Tıbbi terminolojide C vitaminine askorbik asit veya askorbat denir veya L-askorbik asit (kimyasal formül C6H8O6), vücudu ve bağışıklık sistemini işleyen temel bir besindir. C vitamini vücutta kolajen sentezine yardımcı olur. Kemiklerin, dişlerin, kıkırdakların ve dokuların yara iyileşmesine, onarımına ve bakımına yardımcı olur. Aynı zamanda cilt hücrelerine zarar veren serbest radikallerle savaşan en iyi antioksidanlardan biridir. C vitamini, serbest radikalleri nötralize ederek cildin yenilenmesi sürecine yardımcı olur ve hasarlı cilt hücrelerini onarır..

C Vitamini Faydaları

Vücuttaki C vitamini eksikliği, İskorbüt adı verilen ciddi bir durum geliştirir. Vücutta bu vitaminin eksikliği, kolajeni görevlerini yerine getirmede çok dengesiz hale getirir ve diğer bazı enzimler vücutta işbirliği yapmaz..

C Vitamininin Farklı Formları:

Askorbik asit olarak da adlandırılan C vitamini farklı şekillerde bulunur. Burada size C vitamininin çeşitli formlarından bazılarını listeliyoruz..

1. L Askorbik Asit (LAA):

Kimyasal olarak aktif formundaki C vitaminine LAA denir. C vitamini, birbirinin yerine geçebilen izomerik moleküller olan L Askorbik asit ve D askorbik asitte eşit olarak bulunur. Bununla birlikte, yalnızca LAA biyolojik olarak mevcuttur ve bu nedenle tıbbi amaçlar için kullanılır. L Askorbik asit, portakal ve limon gibi turunçgillerde bol miktarda bulunur.1).

2. Magnezyum Askorbil Fosfat (MAP):

Saf haliyle C vitamini suda çok kararsızdır. Magnezyum Askorbil Fosfat (MAP), suda çözünen C vitamini türevi bir bileşiktir. MAP, akne vulgariste sebum oksidasyonunu önleyen güçlü bir antioksidan ve anti-inflamatuar ajandır. MAP, yağ bezlerinden sebum atılımını kontrol etmeye yardımcı olan ve böylece akne tedavisine yardımcı olan C vitamininin cilde sabit bir şekilde verilmesini sağlar.2).

3. Askorbil Palmitat:

Bu, Ascorbyl Palmitate, Askorbik asit ve Palmitik asitten oluşan C Vitamininin yağda çözünen bir şeklidir. C vitamini, cildi zararlı UV ışınlarından ve güneş yanıklarından korumasıyla bilinir. Araştırmalar, Askorbik Palmitate’in ultraviyole B ışınımının ardından hücresel reaktif oksijen seviyelerini azalttığını söylüyor. Ascorbyl Palmitate ürünlerinin kullanımı, güneşe maruz kaldığında cildin kızarmasını önlememize yardımcı olur.3).

4. Askorbik Glukozamin:

Glukozamin, glukozamin sülfat olarak da adlandırılır. Bu, ekstra bir doz C vitamini ile yükseltilmiş doğal bir amino şekerdir. Bu, kemik sağlığına, kıkırdağa, cilde yardımcı olur ve kolajen oluşumuna katkıda bulunur..

5. Tetraheksildesil Askorbat:

Bu, L Askorbik asidin bir analoğu olarak kabul edilen C Vitamininin stabil, yağda çözünen formudur. Suda kararsız olan Magnezyum Askorbil Fosfattan farklı olarak, bu yağda (lipitte) çözünür. Çalışma, Tetrahexyldecyl Ascorbatate’in çözünürlüğü nedeniyle cilde nüfuz ettiğini söylüyor. Bu, geliştirilmiş etkinlik için diğer C vitamini formları ve retinol ile iyi bir şekilde jelleşir..

