“Kafein” kelimesi her zaman olumsuz etkilerle ilişkilendirilmiştir. Kafein, geçici bir “yüksek” durum vermesi ve fikrinizi değiştirmesiyle bilinir. Ayrıca mideniz ve karaciğeriniz için kötü olduğu kabul edilir! Ancak, bu ajan üzerindeki olumlu etkileri hakkında çok fazla farkındalık yoktur. Kafein, Kanserler, Kalp rahatsızlıkları ve hatta Tip-2 Diyabet gibi çeşitli hastalık türlerini önlemek için küçük dozlarda önerilir. Bu yazıda, makul miktarlarda tüketildiğinde kafein faydalarından bazılarını tartışarak sizi şaşırtacağız.!

Cilde, Saça ve Saça Kafein Faydaları; Sağlık

Kafein Nedir??

Kafeinin tarihi, kahvenin ilk kez içme amacıyla yetiştirildiği 6. yüzyıla kadar uzanır. Kelimenin tam anlamıyla Kahve anlamına gelen Almanca “Kaffee” kelimesinden türetilmiştir. Kafein, çay ve kakao ürünleri gibi birçok içecekte de bulunan önemli bir ajandır. Uyanık kalmanıza yardımcı olmak için beyin ve sinir sistemi üzerinde çalışan bir uyarıcıdır. Size anında enerji artışı sağlamak ve yorgunluğu azaltmak için birçok sağlık içeceğinde yaygın olarak kullanılır. Kafein ayrıca uykuyu uzaklaştırabilir ve sizi uzun süre aktif tutabilir..

Kafein Sağlığa İyi Gelir mi??

Evet! Kafeinin sadece vücudunuz için tehlike oluşturduğuna dair yaygın görüşün aksine, aslında iyi de yapabilir! Kafein sinirlerinizi gevşetebilir ve ruh halinizi iyileştirebilir. Ayrıca depresyon semptomlarını azaltır ve size gençleşmiş bir his verir. Kafein, sindirim hızınızı, metabolizmanızı iyileştirebilir ve böylece kilo vermenize yardımcı olabilir..

Kafein Dozu/Gün:

  • Her gün yaklaşık 300 mg – 400 mg Kafein dozu tüketebilirsiniz, vücudunuz üzerinde herhangi bir önemli olumsuz etki yaratmaz..

Cilde ve Saça Kafeinin Faydaları & Sağlık:

Burada sağlık, saç ve cilt için 17 şaşırtıcı Kafein kullanımını listeledik. Onlara bir göz atalım.

kafein kullanımları

1. Anında Enerji Arttırıcı:

Egzersizinizi çok daha etkili hale getirmenin harika bir yolu, diyetinize kafein eklemektir. Bunu, egzersiz bittikten hemen sonra bir fincan güçlü kahve içerek yapabilirsiniz. Çok fazla kalori yakacak, metabolizmayı hızlandıracak ve etkili bir şekilde kilo vereceksiniz. Her gün kahve içme eğiliminde olan çoğu insan, içmeyenlere kıyasla formda ve aktif olma eğilimindedir. Bu, Kafeinin en büyük avantajlarından biridir..

2. Stresi Azaltır:

İş hayatımızın çok önemli bir parçası olduğu için bazen çok fazla çalışmanın bizi yiyebileceğini unutuyoruz. Evet, stresten bahsediyorum. Bitmeyen iş yükü nedeniyle, kişinin strese girmesi ve hızlı çalışması kolaydır. Bununla mücadele etmek önemlidir. Aksi takdirde, sağlığınız üzerinde olumsuz sonuçlarla karşılaşacaksınız. Yani kendinizi bu durumdan kurtarmak için biraz kafein kullanmaya başlamanız gerekecek. Her gün bir fincan kahve içerek kesinlikle stressiz ve rahatlayacaksınız..

3. Tansiyonunuzu Kontrol Eder:

Tansiyonu olan çoğu insan her zaman tehlikeli sağlık koşulları ve hastalık riski altındadır. Bu soruna basit ve kolay bir çözüm kafeindir. Bu harika doğal içeriğin yardımıyla tansiyonunuzu kontrol edebilecek ve her türlü hastalıktan uzak durabileceksiniz. Arterlerinizi kitlesel olarak destekleyecek ve bunun yardımıyla mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşayacaksınız..

