Lahana, keskin koku ve itici lezzet ile eş anlamlıdır. Özellikle Lahana servis edildiğinde yüzleri iğrendiren çocuklar arasında en az sevilen sebzelerden biridir. Ancak, bu makaleyi okursanız, Lahana hakkında sizi ona aşık edebilecek bazı şaşırtıcı gerçekleri öğreneceksiniz! Lahana, beslenme ile dolu dünyanın en sağlıklı gıdalarından biridir. Vücudunuzun iyi çalışması için gerekli olan birçok vitamin ve mineralle yüklüdür. Sindirimi iyileştirmenin yanı sıra, Lahananın sağlığımız için de birçok yönden faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Gelin bu harika sebzeyi daha ayrıntılı olarak anlayalım ve lahananın sağlığa, saça ve cilde faydaları hakkında bilgi edinelim..

lahana faydaları

Lahana Nedir??

Lahana, brokoli, karnabahar ve Brüksel lahanasını da içeren Brassica ailesine aittir. Merkezi bir kafayı çevreleyen birçok yaprak tabakası ile görünüşte marulu andırırlar. Turpgillerden sebzelerin kralı olarak da anılır. Yıl boyunca piyasada yaygın olarak bulunurlar ve beslenmeyi diyetimize dahil etmenin en ekonomik yollarından biridir..

Lahana Sağlığa İyi Gelir mi??

Yakın zamana kadar Lahana, güçlü “çürük yumurta” kokusu nedeniyle göz ardı edildi. Birçok doktor ve sağlık uzmanının bu harika sebze hakkında farkındalık yaratmasıyla birlikte, yavaş yavaş sağlıklı çoğunluğa doğru yol alıyor. Lahana, bir dizi önemli vitamin ve mineral takviyesinin yanı sıra kanser önleyici özellikleriyle bilinir. Ayrıca bir süper gıda olarak kabul edilen Patta Gobhi, vücudumuza, cildimize ve saçımıza birçok yönden fayda sağlar..

Farklı Lahana Çeşitleri:

Her biri farklı bir renk, koku ve tada sahip 7 çeşit Lahana vardır:

 • Cannonball Lahana: Bize sunulan ortak yeşil lahana.
 • Bok Choy: Çin Lahanası olarak da bilinir, Patates Kızartması, Salata ve Çorbalarda yaygın olarak kullanılır.
 • Choy toplamı: Bu, sarı çiçekleri ile tanımlanabilen Çin Lahanasının bir başka alt çeşididir..
 • Napa Lahana: Hassas bir dokuya sahip yumuşak ve tatlı bir lahanadır. Kimchi salatası içinde yaygın olarak.
 • Savoy Lahanası: Yeşil ve mor tonlarında, ağırlıklı olarak sarmalarda kullanılan renkli bir Lahanadır..
 • Ocak Kral Lahanası: Kıvırcık yapraklı bir lahanadır, çoğunlukla Ocak ayında bulunur.
 • Kırmızı lâhana: Mor Lahana da denir. Salatalarda yaygın olarak kullanılır..

Lahana Besin Değerleri:

100 gram porsiyon başına lahananın besin değerine bakalım:

 • Toplam Kalori: 25
 • Toplam yağ: 0
 • Sodyum: 18 mg
 • Potasyum: 170 mg
 • Toplam karbonhidrat: 6 gram
 • Diyet lifi: 2.5 gram
 • Protein: 1.3 gram
 • C vitamini: %60 DV
 • B6 Vitamini: %5 DV
 • Demir: %2 DV
 • Kalsiyum: %4 DV
 • Magnezyum: %3 DV

Lahana Yemenin Harika Faydaları:

Bu yazıda lahananın sağlık, saç ve cilt için en iyi 20 faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

Lahananın Saç İçin Faydaları:

Burada saç için en iyi 2 lahana kullanımını listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Saç Dökülmesini Önler:

Lahanalar saç dökülmesini önleyebilir ve saç büyümesini teşvik edebilir. Saçınızın beslenmesi için harika olan A Vitamini ile doludurlar. Tek yapmanız gereken biraz lahana kaynatmak ve biraz taze limon suyu eklemek. Saçınızın tamamına uygulayın. Otuz dakika bekletin ve biraz şampuanla yıkayın. Ayrıca, iyi koşullandırın. Bu saç büyümesini kolaylaştıracak ve nemlendirecektir. Bundan fayda elde etmek için bunu günde iki kez yapabilirsiniz..

