Deri döküntüsü yaşanması rahatsız edici bir durumdur. genellikle çok hassastır ve cildinizin dokusunda veya renginde gözle görülür bir değişiklikle birlikte gelir. Deri döküntüleri ortaya çıktığında, cildinizin rengini değiştirir ve cildin dokusu kaşınır, şişer veya çok kuru hale gelir. Döküntülerin neden ortaya çıktığı konusunda gerçekten belirli bir nedeni yoktur. Basitçe dokunmuş olabileceğiniz zehirli bir bitki yaprağı veya bir gıdaya veya bir hastalığa karşı geliştirebileceğiniz alerjik reaksiyon olabilir. Cildinizi daha fazla hasarlı ve yırtık bırakabilir, ancak kaşıntı sizi kaşınmaktan alıkoymaz. Hepimiz bir anda veya diğerinde deri döküntülerine eğilimliyiz. Vücudunuz için birçok türü ve ciddiyetini öğrenmek için okumaya devam edin. Hafif olanlar evde tedavi edilebilir ve bir veya iki gün içinde geçer. Bununla birlikte, durum ne kadar ciddiyse, o kadar fazla ilaç ve zaman alacaktır..

Her Vücutta Görülebilen Yaygın Deri Döküntüleri

Deri Döküntüleri: Bulaşıcı ve Bulaşıcı Olmayanları Tanıyın:

İşte bilmeniz gereken bulaşıcı deri döküntülerinden bazıları. Bulaşıcı deri döküntüleri yayılır ve bakteri, mantar veya virüsten kaynaklanır. Bazıları cilt kıvrımlarında ortaya çıkar ve mantar enfeksiyonudur. Bu nedenle, bunlar bölgeye özgü değildir ve geliştirdiğiniz döküntü türüne bağlı olacaktır. Bakteriyel enfeksiyon diğer insanlardan yayılabilir. Cilt üzerindeki etki, onu yayan organizmaya da bağlı olacaktır..

1. Saçkıran:

Deri Döküntüleri ve Saçkıranlara Neden Olur

Saçkıran, pullu ve yükseltilmiş bir sınırı olan dairesel bir döküntü gösterir. Yüzüğün kenarları dışa doğru yayılır ve yüzüğün iç kısmındaki deri sağlıklı görünür. İnsan derisinin dış katmanlarındaki hücrelerde yaşayan bir parazitin sonucu olan bulaşıcı mantar enfeksiyonudur. Ciltten cilde doğrudan temas yoluyla yayılır. Doktorlar genellikle etkilenen bölgeyi mikroskop altında gözlemleyerek bunların gerçekten saçkıran olup olmadığını kontrol eder..

2. İmpetigo:

Deri Döküntüleri ve İmpetigoya Neden Olur

Cildin yaralanmasından kaynaklanan başka bir bulaşıcı döküntü. Bu, ciltte iltihaplanma olan dermatit gibi başka bir cilt durumunun bir sonucudur. Ancak tedavisi kolaydır ve çok ciddi değildir. Bebekler ve çocuklar arasında yaygındır. Ağız, çene ve burun çevresinde sıvı dolu kabarcıklar kolayca patlar ve böylece bal rengi bir kabuk oluşturur. İlk aşamada ondan kurtulmaya yardımcı olacak çeşitli antibiyotik kremler mevcuttur. Ancak, çok kaşıntılı ve ağrılı olabilir..

3. Stafilokok:

Deri Döküntüleri ve Staphylococcus'a neden olur

Staph bakterilerinin insanlarda cilt enfeksiyonuna neden olduğu bilinmektedir. En yaygın türü, kıl folikülünde veya yağ bezinde irin oluşan çıbandır. En sık cilt-cilt teması yoluyla enfekte bölgeye dokunarak yayılır. Staphylococcus selülit, impetigo, toksik şok sendromu tec gibi diğer hastalıklara neden olur. Tamamen gitmeden önce yaklaşık iki ila üç hafta sürebilir.