6. Sodyum Askorbil Fosfat:

Bu aynı zamanda C Vitamininin stabil ve suda çözünür bir şeklidir. Sodyum Askorbil Fosfat, serbest radikalle savaşan ve cildin yenilenmesine yardımcı olan bir antioksidan işlevi görür. Bu bileşik, C vitamininin kararlı bir öncüsünü temsil eder ve C vitamininin cilde sabit bir şekilde verilmesini sağlar. Sodyum Askorbil Fosfat akne vulgarisin önlenmesine ve tedavisine yardımcı olur.

C Vitamininin Cilt İçin Faydaları:

C vitamini, antioksidan, antienflamatuar özellikleri nedeniyle çeşitli cilt faydalarına sahiptir. İşte faydaların bir listesi.

 1. Antioksidan özelliği nedeniyle daha önce de belirtildiği gibi, cildin yenilenmesine yardımcı olan serbest radikallerle savaşır ve nötralize eder..
 2. C vitamini oldukça asidiktir ve bu nedenle cilde topikal olarak uygulandığında kolajen üretimini hızlandırarak kendi kendini iyileştirmesi tetiklenir..
 3. C vitamini, kolajen üretimini teşvik ederek erken yaşlanmayı, cildin sarkmasını önlemeye yardımcı olur..
 4. C vitamini yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olur ve yara izlerinin önlenmesine yardımcı olur..
 5. Yaşlılık lekeleri ve melazma dahil olmak üzere hiperpigmentasyonu önlemeye yardımcı olur, cilde nüfuz eden Ultraviyole ışınları için bir bariyer görevi görür..
 6. C vitamini, yaygın cilt problemlerinden biri olan “Akne”yi önler ve tedavi eder. Ayrıca sivilcelerin neden olduğu koyu lekelerin giderilmesine yardımcı olur..
 7. Güneşe maruz kalma nedeniyle serbest radikallerin neden olduğu hasar, iltihaplanmaya neden olur, bu da kırışıklıklara ve koyu güneş lekelerine neden olur. C vitamini güneşe karşı koruyucu görevi görür.
 8. C vitamini, yeni kolajen oluşturan fibroblast adı verilen hücreleri aktive ederek cildin pürüzsüz görünmesini sağlar..
 9. C Vitamini türevlerinden biri olan MAP’ın ciltte nemi tuttuğu bilinmektedir, böylece sizi nemli tutar..
 10. Cilt altındaki koyu halkalar, C vitamini ürünleri yardımıyla giderilebilir..

C Vitamini Ürünleri Nasıl Kullanılır:

Piyasada farklı formlarda bulunan birçok C vitamini ürünü bulunmaktadır. Bu ürünleri nasıl kullanacağımızı tartışalım.

1. C Vitamini Serumu:

Bu, piyasadaki en iyi ve hazır üründür. Piyasada küçük sprinkler içeren çeşitli C vitamini serumları bulunmaktadır..

Nasıl kullanılır:

 • İlk olarak, herhangi bir alerjik reaksiyon olup olmadığını kontrol etmek için kolayca gizlenebilen ön kola az miktarda serum uygulayın..
 • Alerjik reaksiyon yoksa, serumu yüzünüze nazikçe uygulamaya devam edin ve serumun cilde nüfuz etmesi için parmaklarınızla hafifçe masaj yapın..
 • Bu serumu yüzünüze sürmeye başlamadan önce yüzünüzü bir yüz yıkama suyu ile temizleyerek kiri alın ve ardından temiz bir havlu ile yüzünüzü ovun..
 • İyi sonuçlar için, serumu yüze uyguladıktan sonra nemlendirici uygulayın..
 • İdeal olarak, bu günde bir veya iki kez kullanılmalıdır..
 • Bu serumların doğrudan güneş ışığına maruz kalmadığından emin olun ve serin bir yerde saklayın..

