Yumurtalıklardan bahsettiğimizde genellikle dişi gonadı veya cinsel varlığı kastederiz. Yumurtalıklar, her ay dokuz ay boyunca barındırdığımız bebekleri oluşturmak üzere döllenen veya adet görme şeklinde parçalanan yumurtaların oluşup salındığı kadın üreme sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Yumurtalıklar, bu yumurtaların tek üreticisi ve deposudur ve daha sonra, fallop tüpü adı verilen ve rahminizde biten bir tüpe bağlı olan yumurtalık kafasından salınır..

Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Nedenleri

Kadının yumurtalıklarının içinde genellikle ince bir tabaka veya duvarla kaplı sıvı dolu bir kese gelişir. Bu kese dolu sıvı daha sonra yumurtalık kisti olarak tanımlanır. Aslında doktorlar, 2 cm’den büyük büyüyen herhangi bir yumurtalık folikülünün kist olarak adlandırılabileceğini söylüyorlar. Ancak bu kistler son derece yaygındır. Araştırma ve anketler, bu kistlerin üreme çağındaki kadınlarda daha yaygın olduğunu göstermiştir. Ancak tamamen zararsız oldukları için doğaları gereği iyi huyludurlar ve kolayca tedavi edilebilirler..

Yumurtalık kistlerinin genellikle farklı türleri vardır. Korpus luteum kisti, bir yumurtanın salınmasıyla ilgilenir. Genellikle bir yumurta serbest bırakıldığında fallop tüplerinden geçer ve bir blastosist oluşturmak üzere döllenir. Değilse, dağılır. Yumurtanın serbest bırakıldığı folikül korpus luteum olarak adlandırılır. Doğal süreç onun parçalanıp yok olmasını gerektirse de, bazen sıvı ve kanla dolabilir ve kalıcı olabilir..

Sistadenom, yumurtalık zarında meydana gelen ve 12 inç kadar büyük olabilen bir tümördür. Genellikle kistten iç kanama meydana geldiğinde, durum hemorajik kist olarak adlandırılır. Böylece yumurtalık kistinin farklı türleri ve etkileri devam eder..

Genellikle yumurtalık kisti, genellikle fonksiyonel veya basit kist olarak da adlandırılan farklı yaşlardaki uzun bir dizi kadını etkiler. Tanı sırasındaki bir ultrasonda, bu kist yumurtalıktaki küçük kabarcıklara benzer ve genellikle fonksiyonel tiptedir, yani önceden herhangi bir hastalık veya enfeksiyon onu teşvik etmeden ortaya çıkar. Bunlar, yumurtalık kanseri döneminde görülmedikçe, yüksek oranda tedavi edilebilir ve doğası gereği tam olarak kanserli değildir..

Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Nedenleri:

Bu makale, yumurtalık kisti tarafından saldırıya uğradığınızda durumunuzun ne olduğunu bilmenize yardımcı olacak yumurtalık kistinin ana nedenleri ve semptomları hakkında sizi eğitecektir..

Yumurtalık Kistinin Nedenleri:

Yumurtalık kistinin varlığını borçlu olduğu ana sebeplerden veya sebeplerden bazıları şunlardır:

1. Düzensiz Adet Döngüsü:

Menstrüel problemlerle doğrudan ilgilendikleri için bu kist oluşumundan temel olarak fonksiyonel kistler sorumludur. Bir kız, adetinin zaman zaman bir ay atladığı ve bir sonraki ayda iki kez olduğu düzensiz bir döngü yaşıyorsa veya ayın başından sonuna kadar hareketler gibi zamanları değiştirmeye devam ediyorsa, yumurtalık kistleri oluşabilir. Ancak bunlar kanserli olmayan kistlerdir ve zaman zaman kendiliğinden geçerler. Ancak adetin ilk yıllarında adet düzensizlikleri sık görülür, bu yüzden yanılmayın..

2. Kısırlık:

Kadınlarda kısırlık, yumurtalıklarınızda ortaya çıkan ve her yıl sonra tekrar ortaya çıkan yumurtalık kistlerinin nedeni olabilir. Ancak bu genellikle doğada iyi huyludur ancak büyüyen bir kisti uzatmak iyi bir fikir değildir. Kistin kansere dönüşmesi için yumurtalıklarda çok uzun süre kalmasından hemen önce ilgilenilmesi gerekir. Genç yaştaki bir kadın için kısırlık gerçekten zor bir konudur ve bu nedenle kısırlığının tersine çevrilebileceğinden emin olmak için belirli bir ilaçtan geçer. Bu ilaçlar özellikle gonadotropin içerenler de yumurtalık kistlerinin nedeni olabilir..

