Badem bir beslenme deposudur. Bu lezzetli kuruyemişler, vücudumuza çeşitli faydalar sağlamak için vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından yüksektir. Badem tüketmenin en yaygın şekli bütün fındık, toz veya macun şeklinde iken, badem yağı yaygın olarak kullanılan yan ürünüdür. Badem yağı, bir makinede preslenerek bademlerden çıkarılır. Tatlı badem çekirdeklerinden özel olarak üretilen yağ, kozmetik, tıbbi ve fırıncılık ürünlerinin temel bileşenlerinden biridir. Badem yağı faydaları cilt, saç ve sağlık için çoktur. Badem Yağı hakkında daha az bilinen trivia’lardan bazılarına göz atın.

Badem Yağının Cilt, Saç ve Saç İçin En İyi Faydaları; Sağlık

Bilimsel ad: Prunus amigdalus var. dulkus

Badem Yağının Tarihçesi:

“Badem” kelimesinin, kararlardan, hafızadan ve düşünmeden sorumlu bir beyin sanatı olan Yunanca “Amygdala” kelimesinden türediği söylenir. Badem yağı geleneksel olarak eski krallar ve kraliçeler tarafından güzellik rutininin bir parçası olarak kullanılmıştır..

Badem Yağı Nedir??

Badem yağı, fındıkların bir makinede preslenmesiyle elde edilen yağdır. Badem Yağlarının iki versiyonu vardır – Acı Badem Yağı ve Tatlı Badem Yağı.

Acı Badem yağı, yabani acı bademlerden elde edilir ve dahili olarak tüketildiğinde öldürücüdür. Yağ, sadece topikal uygulamalar için ilaçlarda kullanılır. Tatlı Badem yağı, iç tüketim ve topikal uygulamalar için kullanılabilen yenilebilir bademlerden elde edilir..

Badem Yağının Farklı Hint Dillerindeki İsimleri:

 • Türkçe: Badam Kimse
 • Hintçe: Badaam Tel
 • Tamilce: Patam Enney
 • Kannada: badami enney
 • Malayalamca: Badam Enna
 • Marathi: Badem Tel
 • Pencapça: Badāmatēla
 • Gujarati: Badāmanuṁtēla

Badem Yağının Önemi:

Badam yağı kullanımları çoktur. Özellikle tatlı badem yağı E Vitamini, A Vitamini, amino asitler, tekli doymamış yağ asitleri, Potasyum ve Çinko bakımından zengindir. Ayrıca vücuttaki oksidatif stresi azaltmak ve hücre hasarını önlemek için antioksidan açısından da zengindir. Badem yağı, ciltteki kolajeni geliştirerek cilt elastikiyetini artırabilir. Ayrıca cildi güneşin sert UVA ışınlarından korur ve pigmentasyon olasılığını azaltır. Badem Yağı ayrıca saçı kuruluktan ve elektriklenmeden korumak için kullanılır. Saç köklerini güçlendirir ve hacimli saçlara sahip olmasını sağlar. Badem yağının en iyi kullanımlarından biri, kabızlığı tedavi etmek için hafif bir müshildir. Badem’in neden “Fındık Kralı” olarak adlandırıldığına şaşmamalı.!

Badem Yağının Besin Değerleri:

1 yemek kaşığı porsiyon Badem Yağı Beslenme gerçeklerinin dökümü aşağıdadır:

 • Toplam Kalori: 120
 • Toplam yağ: 13.6 gram
 • Doymuş yağ: 1.1 gram
 • Tekli Doymuş Yağlar: 9,4 gram
 • E vitamini: RDI’nin %26’sı
 • Fitosteroller: 35.9 mg

Evde Badem Yağı Nasıl Yapılır:

Yağ presi kullanmıyorsanız, evde badem yağı yapmak için bu adım adım prosedürü inceleyin:

İhtiyacın olacak:

 • 1 Bardak Badem
 • 2 yemek kaşığı Zeytinyağı

Prosedür:

 • İlk olarak bademleri bir karıştırıcıya koyun ve düşük hızda karıştırın..
 • Bademler pürüzsüz bir macun haline gelene kadar işlemi tekrarlayın..
 • Şimdi zeytinyağını ekleyin ve tekrar karıştırın.
 • Bu macunu bir cam kapta saklayın ve iki hafta bekletin..
 • Yağın hamurdan ayrıldığını fark edeceksiniz..
 • Bu yağ, kullanım için bir şişede çıkarılabilir ve saklanabilir..

