Marul yaprakları harika bir salatanın olmazsa olmazı! Bu yeşil yapraklar gevrek, ferahlatıcı tadıyla bilinir ve en çok kullanılan sebzelerden biridir. Yaprak marulunun kökeni, Mısır uygarlığı sırasında ilk ekildiği binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. 16. ve 18. Yüzyıllarda oldukça popüler hale geldi ve Mutfak ve tıbbi özellikleri için yaygın olarak kullanıldı. Ancak bu yaprakların besin değeri olmadığı konusunda yanlış bir kanı var ama gerçek tam tersi! Marul Yaprağının Cildinize, Saçınıza ve Sağlığınıza Faydalarını öğrenmek için bu makaleye göz atın..

En İyi Marul Yaprağı Cilt, Saç ve Saç İçin Faydaları; Sağlık

marul nedir?

Marul, bilimsel adı Lactuca Sativa olan yeşil yapraklı bir sebzedir. Asteraceae ailesine aittir. Başlangıçta şifalı bir bitki olarak kullanılmış ve daha sonra çeşitli yemeklerin yapımında kullanılmıştır. Marul yaprakları, batı ülkelerinde, özellikle Salatalarda, Burgerlerde ve diğer atıştırmalıklarda en çok kullanılan malzemelerdir..

Marul Yaprağı Çeşitleri:

Buzdağı, tereyağı, yaprak ve marul olmak üzere dört farklı marul yaprağı türü vardır..

 • Iceberg Marul, hemen hemen her salatada kullanılan yaygın olanıdır. Keskin bir ısırması var.
 • Butterhead, esnek yaprakları olan narin bir türdür. Bunlar çeşitli ordövrler için garnitür olarak kullanılır..
 • Yeşil ve kırmızı marul yaprakları çok hassas bir türdür ve sadece servisten hemen önce giydirilir..
 • Romaine marulunun acı bir ısırığı vardır ve kaburgalarda gevrek ve tatlıdır..

Romaine Marul Vs Buzdağı Marul:

Romaine marul ve Iceberg marul, Marul bitkisinin iki farklı çeşididir. Kalori ve beslenme seviyeleri açısından aşağı yukarı aynıdırlar, ancak mikro besinler açısından farklılık gösterirler. Iceberg marulun %95’i su ve %5’i besindir. Öte yandan, Romaine Marul, özellikle K, A ve Folat Vitamini olmak üzere daha yüksek oranda besin içerir ve bu da onu bu sebzenin daha arzu edilen bir çeşidi haline getirir..

Marul Yaprakları Nasıl Kullanılır?

Marul yaprağı nasıl yenir diye merak ediyorsanız bir sürprizle karşılaşacaksınız. Marulu yemeğinize dahil etmenin birçok yolu vardır, bu sadece genel tadı ve dokuyu geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda yemeğinizin besin değerini de arttırır:

 • Marul yaprakları en iyi çiğ yenir. Onları pişirmek, içlerindeki tüm besin maddelerini yok edebilir..
 • Salatalarda rendelenmiş marul yaprakları kullanılır.
 • Bahar ruloları yaparken marul yapraklarını hamurun sağlıklı bir ikamesi olarak kullanabilirsiniz..
 • Marul yaprakları, salataları ve patates kızartmalarını tutmak için yenilebilir kaplar olarak kullanılır..
 • Normal taco kabukları yerine marul yaprakları kullanabilirsiniz..
 • Sandviçlere ve hamburgerlere marul eklemek harika bir gevrek katman ekler..

Marul Yapraklarının Besin Değeri:

100 gram marul yaprağının besin değeri aşağıdadır:

 • Toplam Kalori: 15
 • Toplam karbonhidrat: 2.9 gram
 • Toplam yağ: 0.2 gram
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 28 mg
 • Potasyum: 194 mg
 • Diyet lifi: 1.3 gram
 • Protein: 1.4 gram
 • A vitamini: %148
 • C vitamini: %15
 • B6 Vitamini: %5

Marul Yaprağının Cilde ve Saça Faydaları & Sağlık:

Burada sağlık, saç ve cilt için 18 harika marul yaprağının faydalarını listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Cildi Besler:

Marul yapraklarındaki A vitamini seviyesi oldukça yüksektir. Bu, cilt hücrelerinin onarımına ve gençleşmesine yardımcı olan bir besindir. Bu da cildin mükemmel bir şekilde daha canlanmış hissetmesine yardımcı olur. Günlük diyete yaklaşık 5-6 yaprak marul eklemek yeterlidir..

