İskorbüt, vücudunuzdaki C vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir hastalıktır. Tarif eden kişinin adıyla anılır ve “Barlow hastalığı” olarak da adlandırılır. Günümüzde en çok bebekleri ve yaşlıları etkilerken, daha önceleri uzun yolculuklarda ve deniz yolculuklarında denizcileri etkilemiştir. İskorbüt hastalığına genellikle daha fazla eksiklik hastalığı eşlik eder. Askorbik asit, vücuttaki birçok işlem için, özellikle iki önemli enzimi ve bunların kolajenini işlemek için bir ön koşuldur. Kollajen kemiğin önemli bir parçası olduğu için kemik sağlığı da etkilenir. Kusurlu bağ dokuları kırılgan kılcal damarların nedenidir ve bu anormal kanamaya yol açar..

İskorbüt Hastalığının Yaygın Nedenleri ve Belirtileri

Hastalık cildi etkiler; vücudun iyileşme süreçleri ve işlevleri, kanama ve anemi ile sonuçlanan kan damarları ve diş eti iltihabı. C vitamini suda çözünür olduğu için vücut onu depolamaz ve üretmez. Bu nedenle günlük askorbik asit alımı bir zorunluluktur..

İskorbüt Belirtileri ve Nedenleri:

Bu makale, saldırmadan önce iskorbüt teşhisinde çok yardımcı olan ve iskorbüt olmadan bazı önlemler almak için çok yardımcı olan iskorbütün ana nedenlerini ve semptomlarını açıklamaktadır..

İskorbüt Belirtileri:

İşte iskorbüt belirtileri ve belirtileri.

1. Depresyon:

Yorgunluk ve halsizlik genellikle ruh halinizi etkiler çünkü denge bozulur. Bu nedenle, üzülmek için bir nedeniniz yoksa, baskı veya stres yoksa ama yine de sürekli depresyonda gibi görünüyorsanız, bunu bir şeyin belirtisi olarak görmeli ve tedavi aramalısınız..

2. Kuru Saç:

C vitamini saç ve cilt sağlığı için vazgeçilmezdir. Vücudunuz bu vitaminde düşük olduğunda, genellikle cildiniz ve saçlarınız ilk etkilenenlerdir. Saçınızın uçları bölünmüş, ince ve pürüzlü hale geliyor, kırılma eğilimi gösteriyor ve cansız görünüyor ve o zaman bu vitaminin bazı hızlı kaynaklarını vücudunuza eklemenin tam zamanı..

3. Yorgunluk:

Zengin askorbik asit kaynakları tüketmeye başlamazsanız, bu yorgunluk dönemi kronik hale gelebilir. Belirli bir neden olmaksızın gün boyunca uyuşuk veya yorgun görünüyorsanız ve hareketsiz hissediyorsanız veya hiç çalışma isteği duymuyorsanız, bunun suçlusu kesinlikle eksikliktir.!

4. Yavaş İyileşen Yaralar veya Morluklar:

Çürükler ve yaralar normal veya öngörülen süreden daha uzun sürerse, bu vitaminden daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Yaralar zamanında iyileşmezse, patojenlerin ortaya çıkması için bir tehlike durumu yaratır, enfeksiyona ve daha bir sürü soruna neden olur..

5. Kanayan Diş Etleri:

Vücudunuzun daha fazla vitamine ne zaman ihtiyacı olduğunu anlamanın en basit yolu budur. Fırçalarken tükürüğünüzde kan bulursanız diş etleriniz anlaşılır şekilde kanar. Bazen diş etleriniz şişebilir ve kanama ile birlikte daha fazla ağrıya neden olabilir..

6. Ağrılı, Sert Eklemler:

Eklemlerinizin sertleşmesinin ve ağrıya neden olmasının tek nedeni hareketsizlik değildir. Bazen bu vitaminin eksikliği eklemlerinizde sertliğe neden olabilir ve bu da hareket etmeyi dayanılmaz derecede acı verici hale getirir..

Bu semptomlar, periyodik olarak veya arada bir sıklıkla karşılaştığımız semptomlardır. Ancak bu belirtiler anlaşılmaz ve buna göre tedavi edilmezse, bu tür küçük sorunların iskorbüt gibi ciddi ve büyük bir hastalığa dönüşmesi için tehlikeli bir şans vardır. Bu tür iskorbüt semptomlarını gözlemlediğinizde, vücudunuza ve diyetinize daha fazla C Vitamini eklediğinizden emin olun. Bunu yapmanın en hızlı yolu, takviye almaktır. Bu vitaminden zengin yeterli sitrik meyve ve sebzeye sahip olun..

7. Vücut Boyunca Zayıflık:

İskorbüt hastalığının en yaygın ve en çok görülen semptomlarından biri, zayıf hissetmek ve kas dokularının ağrımasıdır. Ancak bu yorgunluktan farklıdır. Acı gerçektir ve hastalık evresi boyunca kişi mücadele eder. Kişi neredeyse gün boyunca kendini zayıf hissedecek ve daha fazla depresyona yol açacak hiçbir şey yapmak istemeyecektir (daha önce tartışıldı).