Hazırlanma zamanı: Hazırlamak için 10 dakika; İşleme İçin 2 Hafta.

Badem Yağı Nasıl Saklanır??

Badem yağını saklamanın ideal yolu cam bir kapta saklamaktır. Yağ doğrudan güneş ışığından ve aşırı sıcaklıklardan uzak tutulmalıdır. Yağın uzun ömürlü olmasını sağlamanın en iyi yolu oda sıcaklığında saklamaktır..

Badem Yağının Cilt ve Saç İçin Harika Faydaları & Sağlık:

Güvenli ve çok yönlü bir yağ olan badem yağı, vitaminler ve besinlerle doludur ve başka hiçbir yağa rakip olamaz. İşte sizin için şaşırtıcı Badam yağı faydaları ve kullanımlarının bir listesi.

Badem Yağının Cilt İçin Faydaları:

Burada cilt için en iyi 7 badem yağı faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

badam faydaları

1. Doğal Nemlendirici Olarak Hareket Edin:

Badem yağı, cildi pürüzsüzleştirmeye ve cildin daha yumuşak olmasına yardımcı olan doğal bir nemlendirici görevi görür. Badem yağı, gözenekleri tıkamadan cilt tarafından hızla emilir ve cilt üzerinde yağlı bir etkiye sahiptir. Çinko özelliklerini baskılayarak cildin kuruluk özelliğini iyileştirir. Doğal bir el ve ayrıca ayak nemlendiricisi görevi görür. Hafif ve hassas ciltler için mükemmeldir, cildi yumuşatmak için birlikte çalışan E Vitamini ve amino asitlere sahiptir..

Nasıl kullanılır:
 • Duştan sonra ve yatmadan önce nemlendirici olarak tüm vücuda uygulayın..

2. Göz Kremi Olarak:

Bu, badem yağının yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olduğu gerçeğiyle kararlıdır. Göz çevresindeki koyu halkalara ek olarak şişmiş gözlerin temizlenmesine yardımcı olabilir. Göz çevrenize bir veya iki damla badem yağı sürün, ayrıca parmak uçlarınızı kullanarak hafifçe vurun. Genellikle yatmadan önce yapılır. E ve A vitamini, hassas göz bölgesini gençleştirir, şişliği yatıştırır ve kırışıksız kalmasını sağlar. E ve A vitamini, hassas göz bölgesini gençleştirir, şişliği yatıştırır ve kırışıksız kalmasını sağlar..

Nasıl kullanılır:
 • Göz çevrenize bir veya iki damla badem yağı damlatın, ayrıca parmak uçlarınızla hafifçe vurun..

3. Güneş Koruması:

Güneşten korunma, badem yağının en iyi kullanımlarından biridir. Zarar veren ultraviyole ışınları kırışma, yaşlanma, güneş yanığı ve cilt kanserine neden olur. Güneş blokları artı güneş kremleri başarılı olurken. Badem yağı, güneş temasının neden olduğu zararları gidermeye yardımcı olabilir. Badem yağı SPF 5’e sahiptir ve cildi UV ışınlarından ve güneşin zararlı etkilerinden koruyan antioksidanlar ve proteinler içerir..

Nasıl kullanılır:
 • Güneşe çıkmadan önce en az 15 dakika boyunca birkaç damla Badem yağı sürün..

4. Anti-İltihap:

Bu yağın ayrıca cilt alerjileri ve tahriş ile insanlar üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Cilt alerjilerini tedavi etmenin ötesinde sakinleştirme yeteneği ile birlikte. Çatlamış cilt, Küçük yaralar ve diğer cilt enfeksiyonları da badem yağı ile tedavi edilebilir. Badem yağındaki çinko ve A vitamini cildi yatıştırır, iltihabı giderir ve çatlamış ve kırılmış cildi iyileştirir..