4. Uyuz:

Deri Döküntüleri ve Uyuza Neden Olur

Uyuz çok kaşıntılıdır ve küçük kabarcıklardan oluşur ve pullu görünebilir. Sarcoptesscabiei adı verilen akarların yuvalarını derinin dış tabakasına kurdukları bir enfeksiyondan çok bir istiladır. Ancak cilt buna şiddetle tepki verir ve bu nedenle kızgın kızarıklık ve kaşıntı olur. Bu aşırı kaşıntılı durum, doğrudan cilt teması yoluyla bir kişiden diğerine yayılabilir. Tedavi edilene kadar etrafta kaldıkları bilinmektedir ve tedaviden sonra bile ölü minik benekler ve ölü yumurtaları ciltte yaklaşık 2 ila 4 hafta kalır, bu da kaşıntının devam edeceği anlamına gelir..

5. Uçuk:

Deri Döküntüleri ve Uçuklara Neden Olur

Herpesin ağzınızda veya cinsel organlarınızda oluştuğu bilinmektedir. Sıvı içeren ıslak görünümlü kabarcıklardır. HSV-1 dudak ve ağız çevresinde yaralara neden olurken, HSV-2 cinsel organlarınızda yaralara neden olur. En sık görülen semptomlar grip benzeri semptomlar, idrar yaparken rahatsızlık ve içi sıvı dolu kabarcıklardır. Oldukça bulaşıcıdır ve bir STD değildir..

6. Suçiçeği:

Deri Döküntüleri ve Su Çiçeğine Neden Olur

Hepimizin hayatımızda bir kez karşılaştığı bir diğer yaygın cilt sorunu su çiçeğidir. İltihaplı sivilce döküntüsü vardır ve bulaşıcı bir hastalıktır. Hafif ateşe neden olabilir. Su çiçeği, yakın mesafeden ve hatta havada kolayca yayılabilir. Bunlar tipik olarak sıvı dolu kabarcıkların kırmızı lekeleridir. Yoğun kaşıntıya neden olan varicella-zoster adlı bir virüs neden olur. İyileşmek yaklaşık beş ila on gün sürer.

7. Zona:

Deri Döküntüleri ve Zona Neden Olur

Bu, su çiçeği ile aynı virüsün neden olduğu ağrılı bir deri döküntüsüdür. Tipik semptomlar kaşıntı, sıvı dolu kabarcıkları içerir. Bir kişinin boynunun veya vücudunun yanında görünürler. Yoğun bir kızgın döküntü eşlik eder. Zona tedavisinde kullanılan antiviral ilaçlar var..

Enfeksiyöz Olmayan Deri Döküntüleri Vücudunuz Aşağıdakilere Eğilir:

Enfeksiyöz olanın yanı sıra, birkaç bulaşıcı olmayan deri döküntüsü de vardır. Bazıları bulaşıcı olmayan ancak tahriş edici ve rahatsız edici olabilen bebek bezi döküntüsü kadar hafiftir. Yayılmazlar ve bir veya iki gün içinde kaybolma eğilimindedirler. Bebek bezi bölgesinde ortaya çıkma eğiliminde olan maya enfeksiyonundan kaynaklanır. İşte bazı bulaşıcı olmayan deri döküntüleri.

1. Egzama:

Cilt Döküntüleri ve Egzamaya Neden Olur

Egzama kişinin derisinin kaşınması, kızarması ve şişmesi durumudur. Aynı zamanda pürüzlü ve çatlak bir görünüme yol açar. Egzamanın yaygın nedeni, yetişkinlerden çok çocuklarda görülen cilt tahrişine benzeyen alerjidir. Bulaşıcı değildir ancak alerjik bölge enfekte olursa bu enfeksiyonun etkeni bulaşıcı olabilir. Ancak kesin nedeni anlaşılamamıştır, ancak vücut ve bağışıklık sistemi tarafından tahriş edici bir maddeye karşı aşırı aktif bir tepki olarak düşünülür..