2. İpeksi ve Parlak Saçlar:

Saç için ham lahana faydaları çoktur. İpeksi ve parlak saçlar için mükemmeldirler. Bunu elde etmek için yapmanız gereken tek şey, saçınızın her yerine biraz lahana suyu sürerek. Bu suyu köklerden uçlara doğru uygulayın. Bir saat sonra şampuanlayabilirsiniz. Bu kesinlikle saçınızı pürüzsüz ve ipeksi yapacaktır..

Lahananın Cilde Faydaları:

Burada cilt için en iyi 4 lahana kullanımını listeledik. Onlara bir göz atalım.

3. Cildinizi İyileştirme:

Lahana, cildiniz için harikadır. Cildinizin dokusunu iyileştirecek ve vücudu tamamen arındıracaklar. A vitamini ile dolu olduğu için dokuları gençleştirir ve aynı zamanda enfeksiyonla savaşmanıza yardımcı olur. Bu, lahanaların cilt ve güzellik ürünlerinde kullanılmasının ana nedenlerinden biridir. Bir süre içinde size daha adil ve daha basit bir cilt verecektir..

4. Akne ile Savaşır:

Lahana sağlık ve beslenme ile doludur. Akne ve farklı cilt problemleriyle savaşmanıza yardımcı olurlar. Bu problemden etkili bir şekilde kurtulmak için cildiniz için lahana suyunu kullanabilirsiniz. Ayrıca ağız sağlığınızı iyileştirebilir ve bununla, enfekte diş etleri veya kötü dişlerle de uğraşılabileceğini kastediyoruz. Vücudu temizlemek için çok etkili olan C vitamini bakımından zengindir..

5. Sağlıklı Cildi Teşvik Eder:

Lahana ayrıca cildinizin kalitesini de artırabilir. Bu harika sebzenin yapabildikleri sayesinde artık her türlü cilt tahrişi iyileştirilebilir. Bu size sadece birkaç hafta içinde lekesiz ve güzel bir cilt verecektir. Tek yapmanız gereken bir lahana alıp damarlarını çıkarmak. Yaprakları yumuşak, pürüzsüz ve esnek hale getirmek için keten kumaş ve pamuk arasında sıkıştırın. Şimdi bu kompresi etkilenen bölgeye almalı ve gece boyunca orada tutmalısınız. Ertesi sabah, cildinizde kesinlikle bir miktar değişiklik göreceksiniz..

6. Yaşlanma Sürecini Geciktirmek:

Gecikmiş yaşlanma süreci, cilt için ana Lahana faydalarından biridir. Lahanadaki yüksek miktarda vitamin cildinizde sihir gibi çalışır. Bu, cildinizi her zaman genç ve parlak tutacaktır. D vitamini ve A vitamini birlikte çalışacak ve cildinize temiz ve sağlıklı bir cilt verecektir. Genellikle güneşin ultraviyole ışınları nedeniyle meydana gelen cilt hücrelerinde herhangi bir tahribat olmayacaktır..

Lahananın Sağlığa Faydaları:

Burada lahananın en önemli 14 sağlık yararını listeledik. Onlara bir göz atalım.

lahananın kullanım alanları

7. Kilo Vermenize Yardımcı Olur:

Lahana, hızlı kilo vermelerine yardımcı olarak kilo verme adaylarına fayda sağlar. Bir kase lahana sadece 33 kalori içerir. Kilo vermek isteyenler veya diyetlerine dikkat etmek isteyenler bu sağlıklı sebzeden mutlaka faydalanmalıdır. Çorba kasesine ekleyebilir veya lezzetli bir Hint köri yapmak için kullanabilirsiniz. Bu, bağırsak hareketinizi iyileştirecek ve hiç kilo alımı olmayacaktır. Bu lahananın önemli avantajlarından biridir..

8. Salatalar İçin Kullanın:

Sağlıklı salatalar yapmak için lahana kullanılabilir. İster bir düğünde olun, ister evde sadece salata yerken, bu sebzeyi sos olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kalorileri düşüktür ve sağlık ve beslenmeyle doludurlar. Sağlıklı ve lezzetli bir yemek hazırlamak için zencefil, sarımsak ve acı biberle de kızartılabilirler. Mango, soğan, cevizden oluşan ve sirke ile tatlandırılmış bir salataya da ekleyebilirsiniz. Harika bir tadı olacağına bahse gireriz.