Nasıl kullanılır:
 • Sonucu görmek için 1-2 hafta boyunca etkilenen bölgelere Badem yağı sürün..

5. Çatlakları Önleyin:

Bu, cildi sıkılaştıran ve ayrıca daha iyi kan dolaşımına yardımcı olan, dolayısıyla çatlakları azaltan yumuşatıcı mükemmelliğinin bir sonucudur. Yağ, E Vitamini açısından zengindir ve kolajen üreten amino asitler içerir. Çatlaklara masaj yapıldığında, yağ cildi nemlendirir ve cilt elastikiyetinin bir kısmını geri kazanır, böylece çatlakların görünümünü azaltır..

Nasıl kullanılır:
 • Çatlak izleriyle cildinizin bölgesine biraz badem yağı sürün..
 • Cildi birkaç dakika boyunca dairesel hareketlerle sessizce ovalayın.
 • Bu genellikle banyodan sonra idealdir..
 • En iyi sonuç için günde iki kez bulaşmanız önerilir..

6. Bronzlaşmayı Önlemeye Yardımcı Olur:

Badem, cildi besleyen ve cildi zararlı UV ışınlarından koruyan cilt zenginleştirici E Vitamini içerir. Badem yağı, cildi güneşe maruz kalmaktan koruyan ve cilt hasarlarını en aza indiren doğal bir güneş koruyucu görevi görür. Güneş yanıklarını, bronzlaşmayı ve diğer cilt problemlerini azaltmaya yardımcı olan doğal bir bileşen olarak çalışıyor. Badem yağı ayrıca doğal cilt aydınlatma özelliklerine sahiptir ve güneşe karşı koruma görevi görerek bronzlaşmayı azaltır..

Nasıl kullanılır:
 • Dışarı çıkmadan önce yüzünüze ve vücudunuza badem yağı sürün..

7. Derinin Derinlemesine Temizlik İçin:

Badem yağı parlak bir dokuya sahiptir, ayrıca cildin derinliklerine nüfuz edebilir, yumuşatabilir ve kiri yerinden çıkarabilir, ayrıca cilt gözeneklerinde ve saç köklerinde birikintiler birikir. Bu siyah nokta artı akne oluşumunu önler. Yağdaki A Vitamini içeriğine kredi, akne alevlenmelerini azaltmaya bile yardımcı olabilir..

Nasıl kullanılır:
 • Bir top pamuğu yağda ıslatın ve yüzünüze sürün.
 • 2 dakika bekletin ve ardından temiz bir pamuk parçasıyla nazikçe temizleyin..
 • Yağ cildin derinliklerine emilir ve kiri ve kiri derinlemesine temizler..

Badam Yağı Güzellik İpuçları:

Badem yağının yüz ve vücut için en önemli 6 faydasını burada listeledik:

badem yağı faydaları

8. Doğal Makyaj Temizleyici Olarak Gerçekleştirin:

Badem yağı, doğal bir makyaj temizleyici olarak çalışır. Badem yağı cilt gözeneklerini oldukça etkili bir şekilde açar ve ciltteki makyajın giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca, akne artı sivilceleri ciltten çıkarmanın cilde faydalı özelliği olarak yardımcı olur. Aynı zamanda parlak bir göz kırışıklık serumu olarak da çalışır. Badem yağı hafiftir ve hassas ciltler ve gözler için idealdir ve E vitamini ile doludur; bu onu mükemmel makyaj temizleyicisi yapar.

Nasıl kullanılır:
 • Bir pamuğu badem yağına batırın ve dairesel hareketlerle makyajı çıkarın..

9. Göz Kırışıklıkları İçin Badem Yağı:

Badem yağı artı badem ezmesi, koyu halkaları, şişkinliği ve yorgun gözleri ve kırışıklıkları azaltmada son derece etkilidir. Yaşlanmayı geciktirir, ayrıca cildi nemlendiren bir faydası vardır, ayrıca yorgun kabarık gözleri ve koyu halkaları hafifletir. Göz altındaki koyu halkalar için badem yağının çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Göz torbaları için badem yağı, kapatıcınızı atmanıza neden olabilir. Bu ev bazlı güzellik ilacının, diğer kozmetik markalarından daha iyi ve etkili olduğu kabul edilmektedir..

