Zatürreye yakalanmak istemiyorsanız, annenizden dışarıdaki soğuğa karşı dikkatli olmanızı rica eden uyarıları ne sıklıkla duydunuz? Büyükannen ne sıklıkla aynı şeyi söyledi? Bu doğrudan soğuk algınlığı veya soğuk algınlığı ile ilgili olmasa da, bahsettikleri patojenlerdir. Bir zamanlar bunun yaygın ancak ölümcül bir hastalık olduğu, zavallı hastanın titreme ve titremelerle acı çektiği, hatta çoğu zaman bu hastalığa hayatlarını feda ettiği bir zaman olacaktı..

İnsanlar hastalıktan habersiz oldukları için genellikle tecrit edildiler. Bulaşıcı olduğu için aldılar. Bütün bunlar şimdi sadece büyükannenizin ağzından hikayeler ve bundan başka bir şey değil. O zamanlar zamanlar farklıydı. Köy kümelerinden metropol şehirlere kadar, pnömoni artık diğer değiştirilmiş hastalıklara yol açarak çok azaldı. Şimdiye kadar doktorlar bununla ilgilenmek için süper bir prosedür oluşturdular. Ancak derinlere inmeden önce, bunun tam olarak ne olduğuna dair kısa bir fikir verelim..

Pnömoni Belirtileri ve Nedenleri

Pnömoni esas olarak bakteriyel, viral, fungal veya parazitik olan akciğere yönelik bir hastalıktır. Pnömoni olarak adlandırılan akciğer alveollerinde iltihaplanmaya neden olan bu patojenlerden biri veya birkaçıdır. Akciğerimiz hava kesecikleri ile ikiye bölünmüştür. Bu hava keseleri alveoller olarak tanımlanır. Bu hava keseleri, yukarıda belirtilen patojenlerden herhangi biri tarafından sıvı veya irin ile doldurulur. Zatürre öyle bir hastalık ki insanlarda hem iyiyi hem kötüyü görmüş.

Daha zayıf ruhlar için, zatürre ölüm kadar ölümcül olabilir, ancak zatürreye bağlı ölüm oranları belirli bir seviyeye düşmeye devam ediyor. bir Amerikan araştırmasında, pnömoni hastalarının yaklaşık %17’si sağlıklı çıkıyor. Ancak her zaman griliğin kurbanı olan diğer %5 vardır. ABD’de yaklaşık 3 milyon insan pnömoni geliştirir ve genellikle sonuçlar tatmin edicidir. Hindistan’ın kendisi bile zatürre hastalarının acı çektiğini görmüş ve görmekte, ancak burada da sonuçlar zatürrenin artık sadece ölüm endişesi olmadan kontrol edilip tedavi edilebileceğini kanıtlayacak kadar tatmin edici olmuştur. Pnömoni, ağırlıklı olarak bebekler ve küçük çocuklar ile Hindistan’da 60’ın üzerinde olan kıdemli vatandaşlık yaşının üzerindeki insanlardan oluşan bir hedef pazara sahiptir..

Zatürree Belirtileri ve Nedenleri:

Bu makale, bu yumurtlama tarafından saldırıya uğradığınızda durumunuzun ne olduğunu bilmenize yardımcı olacak, pnömoninin ana nedenleri ve semptomları hakkında sizi eğitecektir..

Pnömoni Nedenleri:

Pnömoninin başlıca nedenleri veya nedenleri, farklı patojenlerine dayalı olarak aşağıda açıklanabilir, burada pnömoni nedenlerinin bir listesi bulunmaktadır:

 1. Virüs:

Bu viral pnömoni türü genellikle küçük bebekleri ve solunum sisteminden gelen virüsün hava keselerine girdiği ve içine yerleştiği yaşlı insanları etkiler. Hareket halindeyken grip varsa, bu virüsler ciddiyete doğru yanlış bir dönüş yapabilir, ancak normal zamanlarda bu genellikle zararsızdır ve uygun bir bakım ve tedavi onu hemen kurtaracaktır. Bakterilerin girmesi durumu kötüleştirebilir.

2. Bakteriyel:

Zatürreye neden olan diğer bir patojen ise, tahribat yaratması gereken her yerde bulunan yaygın patojenlerden biri olan bakterilerdir. Büyükanne ve büyükbaban seni soğuk algınlığı konusunda uyardığında, muhtemelen seni kurtarmaya çalıştıkları bu tür bir zatürredir. Bu bakteriyel koşullar iş yerinde çok ciddidir ve yaş sınırı yoktur. Herkesi etkileyebilir ve genellikle ciddi bir soğuk algınlığı veya gripten sonra vücudun bağışıklık sistemi çöktüğünde ortaya çıkar. Bundan sorumlu bakteri streptococcus pneumoniae’dir..

3. Mikoplazma:

Bunlar ne virüs ne de bakteridir, ancak bunlar birleştirilen her iki patojenin özelliklerini paylaşır. Bununla birlikte, Mycoplasma pneumonia çok ayıktır ve etkilerin üstün ve kolayca tedavi edilebilir olduğu türdendir. Hafif vaka, biraz öksürük ile hafif bir ateş içerebilir. Genellikle gençlerden uzaklaşırlar ve daha büyük çocukları veya yaşlıları etkilerler..

