Taze bir sabaha başlamanın en iyi yolu bir fincan sıcak kahvedir! Kahve size bir doz anında enerji verebilir ve zihninizi tazeleyebilirken, aşırı tüketmek ciddi yan etkilere neden olabilir. Nedeni – Kafein! Peki, Kafein nedir? Kahve ve hatta çay veya kakao gibi içecekler, zihin ve vücut üzerinde uyarıcı etkileri olduğu bilinen bir kimyasal bileşik olan kafein ile yüklüdür. Bu öğeyi fazla almak sisteminizi mahvedebilir ve hatta zamansız bir ölüme yol açabilir. Bu tür sorunları önlemek için, sağlığımız üzerinde daha az bilinen bazı Kafein yan etkilerini anlamanıza yardımcı olacağız..

Bilmeniz Gereken Kafein Yan Etkileri

Kafein Nedir??

Kafein, kelimenin tam anlamıyla Kahve anlamına gelen Almanca “Kaffee” kelimesinden türetilmiştir. Sinirlerinizi gevşettiği, vücut ve beyin üzerinde yatıştırıcı bir etki sağladığı bilinen en popüler Psikoaktif ilaçlardan biridir. Ayrıca zihinsel uyanıklığı artırarak performansı iyileştirdiği bilinmektedir. Kafein kahve, çay, bitter çikolata ve hatta hap şeklinde alınır..

Kafein Vücudumuzu Nasıl Etkiler??

Kafein, beyin fonksiyonlarının aktivasyonu ile sonuçlanan merkezi sinir sistemini uyararak çalışır. Kafein, zihinsel uyanıklığı iyileştirmenin yanı sıra baş ağrılarını, halsizliği ve hatta migreni yönetmeye de yardımcı olabilir. Bununla birlikte, büyük miktarlarda tüketmek baş ağrılarını tetikleyebilir, size endişe verebilir ve hatta bağırsak sağlığınızı mahvedebilir. Aynı zamanda sıfır besindir ve vücuda hiçbir enerji değeri sunmaz..

Vücutta Önerilen Kafein Dozu:

Peki, ne kadar kafein vücut için çok fazla? Araştırmaya göre, yaklaşık 400 mg Kafein, yetişkin bir vücut için güvenli bir sınır olarak kabul edilir. Bu yaklaşık 4 fincan kahve, 10 kolalı içecek veya yaklaşık iki kafein bazlı enerji içeceğidir. Kafein, hiçbir formda veya dozajda çocuklar için güvenli değildir!

Sağlık Üzerindeki Beklenmeyen Kafein Yan Etkileri:

Yüksek düzeyde kafein alımıyla vücutta nelerin yanlış gidebileceği hakkında daha fazla bilgi için; bu kılavuz size sağlanmıştır. Bu kimyasal bileşik Kafein’in karanlık tarafı ve yan etkileri hakkında bilginizi artıracaktır..

çok fazla kafeinin yan etkileri

1. Kaygıyı Artırır:

Günlük diyette aşırı dozda kafein ile karşıt sonuçlarla karşılaşmanız gerekebilir. Vücuttaki bu kimyasal bileşiğin çok fazla olması sadece kaygının artmasına ve hatta aşırı durumlarda rahatsızlıklara yol açar. Kesinlikle ruh hali üzerinde olumsuz etkileri olabilir ve size gerçekten mutlu olmayacağınız ruh hali değişimleri verebilir. Bu, Kafeinin kısa vadeli etkilerinden biridir..

2. Size Kronik Uykusuzluk Verir:

Kafeinin uyku üzerindeki etkileri tıp dünyası tarafından oldukça iyi biliniyor! Kafeinin faydalarından biri zihinsel uyanıklık olsa da vücudun uykuya dalmasını ve dinlenmesini engeller ve uykusuzluk durumlarına yol açar. Ancak bu sadece aşırı tüketim durumunda geçerlidir. Bir veya iki fincan gerçekten zarar vermez. Uyumakta zorluk sadece ertesi gün sizi yorgun ve uyuşuk yapar.

