Salkım halinde sarkan sulu üzümlerin görüntüsü bile salya salgılamamıza neden olabilir! “Ekşi üzüm” hikayesindeki tilki siz değilseniz, bu meyvelerden uzaklaşmak oldukça zor. Nefis lezzetlerinin yanı sıra, üzümler besleyici maddelerle doludur ve bu da onları daha fazla yemek istemenize neden olur. Bağışıklığı güçlendirmekten kolesterol seviyelerini düşürmeye ve hatta kanserleri önlemeye kadar bu meyveler, gezegendeki en sağlıklı yiyeceklerden biridir! Bu yazımızda üzümün sağlığa, saça ve cilde faydalı 11 harika faydasını bilimsel araştırmalarla destekleyerek sıraladık..

Üzüm Faydaları

Üzümlerin şarap kadehinize konmak dışında neden normal diyetinizin bir parçası olmayı hak ettiğini öğrenmek için okumaya devam edin.!

Üzümlerin Besin Değerleri:

100 gram porsiyon başına üzümlerin beslenme bilgilerinin bir dökümü:

Toplam Kalori – 69

 • Toplam Karbonhidratlar – 18 gr
 • Diyet Lifi – 0.9 gm
 • Şekerler – 15.5 gr
 • Toplam Yağ – 0.2 gr
 • C Vitamini – DV’nin %18’i
 • K Vitamini – DV’nin %18’i
 • B6 Vitamini – DV’nin %4’ü
 • Potasyum – DV’nin %5’i
 • Bakır – DV’nin %6’sı
 • Demir – DV’nin %2’si
 • Su – 80.5 gr

Üzümün Araştırmaya Dayalı Sağlığa Faydaları:

İşte yan etkileri ile birlikte bilimsel olarak kanıtlanmış 11 üzüm faydası. Onlara bir göz atalım.

1. Diyabet Riskini Azaltabilir:

Diğer meyvelere göre glisemik indeksi düşük olduğu için şeker hastalarının üzüm yemesine izin verilir. Bir araştırma ayrıca üzümlerin, içinde bulunan yüksek miktarda fitokimyasallar ve anti-inflamatuar ajanlar nedeniyle diyabetik hastalarda kan şekeri düzeylerini düşürmede yardımcı olabileceğini göstermektedir.1). Üzümlerin ayrıca glisemik değerleri düşürmek ve yüksek güçlü ilaç ihtiyacını azaltmak için çok önemli olan insülin duyarlılığını iyileştirebileceği de bilinmektedir..

2. Kalp Sorunlarını Önleyebilir:

Pek çok araştırma, düzenli olarak meyve ve şarap şeklinde üzüm alımının kalp hastalıklarını uzak tutabileceğini gösteriyor! Özel bir çalışma, üzümlerin içlerinde bulunan yüksek miktarda polifenol, flavonoid ve resveratrol ile kardiyovasküler problem riskini azaltabileceğini göstermektedir (2). Ayrıca kırmızı üzüm, LDL oksidasyonunu azaltmak ve kalbe zarar veren ateroskleroz adı verilen tehlikeli bir durumu önlemek için beyaz veya yeşil üzümlerden önemli ölçüde daha yüksek antioksidan aktiviteler sergiler..

3. Daha İyi Kemik Sağlığını Destekleyin:

Üzüm açısından zengin bir diyet, sağlıklı bir kemik ve iskelet sistemini teşvik edebilir. 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, üzüm ve ilgili ürünlerin tüketimini artırmak kemik kalitesini iyileştirebilir, kalsiyum kullanımını artırabilir ve yanık döngüsünü (kemiklerden kalsiyum salınımı) azaltabilir (3). Ek olarak, üzümler ayrıca iyileştirilmiş kemik sağlığı ile bağlantılı olan kersetin, resveratrol, kateşinler, antosiyaninler ve proantosiyanidinler gibi yüksek sayıda polifenol içerir..

4. Solunum Problemlerini Azaltabilir:

Üzüm vücuttaki antioksidan aktiviteyi artırarak daha iyi nefes almanıza yardımcı olabilir. Bir çalışma, üzüm çekirdeği proantosiyanidin özütünün (GSPE) akut ve kronik astım vakalarında alerjik hava yolu inflamasyonunu azaltabildiğini göstermektedir.4). Bu, solunum zorluklarını bastırabilir ve akciğerlere daha iyi hava akışını artırabilir..

5. Üzümün Böbreklere Faydaları:

Çoğu böbrek problemi, organın mekanizmalarını bozan yüksek oksidatif stres ile ilişkilidir. 2016 çalışmasına göre, üzüm çekirdeği ekstresi takviyesi, kronik böbrek hastalığı olan hastalarda böbrek fonksiyonlarında iyileşme göstermiştir (5). Üzüm çekirdeği ekstresi, böbreklerdeki iltihabı ve serbest radikal hasarını azaltmanın yanı sıra, taş oluşumunu önlemek için ürik asit seviyelerinde de bir azalma göstermiştir..