3. Hormon Replasman Tedavisi:

İlerleyen yaşla birlikte kadınlar sıklıkla kendilerini hormon replasman tedavilerine tabi tutarlar ve siz bilmiyor olabilirsiniz ama yumurtalık kistleriniz bu hormon replasman süreciyle doğrudan ilişkilidir. Terapi, yumurtalıktaki sorunları tetikleyebilecek ve sonunda bir kist oluşturabilecek belirli önlemleri ve ilaçları içerir..

4. Obezite ve Tembellik:

Obezite, yumurtalık kistlerinin oluşmasının ana nedeni olsa da, buradaki tembellik, yaşlanmaya başladıktan sonra birçok kadın tarafından yapılan cinsel eylemleri ifade eder. Yumurtalık içinde kullanılmayan cinsel hormonların bu uzun kuru dönemi paslanır. Şimdi yumurtalıkların, üretmedikleri bu cinsel hormonlardan daha fazlasını üretmeleri gerekiyor. Bu daha sonra yumurtalık kistlerine yol açabilir.

5. Aile Tarihi:

Tabii ki, ailenizde yumurtalık kistinden muzdarip uzun bir kadın dizisine sahip olmanızın nedeni olabilecek genlerin ve hücrelerin kalıtsal geçişi var, farklı değilsiniz..

6. Yaş:

Yaş, yumurtalık kistinin arkasındaki en olası nedenlerden biridir. Yumurtalık kistinin nedenlerini arıyorsanız, yaş belirleyici faktörlerden biridir. Bir kadın 40 yaşından büyükse, yumurtalık kisti belirtilerini ve semptomlarını görme şansı yüksektir. Ayrıca 30 yaş altı kadınlarda da sık görülmektedir. Bunlar genellikle aşırı ağrı ve iç kanama ile ilişkilidir. En yaygın yumurtalık kisti nedenlerinden biri olduğu için bu nedeni basitçe görmezden gelemezsiniz..

7. Totipotansiyel Germ Hücresi:

Birden fazla yumurtalık kisti türü vardır. Dermoid kist bu nedenle oluşur. Çoğu zaman, bir kist birincil oosit germ hücresinden gelişir ve diğer germ içeren hücrelere de yol açabilir, bu da yumurtalık kisti olasılığını daha da artırabilir. Dermoid kistlerin saçta, kemikte, deride, dokularda vb. içerdiği görülmüştür. Dişlerde de bulunur. Bunlar genellikle yumurta üreten hücrelerden üretilir ve eğer çıkarmak isterseniz ameliyattan başka bir seçeneğiniz yoktur..

8. Dönem Sorunları:

Regl sorunu yaşayan kadınlar var. Bazı kadınlarda adet süreci durur ve yumurtalık kisti belirtilerinden etkilenme ihtimalleri yüksektir. Yumurtalık kisti, enfeksiyon ve benzeri rahatsızlıklar gibi dönemlerle ilgili ciddi sorunları olanlarda da olur..

Aylık adet gören kadınların yumurtalık kistinden muzdarip olmasının nedenleri vardı. Bu tür dönem sorunları yaşayan kadınlar hemen bu konuda bir uzmana başvurmalıdır..

9. Menopoz:

Yumurtalık kisti nedenleri arasında bir diğer yaygın olanı ise menopozdur. Menopoz döneminden geçen kadınlarda yumurtalık kisti olabilir. Bu konu yukarıda kısaca tartışıldı (önceki nokta), ancak burada menopoz ile ilgili geniş bir tartışmaya gireceğiz. Menopoz, bir kadının adet görmeyi bıraktığı aşama olarak tanımlanabilir. Bu kadın aynı zamanda doğal olarak hamile kalma olasılığını da kaybeder. Bu aşamada, adetler daha az sıklıkta olmaya başlar ve daha sonra bir kadın hiç adet görmez. Bazı kadınlarda adetlerin aniden kesildiği görüldü..

10. Diğer Nedenler:

Yumurtalık kistine neden olabilecek veya sorumlu olabilecek başka birçok neden vardır. Bir kadın yumurtalık kisti semptomlarından muzdarip olabilir, ancak bunları görmezden geliyor. Bu, bu tür hastalıkların hızla yayılmasının arkasındaki bir neden olabilir ve fiziksel durumunuzu da engelleyebilir. Doktorlara göre sigara, yumurtalık kistinin en olası nedenlerinden biri olarak kabul ediliyor. Zincirleme sigara içen veya hatta oldukça sık sigara içen bir kadın, genç yaşta yumurtalık kisti semptomlarına maruz kalabilir. Obezite, tüm yumurtalık kisti nedenleri arasında bir başka önemli nedendir ve kesinlikle göz ardı edilemez..

Yumurtalık Kistinin Belirtileri:

Genellikle bu kistlerin takip ettiği belirti ve semptomlar vardır. Onlar:

1. Kilo Alımı:

Vücudun ana organlarından birinde bir zorluk olduğunda, iyi ya da kötü bir ağırlık değişimi izler. Genellikle kanserler kilonuzun önemli bir miktarını azaltırken, kistler aynı şeyi almanıza yardımcı olur ve mucizevi bir şekilde kilo almanıza neden olur. Sonra tekrar obezite yumurtalık kisti nedenidir.

