Dünyanın dört bir yanındaki insanların karşılaştığı yaygın enfeksiyonlar arasında, kesinlikle duymanız gereken bir şey, tüberküloz olarak da bilinen tüberkülozdur. Araştırmacılara göre, her yıl yaklaşık 2 milyar insan bu enfeksiyonu yaşıyor ve bu vakaların yaklaşık 3 milyonunun hasta için ölümcül olduğu ortaya çıkıyor. Ancak yapabileceğiniz en iyi şey bir an önce tüberküloz tedavisine başlamaktır. Aynı amaçla, tedavileri bilmenin yanı sıra, bununla ilişkili çeşitli nedenlerin yanı sıra belirti ve semptomların da farkında olmanız gerekir..

Tüberküloz (tb) Belirtileri ve Nedenleri

Tüberküloz (TB) Belirtileri ve Nedenleri:

Aşağıdaki liste, kullanıcıların tüberküloz(tb)’nin kanıtlanmış nedenlerini, belirti ve semptomlarını gerçekten anlamaları için hazırlanmıştır. Kriz hakkında derin bir bilgi edinmek için onlara göz atın. Size birçok yönden yardımcı olması ve ayrıca bazı önleyici tedbirleri el altında bulundurması zorunludur..

Tüberküloz (TB) Nedenleri:

1. Kişiden Kişiye Enfekte:

Tüberkülozun bilinen tek nedeni, halihazırda enfeksiyondan muzdarip olan bir kişinin, temas yoluyla onu diğerine kolayca aktarabilmesidir. Bakteri mikobakteri tüberküloz, soruna neden olan şeydir, ancak yalnızca aktarım yoluyla. Havadaki partiküller, bakterinin bir insandan diğerine geçtiği diğer özel yollardan biri olabilir. Ancak bakterileri sadece solumak vücutta tüberküloz reaksiyonu olacağı anlamına gelmez..

Sonunda vücutta soruna neden olabilecek yalnızca zayıf bir bağışıklık sistemidir. Diğer durumlarda, verem (tüberküloz) enfeksiyonu vücuda girebilir ve tüberküloz enfeksiyonuna dönüşmeden önce vücutta uzun süre hareketsiz kalabilir..

Burada şunu belirtmekte fayda var ki, tüberküloz enfeksiyonunun ilk iki haftasında olan kişiler bulaşıcıdır ve diğerlerinde soruna neden olan kişilerdir..

Tüberküloz, esas olarak bir tür bakteri olan mikobakterilerin neden olduğu enfeksiyondan kaynaklanır. Bu nedenle mikobakteri tüberkülozu olarak da bilinir. Genellikle akciğerleri etkiler. Tüberküloz, enfekte bir kişiden öksürme ve hapşırma sırasında dışarı atılan damlacıklarla temasa geçtiğinde yayılır. TB, soğuk algınlığı veya grip kadar bulaşıcı değildir. Aşağıda Tüberkülozun 10 ana nedeni verilmiştir:

2. Gizli Veya Aktif TB:

Sağlıklı insanlarda vücudun bağışıklık sistemi vereme neden olan bakteri ile tekrar savaşır. Ancak birkaç durumda bakteri vücutta uykuda kalır ve herhangi bir semptom göstermez. Gizli TB bakterisi olan kişilerin yaklaşık %10’unun birkaç yıl içinde hastalığa yakalanma riskinin daha yüksek olduğu bulunmuştur..

3. Ailede Tüberküloz:

Tüberküloz bulaşıcı olmasa da, aynı evde yaşıyorsanız, aile üyelerinizden biri bu hastalığa yakalanmışsa, hastalığa yakalanma şansınız nispeten yüksektir..

4. Etnik köken:

Bir kişinin geçmişi de tüberküloz için risk faktörlerinden biri olabilir. Tüberküloz oluşumunun çok yüksek olduğu bir ülkede veya bir yerde ikamet ediyorsanız, hastalığa yakalanma şansınızın kat kat arttığı bulunmuştur..

5. İş Yeri:

Hastaneler, huzurevleri, evsiz barınakları veya ıslahevleri gibi mikobakteri enfeksiyonuna maruz kalan bir yerde çalışıyorsanız, tüberküloz geliştirme şansınızın yüksek olduğu bulunmuştur..