4. Uyuşturucu Suistimali:

Bunlar patojen bazlı tiplerdi ve işte pnömoniyi tetikleyen uyarıcı unsurlar geliyor. İlki, özellikle burun boşluğundan alınan veya ağızdan alınanlar olmak üzere, uyuşturucu kullanımı ile başlar. Bu, yiyecek veya rüzgar borusundan geçerken doğrudan hava keselerine yerleşebilir. Aynı şey çok fazla sigara içmek, kesin olmak gerekirse tütün için de geçerlidir. Her gün litre cinsinden alkol tüketimi de önemli bir rol oynar.

5. Tıbbi Durumlar:

Vücudunuzdaki pnömoni oluşumundan genellikle belirli tıbbi durumlar sorumlu tutulabilir, ilk ve en önemli durum astımdır. İlgili akciğer de dahil olmak üzere herhangi bir solunum problemi pnömoninin anahtarı olabilir. Diyabet veya kistik fibroz bile söz konusu olabilir.

6. Soğuk:

Şiddetli bir soğuk algınlığına yakalanmak kolaylıkla zatürreyi tetikleyebilir. Bir kişi soğuk algınlığı semptomlarından muzdaripse, o zaman zatürreye de yakalanma olasılığı yüksektir. Zatürrelerin çoğunda, kişinin önce vital ateşten etkilendiği ve pnömoninin sadece sonraki aşama olduğu görülmüştür. Bu, pnömoninin başlıca nedenlerinden biridir. Bağışıklık sisteminiz zayıfsa ve vücudunuz mikropların yayılmasıyla savaşamıyorsa soğuk algınlığı vücudunuza ciddi zararlar verir..

7. Sağlık Bakımı Pnömonisi:

Bu tip pnömoninin bakteri enfeksiyonu olduğu söylenebilir. Bu genellikle bir sağlık kuruluşunda uzun süre ikamet eden kişilerde olur. Hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygındır ve en olası pnömoni nedenlerinden biridir. Bu tip pnömoni sadece dokunma ve etkilenen kişiyle temas halinde kalma yoluyla bulaşabilir..

Bir kişi uzun süre hastanede kalırsa, kolaylıkla zatürreye yakalanma olasılığı oldukça yüksektir. İnsanlar genellikle bu tip pnömoniyle savaşmak için antibiyotik alırlar..

8. Hastane Edinilmiş Pnömoni:

Hastane kökenli pnömoni de başlıca pnömoni nedenlerinden biridir. Bir hastalığı veya benzer bir şeyi iyileştirmek için uzun süre hastanede kalırsanız, bu tür tesislerde uzun süre kalmak zatürrenin birçok nedeninden biri olabilir. İyileşme evrelerinde bir tür solunum cihazı kullanan kişilerde risk daha da fazladır. Bu tip zatürreye neden olan bakteriler antibiyotiklere karşı daha dirençli olacak ve bu durumda ilaç tedavisi bile size yardımcı olmayacaktır..

Bir dahaki sefere böyle bir sağlık kuruluşuna kabul edildiğinizde, size gereken özenin gösterildiğinden emin olmayı unutmayın. Kişi başka bir hastalıktan tedavi olmak yerine zatürreye yakalanmak için hastaneye yatırılmaz.

9. Mantarlar:

Mantarlar, pnömoni oluşumunun arkasındaki başka bir nedendir. Genel olarak, mantarların, halihazırda bir tür kronik ağrıdan muzdarip insanlar için zatürrenin ana nedenlerinden biri olduğu söylenebilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kadın ve erkeklerde de görülebilir. Bu tür mantarlar toprakta bulunabilir. Bu konuda yapılan araştırmalara göre mantarların veya kuş pisliklerinin de bulunduğu görülmüştür..

10. Bakteriyel Organizmalara Benzer:

Bazı bakteri benzeri organizmaların pnömoniye neden olmaktan sorumlu olabileceği zamanlar vardır. Doktorlara göre, zatürreye neden olabilecek bakterilere benzer bazı organizmalar hala var. Ancak bu tip pnömoni daha az zararlıdır ve vücudu normal olanın yaptığı gibi etkilemez. Tüm pnömoni nedenleri arasında en çok göz ardı edilenler bunlardır ve vücudunuza kolayca zarar verebilir ve fiziksel durumunuzu da bozabilir..

Pnömoni Belirtileri:

Pnömoninin olağan belirtileri ve semptomları şunlardır:

1. Ateş ve Titreme:

Önde zatürree ateşi var dediğimizde yüksek vücut ısısı bile kesmez. Bu ateşler normal ateşlerden biraz daha abartılı, aşırı yüksek vücut ısısı o kadar kötü ki bir süre yatağa bağımlısınız. Yorgunluk, tek yaptığınız yatakta uzanmak olsa da yaygındır. Bunun nedeni, artık parçalanmış bağışıklık sisteminizdir. Bunun en önemli özelliği, soğuk bir terle omurganızdan aşağı inen, kemikleri kesen, sinirleri harap eden titremelerdir..