2. Çiftleşme Sırasında Ağrı:

Cinsel eylemleri yaşlılıktan çok daha yaygın olduğunda, genellikle çocuk doğuran veya genç yaştaki kadınları etkiler. İlişki sırasında daha önce yaşamadığınız bir ağrı gözlemlerseniz, yumurtalık kisti geliştirmiş veya zaten geliştirmiş olabilirsiniz. Bu, her cinsel ilişkiye girdiğinizde devam eden alt karın bölgesinde keskin bir ağrı olarak tanımlanır..

3. Adet Problemleri:

Yumurtalıklarda yumurtalık kisti ile yumurtalıklarınız arızalanmaya başlar. Bu nedenle adet sırasında normal adet kramplarından farklı olarak ağrı hissedilebilir. O zaman zonklama ağrısının yerini, regl sırasında bile keskin bir batma ağrısı alacaktır. Bu aynı zamanda büyük miktarda anormal kanamaya da eşlik edebilir..

4. İşeme Problemi:

Aynı sorun idrara çıkma zamanlarında da geçerlidir. İdrar yaparken zorluk yaşayabilirsiniz, bu nedenle en kısa sürede bir check-up yaptırmak çok önemlidir..

5. Karın Şişkinliği, Şişkinlik (Aşırı Ağrı):

Bir kadın yumurtalık kistinden muzdarip olduğunda karın bölgesinde şiddetli ağrılar yaşayacaktır. Bir kadın, yumurtalık kistinden muzdaripken karın alt kısmında şiddetli ağrı yaşayacaktır. Karın bölgesinde şişkinlik veya şişlik oldukça yaygındır ve bu herhangi bir yaş engeli olmadan gerçekleşir..

6. Ağrılı İlişki:

(Bu konuya yukarıda kısaca değinildi. Bu paragrafta ağrılı cinsel ilişki konuları açıklayıcı bir şekilde tartışıldı) Bir kadın yumurtalık kisti semptomlarını yaşıyorsa, tamamen iyileşene kadar cinsel ilişkiye son vermelidir. Cinsel faaliyetlerde bulunmayı planlıyor veya yapmayı düşünüyorsanız, sizin için acı verici bir deneyim olabileceğinden, uyarıcı hormonlarınıza hayır deyin. Bu aşamada, herhangi bir cinsel aktivite, muazzam bir acı ile ilişkilendirilecektir. Yumurtalık kisti sırasında bir kadın bir tür cinsel planın içindeyse bu sizin için acı verici bir deneyime dönüşebilir..

7. Bulantı ve Kusma:

Günün hemen her saatinde kusma belirtisi yaşıyorsanız, bu normal değildir. Yumurtalık kisti hastası olabilirsiniz.

8. Alt Uyluk Ağrısı:

Alt uyluklarda aşırı ağrı olacaktır ve bu yumurtalık kistinin başlıca semptomlarından biridir. Bir kadın yumurtalık kistinden muzdaripse, alt uyluklarında şiddetli ağrı yaşaması oldukça yaygındır. Bu ağrı belden kaynaklanacağı için son derece zararlıdır..

9. Pelvik Ağrı:

Pelvik kısımda da ağrı olacaktır. Yumurtalık kisti sırasında kadının pelvik kısmı genellikle en çok etkilenen bölgelerden biridir. Pelvik ağrı günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabileceğinden gerçekten rahatsız edici olabilir ve bu ardışık bir süre devam edecektir. Yumurtalık kistinden muzdarip olduğunuzda doğal ve oldukça açık olduğu için bu ağrıdan kaçınmanın bir yolu yoktur..

10. Göğüs Hassasiyeti:

Yumurtalık kistinin bir başka yaygın semptomu da memenin ihale edilmesidir. 35 veya 40 yaşından büyük kadınlar bu semptomu en çok yaşayacaklardır. Yumurtalık kistinin tüm belirtileri arasında en sık görüleni bu. :Bir kadın orta büyüklükte bir meme veya şehvetli bir vücut bunu en çok hissedecektir. Göğüslerde sarkma etkisi olacak ve bir kadın hakkında en iyi şeylerden biri olduğu için birçok kadın bundan hayal kırıklığına uğrayacaktır. Bu konudaki bazı doktorlara ve uzmanlara göre en çok sigara veya içki içen kadınlarda bu belirti yaşanacaktır. Meme çevresindeki deri gevşeyecektir. Bir kadının göğüslerinin sarkmasını önlemenin birçok yolu vardır. İnternette düzgün bir şekilde araştırma yaparsanız, göğüslerin sarkmasını önlemek için kullanılabilecek veya uygulanabilecek bir dizi ev ilaçları olduğunu göreceksiniz..