8. Tahriş:

Rastgele tahrişler, en olası iskorbüt semptomlarından biridir. İskorbüt nedeniyle kişi neredeyse gün boyunca tahriş hissedecektir. Bu her iki cinsiyette de yaygındır ve bu durumda yaş bir sınırlama değildir..

9. Kırmızı-Mavi Noktalar:

İskorbüt nedeniyle ciltte küçük kırmızı-mavi sporlar görünmeye başlar. Bu, en çok görülen iskorbüt semptomlarından biridir. Cilt, vücutta gerçekleşen rastgele kırmızı-mavi sporlarla doldurulur. Bu semptom hakkında aşırı derecede zararlı bir şey yoktur, ancak neyin neye yol açacağını kim bilebilir. Cilt enfeksiyonları ve iltihapları durumunda, riske atılamaz..

10. Bacaklarda Ağrı:

İskorbüt sırasında vücudun hemen her uzvu ağrır. Bacaklardaki ağrı gerçekten dayanılmaz. Bacaklarda ağrı en fazladır ve kişide bir bacak yaralanması veya önceden var olan bir ağrı varsa kolayca bunun kurbanı olabilir..

İskorbüt Nedenleri:

İskorbüt oluşumunu tetikleyen bazı akıllara durgunluk veren ve şaşırtıcı nedenler vardır. Bunlar sayısızdır, bu nedenle ilk 10 iskorbüt nedeni aşağıda tartışılmaktadır..

1. Uygun Vitamin Eksikliği:

Gerekli vitaminlerin az alınması bu hastalıkların oluşumunu tetikleyebilir. Bu durumda C vitamini sizin için gerçekten faydalıdır. Bu vitamini günlük olarak uygun oranlarda almaya başlarsanız, bu hastalıkla ilişkili ağrı ve diğer semptomları kolayca azaltabilirsiniz..

2. Alkol Bağımlıları:

Alkol bağımlıları dikkat! İskorbütün alkol bağımlısı insanlar için oldukça yaygın olan hastalıklardan biri olduğu kanıtlanmıştır. Aşırı alkol tüketimi iskorbüt hastalığına neden olabilir.

3. Kötü Metal Koşulları:

İnsanlar bundan tamamen habersizdir Bu iskorbüt hastalığının en çok ihmal edilen nedenlerinden biridir. Kişi, kötü ve dengesiz bir zihinsel duruma sahipse iskorbüt hastalığına yakalanır. Bu, beyinde vücudu daha fazla etkileyecek yanlış düşüncelerin büyümesine yol açacaktır. Tüm iskorbüt nedenleri arasında bu en kötüsüdür çünkü beyne doğrudan etki eder..

4. Sağlıklı Beslenmeyi Sürdürememek:

Genellikle yaşlıların sağlıklı beslenmeyi sürdüremedikleri ve bu nedenle sağlıksız beslenmenin ellerine düştükleri görülmektedir. Bu, yaşlı insanlarda en yaygın iskorbüt nedenlerinden biridir. İyi bir sağlık sürdüremezler ve bu nedenle iskorbüt hastalığının ilk kurbanlarıdırlar..

5. İlaç Bağımlılığı:

Uyuşturucu bağımlılığı yaygın bir iskorbüt nedenidir. Bir kişi hemen hemen her türlü fiziksel sorun için uyuşturucuya aşırı derecede bağımlıysa, iskorbüt hastalığından etkilenme olasılığı daha yüksektir. Bu özel neden, gençlerde oldukça yaygındır ve ayrıca yaşlılarda da görülür..

6. Sigara:

Bir zincir sigara içicisi, iskorbütün zararlı semptomlarıyla yüzleşmek zorunda kalacak. Tüm iskorbüt nedenleri arasında sigara en önemlilerinden biridir. Sigarayı zamanında bırakmazlarsa, iskorbüte neden olan mikroplara kolayca bulaşırlar..

7. Emzirme:

Bir anne, bebeklerini beslemek zorunda olduğu için iskorbüt hastalığına yakalanabilir. Anne sütünün çıkışıyla birlikte C vitamini de gider. Bu, iskorbüt hastalığının yaygın bir nedenidir ve neredeyse tüm annelerin başına gelir..

8. Gıda Fad’ları:

Bir çok insan kilo verme diyetindeyken bazı gıda kısıtlamalarından geçmek zorundadır. Bu diyetlerden bazıları, iyi miktarda C vitamini içeren yiyecekleri de alır ve bu da iskorbüt hastalığına neden olur..

9. Daha Az Gıda ve Sebze Alımı:

meyve ve sebzelerin iyiliğinden kaçınan birçok insan var. Bu, iskorbüt oluşumunun arkasındaki ana nedenlerden biridir. Vücutlarına iyi miktarda C vitamini sağlamak için uygun miktarda meyve ve sebze olmalıdır..

10. Diğer Nedenler:

Yukarıda tartışılan nedenlerin yanı sıra, iskorbütten muzdarip olmanız gereken bazı nedenler de vardır. Bu vakalar bugüne kadar doktorlar tarafından bilinmiyor..