2. Nefes darlığı:

Bu apaçık bir durumdur çünkü yapılması gereken tek şey serbest hava keselerini patojenlerle doldurmaktır. Bu patojenler hava keselerini doldurmaya başladıklarında, kuru veya mukusla dolu olabilen hırıltılı öksürük ile nefes darlığı ve nefes darlığı epizoduna neden olur..

3. Göğüs Ağrısı:

Akciğerleri barındıran göğüs, açıkça bu durumun kurbanıdır. Bu dönemde genellikle, durumun ciddiyetine veya hastanın bağışıklık sistemine bağlı olarak hafif veya keskin olabilen bir göğüs ağrısı hissedilir. Çoğu zaman bu, tıkalı bir boğulma hissi ile birlikte ağır bir göğüs hissine eşlik edebilir..

4. Kan Öksürmek:

Ancak bu, pnömoni durumunun daha da kötüye gittiği zamana kadar ayrılmıştır. Bu, pnömoninin son derece nadir görülen ve ancak ciddi sürecin sonunda ortaya çıkan ölümcül kısmıdır. Mukusla dolu bir öksürükle, kişi kan parçalarını bile öksürebilir..

5. Yorgunluk:

Zatürrenin sayısız semptomları arasında bu en yaygın olanlardan biridir. Yorgunluk belirtisi pnömoni sırasında oldukça yaygındır. Semptom hemen hemen her yaştan insanda yaygındır ve insanlar bundan oldukça sık muzdariptir. Bir kişi uzun süredir zatürreden muzdaripse, bu şiddetli yorgunluk semptomunu yaşayacaktır. Yorgunluk genellikle vücudu zayıflatır ve onu çekirdekten hasta eder. Zatürrenin bu yorgunluk sorunlarıyla başa çıkmak gerçekten zor ve bununla başa çıkmak neredeyse herkes için gerçekten zor olabilir..

6. Bulantı:

Mide bulantısı hissi, hemen hemen her yaştan hem erkek hem de kadında sık görülen bir diğer sorundur. Bir kişi, zatürree geçiriyorsa, alt midede kusma ve rastgele ağrı ve şişlik hissi yaşayacaktır. Bu özel semptom, zatürrenin gerçekten zararlı olabileceğini ve sizi hasta edebilir, çok hasta edebilir. Bu nedenle, sizde zatürrenin belirti ve semptomlarını görüyorsanız (özellikle bunda), o zaman onunla ilgilenmeli ve onunla da başa çıkmak için bazı uygun önlemler almalısınız..

7. Nefes Darlığı:

Zatürrenin tüm semptomları arasında, nefes sorunlarıyla ilgilenen ilk semptom budur. Bir kişi, zatürre sırasında vücut ağrıları ve yorgunluk ile birlikte bazı kısa nefes problemleriyle karşı karşıya kalacaktır (yukarıda tartışılmıştır). Nefes darlığı, özellikle yaşlı insanlarda görülen en yaygın pnömoni semptomlarından biridir. Bu, pnömoninin en rahatsız edici ve oldukça zararlı semptomlarından biridir. En kötü durum senaryosu, herhangi bir aktiviteyi gerçekleştirirken sonraki nefes miktarını kaybedersiniz ve bu, vücudunuzun işleyişini engelleyecek ve odaklanma ve konsantrasyon sorunları gibi diğer bazı sorunları ortaya çıkaracaktır..

8. İshal:

Bazen mide problemleri, pnömoninin en yaygın semptomlarından bazılarıdır. İshal gibi mide sorunları genellikle karın şişmesi ve şiddetli mide ağrıları ile ilişkilidir. Bu, pnömoninin en olası semptomlarından biridir ve sıklıkla görülür. İshali tedavi etmenin birçok yolu vardır ve bir doktora danışmanız ve bu ishal sorununu zamanında tedavi edilmez gibi ortadan kaldırmanız önerilir, sizin için son derece zararlı olduğu kanıtlanabilir..

9. Öksürük:

Kan öksürüğünün yanı sıra bazı rastgele öksürükler de pnömoninin başlıca semptomlarından biri olarak belirtilebilir. Pnömoni ile başa çıkmak söz konusu olduğunda, öksürüklerin genellikle ana sorunlardan bazıları olduğu söylenir. Bir kişi zatürre ile uğraşıyorsa, neredeyse gün boyunca öksürecektir. Öksürük aynı zamanda sizin için de kötü olabilecek bazı üst vücut ağrılarıyla ilişkilidir..

10. Terleme:

En iyi pnömoni semptomları söz konusu olduğunda, bu konudaki hemen hemen her şeyi ve her şeyi bilmek zorunda kalacaksınız. Aşırı terleme bastonunun pnömoniyi tespit etmek için ilgili bir işaret olduğu söylenebilir. Bir kişi zatürreden muzdaripse, terleme yaygın sonuçlardan biridir. Bunlar genellikle öksürük, titreme, titreme ve hatta göğüs ağrıları ile ilişkilidir..