Hepimiz yeşil lahanayı biliyoruz. Ancak pek çoğumuz aslında 7 farklı lahana türü olduğunu bilemeyiz ve en önemlilerinden biri de kırmızı lahanadır. Mor lahana olarak da adlandırılan kırmızı lahana, parlak kırmızımsı-mor bir renge sahiptir. Normal lahanadan farklı olarak kırmızı lahana, çoğunlukla salatalarda ve garnitür olarak kullanılır. Bu egzotik sebze, yakın zamana kadar Hindistan pazarında pek bilinmiyordu. Artık tüm büyük süpermarketlerde ve sebze pazarlarında bulunan Kırmızı lahana, nefis lezzeti ve yüksek besin değerleri nedeniyle hızla popülerlik kazanıyor. Kırmızı lahana yemenin temel faydalarını anlayarak bu harika sebze hakkında daha fazla bilgi edinelim..

Kırmızı Lahananın Cilt, Saç ve Saç İçin Faydaları; Sağlık

Kırmızı Lahana Nedir??

Kırmızı Lahana, adından da anlaşılacağı gibi, yüksek asit içeriği nedeniyle toprağın pH değerinden kaynaklanan parlak kırmızı bir renk tonuna sahiptir. Bu sebzenin koyu renkli pigmenti, sağlığınız için son derece iyi olan flavonoidlerle doludur. Bu lahanada bulunan yüksek miktardaki kükürt, keskin bir koku ve biberli bir tat verir..

Kırmızı Lahana Sizin İçin İyi mi??

Kırmızı Lahana, yüksek miktarda antioksidan, vitamin ve mineral içermesi nedeniyle sağlığınız için son derece iyidir. Görmeyi iyileştirmekten, kemikle ilgili hastalıkları önlemekten ve vücudu enfeksiyona neden olan bakterilere karşı korumaktan vücudumuza sayısız fayda sağlar. Kırmızı renk pigmenti, birçok kanser türünü önlemek için birçok güçlü ajana sahiptir..

Kırmızı Lahana Besin Değerleri:

Aşağıda, 100 gramlık porsiyon başına kırmızı lahana beslenme yararlarından bazıları listelenmiştir:

 • Toplam Kalori: 31
 • Toplam yağ: 0.2 gram
 • Sodyum: 27 mg
 • Potasyum: 243 mg
 • Toplam karbonhidrat: 7 gram
 • Diyet lifi: 2.1 gram
 • şekerler: 3,8 gram
 • Protein: 1.4 gram
 • A vitamini: %22
 • C vitamini: %95
 • B6 Vitamini: %10
 • Magnezyum: %4
 • Kalsiyum: %4

Kırmızı Lahananın Cilt ve Saç İçin İnanılmaz Faydaları & Sağlık:

Burada en iyi 14 kırmızı lahana sağlık faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım

1. Bağışıklığa Yardımcı Olur:

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için gerekli olan önemli besinlerden biri de E Vitaminidir. Bunu, hastalıklar ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan antikorlar üreterek yapar. Bunun dışında, besin, DNA onarımının yanı sıra metabolizmaya da yardımcı olur. Bu besin, kırmızı lahanada zengin miktarlarda bulunur..

2. Kırmızı Lahananın Göze Faydaları:

Kırmızı lahanadaki A vitamini seviyeleri, düzgün görüş sağlamak ve sağlıklı bir görüş sağlamak için gerektiği kadar mükemmeldir. Makula dejenerasyonunun yanı sıra kataraktın önlenmesine de yardımcı olur..

3. Yumuşak ve Beslenmiş Cilt:

Yine kırmızı lahanada bulunan A vitamini, cildin yumuşak, esnek olmasına yardımcı olur ve onu derinlemesine besler. Cilde her zaman arzu ettiğiniz sağlık ve güzelliği sağlayan doğal bir nemlendiricidir..

4. Serbest Radikalleri Temizler:

Kırmızı lahanada bulunan C vitamini, vücutta hücre hasarına neden olan ve hem cildin yaşlanmasına hem de aşırı durumlarda kansere yol açan her türlü serbest radikali önleyen ve yok eden güçlü bir antioksidandır. Bu, vücudun iyiliği için isteyeceğiniz bir faydadır..

5. Osteoporozun Önlenmesi:

Yine, kırmızı lahana vücuda kalsiyum için en iyi kaynaklardan biridir. Bu, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur ve böylece özellikle kadınlarda yaşla birlikte ortaya çıkan osteoporoz sorunlarını önler. Düzenli olarak kırmızı lahana yemek dişleri olduğu kadar kemikleri de güçlendirecektir..

6. Ülser Tedavisi:

Glutamin, kırmızı lahanada bulunan ve başta peptik ülserler olmak üzere farklı ülser türlerinin tedavisinden oldukça sorumlu olan bir amino asittir. Burada tüketmek için en ideali kırmızı lahana suyudur. Bu çiğ kırmızı lahananın en iyi faydalarından biridir..