Gözler İçin Badem Yağı Nasıl Kullanılır:
 • Badem yağını dairesel hareketlerle gözlerinize masaj yapın.

10. Akne Tedavisi:

Badem, akneye neden olan sebumu çözen yağ asitlerini içerir. Dinlenmede daha iyidir, örneğin egzama artı akne gibi çeşitli cilt koşullarını tedavi etmek için kurulmuştur. Ellerinizi ve yüzünüzü temizleyin.

Nasıl kullanılır:
 • Ellerinize biraz badem yağı dökün ve yatmadan önce yüzünüze masaj yapın..
 • Akne tedavisi için tatlı terapötik dereceli badem yağının kullanılması tercih edilir..
 • Cilt yağı derinlemesine emer ve gözeneklerdeki kiri temizler..
 • Bu sivilceleri iyileştirir ve tekrarları önler.

11. Yumuşatıcı Özellikler:

Yumuşatıcı özelliği, badem yağının cildinize nüfuz etme kabiliyetine geçer. Ayrıca daha az kokulu ve daha az yağlı özellikleri nedeniyle birçok kaplıcada kullanılır. Cildin normal PH’ını geri kazandırdığı ve cildin parlamasına ve böylece nemi korumasına izin verdiği için masajda da yardımcı olur. E Vitamini ile paketlenmiş yağ, kuru cilt koşullarını iyileştirmek ve yağlamak ve koruyucu, yağsız bir tabaka oluşturmak için mükemmel bir yumuşatıcıdır..

Nasıl kullanılır:
 • Duştan sonra tüm vücuda badem yağı sürün..

12. Peeling:

Bu, yaralı cildinizi canlandırmanın, onarmanın ve aynı zamanda ilham vermenin mümkün olmasını sağlar..

Nasıl kullanılır:
 • Yarım su bardağı ince şekerle bir yemek kaşığı bademi karıştırın. Karışımı duştayken yüzünüze yayın çünkü bu oldukça dağınık bir işlemdir..
 • Cilt pürüzsüz hissedene kadar nazikçe ovalayın ve göz çevresindeki kırılgan bölgeden kaçının.
 • İyice temizleyin ve yüzünüzdeki şeker izlerini yok edin.
 • Yağdaki tüm bileşenler, vitaminler ve mineraller şekerle birleşir ve bunu yüz ve vücut için mükemmel bir peeling peelingi yapar..

13. Kalın Uzun Kirpiklere İyi Gelir:

Badem yağı birçok yağ asidine sahiptir ve magnezyum ve E vitamini bakımından zengindir. Bunlar, kirpikler için, tıpkı kafanızdaki saçlara benzer şekilde, saç köklerini uyararak harika bir tonik görevi görür. Birkaç hafta içinde kirpik büyümesini görmek için yağı yatmadan önce bir maskara fırçasıyla uygulayın..

Nasıl kullanılır:
 • Doğrudan kirpiklere uygulayın.

Badem Yağının Saç İçin Faydaları:

Burada saçlar için en iyi 5 badem yağı faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

Badam Nune faydaları

14. Kontrol Saç Dökülmesi:

Her gün yaklaşık yüz saç teli kaybederiz. Ancak eskinin yerini alan yeni saç çıkışından itibaren toplam saç hacmimizi kapsamamaktadır. Bununla birlikte, saç dökülmesi normalden daha ağırsa, kafa derimiz son derece rahatsız edici olabilecek gözle görülür incelme belirtileri gösterecektir. Ekolojik kirleticilerle temas, hormonal dengesizlik, diyet eksiklikleri ve stres, aşırı saç dökülmesinin ana nedenidir. Badem yağı çinko ve magnezyum açısından zengindir, ayrıca kalsiyum ve diğer mineraller sağlıklı, parlak saçlar için gereklidir. Saç derisine badem yağı ile masaj yapmak saçın uzamasını sağlar ve saç dökülmesini önler..

