Annen güne bir avuç ıslatılmış badem yiyerek mi başlıyor? Bu lezzetli kuruyemişleri atıştırmanın yanı sıra, ara sıra size tatlı badem yağı ile bir iki masaj da yapıyor. Nedenini hiç merak ettiniz mi? Çünkü anneler en iyisini bilir! Badem, cildinizin ve saçınızın doğal bir şekilde parlamasını sağlamanın yanı sıra, gün boyu enerjinizi korumak için besleyici iyilikle yüklenir. Bademlerin sağlık, saç ve cilt için kanıta dayalı 10 faydasını ve olası yan etkilerini anlamak için okumaya devam edin..

badem yemenin faydaları (badam)

Bademlerin içerdiği birçok vitamin, mineral ve antioksidan nedeniyle sağlık ve güzelliğe sayısız fayda sağladığı bilim bile kabul etmektedir. Bademlerin neden “Süper Gıdalar” ve hatta “Fındık Kralı” olarak selamlandığına şaşmamalı.!

Bademin Besin Faydaları:

İşte bademin 100 gram porsiyondaki besin profili:

 • Toplam Kalori – 575
 • Toplam Karbonhidratlar – 21.7 gr
 • Toplam Yağ – 49.4 gr
 • Protein – 21.2 gram
 • E Vitamini – DV’nin %131’i
 • DV’nin %-12’si Folat
 • Riboflavin – DV’nin %60’ı
 • Tiamin – DV’nin %14’ü
 • Kalsiyum – DV’nin %26’sı
 • Manganez – DV’nin %114’ü
 • Bakır – DV’nin %50’si

Diğer önemli besinler – Omega-3 ve 6 Yağ Asitleri, Selenyum, Çinko, Potasyum, Demir, Fosfor, Potasyum vb..

Bademin Kanıta Dayalı Sağlığa Faydaları:

Aşağıda bademin sağlık, saç ve cilt için kanıtlanmış 10 kullanımı (Badam Faydaları) listelenmiştir. Onlara bir göz atalım.

1. Sağlıklı Bir Kalbi Teşvik Edebilir:

Badem, dengeli bir diyet ve aktif yaşam tarzı ile birlikte tüketildiğinde kalp hastalıkları riskini en aza indirebilir. 2018’de yapılan bir araştırma, bademlerin sağlıklı bir kalbi korumak için LDL kolesterol seviyelerini azaltabildiğini ve vücuttaki HDL seviyelerini artırabildiğini gösteriyor (1). Çalışma ayrıca bademlerin E Vitamini, potasyum, magnezyum vb. gibi besinler açısından zengin olduğunu ve kandaki yüksek lipidleri düşürerek tıkanma, kalp krizi, felç vb. kardiyovasküler sorunları önlemeye yardımcı olduğunu belirtiyor..

2. Kan Şekeri Düzeylerini Düzenleyebilir:

Çin’de yapılan bir araştırma, bademlerin diyabetik bir diyete dahil edildiğinde kan şekeri düzeylerini düşürebileceğini ortaya koyuyor (2). Badem ile birlikte tüketilen diğer gıdaların glisemik indeksini de düşürdüğü bilinmektedir. Ayrıca badem tüketimi, diyabetik hastalarda daha düşük lipid profili okumaları ile ilişkilendirilmiştir ve bu da Tip-2 Diyabetli hastalarda kalp problemleri riskinin azalmasına neden olabilir..

3. Bademin Sindirime Faydaları:

Bağırsak florası, daha iyi sindirimi ve besinlerin besinlerden daha hızlı emilmesini teşvik etmede önemli bir rol oynar. Bu mikropların yokluğunda sindirim sistemimiz gelişigüzel gidecek ve sayısız rahatsızlığa yol açacaktır. Bir araştırma, badem tüketiminin mide üzerinde bağırsak mikroflorasını artırabilecek prebiyotik etkileri olabileceğini gösteriyor.3). Bademlerin tüketilme şekli (macun şeklinde, kabuklu, ince doğranmış) vb. değiştirilerek farklı organizma türlerinde farklı büyüme oranları gözlemlenmiştir..

4. Ara Öğün Açlığını Azaltabilir:

Ara öğün açlığı sizi çok fazla abur cubur tüketiyorsa, bunu bastırmak için diyetinize badem eklemenin zamanı geldi. 2019’da İngiltere’de yapılan bir araştırma, diğer yüksek kalorili gıda türlerine kıyasla çiğ badem yemenin iştahı bastırmada etkili olduğunu gösteriyor (4). Badem, tokluğu artırmanın yanı sıra, vücudunuzu protein, lif ve vücudun ihtiyaç duyduğu diğer temel besinlerle besler..

