Lösemi:

Yıllar geçtikçe kanla ilgili en kalıcı hastalıklardan biri korkunç sonuçlara yol açtı ve lösemi suçlanabilir. Ortak bir sokakta lösemi, kanser hücrelerinin kan dokularını ele geçirmesi olarak tanımlanacaktır. Günlük olarak kanında normal bir insan en fazla sayıda kırmızı kan hücresi veya RBC’ye ve biraz beyaz kan hücresi, trombosit ve plazmaya sahiptir. Bu, sırtınızda akan kemik iliği tarafından üretilen kanın ana bileşenidir. Genellikle lösemi, üretilen kırmızı kan hücrelerinin doğada kanserli olduğu kemik iliği kanseri olarak tanımlanabilir..

Lösemi Belirtileri ve Nedenleri

Lösemi anormal kan üretimi ile ilgilenir, ancak bu kan vücudumuz tarafından nadiren ihtiyaç duyulur. Lökositler veya beyaz kan hücresi, kanın ana bileşenini oluşturur. Anormal hücre üretimi ile çoğalmalarının iki katına çıktığı görülür ve bu da anormal hücrelerin çoğalmasına neden olur. Normal hücrelerden farklı olarak, bu hücreler doğal olarak yaşlanmazlar ve vücudu çalıştırmak için gerekli kırmızı kan hücresi miktarını azaltan süreçte daha fazla kalabalıklaşmasına neden olarak ölmezler. Dolayısıyla Latince’ye göre ‘leukos’ beyaz, ‘aima’ ise kan anlamına gelir..

Farklı insanlarda lösemi farklı tiplerde olabilir. Genellikle kemik iliği, daha sonra kırmızı beyaz veya trombositlere bölünen kök hücreler adı verilen hücreler üretir. Kök hücrenin kırılması sırasında kanserli hücreler saldırırsa miyeloid lösemi olarak adlandırılır. Kemik iliğinde oluşanlara lenfositik lösemi denir. Daha sonra, uzun süreli ancak doğası gereği stabil olan kronik lösemi vardır. Genişler ve daha uzun bir süreye yayılır. Akut lösemi nispeten daha hızlıdır ve kronik lösemiden çok daha hızlı bir oranda hasara neden olur..

Daha sonra, lösemide bu dördünü baz yapan başka alt bölümler vardır, örneğin, akut lenfositik lösemi veya kronik lenfositik lösemi ve aynısı miyeloid lösemi için de geçerlidir. Temel tedavi ölçütlerinden biri kemoterapidir. Lösemi, saç dökülmesi, kellik, ciltte matlaşma, halsizlik gibi ağır yan etkiler bırakan çok acılı bir zayıflama sürecidir. Gerçekten de ne zaman vuracağını kimsenin bilemediği korkunç bir hastalıktır..

Lösemi Belirtileri ve Nedenleri:

Anlaşmayı daha iyi bilmek için löseminin nedenleri ve semptomları hakkında bilgi sahibi olmak her zaman daha iyidir..

Lösemi Nedenleri:

Aşağıda, olarak tanımlanabilecek 10 ana lösemi nedeni listesi var.

1. Kırmızı Kan Eksikliği:

Yukarıda belirtildiği gibi en yaygın olanı kırmızı kan hücrelerinin eksikliğidir. Lösemi kanseri hücreleri, anormal miktarda beyaz kan hücresi salınırken kırmızı kan hücrelerinin üretimini engeller. Normal olmayan bu kan hücreleri daha hızlı çoğalır ve yok edilemez. Mevcut kırmızı kan hücreleri ya hızlı büyüyen lökositler veya beyaz kan hücreleri tarafından gasp edilir ya da süreç içinde öldürülür ve yok edilir..

2. Kansere Karşı Önceki Mücadele:

Şansınız zayıf olsa da, kanserin pençesinden kaçmak için şanslı olabilir, ancak tekrar avlanmamak için yeterince şanslı olmayabilir. Doktorlar, bağışıklık sistemi ve sarsılmış omurları ile vücudumuzun kanserle, belki de başka bir türden güçlü bir savaştan hemen sonra kırılgan bir durumda olduğunu ortaya koyuyor. Böyle bir zamanda, vücudumuzun zayıflamış kalkanından faydalandığı için lösemi riski en üst düzeydedir..

3. Genetik Mutasyon:

Tıpkı x men filmlerindeki gibi, biz normal insanlar bile genetik mutasyona bağlı olarak bir kromozomun anormal tipte değişerek lösemi riskinin büyümesine neden olan kısaltılmış kromozom 22 gibi genetik mutasyonla karşı karşıyayız. Buna genellikle Philadelphia kromozomu denir ve doğrudan löseminizle ilgili olabilir..