9. Mükemmel İyileştirici Özellikler:

Lahanaların inanılmaz iyileştirici özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Çıban, kızarıklık, egzama, bacak ülseri vb. gibi deri döküntüleriniz varsa, lahanaların size bir çözüm sunmasını bekleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, bir miktar lahanayı bir karıştırıcıda karıştırmak ve ardından biraz su ile karıştırdığınız içeriği cilt dostu bir beze sarmak. Etkilenen bölgede yaklaşık 15 dakika bekletin. Ayrıca yapraklarını ezip direkt olarak bölgeye uygulayabilirsiniz. Bunun düzenli olarak uygulanması cildinize ve vücudunuza büyük bir şifa sağlayacaktır..

10. Alzheimer Hastalığını Azaltır:

Son araştırmalar, günlük lahana yerseniz Alzheimer’ın azaltılabileceğini gösteriyor. Özellikle kırmızı olanlar bunun yardımıyla yok edilebilir. Bundan lahanalarda çok fazla bulunan K vitamini sorumludur. Bu, Lahana yemenin daha az bilinen faydalarından biridir..

11. İskorbüt Tedavisi:

İskorbüt, genellikle diş etlerinin azalması ve boşalması, dudak köşelerinin kırılması, dayanıksız iskelet, sürekli hastalıklar ve buzlanma, zamansız olgunlaşma ve yetersiz c vitamini alımından kaynaklanan kasvetli bir hastalıktır. Lahana, bol miktarda C vitamini kaynağıdır. C vitamini açısından, genellikle bu önemli takviyenin “en iyi” kaynağı olarak görülen portakaldan gerçekten daha zengin olduğunu fark ettiğinizde şaşırabilirsiniz..

C vitamini, vücudunuzdaki zamansız olgunlaşmanın en önemli nedenlerinden biri olan serbest radikalleri azaltır. Aynı şekilde, yaşamınız boyunca vücuttaki aşınma ve yıpranmayı onarmaya yardımcı olur. Bu nedenle lahana, ülserlerin, belirli hastalıkların, üzüntünün, kabul edilemez çerçevenin güçlendirilmesinde ve hack ve soğuktan korunmada son derece faydalıdır. İskorbüt vakalarının tedavisinde lahana sebze faydaları gerçekten inanılmaz.

12. Kabızlığı Tedavi Eder:

Yiyeceklerde kaba yem bulunmaması, örneğin mide ülserleri, beyin ağrıları, mide-bağırsak hastalıkları, asit reflüsü ve buna bağlı olarak aşerme kaybı gibi çok sayıda farklı hastalık ve sağlık tehlikesinin ana itici gücü olan kabızlığa neden olabilir. Kaba yem yetersizliğinin riskleri cilt hastalıklarına, dermatite, zamansız olgunlaşmaya ve pek çok yumuşak ila gerçek koşullara kadar uzanır. Lahana, lif açısından son derece zengindir, temel lahana faydalarıdır. Bu, vücudun suyu tutmasına yardımcı olur ve bağırsaklardan geçerken gıdanın hantallığını korur..

13. Kanser Önleme:

Lahana, turpgil sebzeler olarak da adlandırılan, brassica ailesinden bir bireydir. Refah için en önemli övgüye değer avantajlarından biri, yoğun hücre güçlendirme kalitesidir. Bu, lahana ve diğer karşılaştırılabilir sebzelerin, genel refahı son derece engelleyebilecek ve malignite ve koroner hastalık gibi şeylere önemli bağışçılar olabilecek, vücudun dört bir yanından serbest radikalleri karıştırdığı anlamına gelir..

14. Antiinflamatuar:

Lahananın sağlığa bir başka faydası da yapraklarında kadmiyum kısıtlayıcı yapılar geliştirmesidir ve bunun başlıca bölümlerinden biri glutamindir. Glutamin sağlam bir sakinleştirici uzmandır, bu nedenle lahana tüketmek çok sayıda şiddet, rahatsızlık, hassasiyet, eklem ıstırabı, ateş ve farklı cilt sorunlarının etkilerini azaltabilir..

