Herhangi bir süpermarketi veya sebze pazarını ziyaret ederseniz, soğutucularda kırmızı renkli kırmızı biber görmeniz çok olasıdır. Salatalarda, patates kızartmasında ve hatta pizzalarda yaygın olarak kullanılan Kırmızı Biber olarak adlandırılırlar. Parlak kırmızı bir ton taşımalarına rağmen, kırmızı biber veya Paprika’nın aksine oldukça yumuşak ve tatlıdırlar. Kırmızı Dolmalık Biberlerin pişirilmesi kolaydır ve yemeklerinize bir gevreklik unsuru ekler. Ayrıca oldukça suludurlar ve tereddüt etmeden çiğ olarak yenebilirler. Kırmızı Biber, mutfaktaki faydalarının yanı sıra besin değeri açısından da tercih edilmektedir. Bu yazıda, kırmızı dolmalık biber yemenin bazı önemli sağlık faydalarını ayrıntılı olarak tartışacağız..

kırmızı dolmalık biber faydaları

kırmızı dolmalık biber nedir?

Kırmızı Dolmalık Biberler, aynı zamanda yeşil biberlerin Red Capsicums alanı alt kategorisi olarak da adlandırılır. Kırmızı dolmalık biberin bilimsel adı “Capsicum Annum” dur. Esasen olgunlaştıktan sonra kırmızıya dönen aynı yeşil biberlerdir. Yüksek miktarda karotenoid varlığı sebzeye parlak kırmızı renk ve parlaklık verir. Red Peppers tadı oldukça tatlıdır ve birçok Hint ve kıta mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kırmızı Dolmalık Biber Görüntüleri de parlak ve güzel görünümleri için internette en çok aranıyor.

Kırmızı Biber Sağlıklı mı??

Kırmızı Dolmalık Biber, beslenmenize önemli mineraller ve vitaminler katmanın lezzetli bir yoludur. Enfeksiyona neden olan bakterileri savuşturan ve bağışıklık sisteminizi güçlendiren antioksidanlarla yüklüdürler. Red Peppers ayrıca günlük C Vitamini alımınızın %200’ünden fazlasını sunar. Bu harika sebzelerin düzenli tüketimi kansızlığı, görme bozukluklarını ve hatta Kanserleri önleyebilir..

Kırmızı Dolmalık Biber Besin Değerleri:

Aşağıda 1 Porsiyon Başına Kırmızı Dolmalık Biber Beslenmesi (149 gram) listelenmiştir:

 • Kırmızı Dolmalık Biber Kalorileri: 46.2
 • Toplam karbonhidrat: 3.1 gram
 • Protein: 1.5 gram
 • Lif: 3.1 gram
 • A vitamini: %93 DV
 • C vitamini: % 317 DV
 • E vitamini: %12 DV
 • K vitamini: %9 DV
 • Folat: %17 DV
 • Kalsiyum: 10,4 mg
 • Magnezyum: 17.9 mg
 • Potasyum: 314 mg

Kırmızı Biber Nasıl Yenir?

Kırmızı dolmalık biber nasıl pişirilir diye merak ediyorsanız cevabı çok basit! Son derece çok yönlüdürler ve hemen hemen her biçimde yenilebilirler. Salatalara basitçe çiğ biber ekleyebilir, barbeküde ızgara yapabilir, körilerinize ekleyebilir veya sos yapmak için püre haline getirebilirsiniz. İş dolmalık biber yemeye geldiğinde yaratıcılık sınırda!

Kırmızı Dolmalık Biberin Sağlığa Faydaları:

Uygun bir yaklaşım için, kırmızı dolmalık biberin bazı birinci sınıf ve en ideal kullanımları ve faydalarına sahip olan aşağıdaki kılavuz sağlanmıştır. Bunu kontrol et:

kırmızı dolmalık biberin sağlığa faydaları

1. Düşük Kalori İçeriği:

Vücuda bu kadar çok önemli besin ve antioksidan sağlamasının yanı sıra, kırmızı dolmalık biberin en iyi yanı ve ana faydaları, vücuda kattığı düşük kalori miktarıdır. Bu özellikler, kilo kaybını önleme ve uygun kilo yönetimi için kırmızı dolmalık biber yemenin en büyük faydalarından biridir..

2. C Vitamini Sağlar:

Kırmızı dolmalık biberde bulunan birçok vitamin arasında en yüksek yüzdeyi C vitamini oluşturmaktadır. Vit C sadece bağışıklık sistemini güçlü tutmada değil, aynı zamanda yaşlanma belirtilerinin giderilmesinde ve cildin genç kalmasında da önemli. Bunlar, sadece bu vitaminin zengin içeriğine sahip oldukları için kırmızı dolmalık biberden çantanıza alacağınız faydalardan bazıları..

3. Anti İnflamatuar Faydaları:

Fitokimyasallar ve karotenoidler ile birlikte vücuttaki beta karoten seviyeleri, artrit gibi eklem iltihabı da dahil olmak üzere vücuttaki her türlü iltihabın tedavisinde yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahip iyi antioksidanlardır..

4. Diyabeti Kontrol Eder:

Dolmalık biberdeki diyet lifi, besinler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar vücuttaki kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur ve ani yükselmelerini önler. Bu diyabet üzerinde iyi kontrole yardımcı olur.