4. Yorgunluğu Azaltır:

Yeterli güce sahip olmadığını hisseden insanlardan biri misiniz? Hiç spor yapmayı denediniz ve enerjiniz bittiği için sporun ortasında geri adım attınız mı? Peki, bu sorunlardan herhangi biriyle karşılaştıysanız, güç ve kuvvetten yoksunsunuz demektir. Ama artık üzülmeye gerek yok. Çünkü tam size göre harika bir çözüm bulduk. Ve doğru tahmin ettin. Kafeindir. Her gün bu sağlıklı içeceğin 6 ila 9 fincanını tüketmek performansınızı artıracak ve her seferinde daha iyi çalışmanıza yardımcı olacaktır..

5. Kalp Hastalıkları Şansını Düşürür:

Kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi, Kafeinin en önemli sağlık yararlarından biridir. Yaklaşık on beş yıldır yapılan ünlü bir araştırmaya göre, her gün kahve içen 40.000 kadının kalp krizi veya herhangi bir kalp riski riski daha azdı. Benzer sonuçlar erkekler üzerinde de gösterilmiştir. Ancak daha iyi sonuç almak için kahvenize daha az şeker ekleyin..

6. Kas Ağrısını Azaltır:

Kas ağrısını azaltmanın harika bir yolu her gün kahve içmektir. Bu, 48 saat içinde korkunç durumdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bir araştırmaya göre, kahve içenler, içmeyenlere göre ağrılarından daha hızlı kurtulabildiler. Kafeinin en iyi yanı, giderek daha fazla güç ve kuvvet üretmek için doğrudan kaslara etki etmesidir. Siz de bu sayede çok fazla kilo kaybedeceksiniz..

7. Kanseri Önler:

Kahve doğal ve organik olduğu için bundan birçok sağlık yararı bekleyebilirsiniz. Şimdiye kadar görülenlerin en iyisi kanserin azaltılmasıdır. Kanserden muzdaripseniz veya herhangi bir nedenle kansere yatkın olabileceğinizi düşünüyorsanız, her gün biraz kahve içmeyi deneyin. Bir araştırmaya göre, her gün dört fincan kahve içen 67.000’den fazla kadının vücudunda kanser geliştirme şansı, içmeyenlere göre daha azdı. Vücudu detoksifiye eder ve erkekler için de faydalı olduğu kanıtlanmıştır..

8. Kötü Kolesterolü Düşürür:

Kafeinden elde edeceğiniz bir diğer büyük ve önemli fayda, vücudunuzdaki kolesterolü düşürmesidir. Kolesterol bazen çok zararlı olabilir ve ciddi durumlara ve hastalıklara yol açabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için her gün iki fincan kahve içmeniz yeterlidir. Ay sonunda sağlığınızın ve kondisyonunuzun ne kadar iyileştiğini gördüğünüzde şaşıracaksınız..

9. Kilo Kaybını Teşvik Eder:

Hızlı kilo almaya yatkın olduğunuzu düşünüyorsanız, her gün biraz kahve içmenizi öneririz. Bu içecek gün boyunca çok fazla kalori yakmanıza yardımcı olacak ve sizi kilo vermekten uzak tutacaktır. Araştırmaya göre, her gün iki fincan kahve içen kadınlar, içmeyenlere göre 2,5 kilo kilo verebildiler. Açıkça kahve, metabolizması yavaş olanlar ve ayrıca kilo vermeye çalışanlar için harika bir çözümdür..

10. Belleği İyileştirir:

Her zaman yavaş bir hafızanın çözümünün sadece fındık ve sebzeler olduğunu düşünüyorsanız, o zaman iki kez düşünmek isteyebilirsiniz. Kuruyemişler ve sebzeler, bir şeyleri daha iyi öğrenmenize ve hatırlamanıza kesinlikle yardımcı olabilir, ancak hiçbir şey kafeinle karşılaştırıldığında daha iyi sonuç vermez. Kafein, bellek konsolidasyonunu artırır ve testler ve sınavlar sırasında daha iyi performans göstermenize yardımcı olur.