15. Beyin Sağlığını Artırın:

Beyin sağlığını artırmak için muazzam lahana sağlığı faydaları vardır. Lahananın etkili bir zihin beslenmesi olduğunu gözden kaçırmamalıyız! Lahana içindeki K vitamini ve antosiyaninlerin yakınlığı, zihinsel kapasiteye ve odaklanmaya sağlam bir yardım sağlayabilir. Bunlar temel olarak kırmızı lahanada bulunur ve sıklıkla “gözden kaçan vitamin” olarak adlandırılmasına rağmen K vitamini çok araştırılmıştır. Bu sargı, sinirleri zarardan ve çürümekten koruyan şeydir. Bu nedenle, K vitamini harcamak sinirsel dejenerasyona, Alzheimer hastalığına ve bunamaya karşı direncinizi artırabilir..

16. Bağışıklık Güçlendirici:

Bağışıklık güçlendirme, Lahana yapraklarının en büyük faydalarından biridir. Düzenli lahana tüketimi, anti-mikrobiyal özellikleri ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. C vitamini yüklü bu harika sebze, enfeksiyona neden olan birçok bakteri ve virüsü savuşturabilir. Oksidatif stresin neden olduğu hücre hasarını azaltmak için antioksidanlar ve flavonoidler açısından da zengindir..

17. Kolesterolü Düşürür:

Lahananın vücuttaki kötü kolesterol seviyelerini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Bu sebzede bulunan besinler, bağırsaktaki asitlerle iyi bir şekilde karışabilir ve kolesterolü dışkı şeklinde dışarı atabilir. Azaltılmış kolesterol seviyeleri ve iyileştirilmiş kalp sağlığı, haşlanmış lahananın başlıca faydalarından bazılarıdır..

18. Mide Ülserlerini Tedavi Eder:

Lahananın iltihap önleyici özellikleri, mide ülserlerinin tedavisinde olumlu sonuçlar göstermiştir. Taze yapılmış Lahana suyu içmek asit reflülerini kontrol edebilir ve Ülserlerin yanma hissini yatıştırabilir. Ayrıca etkilenen bölgelerin daha hızlı onarımı için yeni hücre büyümesini destekler. Buğulanmış Lahana yemek ayrıca sindirim bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur..

19. Kataraktı Önler:

Lahana, sindirim sırasında A vitaminine dönüşen yüksek miktarda Beta-Karoten içerir. Bu vitamin görüşünüzü güçlendirebilir ve katarakt ve retina ile ilgili sorunların erken evrelerini önleyebilir. Daha hızlı iyileşme için besinlerin hızlı emilimi için her gün Lahana suyu içebilirsiniz..

20. Hamilelikte Lahana:

Hamilelik sırasında Lahana tüketmek, vücudun daha iyi fetal gelişim için birçok hayati besin almasına yardımcı olabilir. Lahana ayrıca kabızlık ve sindirim problemlerini tedavi edebilen lifle yüklüdür. Yüksek miktarda antioksidan vücuttaki oksidatif stresi azaltabilir ve dokuları hızlı bir şekilde onarabilir..

Lahana Yan Etkileri:

Lahana vücudumuz için son derece sağlıklı olmasına rağmen, fazla tüketildiğinde bir takım sağlık problemlerini de beraberinde getirir. Yan etkilerden bazıları şunlardır:

 • mide şişkinliği
 • şişkinlik
 • Hazımsızlık
 • İştah kaybı
 • İshal
 • hipotiroidizm
 • Kan incelticilerle etkileşim

Bu gerçekleri okurken şaşırdınız mı? Evet! Lahana, her zaman mazlum olan harika bir sebzedir. Hamburgerlerin yanında lâhana salatası olarak servis edilmesinin yanı sıra, lahana bir incelik olarak daha az bilinir. Ancak bu, doğru pişirildiğinde hemen damağınızı doyurabilecek en lezzetli sebzelerden biridir. Aynı zamanda, tek bir porsiyonda sayısız sağlık yararı sunabilen en ucuz gıdalardan biridir. Bu makalenin, bu doğanın iyiliğini takdir etmenize yardımcı olduğunu ve onu diyetinize dahil etmenizi teşvik ettiğini umuyoruz.!

lahananın sağlığa faydaları