Nasıl kullanılır:
 • Haftada en az iki kez saç yıkamadan önce saç köklerine masaj yapın.

15. Bölünmüş Uçları Azaltın:

Badem yağı, E vitamini ve esansiyel yağ asitleri açısından zengindir. Kırık uçları azaltmak ve önlemek için en etkili tedavilerden biridir. Bölünmüş uçlar, ideal olarak kimyasallar, ısı ve hava gibi faktörlerin neden olduğu saçtaki nem eksikliğinden kaynaklanır. Badem yağı düzenli kullanıldığında saç uçlarının kırılmasını önleyebilir ve saçınızın kızarmış görünmemesini sağlayabilir..

Nasıl kullanılır:

 • Badem yağını saçınızın uçlarına uygulayın ve gece boyunca bırakın..

16. Kuru Saçı Tedavi Edin:

Kuru saça kirlilik, ısınma, şekillendirici ürünler ve saçtaki temel nem eksikliği gibi faktörler neden olur. Badem yağı, E Vitamini ve yağ asitlerinin yardımıyla saçın doğal özelliklerini yeniden kazanmasına yardımcı olabilir. Kuruluğu tedavi edebilir ve saça güzel bir parlaklık verir. Badem yağının saçlar için düzenli kullanımı hacim ve parlaklık katabilir.

Nasıl kullanılır:
 • Badem yağını saçınıza iyice masaj yaparak uygulayın ve bir gece bekletin..

17. Uzun Parlak Saç:

Saç derisinin yanı sıra saç şaftı da badem yağından yararlanabilir. Saç derisindeki bezler, her saç teli üzerinde normal bir koruyucu kaplama oluşturan yağlı bir madde oluşturur. Bununla birlikte, bu doğal yağların saçını bantlayan şampuanların tekrarlayan kullanımından dolayı saçlar çok kuru ve kırılgan hale gelebilir. Bu, kırılmalara ve saçın uzunluğunu azaltan bölünmüş uçlara neden olur. Hafif bir organik şampuanla yıkadıktan hemen sonra saçınıza badem yağı sürerek koruyucu yağ tabakasını eski haline getirin..

Nasıl kullanılır:
 • Her şeyden önce, fazla nemi atmak için saçı bir havluyla kurulayın..
 • Yağı avuçlarınız arasında masaj yapın ve her bir tutam eşit şekilde kaplamak için saçınızın tüm uzunluğu boyunca elinizi gezdirin..
 • Telleri ayırmak için geniş dişli bir tarakla seyrek olarak tarayarak saçın doğal olarak kurumasına izin verin..
 • Bu işlem saça güzel bir parlaklık verir, ayrıca onu yönetilebilir ve dolaşmayan hale getirir.
 • Badem yağı ile masaj yapmak saç köklerini uyarır ve nemlendirir ve uzun kilitleri teşvik eden büyümeyi destekler, antioksidanlar ayrıca saçı kirleticilerden ve güneşin zararlarından korur..

18. Kepeği Gidermeye Yardımcı Olur:

Badem yağı, tedavi etmek, beslemek için gerekli artı tıbbi özelliklere sahiptir, ayrıca kafa derisini kepekten arındırmaya yardımcı olan saç derisini nemlendirir. Ölü hücreleri uzaklaştırarak saç derisine yardımcı olur, saç derisini sakinleştirerek daha parlak ve daha sağlıklı saçlar sağlar. Badem yağı ayrıca ısı, toz ve kirlilikten kaynaklanan saç derisi iltihabının azalmasına yardımcı olur, aksi takdirde kimyasal şekillendirme ürünleri saça zarar verir..

Nasıl kullanılır:
 • Haftada iki kez kafa derisine badem yağı sürün ve ertesi gün yıkayın..