11. Karaciğeri Detokslar:

Araştırmalar, Kafeinin Karaciğer üzerinde detoks etkileri olduğunu gösteriyor. Siroz gibi karaciğer rahatsızlıklarının riskini %84 gibi önemli bir oranda azaltmaya yardımcı olur. Mevcut herhangi bir hastalığınız olsa bile, kafein yanıt oranınızı artırabilir ve ölüm olasılığını azaltabilir..

12. Saç Büyümesini Destekler:

Kafein, saç büyümesini teşvik etmek için mükemmel bir uyarıcıdır. Saç yapınızı iyileştirdiği ve köklerden güçlendirdiği bilinmektedir. Bu nedenle kafein, sağlıklı saçlar için şampuanlar, saç kremleri ve saç kremleri gibi birçok saç ürününde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kafeinin ayrıca uyuyan saç köklerini aktive ettiğine ve yeni büyümeyi teşvik ettiğine inanılıyor. Bu, Kafein içmenin en iyi faydalarından biridir..

13. Yağlı Karaciğeri Azaltabilir:

Kafeinin karaciğer sağlığına faydaları iyi bilinmektedir. Karaciğer rahatsızlıklarının riskini azaltmanın yanı sıra, karaciğer yağlanmasını da azalttığı bilinmektedir. Alkolsüz yağlı karaciğeri tedavi etmek için bir fincan Kafein içeceği almanız ve nadir durumlarda tamamen tersine çevirmeniz önerilir..

14. Böbrek Taşları Riskini Düşürür:

Araştırmaya göre, Kafein alımının böbrek taşı oluşum oranını düşürdüğü biliniyordu. Kafeinli içeceklerin taş olasılığını artırabileceği yaygın bir fikir olsa da, küçük dozlarda alınmasının taşları iyileştirdiği bilinmektedir. Onlara karşı kafeinin koruyucu önlemleri inceleniyor.

15. Tip-2 Diyabet Riskini Düşürür:

Kafeinin Tip-2 Diyabet hastaları üzerinde olumlu etkiler gösterdiği bilinmektedir. Birkaç hastaya Kafein hapları uygulandı, diğer günlere kıyasla daha iyi sonuçlar verdi. Kafeinin vücudun insüline verdiği yanıtı da etkilediği bilinmektedir. Bununla birlikte, bu noktalar büyük ölçüde incelenmektedir ve kanıtlamak için ek kanıtlara ihtiyaç duyabilir..

16. Astım Tedavisi:

Kafein, bronkodilatör bir ilaç olan Theophylline adlı bir bileşik içerir. Bu nedenle kafein, daha iyi hava akışı sağlamak için burun pasajlarınızı temizlemeye yardımcı olabilir. BT ayrıca astım benzeri hırıltı, nefes darlığı ve öksürük semptomlarının azaltılmasına yardımcı olur. Kafeinin akciğer sağlığı için faydaları da yukarıda tartışılmıştır..

17. Parkinson’a Karşı Koruma:

Bilimsel bir çalışma, kafeinin nöroprotektif özellikleri ile Parkinson hastalığı riskini azaltabileceğini göstermektedir. Alzheimer gibi dejeneratif hastalıkların riskini geciktirdiği de bilinmektedir. Günlük kahvenizi içmenin yanı sıra fiziksel ve zihinsel egzersizler yapmak sizi uzun süre sağlıklı tutabilir..

Kafein faydalarla dolu olmasına rağmen, aşırı tüketimi kesinlikle birçok sağlık riski oluşturabilir. Ayrıca kafein, yukarıda belirtilen sağlık sorunlarından herhangi birinin tedavisi için asla doğrudan bir ilaç olarak ele alınmamalıdır. Vücudunuza Kafein yüklemeye çalışmadan önce, gerçekleri doğrulamak için her zaman bir doktora danışmalısınız. Bununla birlikte, daha iyi bir yönden, Bir veya iki fincan kahve sizin için kötüden daha iyidir.!