın gelişi, özellikle boyun gibi semptomların ortaya çıktığı en yaygın yerlerden biri olması gereken yerlerde lenf bezlerinin şişmesi ile duyurulur. Boyun arkası ve kasık gibi lenf düğümlerinin şişmesinin hissedilebileceği yerler de vardır..

2. Tekrarlayan Ateşler:

Lenfoma genellikle yüksek ateş başlangıcı ile birlikte gelir ve vücut ısınız en yüksek seviyeye ulaştığında vücudunuzda soğuk algınlığı hissedersiniz. Bu ateşler doğada tekrarlıyor.

3. Kilo Kaybı:

Kanser söz konusu olduğunda, belirli bir miktarda kilo kaybı kaçınılmazdır. Doğası gereği anormal olan kanser hücreleri hızlı üretip çoğalır ve bu süreçte vücuttan çok fazla enerji alır. Bu, o kadar hızlı bir kilo kaybına neden olur ki, eski kilonuzun yarısını alır..

4. İştah Kaybı :

Genellikle iştah kaybı, ateş ve titremenin hemen ardından gelir..

5. Öksürük:

Lenfomanın bir başka belirtisi de aşırı öksürük olarak açıklanabilir. Bunlar doğada kuru olabilir veya ara sıra göğüs ağrıları ile birlikte hırıltılı öksürük olabilir. Bununla birlikte, göğsü ağırlaştıran ve nefes alma sorunlarına neden olan yorgunluk ve nefes darlığı gelir..

6. Kaşıntı:

Çoğu zaman, alkol alımından sonra çoğalabilen bir kaşıntı olayı ortaya çıkabilir..

7. Obezite :

Birkaç büyüme, büyük bireylerde daha normal olmanın tüm işaretlerine sahiptir. Lenfoma ile bir bağlantının doğrulanması, diğerlerinde değil, birkaç çalışmada bulunmuştur. Bu büyük olasılıkla, bir tehlike değişkeni olması durumunda katı bir değişken olmadığı anlamına gelir. Belki de sadece bireylerin aşırı kilolu olması önemlidir. Öte yandan, korkunç yeme rutini ve hareketsizlik hem kilo hem de lenfoma için gerçek tehlikeler olabilir..

8. Daha Fazla Fiziksel Aktivite:

Birkaç çalışmada daha fazla fiziksel aktivite yapılmasının lenfoma oluşturma olasılığını azalttığı görülmüştür..

9. Bağımlılık:

Bir demet kırmızı et, canlı yağ ve süt ürünleri yerine topraktan yetiştirilen çok sayıda gıdayı yemenin, bireyleri lenfoma oluşturmaya daha az meyilli hale getirdiğine dair bazı kanıtlar var. Likör, espresso ve çay hepsi gözden geçirildi, ancak bunların lenfoma tehlikesini yaydığına dair bir kanıt yok..