2. C Vitamini Yağı:

C vitamini yağı, yağların cilde beslenme ve nemlendirme sağlaması dışında serumunkiyle aynıdır. Serumlar hasarlı cildi onarmaya yardımcı olur. Cilt tipinize bağlı olarak, daha az konsantre veya daha az asidik C vitamini yağı gibi bir yağ seçin..

Nasıl kullanılır:

 • Tüm yağlar tüm cilt tiplerinde iyi gitmez. Bu nedenle, herhangi bir alerjik reaksiyon için önce vücutta küçük bir yama seçilmelidir..
 • Elinize bir miktar yağ alın ve niyet ettiğiniz bölgeye nazikçe uygulayın. Yağ cilde nüfuz edene kadar dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapmayı düşündüğünüz yüz ise.
 • Gece boyunca bırakın ve yüzünüzü yumuşak bir sabunla temizleyin..
 • En iyi sonuç için, geceleri düzenli olarak uygulayın. Cildinizin yağlı görünmemesi için yağı gündüz kullanmaktan kaçının..
 • Bu yağı kuru ve serin bir yerde saklayın.

3. C Vitamini Takviyeleri:

C vitamini, doğal haliyle portakal, kivi, çilek, brokoli, ıspanak gibi birçok meyve ve sebzede bulunur. Bu ürünlerin günlük olarak alınması vücuttaki C vitamini içeriğini koruyacaktır. Ancak ciddi bir C vitamini eksikliği varsa, doktor bazı C vitamini takviyeleri almanızı önerir..

Kadınlar için günlük önerilen C vitamini alımı 75 mg, erkekler için 90 mg’dır..

Nasıl kullanılır:

 • Mümkün olduğunca, yalnızca C vitamininin bol miktarda bulunduğu doğal yiyecekleri tüketin. Kırmızı tatlı biber, portakal suyu, greyfurt suyu ve kivi en iyi kaynaklardır..
 • İhtiyacı karşılamak için ıspanak gibi yapraklı sebzeler yiyin.
 • Doktor tavsiyesine göre günde 1 veya 2 tablet C vitamini alınız. Herhangi bir yan etki yaşarsanız takviyeleri kullanmaktan kaçının.
 • İlaçlar her zaman kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır..

4. C Vitamini Sabunu:

C vitamini sabunu, size daha sıkı ve dolgun bir cilt vermek ve ayrıca kırışıklıkları ve ince çizgileri yumuşatmak için cilt kolajen üretimini hızlandırır..

Nasıl kullanılır:

 • Herhangi bir ürün kullanmadan önce herhangi bir alerjik reaksiyon için küçük bir yama alanında test edilmelidir. Aynı şey bu sabun için de geçerli.
 • Herhangi bir alerjik reaksiyon görülmüyorsa bu sabunu önce en az 2-3 gün yüzünüzü yıkamak için kullanın ve ardından vücudunuzda kullanmaya başlayın..
 • Sabunların doğrudan güneş ışığına maruz kalmadığından emin olun..

C Vitamini Ürünlerini Kullanmanın Yan Etkileri:

 • C vitamini asidik olduğu için hassas ciltli tiplerde yanık ve kızarıklık bırakır..
 • C vitamininde bulunan narenciye içeriği hassas cildi tahriş eder..
 • Ek formda yüksek dozda C Vitamini ishal, mide bulantısı ve hatta böbrek taşları gibi sindirim sorunlarına neden olabilir..
 • Aşırı C vitamini takviyesi aşırı dozda demire neden olur ve sırayla kalbinizi, pankreasınızı, karaciğerinizi, tiroidinizi ve merkezi sinir sisteminizi etkiler..

C vitamini cilt ve yüz için bir nimettir ve sınırlı miktarlarda kullanıldığında harikalar yaratabilir. Cildinizde denemek için C Vitamini ürünlerini almak için markete gidin ve unutmayın, deneyimlerinizi öğrenmek için kulaklarımız ve gözlerimiz açık..