Obezite, günümüzde çoğunlukla 40 kişiden 30’unda ortaya çıkan tekrarlayan bir sorundur. Obezite, günümüzde meydana gelen tüm kalp krizlerinin, ölümlerin, diyabetin, karaciğer problemlerinin çoğunun temel nedenidir ve bu hastalık, hızlı bir yaşam tarzı tarafından körüklenen düzensiz bir diyetten kaynaklanmaktadır. Hayat tüm stresleriyle o kadar zorlu hale geldi ki insanlar oturup doğru dürüst yemek yemeye vakit bulamıyorlar, bu yüzden insanlar sadece beslenmelerini değil kalplerini de etkileyen yağlı fast foodlar tüketmeye başladılar..

Obezite Nedenleri

Stres de obezitenin ana nedenidir. Stres aslında günümüz gençliğinin temel sorunudur. Gençlik o kadar çok beklenti içindedir ki, bazen stresin vücutları üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Stres, bir kişinin daha sonra obezitesine katkıda bulunabilecek radikal miktarlarda kilo almasına neden olabilir..

Fazla yağ, kalbinize ve çoğunlukla vücudunuzdaki diğer tüm organlara çok fazla baskı uygulayabileceğinden, herhangi bir ekstra form sizin için kötüdür, bu nedenle güvende kalmak için kendinize biraz zaman ayırmaya çalışın. Sağlıklı ve formda kalmanız için egzersiz yapma ve doğru beslenme zamanı.

Obezite Belirtileri ve Nedenleri:

İşte size, kolesterol seviyenizin ne olduğunu bilmenize yardımcı olacak, obezitenin ana nedenleri ve semptomları hakkında bir rehber..

Obezite Nedenleri:

Obezitenin iyi bilinen birkaç nedeni veya nedeni vardır. Aşağıda sıralanan noktalar, sizi sağlıksız hale getirecek şeyleri size hatırlatmaya yardımcı olacaktır:-

1. Fast Foodlar:

Hızlı yiyecekler, büyük miktarlarda tüketildiğinde vücudunuzu büyük ölçüde bozabilecek nişasta ve karbonhidratlar açısından zengindir. Yağlı yiyecekler veya hızlı yiyecekler, herhangi bir obez kişinin sorunlarının temeli olan yağ açısından da zengindir. Fast foodlar, beslenme uzmanları tarafından günümüzün tabakta ölümü olarak kabul edildi. Bir işten diğerine koşarken fast food iyi bir seçim gibi görünebilir ve yemesi lezzetli olabilir ancak uzun vadede çok fazla sorunla karşılaşan kişinin siz olacağını anlamanız gerekir..

2. Stres:

Obezite söz konusu olduğunda stres başka bir sorundur. Günümüz dünyasında stressiz bir insan gerçekten mutlu ve özgür bir insandır. Stres, kalp krizi, yüksek tansiyon ve yüksek şeker gibi çeşitli problemler yaşamanıza neden olabilir ve bu problemlerin yanı sıra stres sizi obez yapmanıza katkıda bulunabilir. Stres depresyona yol açar ve depresyon sizi sağlıklı bir yaşam tarzından uzaklaştırarak uzun vadede obez olmanıza neden olur..

3. Genetik Sorunlar:

Obezite genetik de olabilir. Kanda varsa, hayatınızın bir noktasında obez olma olasılığınız çok yüksektir. Ebeveynlerinizden birinin veya her ikisinin de daha fazla kilolu tarafa doğru olduğunu görüyorsanız, o zaman siz de olabilirsiniz. İyi haber şu ki, doğru beslenme ve egzersizle bunu kolayca tersine çevirebilirsiniz..

4. Aşırı Kaloriler:

Obezite veya kilo sorunlarından muzdarip insanlar genellikle aldıkları kalorileri suçlarlar. Kaloriler sizin için iyidir, ancak yalnızca onları dökmenize yardımcı olacak yeterli fiziksel aktivite yaparsanız. Obezite, günümüzün en önemli sorunlarından biri olduğu için kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Bir kişi, kilosunu azaltmak için uygun önlemleri almazsa, kilo sorunları ile zor ve zararlı bir zaman geçirecektir. Fazla kalori alımının obezitenin ana nedenlerinden biri olduğu söylenebilir..

