Mide gribi! Mide gribi nedir? Mide gribine aşina olmayan birçok insan olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle, mide gribi gerçeğini bilmeniz çok önemlidir. Çocuğunuzun hızlı bir şekilde ishal ve kusması varsa ve ayrıca karın ağrısından şikayet ediyorsa, kendinize “mide gribi” olduğuna inanabilirsiniz..

mide gribi belirtileri

Mide gribinin diğer adı “Gastroenterit” olup mide bağırsaklarının enfeksiyonu olarak tanımlanır. Grip veya başka grip, farklıdır. Mide sorunlarına neredeyse hiç neden olmaz. Viral gastroenterite ayrıca “mide gribi” denir. Özellikle çocuklarda çok yaygındır, ayrıca çok bulaşıcıdır. Bakteriyel gastroenterit ayrıca “gıda zehirlenmesi” olarak kabul edilir ve aksi halde rahatsız edici şekilde saklanan yiyeceklerden kaynaklanır..

Mide Gribi Belirtileri:

1. Mide gribi şiddetli olabilir, insanlar kusma ve ishal, özellikle bebekler, yaşlılar, küçük çocuklar ve zayıf bağışıklık sistemi olan insanlar boyunca eksik olanı değiştirmek için yeterli sıvıyı içemezler..

2. Gastroenteritin ana belirtisi ishaldir (kansız). Mide bulantısı, hastalık ve ayrıca bazı karın krampları ishale eşlik edebilir; Bazı kişilerde hafif ateş (100 F veya 37.77 C ile ilgili), baş ağrısı, titreme ve yorgunluk hissi ile birlikte kas ağrıları ortaya çıkabilir..

3. Hastalık tipik olarak yaklaşık 2 ila 5 gün sürer ve bunu belirlemeye başlar. Zalim gastroenterit, kişinin dehidrasyon sembollerine sahip olduğu anlamına gelir: bu tıbbi bir felakettir.

4. Bazen farklılık gösterebilir, aksi takdirde yemek yemeyi reddeder veya çok susuz kalır, ayrıca idrar üretimi artar veya azalır veya hiç olmaz. Kilo kaybı, kusma, yorgunluk, ayrıca ciltte sıkışma, çok fazla susuzluk veya sıvı alımının azalmasıyla birlikte ağız kuruluğu.

5. Bağırsak hareketleri tipik olarak gevşek ve suludur; ancak normalde mukus veya başka kan yoktur.

6. Dehidrasyon, gastroenteritin başka bir belirtisidir..

7. Yumuşak hidrasyon eksikliğinin belirtileri arasında susuzluk veya ağız kuruluğu, sersemlik, canlılığın olmaması ve beyin ağrıları sayılabilir.

8. Aşırı hidrasyon eksikliği belirtileri arasında kas spazmları, depresif gözler, idrara çıkmama ve yüksek nabız hızı sayılabilir..

9. Çoğu zaman, uzmanınızı görmek için zorlayıcı bir neden yoktur. Ancak belirtiler daha uzun sürerse doktora görünmeniz gerekir..

10. Ayrıca, 65 yaşından büyükseniz veya hamileyseniz ve HIV gibi başka bir durumun getirdiği zayıf, savunmasız bir yapıya sahipseniz doktora görünmeniz gerekir..

Mide Gribi Nedenleri:

Mide Gribine (Viral Gastroenterit) kaynaklık eden virüsler, ince bağırsağın kaplamasındaki hücreleri bozar. Sonuç olarak, sıvılar hücrelerden bağırsağa kaçar ve ayrıca sulu ishale neden olur. 4 çeşit virüs neredeyse tamamına neden olur Mide Gribi (Viral Gastroenterit).

 1. Adenovirüs:

Çoğunlukla 2 yaşın altındaki çocuklarda görülür. 49 çeşit adenovirüsten biri mide-bağırsak sistemini etkiler, kusmaya ve ishale neden olur. Endikasyonlar klasik olarak maruziyetten 1 hafta sonra ortaya çıkar. Adenovirüs enfeksiyonu yıl boyunca ortaya çıkar.

2. Rota virüsü:

3 ila 15 aylık çocuklarda en başta gelen nedendir ve 5 yaş altı çocuklarda en sık görülen ishal nedenidir. Rotavirüs, klasik olarak ateş ve karın ağrısı ile birlikte 3 ila 8 gün boyunca kusmaya ve sulu ishale neden olur. Rotavirüs, enfekte çocuklar tarafından yakın temasta bulunan yetişkinlere de bulaşabilir; ancak yetişkinlerde endikasyon daha hafiftir.

3. Astrovirüs:

Bu aynı zamanda esas olarak bebekleri ve yaşlıları küçük çocukları da etkiler. Bu virüs neredeyse tüm kış aylarında aktiftir. Kusma artı ishal, maruziyetten 1 ila 3 gün sonra ortaya çıkar..

4. Calicivirüsler:

Her yaştan insanda enfeksiyona zemin hazırlar. Bu virüs ailesi birimi 4 türe ayrılır, norovirüsler neredeyse tüm yaygın ve insanları enfekte etmekten en çok sorumlu olanlardır. Enfekte kişilerde kusma, ishal, baş ağrısı, yorgunluk ve bazen de kas ağrıları görülür. Gösterge, temastan 1 ila 3 gün sonra görünür.

5. Viral Bulaşma :

Nüfus, virüs bulaşmış kişilerin yiyeceklerini, içeceklerini, diğer türlü yemek takımlarını dağıtarak veya virüs bulaşmış yiyecek veya içecekleri yiyerek veya içerek yakın temas yoluyla virüsleri alabilir. Seçici olan norovirüsler, klasik olarak, enfekte kişilerin dışkısı veya kusması ile temas yoluyla ve ayrıca yiyeceklerden önce yan yana kontamine su, özellikle de kirli sulardan istiridyeler yoluyla diğer insanlara yayılır..

6. Norovirüs:

Norovirüs, yetişkinlerde viral gastroenteritin en yaygın olarak tanınan nedenidir. Kış aylarının ortasında daha fazla olma eğiliminde olduğundan, zaman zaman “kış kabaran böceği” olarak anılır..

Enfeksiyon, kontaminasyonlu birinin dışkısında dışarı çıkar ve kişi tuvalete gittikten sonra ellerini yıkamazsa, enfeksiyon temas ettiği herhangi bir yüzeye, gıda maddesine veya nesneye geçebilir. Çok çeşitli norovirüs türleri vardır ve birkaç kez bir norovirüs hastalığına yakalanmanız işe yarayabilir. Bunun nedeni, hasta olduktan sonra yarattığınız hastalığa karşı herhangi bir güvenliğin birkaç ay sürmeye devam etmesidir..

8. Gıda Zehirlenmesi :

Gastroenterite neden olan bakteriyel kontaminasyonların çoğu beslenmeye zarar vermenin sonucudur. Mikroskobik organizmalar, yiyecek hazırlama veya pişirme sırasında herhangi bir aşamada olabilir..

Sanitasyon ve su temizliğinin zayıf olduğu bölgelere giden kaşifler de aynı şekilde gastroenterit oluşturma tehlikesi altındadır. Bu genellikle “kaşifin bağırsaklardaki gevşekliği” olarak bilinir. Farklı nedenler arasında entamoeba paraziti ve shigella bakterisi bulunur..