6. Yaş:

Yaş ayrıca tüberküloz gelişimini de etkiler. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar, yeni yürümeye başlayan çocuklarda ve yaşlılarda tüberküloz gelişme olasılığının normal yetişkinlere göre nispeten yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Bunun nedeni, bağışıklık sistemlerinin daha zayıf olması ve bakteriyel enfeksiyon olasılığını çok yüksek hale getirmesidir..

7. Diyet:

Diyet ayrıca tüberküloz gelişiminde önemli bir rol oynar. Temel vitaminler ve besinler açısından düşük olan zayıf bir diyet sadece vücudu zayıflatır; ayrıca tüberküloz riskini artırır.

8. Zayıflamış Bağışıklık Sistemi:

Zayıflamış bağışıklık sistemi de ilk 10 TB nedeninden biridir. Genellikle bir kişinin kortikosteroidler, tümör nekroz faktörü (TNF) inhibitörleri veya kemoterapi gibi birkaç tıbbi tedaviden geçmesinden sonra ortaya çıkar..

9. HIV veya AIDS:

Son araştırmalar, HIV veya AIDS enfeksiyonu olan kişilerde tüberküloz olasılığının, hiç HIV veya AIDS olmayan kişilere göre %20 daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur..

10. Sigara:

Sigara içmek tüberkülozun önemli bir nedenidir. Tütün dumanı, akciğerlerin sağlıklı işleyişini engelleyerek vücudu TB enfeksiyonuna karşı daha duyarlı hale getirir. Tüberküloz vakalarının %20’den fazlasının sigara ile ilişkili olduğu bulunmuştur..

11. Alkol:

Aşırı alkol alımı bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve böylece tüberküloz enfeksiyonuna yakalanma şansını artırabilir..

TB (Tüberküloz) Belirtileri:

Tüberkülozun semptomları, çok farklı olmaktan aynı şekilde aktif semptomlar göstermeye kadar değişir. Çoğu durumda, cilt testi ile ortaya çıkana kadar TB enfeksiyonu tespit edilemez. Hastalıkla ilgili yakın zamanda yapılan bir araştırma, tüberkülozun ölüm oranının %50 kadar yüksek olduğunu ileri sürmüştür. Ancak erken teşhis ve tedavi aynı riski azaltabilir. Bu nedenle, göz ardı etmemeniz gereken en önemli 10 tüberküloz belirtisi aşağıda verilmiştir..

1. Kronik Öksürük:

Kanlı balgamlı kronik öksürük, en yaygın ve ilk TB semptomları olarak bulunmuştur. Genel olarak öksürük, tahriş edici maddeler veya mikobakteri gibi yabancı partiküllerin neden olduğu ani ve tekrarlayan refleks olarak tanımlanır. Bu tür enfeksiyonlar oldukça bulaşıcıdır. Bazı tüberküloz vakalarında kronik öksürüğe göğüs ağrısı da eşlik eder..

2. Ateş:

Ateş veya vücut sıcaklığındaki ani yükselme birçok başka tıbbi duruma atfedilebilse de, tüberküloz semptomlarından biri olduğu da bilinmektedir. Çoğu durumda, ateşi titreme de takip eder..

3. Sürekli Rahatsızlık Hissi:

Tüberküloz enfeksiyonu sırasında hasta çoğu zaman kendini iyi hissetmez. Yeterince dinlendikten sonra bile devam eden, her zaman devam eden bir huzursuzluk hissi vardır..

4. Hızlı Kilo Kaybı:

Vücutta tüberküloz enfeksiyonu durumunda hızlı ve açıklanamayan bir kilo kaybı olur. Aslında, normal vücut fonksiyonlarında bir sorun olduğu hissini veren ilk birkaç semptomdan biridir. Ancak kilo kaybı, enfeksiyonun uç noktasına ve kişinin içinde bulunduğu tüberküloz evresine bağlı olacaktır..