3. Kanama Bozukluklarını Artırır:

Kafeinin en önemli olumsuz etkilerinden biri, kanama seviyeleriniz üzerindeki etkisidir. Profesyonellere göre, kafeinin halihazırda bundan muzdarip olan kişilerde kanama bozukluklarını şiddetlendirdiği ve arttırdığı bilinmektedir. Bu, bu kimyasalın bilmeniz gereken yan etkilerinden biridir ve ciddi tehditlere yol açabilir..

4. Kalp Atış Hızını Arttırır:

Bu, kafein olarak bildiğimiz bu kimyasalla ilişkili çok aşırı yan etkilerden biridir. Artan kalp atış hızı, yalnızca atak ve felç gibi kardiyovasküler sorunlar için daha yüksek riskler anlamına gelir ve çoğu durumda ölüme bile yol açar. Her gün düşük seviyelerde kafein aldığınızdan emin olun ve zaten kalp sorunlarınız varsa tamamen kaçının..

5. Gevşek Tabureler ve İshal:

Kafein yüksek miktarlarda alındığında sindirim sistemini bozabilir ve sulu bağırsak hareketlerine neden olan toksinlerin ve bakterilerin birikmesine ve ishale yol açabilir. İnce yan etkilerden biri olabilir ama bu listede yer almaya değer bir şey..

6. Bulantı ve Kusmayı Tetikleyebilir:

Çok fazla kafein alımının çeşitli yan etkileri arasında, 1-2 bardaktan fazla almanın genellikle durumunuzu bulantı ve kusmaya yol açtığına inanmalısınız. Bu kanıtlanmış bir gerçektir ve birçok rahatsızlığa neden olan bir yan etkidir..

7. Size Depresyon Verebilir:

Kafein genellikle bir kişinin zihinsel durumu üzerinde çalışır. Kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi beyni oldukça ciddi olabilecek şekilde etkiler. Beyni aşırı aktive edebilir ve ardından aniden depresyona yol açan ters etkiler göstermeye başlayabilir..

8. Kan Basıncını Artırır:

Kafeinin zararlı etkilerinden biri de kan basıncının artmasıdır. Yüksek tansiyon sorunları olan insanlar, aşırı kafein tüketimi ile sadece daha fazla şiddetlendirme eğiliminde olacaktır. Diyette bu kimyasalları mümkün olduğu kadar azaltmalıdırlar. Kalp üzerindeki kafein etkileri de oldukça ciddi!

9. Sık İdrara Çıkma:

Kafein kesinlikle insanlarda aşırı ve sık idrara çıkma sorunlarına yol açar. Bu bilinen bir nedendir ve bunu kendiniz deneyimleyebilirsiniz. Günlük yaşam tarzını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu, kafeinden biraz uzak durmanız gerektiği anlamına gelir. Bu, kafeinin insan sağlığı üzerindeki ana etkilerinden biridir..

10. Merkezi Sinir Sistemi ve Beyin Etkileri:

Çok fazla kafein alımı, kafein merkezi sinir sistemini ve ayrıca beyni hızlı bir şekilde uyardığı için sık sık baş ağrısına neden olur. Migren ve baş ağrısına çare gibi görünse de olumsuz etki yapmamızı önlememiz gerekir. Aşırı dozda kafein ayrıca, kafeinin sinir sistemi üzerindeki en önemli etkilerinden biri olan halüsinasyon ve kafa karışıklığına da yol açabilir. Bazen aşırı doz, konvülsiyonlar nedeniyle ölümle de sonuçlanabilir. Ani çekilme, titremelere neden olabileceği gibi bizleri de olumsuz etkiler. Bu, kafeinin beyin üzerindeki istenmeyen etkilerinden biridir..

11. Kısırlık ve Düşük Riskini Artırır:

Kafein, kısırlığı azalttığı için aşırı dozda kafein kadınların hamile kalmasını zorlaştırır. Araştırmalar kafeinin kadınların hamile kalma yeteneğini %27 oranında azalttığını göstermiştir. Çok fazla kafein almak düşük riskini artırır. Kafein, hamilelik durumunda bebeğin kalp atış hızını artıran bir uyarıcı görevi görür. Az miktarda kafein alımı ölümcül olmasa da, çok fazla kafein almak ciddi sorunlara neden olur..