7. Beynin İyi Performansı:

Kırmızı Lahananın beyin için kullanımı çoktur! Kırmızı lahana yemek, sinir sisteminin yanı sıra beyin fonksiyonlarını da geliştirecektir. Sadece kırmızı lahananın sahip olduğu iyot seviyeleri nedeniyle. Bu, endokrin bezlerinin de doğru çalışmasına yardımcı olur..

8. Kan Basıncını Korur:

Kırmızı lahanada bulunan potasyum, kan basıncının düzenlenmesinden ve kontrollü bir düzeye getirilmesinden sorumludur. Vücut için bu faydayı elde etmek için salatalara veya pişirilen yemeklere küçük bir porsiyon çiğ kırmızı lahana eklemek gerekir..

9. Kaslardaki Ağrıyı Tedavi Eder:

Laktik asit kırmızı lahanada bulunur. Bu, kas sertliğinin tedavisinde yardımcı olabilecek kimyasallardan biridir ve bu nedenle ağrıyı iyileştirir. Ancak laktik asit, kırmızı lahanayı pişirdiğinizde salınır. Kas ağrısının bu tedavisi ancak yemeklerde pişmiş kırmızı lahana yediğinizde mümkündür..

10. Alzheimer’dan Korunma:

Kırmızı Lahana, bireylerin bilişsel yeteneklerini geliştirmede olumlu sonuçlar göstermiştir. Bu sebzenin düzenli olarak tüketilmesi, özellikle ailesinde bu hastalık öyküsü olanlarda, Alzheimer riskini önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olabilir. Kırmızı lahana, hafıza kaybını tedavi edebilen ve beyin fonksiyonlarını uyarabilen antosiyaninlerle yüklüdür..

11. Kilo Kaybı İçin Kırmızı Lahana Faydaları:

Kırmızı Lahana, kilo vermeye etkili bir şekilde yardımcı olabilecek düşük kalorili sebzelerden biridir. Yüksek miktarda diyet lifi, sindiriminizi iyileştirebilir ve dışkıların sorunsuz geçişini teşvik edebilir. Vücudunuz kırmızı lahana yardımıyla toksinlerden ve istenmeyen döküntülerden arınmış olacaktır. Ayrıca kırmızı lahana salatası yemek açlık seviyenizi de giderebilir..

12. Kanseri Önler:

Kırmızı Lahana, kanser hücreleriyle savaşmada oldukça güçlü olan indoller ve antosiyaninler gibi birçok antioksidanla yüklüdür. Kırmızı lahanada bulunan yüksek miktarda A vitamininin göğüs ve akciğer dahil birçok kanser riskini azaltmada etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu ajanlar ayrıca hücreler üzerinde kansere yol açabilen oksidatif strese karşı koruma sağlar..

13. Sağlıklı Bir Kalbi Teşvik Eder:

Kırmızı lahana, sebzenin parlak renginden sorumlu olan yüksek miktarda antosiyanin içerir. Düzenli olarak günde 10 mg kırmızı lahana almak, kalp hastalıkları riskini yaklaşık %5 oranında azaltabilir. Kırmızı Lahana ayrıca vücuttaki kolesterol seviyelerini düşürür ve kalpteki blokajları önler..

14. Sindirimi İyileştirir:

Kırmızı Lahana, yüksek miktarda diyet lifi içerir, bu da dışkılarınıza hacim kazandırabilir ve onları kolondan sorunsuz bir şekilde dışarı itebilir. Bu sebzede bulunan birçok bileşik, yiyeceklerinizi kolayca parçalayabilir ve vücut tarafından hızla emilmesine yardımcı olabilir. Kırmızı lahanayı salata şeklinde tüketmek birçok sindirim bozukluğunu tedavi etmenin en iyi yoludur..

Kırmızı Lahana Yan Etkileri:

Kırmızı lahana oldukça sağlıklı ve tüketim için güvenli olsa da, aşırı yemek bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca, hamilelik sırasında kırmızı lahana yemenin etkileri henüz kanıtlanmamıştır ve bundan kaçınılması daha iyidir. İşte yaygın semptomlardan bazıları:

 • Mide bulantısı
 • İştah kaybı
 • şişkinlik
 • şişkinlik
 • Hazımsızlık
 • hipotiroidizm
 • Kan sulandırıcılarla etkileşim
 • Emziren bir anne onu tükettiğinde bebeklerde Kolik gelişimi

Kırmızı lahana genellikle kıtasal bir sebze olarak kabul edilir ve Hintli izleyiciler tarafından büyük ölçüde göz ardı edilir. Bununla birlikte, patates kızartmalarınızda, körilerinizde ve hatta Poriyallerinizde yeşil lahana ile aynı şekilde mükemmel bir şekilde kullanılabilir. Nefis bir yemeğin yanı sıra bu sebzenin harika faydalarından da yararlanabilirsiniz. Günde en az iki kez kırmızı lahana yemek sizi birçok rahatsızlıktan kurtarabilir, aydınlık ve güzel bir hayatın tadını çıkarabilir.!