5. Kayıp/Azalmış İştah:

Tüberküloz belirti ve semptomları söz konusu olduğunda ya tam bir iştah kaybı ya da açlık sancılarında önemli bir azalma olur. Bu yine, sorunun ortaya çıkmasıyla doğrudan ilişkili olan kesin atış semptomlarından biridir. İştah kaybı ayrıca bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve sağlığın bozulmasına neden olabilir. Bununla birlikte, iştahsızlık veya iştah azalması birçok sağlık durumunun bir belirtisidir, bu nedenle TB’yi tespit etmek için burada belirtilen diğerleriyle birlikte kontrol ettiğinizden emin olun..

6. Karın Ağrısı ve İshal:

Tüberküloz karın bölgesini etkilediğinde ağrıya, ishale hatta rektum veya anüsten kanamaya neden olabilir..

7. Nefes Darlığı:

Tüberküloz söz konusu olduğunda solunum sorunları ve nefes darlığı vardır. Hiç şüphe yok ki böyle bir durumda insanlarda aşırı derecede nefes alma ve solunum problemleri bile oluyor. Ancak yine bu sorunun seviyesi tüberkülozun evresine bağlı olacaktır..

8. Titreme ve Gece Terlemeleri:

Gün boyunca üşüme ve titremeler ve aşırı gece terlemesi, tüberküloz sorunuyla çok iyi bağlantı kurabileceğiniz diğer işaretlerden bazılarıdır. Hazırlıklı olmanız için burada bahsetmeye değer rahatsız edici sorunlardan biridir..

9. Ateş:

Yüksek vücut ısısı, tüberküloz belirtisi olarak kolayca ortaya çıkan yaygın bir semptomdur. Ateş, hiç şüphesiz, sıcaklık her zaman yükselip alçalısa bile verem tamamen tedavi edilene kadar devam eden bir şeydir..

10. Yorgunluk ve Yorgunluk:

Tüberküloz enfeksiyonu durumunda vücutta sürekli bir yorgunluk ve halsizlik hissedilir..

Bunlar yaygın verem belirtilerinden bazılarıdır ancak vücut tipine bağlı olarak kişiden kişiye de değişebilir. Tüberküloz semptomlarının çoğu, zatürree veya bronşit gibi diğer bazı rahatsızlıkların da göstergesi olabilir. Bununla birlikte, bu belirtilerden herhangi birini tanıdık bulursanız, bir doktora danışmanız önemlidir. Ayrıca aktif tüberkülozdan muzdarip bir kişiyle sık sık etkileşime giriyorsanız, doktorunuzla görüşün ve düzenli tarama isteyin..

Tedavi olmadan, tüberküloz ölümcül bile olabilir. Tedavi edilmezse hastalık akciğerlere yayılabilir ve kan dolaşımı yoluyla tüm vücuda yayılabilir. Tüberkülozun sonraki aşamalarında aşağıdakiler gibi başka komplikasyonlara yol açabilir:

• Kalp Bozuklukları:

Nadiren de olsa tüberküloz akciğerleri çevreleyen dokuları da enfekte edebilir. Bu, kalbin normal işleyişini engelleyen sıvı toplanmasına ve iltihaplanmaya yol açar. Bu durum tıbbi olarak “tamponade” olarak adlandırılır ve hatta ölümcül olabilir..

• Böbrek veya Karaciğer Sorunları:

Böbreğin veya karaciğerin işlevi, vücuttaki yabancı maddeleri ve atıkları uzaklaştırmaktır. Ancak bu organlar tüberküloz enfeksiyonundan etkilenirse normal işlevlerini sürdüremezler..

• Omurga Ağrısı:

Sertlik ve sırt ağrısı da tüberküloz enfeksiyonundan kaynaklanan iki yaygın komplikasyondur..

• Beyinde Şişme:

Tüberküloz enfeksiyonu beyni etkilediğinde, beyninizi çevreleyen zarlarda şişmeye neden olur. Bu tıbbi durum “menenjit” olarak bilinir ve birkaç haftadan uzun süren şiddetli baş ağrısına neden olur. Bu süre zarfında zihinsel durumdaki değişiklikler de olabilir..

• Ortak Hasar:

Tüberküloz artriti dizleri ve kalçaları olumsuz etkileyen bir hastalıktır..