12. Sindiriminizi Etkiler:

Asitlik, kafeinin vücut üzerindeki ana etkilerinden biridir. Ayrıca mide rahatsızlığına, hazımsızlığa ve mide ekşimesine neden olur. Ciddi hazımsızlık sorunu ya da ülser gibi mide sorunları yaşayanların sık sık olmaması ya da doktordan tavsiye almaları tercih edilir. Kafein tam olarak bir susuzluk giderici değildir ve vücudun sudan kurtulmasına neden olduğu için suya alternatif olarak hareket etmez. Aşırı dozda kafein alındığında vücudun su seviyesi düşer. Aslında, kafeinin aniden kesilmesi kusma ve mide bulantısına neden olur..

13. Osteoporozu Artırır:

Daha fazla kafein alımı ile kemik incelmesine veya osteoporoza neden olur. Esas olarak alınan kafein miktarına bağlı olarak kemik kırılması riski vardır. Kafein, kalsiyum emilimini engeller ve idrarla atılır. Osteoporoz veya zayıf kemiklerden muzdarip kişilerin kafein alım kapasitesini sınırlayarak harekete geçmeleri gerekir. Günde 2-3 fincan kahve ile sınırlandırmamız gerekiyor. D vitamini ve kalsiyum, kemik oluşumu için birbirine bağlanır ve bu da esas olarak kalıtsal bozukluğu olanlar için bir soruna neden olabilir..

14. Bipolar Bozukluk:

Temelde bipolar bozukluktan muzdarip olan herkes, kafein alımını arttırırsa daha kötü bir etkiye sahip olacaktır. Düşük miktarla sınırlandırmanız tavsiye edilir, aksi takdirde sağlığınız üzerinde büyük etkisi olur. Kafein, bipolar bozukluğu daha yüksek bir seviyeye aktive eder ve bu da ciddi sorunlara neden olur. Sadece kontrollü bir şekilde kafein alın. Çeşitli enerji içecekleri veya diğer maddeler bir miktar kafein içerir, bu yüzden içerken kontrol etmeliyiz..

15. Kadınlarda Meme Doku Kisti:

Birçok çalışma, daha az miktarda kafein tüketen kadınların, daha fazla miktarda kafein alanlara göre fibrokistik meme hastalığı riskinin daha az olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar, kafein alımını arttırdığımız ve iyi huylu meme kistlerine neden olacağı için ciddi bir sorunu olduğunu kanıtladılar. İyi huylu meme kisti nedeniyle ciddi bir tehlike oluşmaz, ancak meme ağrır ve yumrulu görünür. Kafein alımının azaltılmasının kistlerin sayısını ve boyutunu da azalttığı görülmektedir. Bu yüzden bir gıda maddesi yerken doğru bir şekilde kontrol edilmelidir, kim bilir az miktarda kafein içerip içermediğini ve sık sık tüketiyoruz..

16. Size Keskin Baş Ağrısı Veriyor:

Kafeini büyük miktarlarda almak sinir sisteminizi aşırı aktif hale getirebilir ve size büyük baş ağrıları verebilir. Kafeinin aniden kesilmesi bile oldukça can sıkıcı olabilir ve şiddetli baş ağrılarını tetikleyebilir. Beyniniz sürekli olarak Kafein’in etkilerine alışır ve kafeinsiz yaşamayı zorlaştırır. Sabah kahveniz olmadan kendinizi garip hissetmenizin nedeni budur..

17. Size Gastrointestinal Sorunlar Verir:

Kafein kaygı seviyenizi artırabilir ve bu da mide sağlığınızı etkileyebilir. Asit reflülerini ve kolon aktivitelerinizi tetikleyebilir. Kafein ayrıca sindirim sisteminizdeki kas kasılmalarını artırabilen ve sık bağırsak hareketlerini tetikleyebilen bir müshildir. Bu nedenle daha fazla Kahve alınması tavsiye edilmez..

18. Dehidrasyon ve Ağız Kuruluğu:

Kafein idrar söktürücü görevi görür. Kafein fazla biriktiğinde vücuttaki suyu dışarı atabilir ve kurutabilir. Aşırı dehidrasyon kalp problemlerine, ağız kuruluğuna ve hatta çatlamış cilde neden olabilir. Zaten sık idrara çıkma problemleriniz veya böbrek rahatsızlıklarınız varsa, Kafeinden uzak durun.!