2. Vücuttaki Toksinleri Giderir:

Toksinlerin vücuttan ve deriden uzaklaştırılması, yalnızca diyet lifi ve sebzedeki antioksidanlar nedeniyle marulla ilişkili faydalardan bir diğeridir. Bu, vücudun tamamen detoksifikasyonunun yanı sıra serbest radikallerin zararlarından arınmış genç bir cilde yardımcı olur. Bu, marulun vücudumuz için önemli kullanımlarından biridir..

3. Uykusuzluğu Tedavi Eder:

Antispastik ve yatıştırıcı etkiler marul yapraklarında bulunur. Günde 5-6 yaprak tüketimi iyi bir uyku sağlar. Daha kolay bir tüketim şekli için her zaman marul yapraklarından meyve suyu hazırlayabilirsiniz. Bu çareyi düzenli olarak kullanmak, iyi uykuyu teşvik ederek kronik uykusuzluğun tedavisine yardımcı olabilir..

4. Cildi Güneş Hasarından Korur:

Marulun cildimiz için faydaları saymakla bitmez. C vitamini ve E vitamininin etkili kombinasyonu marul yapraklarında bulunur. Bu, cildin sağlıklı ve zinde kalmasına yardımcı olur. Yine, cilde güneşin zararlı ışınlarından koruyan koruyucu bir tabaka kazandırmaya da yardımcı olur. Bu aynı zamanda gözlerde makula dejenerasyonu ve katarakt oluşumunun önlenmesine yardımcı olur ve bu hayati organı da korur..

5. Zengin Omega Asit Kaynağı:

Omega yağ 3 asitleri, vücudun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu çok temel besinlerden biridir. Bununla birlikte, omega yağ 6 asitleri de vücudun besin ihtiyacını karşılamak için mükemmel kılan birçok farklı marul türünde bulunur..

6. Cilt Toneri Olarak Çalışır:

Yüz cildini tonlamak için çeşitli yüz maskelerinde marul yapraklarının macununu veya suyunu kolayca kullanabilirsiniz. Bu kesinlikle size hak ettiğiniz cilt için faydaları sağlayacaktır. Ayrıca cildi daha sıkı ve daha genç yapacaktır..

7. Anemiyi Önler ve Tedavi Eder:

Kandaki hemoglobin seviyelerini ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu iyileştirmek için vücudun demir olarak bildiğimiz temel minerali alması çok önemlidir. Bu, kırmızı yapraklı marulun önemli sağlık faydalarından biridir. Bu nedenle, kandaki demir eksikliğinden kaynaklanan anemik durumların tedavisinde de yardımcı olacaktır..

8. Kilo Vermeye Yardımcı Olur:

Diyet lifi ile benzersiz bir kombinasyon ile birlikte yüksek besin seviyeleri ve düşük yağ ve kalori seviyeleri, ağırlığı kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Ayrıca vücutta biriken yağların atılmasına yardımcı olur. Bu, birçok vücut probleminden uzak durmaya yardımcı olan uygun kilo kaybına yardımcı olur..

9. Kalp Bozukluklarını Önler:

Kalbi sağlıklı tutmak, marul yapraklarıyla ilişkili avantajlardan biridir. Beta karoten ve C vitamini, sağlıklı bir kalbe ulaşmak için kötü kolesterolü oksitler. Ayrıca plak oluşumunu da uzak tutar. Marul, sağlık bilincine sahip olanlar için iyi bir atıştırmalık olduğu kadar iyi bir yemektir..

10. İyi Saç Büyümesini Teşvik Eder:

Marul, esas olarak saç köklerini zenginleştiren ve böylece onları güçlendiren K Vitamini açısından zengindir. Ayrıca, sık sık marul alımı ile saç dökülmesinin önlenmesi oldukça mümkündür. Bunun yanı sıra marul potasyum açısından zengin olduğu için saçların erken beyazlamasını önler ve saçın dokusunu iyileştirir..

11. Enflamasyonla Savaşır:

Marul, artrit, kan pıhtılaşması, doku hasarı vb. dahil olmak üzere vücuttaki iltihapla savaşmak için birçok anti-inflamatuar ajana sahiptir. Kemiklerinizi güçlendirmek ve hücrelere daha iyi oksijen sağlamak için C Vitamini ve Kalsiyum ile yüklenir. Romaine marul, vücuttaki ağrı ve şişliği azaltmak için en iyi Marul çeşitlerinden biridir..