Badem Yağının Sağlığa Faydaları:

Burada sağlık için en iyi 15 badem yağı faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

badem yağının faydaları

19. Daha İyi Hafıza ve Biliş İçin:

Birkaç bademi bütün gece suya batırın ve suyu yudumlayın, ayrıca sabahları ilk iş olarak yumuşatılmış bademleri tüketerek beyin gücünü ve hafızayı güçlendirin. İyi yağlar, vitaminler, proteinler ve mineraller ile canlı bu lezzetli kuruyemişlerin beyne nasıl fayda sağladığını görmek kolaydır; Bununla birlikte, badem yağının daha iyi genel nörolojik fonksiyona katkıda bulunabileceğini gösteren birkaç kesin onay vardır. Her gün bir avuç dolusu tüketmek için bir iyi neden daha! Yağdaki omega 3 yağ asitleri ve potasyum beyin gücünü ve hafızayı güçlendirir..

Nasıl kullanılır:
 • Unlu mamullerinize ve salatalarınıza birkaç damla badem yağı ekleyin..

20. Badem Yağının Diyabete Faydaları:

Badem yağı, karınlarımızdaki kesin mikroorganizmaların geçimini etkilemek için perspektif artı yetenek içerir. Genellikle yemeklerden sonra ortaya çıkan kan şekeri artışını azaltma yeteneğine sahiptir. Badem yağı, insülin artı şekeri etkileme olasılığına sahiptir, bu da sonunda esnek olmayan kan şekeri seviyelerine yardımcı olur ve bu da diyabetin azaltılmasına yardımcı olur. Badem, şeker hastalarının eksik olduğu magnezyum ve manganez açısından zengindir. Ayrıca yemekten sonra bademlerin glikoz seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir..

Nasıl kullanılır:
 • Salatalarınıza sos olarak birkaç damla badem yağı ekleyin..

21. Kemikleri Güçlendirmeye Yardımcı Olur:

Badem, vücudumuzdaki kemikleri güçlendirmek için arzu edilen gerekli bir besin olan kalsiyum gibi üstün bir mikro besin kaynağıdır. Badem yağı ayrıca vücudumuzda kemik mineral yoğunluğunu iyileştirmeye yardımcı olan ve dolayısıyla iskelet sistemini artırmaya yardımcı olan ek besinler sağlar..

Badem yağı ile bebeklere masaj yapılmasının kasların artmasına, kan dolaşımının düzelmesine, kemiklerin güçlenmesine ve daha iyi ve erken gelişime yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kalsiyum emilimine yardımcı olan ve kemik gücü ve gelişimi için hayati önem taşıyan bir başka kaynak olan D Vitamini açısından da zengindir..

Nasıl kullanılır:
 • Günlük diyetinize birkaç damla badem yağı ekleyin.
 • Süte de ekleyebilirsiniz.

22. Kolesterol Seviyelerini Koruyun:

Badem yağı, yüksek potasyum memnun artı kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan ve kolesterol seviyelerini koruyan düşük sodyum içeriğine sahiptir. Bu kardiyovasküler hastalıkların büyümesini engeller. Badem yağı, folik asitler ve kalp sağlığı için faydalı olduğu kanıtlanan protein açısından çok zengindir. Düzenli diyetimizin bir parçası olarak badem yemenin de yüksek kolesterol seviyelerini düşürebileceği ve düzenleyebileceği kabul edilmektedir. Omega-9 yağ asidi açısından zengin olan badem yağı, kan basıncını düşürür ve iyi kolesterol HDL’yi artırır..

Nasıl kullanılır:
 • Normal salata soslarınızı badem yağıyla değiştirin.

23. Badem Yağının Kalp Sağlığına Faydaları:

Bu kuruyemişler, kalp sağlığına iyi gelen maddelerle doludur. Kalp sorunları olan vatandaşlara sıklıkla her gün bir avuç çiğ badem tüketmeleri tavsiye edilir. Badem yağı, kalbe iyi gelen tekli doymamış yağ asidi adı verilen oleik asit bakımından zengindir. Bu omega-9 yağ asidini yüksek miktarda içeren bir diyetin kan basıncını düşürdüğü ve HDL kolesterolü artırdığı bilinmektedir. Kalp sağlığı yararlarını elde etmek için salata soslarında badem yağı kullanın. Yağda ayrıca kalbe iyi gelen vitamin ve mineraller olan folik asit, protein ve potasyum bulunur..