5. Kötü Kolesterolü Düşürür:

Birçok çalışma ve araştırma, günlük olarak kırmızı dolmalık biber tüketmenin vücuttaki kötü kolesterol ve LDL’nin azalmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu da yine kırmızı dolmalık biberin vücut sağlığı için depoladığı ve çeşitli kalp hastalıklarını uzak tuttuğu avantajlarından biridir. Bu aynı zamanda uygun kilo yönetimine de yardımcı olur..

6. Kansere Karşı Koruma:

Kırmızı dolmalık biberde bulunan kükürt, vücutta çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu bir kalkan oluşturmaya yardımcı olabilir. Aynı amaçla, günlük beslenmenize rutin olarak kırmızı dolmalık biber eklemeniz gerekir..

7. Sinir Sisteminin İyi Sağlığı:

Kırmızı dolmalık biberdeki B6 vitamini seviyeleri, sinir sistemi üzerinde mükemmel çalışır ve ideal bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca sinir hücrelerinin iyi ve doğal bir şekilde yenilenmesine yardımcı olur..

8. Mükemmel Bir Gece Görüşü Sağlar:

Burada bahsettiğimiz kırmızı dolmalık biber, görme sağlığının sağlıklı ve problemsiz kalmasına yardımcı olan A vitamini açısından oldukça zengindir. Bu özellikle gece görüşü için geçerlidir. İyi şeylerden biridir ve günlük tüketimle görünür sonuçlar verecektir. Aynı zamanda makula dejenerasyonunu ve kataraktı da uzak tutar..

9. Genç Cilt:

Kırmızı dolmalık biberdeki antioksidanlar ve E vitamini seviyeleri, genç bir cilt söz konusu olduğunda sabırsızlıkla beklenecek bir şeydir. Ayrıca saçların sağlıklı ve problemsiz kalmasına yardımcı olur..

10. Antioksidanlar Açısından Zengin:

Süper gıdalardan biri olan kırmızı dolmalık biberin vücuda fito-besinler şeklinde iyi düzeyde antioksidanlar sağlaması beklenir. Hücre bozulmasının önlenmesine ve ayrıca toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Ayrıca vücudu serbest radikallerden koruyarak kanseri uzak tutar..

11. Vücuda A Vitamini Verir:

A vitamini, kırmızı dolmalık biberin faydalarının içerdiği temel besinlerden bir diğeridir. Kırmızı dolmalık biberin besleyici faydaları, bu süper sebzeden sadece bir fincan ile ihtiyacın %75’inin karşılanmasını sağlar. Bu, görüşü iyileştirir ve kataraktları önler..

12. Elyaf Zengini:

Sağlıklı sindirim için, her gün öğünde iyi miktarda lif önemlidir. Kırmızı dolmalık biber bu özel seçenekle size fayda sağlar. Kolesterol seviyelerinin kontrol altında tutulmasına da yardımcı olur. Bu fayda ile irritabl bağırsak sendromundan ve kabızlıktan kurtulun.

13. Potasyum Verir:

Vücudun günlük potasyum ihtiyacının %7’si sadece bir bardak kırmızı dolmalık biber ile karşılanabilir. Bu, vücudun sıvısını düzenler ve kalbin uygun şekilde kasılmasına yardımcı olur..

14. Artan Saç Büyümesi:

Kırmızı dolmalık biberdeki C vitamini, vücuttaki kolajen üretimine yardımcı olur, bu da sadece saçları sağlıklı tutmakla kalmaz, aynı zamanda optimum saç büyümesi seviyelerine de yardımcı olur. C vitamini eksikliğinin normalde kırılgan ve kuru saçlara neden olduğu bilinmektedir. Hatta birkaç parça kırmızı dolmalık biberi yaklaşık 10-15 dakika suda haşlayabilirsiniz. Soğuduktan sonra, bunu kafa derisine yarım saat uygulayın ve ardından suyla durulayın. Bu aynı zamanda saç büyümesinin uyarılmasına da yardımcı olur..

15. Artrit Kontrolünde Yardımcı Olur:

Kırmızı dolmalık biberde bulunan karotenoidler burada etki eder. Kırmızı dolmalık biberin faydaları arasında artritin doğal yoldan tedavisi yer alır. Artrit ile ilgili şişliklerin tedavisinde yardımcı olur ve biraz rahatlama sağlar. Bu, sebzedeki silikon içeriği nedeniyle de mümkündür. Mevcut yüksek düzeyde iyileştirici özelliklere ulaşmak için meyve suyu şeklinde alınabilir..

Kırmızı Dolmalık Biber Yan Etkileri:

Kırmızı dolmalık biber herkes için uygun olmayabilir. Hassas mideleri olan kişilerde aşağıdaki yan etkiler görülebilir:

 • Mide bulantısı
 • Ateş basması
 • Hazımsızlık
 • Midede Yanma Hissi
 • Gevşek tabureler

Ne için bekliyorsun? Bu faydalar göz ardı edilemeyecek kadar iyi değil mi? Kırmızı dolmalık biber doğanın insanlığa en güzel armağanlarından biridir. Bunları düzenli diyetinize dahil etmek, vücudunuzun iyiliği için gerekli olan birçok önemli besin öğesinin dengelenmesine yardımcı olabilir. Salatalarınızda deneyin, sos yapmak için kızartın veya basit yemeklerinizi lezzetli hale getirmek için pizzalarınıza cömertçe yayın. “Kırmızı Biberlere Üç Şerefe” demenin zamanı geldi!