2. Dermatit:

Deri Döküntüleri ve Dermatite Neden Olur

Dermatit, derideki bir iltihabı tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir. Tipik olarak kaşıntı, kızarıklık ve döküntü ile karakterizedir. Bazı durumlarda, kabarcıklar da gelişir. Nemlendiriciler ve steroid kremlerin dermatit için rahatlama sağladığı bilinmektedir. Genellikle döküntü, vücudun bir kısmı cildi tahriş eden ve dolayısıyla alerjiye neden olan maddelerle temas ettiğinde ortaya çıkar. En yaygın olanları eller, kollar, yüz ve bacaklarda görülür. Ürettiği kabarcıklar çizildiğinde sıvı sızdırır..

3. Sedef hastalığı:

Deri Döküntüleri ve Sedef hastalığına neden olur

Bu, bulaşıcı olmayan ancak kalın pullu cilt üreten kronik bir durumdur. Sedef hastalığı olan hastalarda kırmızı, kaşıntılı ve pullu anormal cilt lekeleri vardır. Şiddetleri, vücudun bir bölgesindeki küçük lekelerden tüm vücudu kaplamaya kadar değişir. Sedef hastalığı, bağışıklık sistemini içeren çeşitli faktörlerin sonucudur. Sedef hastalığınız olduğunda bağışıklık sistemi aşırı aktif hale gelir ve vücutta iltihap oluşturur. Bu, esasen vücudunuzun dışında olduğunuz şeydir..

4. Sebore:

Deri Döküntüleri ve Sebore Nedenleri

Saç derisinde sebore dermatiti görülür ve semptomlar kuru pul puldan sarı kafa derisine veya kırmızı tenli yağlı pullara kadar herhangi bir şey olabilir. Yüz, hatta göğüs ve vücudun arka tarafı gibi vücudun herhangi bir yağlı bölgesinde sebore oluşması mümkündür. Yağlı cilt, seboreye yol açan bir faktör olarak anlaşılır ve bu durumdaki hastalarda etkilenen bölgelerde ciltte yıllar boyu büyüme görülür..

5. Rosacea:

Deri Döküntüleri ve Rosacea'ya neden olur

Dermatologlar, kan damarlarındaki, yüzdeki kan damarlarındaki anormalliklerin, görünür kan damarlarıyla birlikte kızarıklığa ve kızarıklığa yol açtığını öne sürüyorlar. Kontrol edilebilen ve yönetilebilen kronik, bulaşıcı olmayan, tedavi edilebilir akne benzeri bir cilt durumudur. Yüzü ve özellikle burnu etkilediği bilinmektedir..

6. Kurdeşen:

Deri Döküntüleri ve Kurdeşenlere Neden Olur

Kurdeşen, ciltte kırmızı, kaşıntılı kabarıklıklara yol açan durumdur. Değişen şekil ve boyutlarda gelir ve on iki saatten fazla sürmediği bilinmemektedir. En kötü durumda, bir hafta sürecek. Genellikle, özellikle vücudun alerjene verdiği tepkiden sonra ciltte ortaya çıkan uçuk kırmızı şişliklerin veya kabarcıkların ortaya çıkmasıdır. Kaşıntılıdırlar ve bazen acıtırlar ve yanarlar. Bulaşıcı değildirler ve göğüste veya sırtta meydana geldiği bilinmektedir..

Bazı deri döküntüleri aşırı bakıma ihtiyaç duyarken, diğerleri ne zaman gelip gittiklerini size bile haber vermezler. Ancak kızarıklıklarla dolaşmanın ne kadar zor ve tedirgin olduğunu anlıyoruz. Bu nedenle, kendinizi her zaman temiz tuttuğunuzdan emin olun ve doğru ilaç için bir uzman veya dermatoloğa danışın. Kendi başınıza bir şey denemeyi seçerseniz, iki kat emin olun. Başka hiçbir yan etki davet etmiyorsunuz. Dikkatli ol!