Nasıl kullanılır:
 • Badem yağını salatalarda, çorbalarda ve soslarda kullanın.

24. Sağlıklı Tırnaklar:

Tırnaklarınızın ince ve zahmetsizce kırılması durumunda, bu bir mineral eksikliğini gösterir. İhtiyacınız olan şey, normal bir badem yağı tedavisidir. Bu yağ çinko bakımından zengindir, bu eksiklik kırılgan tırnaklara ve beyaz lekelere neden olur. Yağ ayrıca önemli miktarda B-kompleks vitaminleri ve ayrıca daha iyi tırnak sağlığına yardımcı olan demir içerir. Tırnağa bir damla ılık yağ sürün ve tırnak etine masaj yapın. Yağdaki çinko, tırnaklardaki herhangi bir eksikliği gidermeye yardımcı olur..

Nasıl kullanılır:
 • Badem yağı ile tırnaklara masaj yapın ve gece boyunca bırakın.

25. İnce Çizgileri Azaltmak İçin & Yaşlanma Belirtileri:

İpeksi, esnek bir cilt gençliğin bir işaretidir; ancak bu kusursuz görünümün arkasında yapısal bir protein olan kolajen adı verilir. Kollajen, cildin altında eşit bir tabaka oluşturur ve ayrıca cildi gergin, ancak esnek tutan iyi bir dolgu görevi görür. Doğal yaşlanma sürecinin beklenen bir parçasıdır. Bununla birlikte, erken yaşlanma, güneşe, dehidrasyona veya tütün dumanına fazla maruz kalmanın sonucu olabilir. Uygun savunma önlemi ve cilt bakımı ile yaşlanma süreci birkaç dereceye kadar yavaşlatılabilir. Badem yağının burada eğlenmek için bir rolü var. E vitamini ve yağdaki proteinler tarafından üretilen kolajen cildin elastikiyetini korumasına ve pürüzsüz, esnek ve genç kalmasına yardımcı olur..

Nasıl kullanılır:
 • Cilt emilene kadar düzenli olarak badem yağı ile masaj yapın.

26. Kas Ağrılarını Kolaylaştırın Artı Yorgunluk:

Acı badem yağının ana geleneksel kullanımının tek nedeni, kas ağrılarını hafifletmek ve hassasiyettir. Tatlı badem yağı ile bağlantılı zehirlenme riskinden yoksun olsa da paralel faydalar tatlı badem yağından elde edilebilir. Bu protein açısından zengin yağı, onları canlandırmak için yorgun kaslara masaj yapın. Aromaterapi, düğümlü kasları gevşetmek için badem yağı kullanır. Bu eylem, toksinleri dışarı atarak kas yorgunluğunu giderir. Aynı zamanda bir analjezik görevi görür ve kasların gevşemesine ve ağrının azalmasına yardımcı olur..

Nasıl kullanılır:
 • Badem yağını, dokunmaya neredeyse dayanılmaz hale gelene kadar hafif ateşte ısıtın..
 • Bu sıcak yağı ağrıyan kaslara sürün ve iyice masaj yapın..
 • Kalın bir havluyu sıcak suya batırın, sıkın ve ardından masaj alanını kapatmak için kullanın..
 • En az yarım saat açık kalmasına izin verin, aksi halde mümkün olduğu sürece.

27. Sedef ve Egzama İçin İyi Anahtar:

Badem yağı, iltihaplanmayı, ölmeyi ve cildin kızarıklığını azaltmaya yardımcı olur..

Nasıl kullanılır:
 • 2 yemek kaşığı ekleyerek bir karışım oluşturun. badem yağı, 5 damla lavanta yağı, 3 damla E vitamini yağı ve 5 damla Alman Papatya yağı.
 • Semptomları hafifletmek ve ayrıca çatlak cilt ve diğer cilt sorunlarından kurtulmak için karışımı cilde günde birçok kez sürün..
 • Yağ cildi tahriş etmeden nemlendirir ve iltihabı yatıştırır..