4. Aile Tarihi:

Ailenizin belirli hastalıklardan muzdarip olduğu ve bunlardan biri lösemi olduğu konusunda geçmiş bir kaydınız varsa, bunun bir kalıtım biçimi olarak size geçme olasılığı yüksektir..

5. Bozukluklar:

Genellikle genlerle ilgili bozukluklar lösemiye giden bir yoldur. Down sendromu veya anemi de lösemi nedeninizin bir nedeni olabilir..

Çoğu zaman doktorlar löseminin kesin nedenini tahmin etmeyi zor buluyor. Bu, çoğu için üzücü bir sonla sonuçlanan kararsız bir hastalıktır. Löseminin özel veya hedef bir nedeni yoktur ve adını taşıyan belirli bir dizi semptomu da yoktur. Bununla birlikte, yıllar içinde, lösemi hastaları arasında, semptom araştırmaları için özetlenebilecek bazı ortak belirtiler fark edilmiştir..

6. Çocuklarda Down Sendromu:

Genellikle çocuklar arasındaki lösemi, özellikle refakatçisi olarak down sendromlu olanlarla ilişkilendirilmiştir. Doğumdan beri trajik bir genetik problem olan down sendromlu çocuklar sıklıkla yüksek lösemi olasılığı riskine maruz kalmaktadır. Olasılıklar bebeklik döneminde ortaya çıksa da, ilerleyen yaşla birlikte lösemiye yakalanma riski asla azalmaz..

7. Kanser Tedavisi Sırasında Radyasyon Tedavisi:

Daha önce de açıklandığı gibi, kanser hastaları ilk günlerinde demir bağışıklığı oluşturmak için çok zayıftır ve bu nedenle lösemi onlar için bir olasılık olabilir. Ancak, löseminin size çekici gelmesinin bir nedeni daha var. Bunun temel nedeni, radyasyon tedavisinin kanser tedavisinin zorunlu bir parçası olması ve başlangıçtaki kanseriniz kanla ilgili olmasa da, şimdi olma ihtimali yüksektir..

8. Sigara İçme:

Muhtemelen her sigara paketi, üzerlerine kazınmış tütün tüketiminin canınız olduğunu söyleyen uyarı sözcükleri içerir. Ancak bizi endişelendiren sadece tütün değil, aynı zamanda içtiğimiz sigaralarda nikotin bulunmasıdır. Lösemi nedenleri arasında aşırı sigara içimi de yer alır. Sigaralar daha agresif bir şekilde içlerindeki nikotin vücudunuza, özellikle ciğerlerinize zarar verir ve sigaranın akciğer kanserine yol açtığı ima edilen bir gerçektir. Ancak kanınızda ve kaslarınızda pıhtılaşan nikotin de bir gün bu trajik hastalığın kurbanı olmanızın nedeni olabilir..

9. Miyelodisplastik Sendrom:

Birçok türü arasında AML, akut miyeloid lösemi olarak bilinen bir lösemi türüdür. Bunun nedeni MDS veya bir tür bozukluk olan miyelodisplastik sendromdur. Kemik iliğimiz, sert kemik yapısı içinde yer alan yumuşak dokulara ve hücrelere sahiptir. Burada kemik iliği içindeki hücreler zarar görür. Artık normal kan hücreleri yaşlanıp ölürken, hasarlı hücreler hızlı bir şekilde çoğalır. Ancak hasarlı hücreler daha fazla anormal hücre üretmeye devam eder ve bunun sonucunda kan hücresindeki anormallikler ortaya çıkar ve bu noktaya yol açar..

10. Diyet Kontrolü:

Lösemi nedenleri aynı zamanda günlük olarak uyguladığınız diyet planlarına da bağlıdır. Her zamanki taze meyve ve sebzelerin çocuklar arasında lösemi riskini azalttığı gösterilmiş olsa da, bir araştırma konserve koruyucuların ve günlük olarak soğuk et tüketiminin kanınızdaki toksin seviyesini nasıl giderek artırabildiğini gösterdi. Bu toksinler kanın kendileriyle jelleşmesine izin verir ve böylece sisteminizde anormalliklere yol açan toksinlerin varlığında kan hücrelerinin hatalı davranması için bir fırsat yaratır..