5. Serbest Radikal Hasarı Ortadan Kaldırın:

bademin sağlığa faydaları

Serbest radikaller, diğer hücrelerle eşleşerek onlara zarar veren oldukça reaktif moleküllerdir. Daha yüksek miktarda serbest radikal, kanserler de dahil olmak üzere ciddi sağlık bozukluklarına neden olan bir durum olan oksidatif strese yol açar. Bir araştırma, bademlerin, hücre hasarını önlemek için serbest radikallerin zararlı etkilerini nötralize edebilen polifenoller ve flavonoidler gibi antioksidanlarla yüklü olduğunu gösteriyor.5).

6. Anemiyi Tedavi Edebilir:

Anemi, hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyen demir eksikliğinden kaynaklanır. Bu durumla başa çıkmanın bir yolu, günlük diyetimize bol miktarda demir açısından zengin gıdaları dahil etmektir. “Demir eksikliği ile mücadele için gıda temelli yaklaşımlar” konulu bir makaleye göre badem, anemi ile mücadelede yardımcı olabilecek demir ve mikro besinler açısından zengindir (6).

7. Kanserleri Önleyebilir:

Düzenli badem tüketimi kanser riskinizi azaltabilir. Bir çalışma, bademlerin kimyasal önleyici özelliklere sahip alfa-tokoferol ve fenolik bileşikler gibi antioksidan vitaminler içerdiğini göstermektedir.7). E vitamininin suda çözünen bir formu olan alfa-tokoferolün erkeklerde prostat kanseri oluşumunu %34 oranında azaltabildiği bilinmektedir.8). Diğer takviyelerle birlikte düzenli badem tüketimi, kansere bağlı ölüm riskini en aza indirebilir..

8. Cilt Yaşlanma Belirtilerini Geciktirebilir:

Badem cildinize sayısız fayda sağlar. Bu kuruyemişler, esneklik kazandırmak için derideki lipid kaybını koruyan Omega-3 ve Omega-6 gibi temel yağ asitleriyle yüklüdür. Bir araştırma ayrıca düzenli badem tüketiminin yaşlı kadınlarda kırışıklık şiddetini azaltabileceğini gösteriyor.9). Bademlerin macun veya yağ şeklinde topikal olarak uygulanması, cilt üzerinde bir bariyer görevi görerek kuruluğu ortadan kaldırabilir..

9. Cildi UV Hasarından Koruyabilir:

Badem, UV koruyucu özelliklere sahip zengin bir E Vitamini kaynağıdır. 2016 yılında yapılan bir araştırma, E Vitamininin cildi UV hasarından korumak için serbest radikal temizleyici olarak çalıştığını belirtmektedir (10). Badem yağının topikal uygulamasının, cilt hücrelerinin uzun süreli güneşe maruz kalmasından kaynaklanan yapısal hasarını önemli ölçüde azalttığı ve foto yaşlanma riskini geciktirdiği bilinmektedir.11). Cildinize bol miktarda beslenme sağlayan doğal bir güneş kremi olarak kullanabilirsiniz..

10. Bademlerin Saç Uzamasına Faydaları:

Parlak ve güçlü bir yele ile hava atmak istiyorsanız, günlük diyetinize badem eklemelisiniz. Badem, saç köklerinizi besleyen ve onları içeriden güçlendiren çinko ve magnezyum gibi mineraller açısından zengindir. Ayrıca badem yağı, hasarı önlemek ve gerilme mukavemetini artırmak için saçınızı kaplayan esansiyel yağ asitleri ile yüklüdür. Bu yağda bulunan E vitamini saç dökülmesini azaltabilir ve saçınıza parlaklık katabilir..

Badem Yan Etkileri:

Şimdi bademlerin olumsuz etkilerine bakalım:

 • Fıstık alerjisi olan kişilerde kızarıklık, nefes alma sorunu ve şişlik
 • Besin Emilimini Azaltabilir (çiğ bademlerde bulunan fitik asit nedeniyle)
 • Hazımsızlık ve mide sorunlarına neden olabilir
 • Kilo alımına neden olabilir
 • E vitamini doz aşımına neden olabilir
 • Acı badem siyanür zehirlenmesine neden olabilir

Bunlar cilt, saç ve sağlık için inanılmaz badem faydalarından bazıları! Badem gibi mütevazi bir kuruyemişin sağlığınız ve güzelliğiniz için nasıl bu kadar avantajlı olabileceğini öğrenince şaşırmış olmalısınız. Bu yüzden, bir dahaki sefere annen seni yemeye ikna ettiğinde, seni onun iyiliğiyle tanıştırdığı için ona teşekkür et.!