28. Bağışıklığı ve Sindirimi Artırır:

Badem yağı, sindirim için çok iyi olduğu için salata sosu olarak kullanın. Yağın hafif bir müshil etkisi vardır, bu nedenle dışkıların kolayca geçmesini sağlar ve kabızlığı önler. Bu aynı zamanda sindirim sisteminin toksinleri sisteminden atmasına yardımcı olur. Ayrıca enfeksiyonla mücadele özelliklerine sahiptir, böylece bağışıklık sistemini güçlendirir..

Nasıl kullanılır:
 • Sos olarak salataların üzerine biraz badem yağı gezdirin.

29. Kolon Kanserini Önler:

Kesin bir kanıt olmamasına rağmen, bazı araştırmalar badem yağı tüketmenin kolon kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Yağdaki antioksidanlar serbest radikallerin vücuda girmesini engelliyor olabilir, böylece kolondaki iyi huylu polipler kötü huylu olmaz. Güvenilirliğini sağlamak için yapılması gereken daha çok araştırma var..

30. Kulak Ağrısına İyi Gelir:

Badem yağı kulak ağrısını gidermek için çok iyidir. Yağ, kulak kirini yumuşatır, böylece kolayca çıkarılabilir. Çoğu kulak kiri yumuşatıcısının aksine, tatlı badem yağı kulak için en güvenli olanıdır ve herhangi bir kesik veya sıyrık olsa bile enfeksiyonlara neden olmaz..

Nasıl kullanılır:
 • Bir damla badem yağını doğrudan kulağa uygulayın ve bir süre bekletin..

31. Badem Yağının Masaj İçin Faydaları & Ağrı kesici:

Badem yağı bir analjeziktir ve hafif bir ağrı kesici görevi görür. Masaj yağı olarak kullanıldığında, ağrıyan kasları ve eklem ağrılarını giderebilir. Yağı ısıtın ve etkilenen bölgeye masaj yapmak için kullanın. Maksimum fayda için nane yağı ile de karıştırabilirsiniz. Masaj için yağın nasıl uygulanacağını kontrol edin.

Nasıl kullanılır:
 • Etkilenen bölgeye birkaç damla ılık badem yağı sürün ve dairesel hareketlerle masaj yapın..

32. Anında Enerji:

Badem Yağı içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde anında enerji sağlar. Vücuttaki yorgunluğu ve stresi azaltmaya yardımcı olur ve hızlı bir enerji akışı sağlar..

Nasıl kullanılır:
 • Badem yağını anlık enerji için kullanmanın en iyi yolu salatalara birkaç damla damlatmaktır..
 • Tat ve güç için süt de kullanabilirsiniz..

33. Kilo Kaybı İçin Badem Yağı:

Badem yağı, yağı azalttığı bilinen tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir ve ayrıca istenmeyen vücut yağını azaltmaya yardımcı olabilir..

Nasıl kullanılır:
 • Özellikle diyet yapan kişilerin aşırı vücut kütlesi ile baş etmelerine yardımcı olmak için salata ve smoothielerde badem yağı kullanmaları önerilir..

Badem Yağı Yan Etkileri:

Badem Yağı’nın aşağıdaki yan etkilerine göz atın:

 • Çok fazla badem yağı tüketmek hafif bir müshil olduğundan dehidrasyona neden olabilir..
 • Fıstık alerjisi olan kişilerde döküntü, kurdeşen, kaşıntı ve tahriş gibi alerjik reaksiyonları tetikleyebilir..
 • Yüksek miktarda badem yağı kilo alımına neden olabilir.
 • Acı badem yağı tüketimi siyanür zehirlenmesine yol açabilir.

Umarız bu Badem yağı faydaları sizi şaşırtmıştır! Badem yağı, güzellik ve zindeliğe katkısı nedeniyle kozmetik, sağlık sektörlerinde en çok kullanılan yağlardan biridir. Bununla birlikte, bazı durumlarda badem yağı, kanser tedavisi veya hatta badem yağının vücuda enjekte edilmesi gibi bilimsel olarak kanıtlanmamış belirli amaçlar için kullanılır. Bunlar tehlikeli ve potansiyel olarak ölümcül olabilir. Badem yağının faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için önerilen topikal uygulama formatlarında veya dahili tüketimde kullanılması tavsiye edilir..