Lösemi Belirtileri:

Aşağıda sizin için löseminin yaygın belirti ve semptomlarından bazıları verilmiştir:

1. Kilo Kaybı:

Yıllar geçtikçe, bir zamanlar sağlıklı ve zinde olan bir lösemi şüphelisinin kilolarını büyük ölçüde kaybettiği ve onu da anoreksiya hastası yaptığı fark edildi. Kilo kaybı bazen o kadar şiddetlidir ki, sözde yağ katmanlarının altındaki kemikleriniz açıkça belirgin ve belirgindir. Göğüs kemikleri dışarı çıkar, kalça kemerleri dışarı çıkar ve köprücük kemikleri belirginleşir..

2. Yorgunluk:

Vücuttaki aşırı kilo kaybı ile sürekli yorgunluk hissi hakimdir. Bu rahatsız edici kalıcı his, ya kilo kaybından ya da lösemiye eşlik eden hatalı çalışan vücut bölümlerinden sorumlu olabilir. Bu tür zararlı radyasyona maruz kaldığında kanseri tedavi etmek için tedavi gören bir hasta da bu yorgunluğu hissedebilir..

3. Terleme:

Aşırı terleme, bir lösemi şüphelisi için başka bir semptomdur. Bu kadar çok terlemenizin başka birçok nedeni olsa da, bir kontrole gidip sorunu çözmeye dikkat edin..

4. Ağrı:

Genellikle akut lösemi durumunda, her gece ortaya çıkan ve kemik iliği bölgelerinizi hedef alan keskin bir kıvranan ağrı vardır. Hastaların ailesi genellikle geceleri ağrıyla inip çıkmalarından şikayet eder..

5. Burun kanaması:

Burun kanaması, henüz lösemi tespit edilmemiş kanser hastaları arasında fark edilen yaygın bir semptomdur. Burun kanamaları doğada tekrarlar ve genellikle bir uyarı işareti vermez. Bu kanamalar, zaten içinizde meydana gelen hasara bağlı olarak, doğası gereği şiddetli veya hafif olabilir..

6. Ateş ve Titreme:

Lösemi semptomları genellikle en iyi ihtimalle lastik gibi diz çökmenize ve zayıf olmanıza neden olur. Omurganızdan aşağı inen titreme sadece semptomlar listesine eklenirken, yüksek sıcaklık genellikle devam eder. Ateş ve titreme, en erken aşamada ortaya çıkan en yaygın semptomlardan biridir. Yaygın ateş olağandışı bir şekilde sürerse, doktor kontrolüne başvurmanız her zaman daha iyidir..

7. Lösemi Ve İştah Kaybı:

Peteşi, cildinizin içindeki kan damarlarının kırılması sonucu ortaya çıkan ve cildinizde kırmızı veya mor lekeler veya lekeler oluşmasına neden olan bir cilt hastalığıdır. Bu, genellikle yüz, göğüs ve boyun bölgenizde görülen ve bazen kanamaya eğilimli olabilen lösemiden söz eden görünür ve yakın bir işarettir. Diğer semptom, daha önce belirtildiği gibi kilo kaybına da yol açabilecek ani bir iştah kaybı olabilir..

8. Bez Şişmesi:

Kilo kaybının bir kısmı da boyun gibi bezlerin şişmesini içerir. Çoğu zaman, boynunuzun yanında büyüyen ve sonunda kırmızıya ve lekeye dönüşen bir yumru görülebilir. Dalağınızın, kaburgalarınızın hemen altında rahatsızlığa neden olacak şekilde şişmesi ve ağır bir ağrıya neden olma ihtimali de vardır..

9. Baş Ağrısı ve Kemik Ağrısı:

Lösemi belirtileri de daha önce bahsedilen bir nokta olan ağrıyı içerir. Bununla birlikte, bu noktada, bariz iliğin dışında, kemiklerden başlayarak ağrının farklı yönlerini ve kaynaklarını ele alıyoruz. Genellikle kaval kemiğiniz veya dirsekleriniz, eklemler ağrımaya başlar ve hatta biraz şişmeye neden olabilir. Buna aşırı baş ağrıları eşlik eder..

10. Diş Eti Kanaması ve Anemi:

Oluşabilecek olası lösemi hücrelerinin en erken belirtileri, sabah erkenden lavabonun önünde durup dişlerinizi fırçalarken fark edilebilir. Ağzınızı yıkarken diş etlerinizdeki hafif kanama kendini kötü haberlerin habercisi olarak hissettirecektir. Beyaz kan trombositleri bu gösterinin öncüsü olsa da, lösemi semptomlarından biri anemi ile ilgili olduğundan kırmızı kan hücreleri de etkilenir. Üstelik lösemi semptomları, özellikle sabahları dişlerinizi fırçalarken diş eti ağrısı ve hatta zaman zaman kanama ile desteklenir..