12. Beyin Sağlığını Destekler:

Araştırmalar, marulun Beyin fonksiyonlarını artırmaya yardımcı olabileceğini ve ayrıca yaşlanmayla birlikte bilişsel yeteneklerin azalmasını yavaşlattığını gösteriyor. Yüksek miktarda K Vitamini, Lutein, Beta-Karoten ve Folat beyin hücrelerini uyarır ve daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Yanıt oranlarını hızlandırmaya bile yardımcı olur.

13. Kanserle Savaşır:

Marul, kanserle savaşan ilk 10 sebzeden biri olarak kabul edilir. Marulun başta meme kanseri olmak üzere birçok kanser türünü etkili bir şekilde engellediği kanıtlanmıştır. Düzenli marul tüketimi, kansere yakalanma şansını da azaltabilir. Lutein adlı bir bileşiğin kanser hücrelerini öldürdüğü ve tümör büyümesini azalttığı gösterilmiştir..

14. Daha İyi Vizyonu Teşvik Eder:

Daha iyi görüş için doktorlar bol miktarda yapraklı yeşillik, özellikle de Marul yemenizi önerir. Düzenli olarak marul tüketmek, retinanın makula dejenerasyonunu azaltmaya yardımcı olabilir ve ayrıca görme kaybını tedavi edebilir. Marulda bulunan Lutein ve Zeaksantin, gözdeki hücreleri besleyebilir ve görüşünüzü keskinleştirebilir..

15. Kemikleri Güçlendirir:

Yeşil yapraklı marulun birçok faydasından biri de kemik yapınızı güçlendirmesidir. Marul, kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirebilecek bol miktarda besin içerir. Kemiklerinizin yoğunluğunu iyileştirmek için iyi miktarda kalsiyum, K vitamini ve diğer önemli besinleri içerir. Araştırmalar ayrıca düzenli marul alımının Osteoporoz riskini azaltabileceğini gösteriyor..

16. Hamilelik İçin İyi:

Birçok kadın hamilelik sırasında marul için can attığını bildirmiştir. Marul, hayatınızın bu kritik aşamasında sizin için kesinlikle iyidir. Bebeğinizin iyiliği için önemli antioksidanlar da dahil olmak üzere birçok önemli vitamin ve mineral içerir. Daha iyi beslenme için Romaine gibi koyu marul çeşitlerinin seçilmesi tavsiye edilir..

17. Nöronal Hücrelerin Zarar Görmesini Önler:

Marulun nöronları güçlendirerek Parkinson gibi birçok sinir dejeneratif hastalığını önleyebildiği kanıtlanmıştır. Marulda bulunan birçok bileşiğin, bu sinir bozukluklarına neden olan bu nöronların ölümünü önlediği bilinmektedir. Bu nedenle, bu yaprakları günlük diyetinize dahil etmeniz önerilir..

18. Anksiyete Tedavisi:

Marul yapraklarının en önemli faydalarından biri, kaygı düzeylerinin azaltılmasına yardımcı olmaktır. Marulun anksiyolitik özellikleri sinirlerinizi yatıştırabilir ve yatıştırıcı bir his verebilir. Hatta depresyon ve kaygıyla ilgili birçok sorunun tedavisinde olumlu etkileri vardır. Nörolojik gelişiminizde kesinlikle önemli bir rol oynar..

Marul Yan Etkileri:

Marul genellikle düzenli tüketim için güvenlidir ancak belirli koşullarda yan etkilere neden olabilir. Ayrıca, aşırı tüketilen marul, aşağıdakiler gibi birçok sağlık sorununa yol açabilir:

 • Mide bozukluğu
 • Mide bulantısı
 • Hazımsızlık
 • Yüksek miktarda pestisit nedeniyle alerjik reaksiyonlar

Bu harika marul yapraklarının faydalarını bilmek sizi şaşırttı mı? Bu düşük kalorili sebze, sağlıklı gıdalar krallığında her zaman isimsiz bir kahraman olarak kaldı. Birçok insan, marulu yemek sunumu için kullanma ve tüketmeden önce atma eğilimindedir. Artık bu inanılmaz yeşilin birçok avantajını anladığınıza göre, dişlerinizi sulu, gevrek yapraklarına batırmak isteyeceğinizden oldukça eminiz.!