5. Daha Az Fiziksel Aktivite:

Çok daha sık ter atmanızda fayda var. Birçok araştırma çalışmasına göre, herhangi bir fiziksel aktivite yapmayan kişilerin obezite semptomlarına daha fazla bağımlı olduğu görülmüştür. Bunun birçok kötü sonucu olabilir. Egzersiz sizin için iyidir ve doktorlar bile tavsiye eder. Neredeyse her türlü fiziksel stresten mahrum kalırsanız, başka birçok fiziksel problem de geliştireceğiniz oldukça açıktır. Fazla kilolu olan kişilerin spor salonlarını ziyaret etmeleri önerilir.,

6. Diğer Sağlık Koşulları:

Bir kişi bazı ciddi sağlık sorunları yaşıyorsa, bazı ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalacaktır. Bir kişinin ciddi miktarda kilo alacağı ve bu kişinin bu gereksiz kilolardan kolayca kurtulamayacağı birçok tıbbi durum vardır. Bu, obezitenin başlıca nedenlerinden biridir. Ani kilo alımı söz konusu olduğunda suçlanabilecek bazı hormonal sorunlar olabilir. Genetik, bu tür kilo alımından da sorumlu olabilir..

7. Sigara:

Evet! Sigara obeziteye neden olabilir. Daha doğrusu obezitenin en olası nedenlerinden biri olduğu söylenebilir. Bir kişi, zincirleme sigara içicisi veya sigara bağımlısıysa, bazı kilo alma sorunlarıyla karşı karşıya kalacaktır. Sigaranın kazara veya ani kilo alımının en önemli nedenlerinden biri olduğu söylenebilir. İnsanların sigarayı bırakamamalarının başlıca nedenlerinden biri, yemeklerin sigara içtikten sonra her zaman daha lezzetli olmasıdır. Bir kişi, iyi miktarda kaloriye bağımlı olduğu için gerekli miktarda kaloriyi yakamaz..

8. İlaç:

Bazı durumlarda aşırı ilaç kullanan kişilerin kilo alma sorununun ana nedenlerinden biri olduğu görülmüştür. Bir kişi herhangi bir şey ve her şey için ilaç alırsa bazı ciddi kilo sorunlarıyla karşı karşıya kalacaktır. Aşırı ilaç kullanmanın başka bir kötü yanı daha var. İnsanı kökten hasta edebilir, yani bağışıklık sisteminizi de parçalayabilir..

9. Hamilelik:

Obezite genellikle hamilelik nedeniyle olur. Yeni anne olmuş bir kadın bazı kilo sorunlarıyla karşı karşıya kalacaktır. Obezite onun için oldukça doğal olacak ve obezite semptomlarından kolayca kurtulamayacak. Yapılan bir araştırmaya göre obezite sorunu yaşayan kadınların semptomlar ortaya çıkmaya başladığında çoğunlukla hamile oldukları görüldü..

10. Uyku Eksikliği:

Uykusuzluk çeken kişilerde kilo sorunları yaygındır. Uyku eksikliğinin bunun başlıca obezite nedenlerinden biri olduğu söylenebilir. Uyku sorunlarınız varsa, bazı uygun önlemler almanız önerilir, aksi takdirde bazı ciddi obezite semptomlarıyla karşı karşıya kalırsınız..

Obezite Belirtileri:

Vücudunuzun gerçekte ne kadar sağlıksız olduğu ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olmak için ne kadar ilerlemeniz gerektiği konusunda size fikir verecek birkaç obezite belirtisi ve semptomu vardır. Bu belirtiler şunlardır:-

1. Uyuşukluk:

Hem tansiyon hem de kan şekeri bu sorunları yaşayan hastada aşırı uyuşukluğa neden olur. Bu uyuşukluk hissi, vücudunuzdaki kan dağılımının düzensizliğinden kaynaklanır. Düzensizlikle birlikte obezite de uyuşuk davranışa neden olur. Arızanın neden olduğu aşırı uyuşukluk, hasta için ölümcül olabilecek kalp krizlerine neden olabilir veya yol açabilir..

2. Bulantı:

Bulantı, obezitenin bir başka belirtisidir. Obezite yüksek tansiyonun temel nedenidir ve bu da vücudunuzda bir dengesizliğe neden olur ve bu da kanınızın basıncından dolayı kendinizi hasta hissetmenize neden olur. Mide bulantısı kurtulmak çok kolay bir sorun değildir ve uzman doktor tavsiyesi gerektirir. . Mide bulantısı, vücudunuzun artık her türlü yiyeceği kabul etmediğini gösterdiğinden, yediğiniz herhangi bir yemekten sonra kendinizi hasta hissetmenize neden olacaktır..