6. Kabızlığı Önleyebilir:

üzümün sağlığa faydaları

Üzüm, daha iyi sindirimi ve gıdaların kolay parçalanmasını destekleyen su bakımından zengin meyvelerdir. Ayrıca, bu meyvelerin yüksek deri-et oranı, düzensiz bağırsak hareketlerinden kaynaklanan kabızlığı ve şişkinliği önlemek için diyet lifi miktarını arttırır (6). Üzüm ayrıca dışkıların serbest geçişi için doğal bir müshil etkisi olan selüloz ve organik şekerler içerir..

7. Belleği Geliştirebilir:

Araştırmalar, üzüm gibi antioksidan bakımından zengin gıdaların tüketilmesinin hafıza işlevleri üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini düşündürmektedir. Bir araştırma, Concord üzüm suyunun, hafızayı tüketen yetişkinlerde bilişsel işlevi geliştirdiği bilinen antosiyaninler ve proantosiyanidinler gibi çok sayıda antioksidan içerdiğini göstermektedir.7). Bu ajanlar, beyin hücreleri üzerindeki oksidatif stresi azaltarak çalışır ve bu da sözel ve motor yetenekleri geliştirir..

8. Kolesterol Düzeylerini Düşürebilir:

Üzümlerin vücuttaki kötü kolesterol seviyelerini düşürebildiğini kanıtlayan kanıtlar var. Bir İtalyan araştırmasına göre, üzüm ve ilgili ürünlerin artan tüketimi, genel lipid profili okumalarını iyileştirmenin yanı sıra LDL kolesterol düzeylerinde ciddi bir düşüşe neden oldu.8). Ayrıca, üzümün mumlu kabuğu, kolesterol emilimini önleyen ve kalp hastalıkları riskini en aza indiren Saponinler adı verilen bazı bileşikler içerir.9).

9. Üzümün Göz Sağlığına Faydaları:

Birkaç çalışma, üzümlerin gözlerinizin sağlığını iyileştirebileceğini ve keskin bir görüş sağladığını desteklemektedir. Böyle bir çalışma, üzümlerde bulunan resveratrolün UV radyasyonunun neden olduğu retina hasarına karşı etkili olduğunu ve hatta yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önleyebileceğini göstermektedir.10). Ek olarak, bu ajan katarakt, glokom ve diyabetik göz hastalıkları riskini bile azaltabilir..

10. Yaşlanma Belirtilerini Tersine Çevirebilir:

Bilim, düzenli olarak üzüm suyu içmenin cildinizin zaman çizelgesini sıfırlayabileceğini ve daha genç görünmesini sağlayabileceğini söylüyor. Yapılan bir araştırma, üzümlerde bulunan bir antioksidan olan resveratrolün, fotohasar nedeniyle oluşan kırışıklık, kuruluk, renk değişikliği vb. yaşlanma belirtilerini tersine çevirebildiğini gösteriyor (11). Ek olarak, bu bileşik, uzun süre güneşe maruz kalmanın neden olduğu cilt kanseri riskini en aza indirmek için kanser önleyici özelliklere sahiptir..

11. Sağlıklı Saç Büyümesini Teşvik Edebilir:

Bir grup Yunan bilim adamı tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, soğuk pres üzüm çekirdeği yağı, foliküllere daha iyi kan akışını uyararak ve büyümelerini destekleyerek Androgenetik Alopesiden muzdarip erkek hastalara son derece faydalı olabilir.12). Çalışma ayrıca üzüm çekirdeği yağının biberiye ve lavanta gibi diğer esansiyel yağlarla birleştirilebileceğini ve saçın daha fazla parlamasını ve dokusunu iyileştirebileceğini belirtiyor..

Üzüm Yan Etkileri:

Üzüm ancak ölçülü tüketildiğinde sağlığımız için faydalı olabilir. Aşırı yemek yemek, aşağıdakiler gibi birçok yan etkiye neden olabilir:

 • asitlik
 • Hazımsızlık
 • Mide Bozuklukları
 • Mide bulantısı
 • Kusma ve İshal

Üzümün diğer riskleri ise şu şekildedir:

 • Döküntü gibi alerjik reaksiyonlar
 • Baş ağrısı
 • Kuru öksürük
 • Boğaz Ağrısı, Burun Akması
 • Kas Problemleri
 • Kilo almak
 • Gebe kadınlarda resveratrol toksisitesi

Bunlar sağlık, saç ve cilt için en iyi üzüm faydalarından bazılarıdır. Herhangi bir gıdada olduğu gibi, bunları ılımlı bir şekilde tüketmek vücudunuzdaki yan etkileri en aza indirebilir. Ayrıca, pestisit kalıntılarını gidermek için üzümleri sirke ve su çözeltisiyle iyice yıkamayı unutmayın. Sağlığın tadını çıkarmak için onları bütün meyveler, meyve suları ve hatta ara sıra bir kadeh şarap olarak alın.!