19. Menstrüel Sorunlara Neden Olabilir:

PMS sorunlarınız varsa, Kafein durumu daha da kötüleştirebilir! Kafeinin şiddetli adet kramplarına, mide problemlerine ve duygu dengesizliğine neden olduğu bilinmektedir. Çalışmalara göre, Kafein size uzun bir süre verebilir. Kafeinin idrar söktürücü etkileri size ağır kanama ve ağrılı kramplar verebilir..

20. Obezite:

Fazla kafein almak size ani bir kilo almanıza neden olabilir. Yeme alışkanlıklarınızı etkileyebilecek sinirlilik, uykusuzluk ve stresi tetikler. Bu nedenle çok fazla fincan kahve veya çay, vücuttaki yağ hücrelerinin anormal tutulmasıyla birlikte kalori sayınızı artırabilir..

21. Halüsinasyonlara Neden Olabilir:

Kafeinin, beyin işlevselliğinin aşırı aktivasyonu nedeniyle yüksek bir duygudan gelen Halüsinasyonlar verdiği bilinmektedir. Kafein bazlı içecekleri fazla tüketmenin sesleri duyma, kendi kendine konuşma ve hatta orada olmayan insanları görme eğilimini arttırdığı bilinmektedir. Ancak bu etkiler geçici olabilir.!

22. Alerjilere Neden Olabilir:

Kafein, bu maddeye duyarlı kişilerde bazı alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Yaşanan başlıca semptomlardan bazıları baş ağrısı, sinirlilik, sinirlilik, kaygı, artan kalp atışı vb. Ayrıca bağışıklık sistemini zayıflatarak alerji şansınızı artırabilir..

23. Tip-2 Diyabet Hastaları İçin Tehlikeli:

Kafein fazla alındığında kan şekerini yükseltebilir. Ayrıca insülin duyarlılığınızı azaltarak Diyabet hastalarını daha da zorlaştırır. Çalışmalar ayrıca Kafeinin karbonhidrat metabolizmanızı etkilediğini ve bu nedenle kronik diyabet hastaları için önerilmediğini gösteriyor..

24. Ciltte Kollajen Üretimini Engeller:

Kafeini aşırı miktarda tüketenlerde kolajen kaybına bağlı olarak kırışıklıklar ve yaşlanma belirtileri gelişebilir. Kafeinin cilt sağlığınız için gerekli olan Kollajen sentezini azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle Kafein bağımlıları Kollajen hasarı nedeniyle yaşlı bir görünüme sahiptir. Bu, cilt üzerindeki en önemli Kafein yan etkilerinden biridir..

25. İşitmeyi Bozabilir:

Kafeinin sizin için kötü olmasının bir başka nedeni de kulaklarınız üzerindeki etkisidir. Aşırı dozda kafein ile indüklenenler, bazen geri dönüşü olmayan bir işitme kaybı yaşayabilir. Kafeini yüksek akustikte bir TTS (Geçici Eşik Kayması) ile birleştirmek kulaklarınızda kalıcı hasara yol açabilir..

26. Akne Tetikler:

Yüzünüzün neden çirkin noktalar ve sivilcelerle dolu olduğunu merak ediyor musunuz? Vücudunuzun kafeinle aşırı yüklenmesi nedeniyle olabilir. Kafein sivilceye doğrudan katkıda bulunmasa da, vücudunuzdaki hormonal dengesizliği tetikleyebilecek stresi artırabilir. Yüzünüzde ve vücudunuzda sivilcelere neden olan şey budur.

Artık kafeinin yan etkilerini anladığınıza göre, Kahve isteğinizi kontrol etme zamanı! Kahve duyularınızı canlandırabilir ve size anında “yüksek” hissi verebilirken, aşırı tüketmek vücudunuza ve zihninize zarar vereceğinden emin olabilirsiniz. Kahve dışında, sözde “enerji” içecekleri de çok tehlikelidir ve enerji sisteminizi güçlendirmenin önerilen yolları değildir. Öyleyse, hayatınızı her gün aldığınız kahve kaşığı sayısıyla ölçün.!