3. Kalp Ağrısı:

Kalp ağrısı hafiftir ve bir saatten uzun sürer ancak kolaylıkla gaz sanılabileceğinden dikkatli olun. Obezite sorunu olan bazı hastalarda kalp ağrısı oluşur. Kalp, vücudunuza beyninizden sonra en önemli organ haline getiren kan ile vücudunuzu besleyen sürekli bir akıştır ve bu organ üzerinde aşırı bir yük olduğunda arızalanmaya başlar. Bu arıza, kalp krizi kadar ölümcül bir şeyin nedenidir, ancak daha sağlıklı obez hastalarda hafif bir kalp ağrısına neden olabilir..

4. Diyabet:

Şeker hastalığı da bazı hastalarda obeziteye neden olabilir. Bu sorunların her ikisi de aslında el ele çalışır. Diyabetiniz varsa, obeziteniz olur ve bunun tersi de geçerlidir. Diyabet aslında obezitenin ileri bir seviyesidir ve bu nedenle bir sonrakinden farklı değildir. Diyabet, kandaki şeker seviyelerini yükseltir ve bu sorunla aynı anda yüzleşmenize neden olur, bu nedenle, diyabetiniz olduğunda, yetenekli bir doktor, hastalığın gerçekte ne kadar ilerlediğini belirlemek için her zaman kan şekerinizi kontrol edecektir..

Bunun dışında, yukarıda verilenlerle örtüşen, obezitenin belirtileri olabilecek başka iyi bilinen faktörler de vardır. Daha önce bahsedilenler ana semptomlardır, geri kalan semptomlar ani ruh hali değişimleri, aşırı mide problemleri vb. Tüm bu sorunlar, vücudun her türlü hastalık veya hastalık için giriş kapısı olan obeziteye yol açar. Çeşitli egzersizler ve sağlıklı yiyeceklerle vücudunuzu sağlıklı tutmak, böyle bir felaketten kaçınmanıza yardımcı olabilir, bu nedenle bugün vücudunuza tapınmanız önemlidir çünkü ihmal yarın ölümünüze neden olabilir.

5. Depresyon:

Depresyon, bir kişinin bu hastalıklardan muzdarip olup olmadığını tespit edebileceği belirtilerden biridir. Obezite ile enfekte olan bir kişi oldukça sık depresyon yaşayacaktır. Bu birey neredeyse gün boyunca depresif kalacaktır. Bu, obezitenin en olası semptomlarından biridir ve bu neredeyse tüm erkek ve kadınların başına gelir..

6. Yüksek Kolesterol:

Bazı kolesterol problemleriniz varsa, o zaman obezite suçlu olabilir. Yüksek kolesterol semptomlarıyla karşılaşan birçok insan bunun için obeziteyi suçlayabilir. Yüksek kolesterolün ana obezite semptomlarından biri olduğu söylenebilir..

7. Yüksek Tansiyon:

Yüksek tansiyon, obezitenin yaygın görülen semptomlarından biridir. Kişi, kan şekerini gözetim altında tutmazsa, yüksek tansiyon gibi bazı obezite belirtileriyle karşı karşıya kalacaktır. Yüksek tansiyonun sizin için son derece kötü olduğu ortaya çıkabilecek başka birçok kötü işareti vardır. Diyabetle birlikte normal olmayan bir vücut ağırlığına sahip olmak herkes için kötü bir kombinasyon olur ve kişiyi aşırı derecede hasta edebilir. Sinir sistemi üzerinde aşırı ve gereksiz stres de verebilir..

8. Ortak Konular:

Eklem problemlerinden muzdarip insanlar obeziteyi suçlayabilir. Eklem sorunları bu günlerde gerçekten yaygın hale geliyor ve bunların arkasındaki sebeplerden biri de obezite. Eklem ağrılarının obezitenin temel sorunlarından biri olduğu söylenebilir..

9. İnme:

Bir kişi uzun süredir obezite çekiyorsa bazı inme sorunlarıyla karşı karşıya kalacaktır. Obezite vücudu zayıflatabilir ve yorgunluğun arkasındaki sebepler de olabilir. Obezite nedeniyle inme de olabilir. Obezite genellikle vücut ağırlığının farkında olmayan kişilerde görülür. Vücut ağırlığı n nokta olmalıdır ve bu gerçeği bilmeyen kişiler felç ve benzeri fiziksel rahatsızlıkları davet ediyor olabilir..

10. Safra Kesesi Sorunları:

Fazla kilonuz varsa, o zaman bazı karaciğer problemleriyle yüzleşmek oldukça açıktır. Kilonuz gerekli sınırdan fazla olduğunda karaciğer sorunları oldukça yaygındır. Obezite sırasında safra kesesi sorunları oldukça belirgin olabilir. Yüksek kolesterol ve diyabet sorunlarının (zaten tartışılmıştır) yanı sıra başka semptomlar da ortaya çıkabilir. Reflü hastalıkları da obezitenin bir başka belirtisidir.