Soğuk ve nemli bir günde, Limonlu Zencefil çayı yudumlamak kadar rahatlatıcı bir şey olamaz. Bu harika içecek limon ve zencefilin faydasını sıcak bir içecek şeklinde sunuyor. Limon Zencefil çayı, evde kolayca yapılabilen berrak, su bazlı bir çaydır. Üstün besin değeri nedeniyle doktorlar ve sağlık uzmanları tarafından normal çay yerine şiddetle tavsiye edilir. Boğaz ağrısını gidermekten sindirimi hızlandırmaya kadar pek çok limon zencefil çayı faydası vardır. Bu çayı içmenin sağlığınız için neden bu kadar iyi olabileceğini anlamak için her birini ayrıntılı olarak öğrenelim.!

Limon Zencefil Çayının Cilt, Saç ve Cilt İçin Faydaları; Sağlık

Zencefil Limon Çayı Sizin İçin İyi mi??

Taze zencefil ve limon suyu ile hazırlanan Limonlu Zencefil çayı, sağlığınız için sihirli bir iksir görevi görür. Zencefil, anti-mikrobiyal, anti-inflamatuar özelliklere sahip olan Gingerols gibi birçok hayati besin ile yüklüdür. Limon ise, hastalığa neden olan bakteri veya virüsleri savuşturmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için antioksidanlar ve C Vitamini açısından zengindir. Ayrıca Limonlu Zencefil çayının kalorisi son derece düşüktür ve kilo vermeye yardımcı olabilir..

Limon Zencefil Çayının Besin Değerleri:

1 Bardak Porsiyon taze yapılmış Limon Zencefil Çayının besinsel dağılımını anlayalım:

 • Toplam Kalori – 7.5
 • Yağ – 0 gram
 • Toplam kolesterol – 0 gram
 • Potasyum – 37.4 gram
 • Toplam karbonhidrat – 2,4 gram
 • Diyet lifi – 0.1 gram
 • C vitamini – %18,2

Zencefil Limon Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çoğu insan, rahatlık için kullanıma hazır limonlu zencefil çayı poşetlerini tercih eder. Ancak bu poşetler, taze malzemelerle yapılmış ev yapımı çayın tadı ve kalitesiyle uyuşmuyor. Aşağıda verilen bu basit Limonlu Zencefil Çayı tarifini deneyin:

İhtiyacın olan şeyler:

 • Zencefil Kökü – 1 inç.
 • Limon Suyu – 1 yemek kaşığı.
 • Su – 1 Bardak.

İşlem:

 • Bir kapta bir bardak suyu ısıtın.
 • Suya taze zencefil kökü ekleyin ve kaynatın.
 • Meyve suyunun içeri sızmasına izin verin.
 • Isıdan çıkarın ve sıvıyı süzün.
 • Biraz limon suyu ekleyin ve sıcak servis yapın..

Servis İpucu: Bir parça bal eklemek, çayın asitliğini azaltabilir ve ayrıca doğal bir tatlılık verebilir..

Limonlu Zencefil Çayı İçmek İçin En İyi Zaman:

Limon Zencefil çayı en iyi yemeklerden sonra veya yemek aralarında tüketilir. Sabahın erken saatlerinde içmek asitliğe ve mide rahatsızlığına neden olabilir. Ayrıca, herhangi bir komplikasyon yaşamadan daha iyi sağlık yararlarından yararlanmak için sınırın günde 2-3 fincandan fazla olmaması tavsiye edilir..

İnanılmaz Limon Zencefil Çayı Faydaları:

Düzenli olarak içerek bu en iyi 12 limonlu zencefil çayı faydalarına göz atın.

1. Diyabeti Önler:

Limon Zencefil Çayının Diyabetin zararlı etkilerini etkili bir şekilde azalttığı kanıtlanmıştır. Vücuda insülin üretimini artırarak çalışır. Ayrıca metabolizmanın geliştiğini ve besinlerin daha iyi emildiğini fark edeceksiniz. Ailesinde diyabet öyküsü olan kişilerin, şeker hastalığına yakalanmamak için içeceği düzenli olarak tüketmeleri tavsiye edilir..

2. Daha İyi Sindirime Yardımcı Olur:

Sindirim sisteminin işlevlerini düzenlemenin basit bir yolu, diyete taze yapılmış limonlu zencefil çayı eklemektir. Ayrıca mide ekşimesi ve mide şişkinliğinin tedavisinde de faydalıdır. Düzenli olarak biraz zencefilli limon çayı içmek, uygun sindirime yardımcı olabilir ve bağırsaklarınızı sorunsuz bir şekilde geçirmenize yardımcı olabilir..

3. Parlak Cilt İçin:

Şaşırtıcı bir şekilde, içeceğin cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olduğuna ve size kusursuz bir görünüm kazandırdığına inanılıyor. Yüksek düzeyde vitamin ve antioksidanlar bu konuda lehinize çalışır. Antibakteriyel ve antiseptik özellikler, çeşitli rahatsızlıkların ve enfeksiyonların cildini temizlemeye yardımcı olur..

4. Mide bulantısını tedavi eder:

Araç tutması gibi nedenlerle mide bulantısı ve kusma eğilimi yaşayanlar, bir veya iki fincan taze limonlu zencefil çayı içerek bu sorunu kolayca çözebilirler. Bu çayın keskin tadı iştahınızı artırabilir ve ağzınızdaki kötü tadı azaltabilir..

5. Gribe Neden Olan Mikroplarla Savaşır:

Limonlu zencefil çayındaki antioksidanlar, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve ona soğuk algınlığı ve grip gibi yaygın enfeksiyonlar dahil olmak üzere enfeksiyonlarla savaşma gücü verir. Soğuk algınlığı için limon ve zencefil çayı bilinen en eski ev ilaçlarından biridir. Ayrıca, çaydaki zencefil aromasının sıcaklığı, ağrıdan anında rahatlama sağlayabilir..

6. Ağrıları Azaltır:

Baş ağrısı gibi yaygın bir şeyden, kadınlarda adet krampları gibi yaygın bir şeye kadar, giderek daha fazla insan limonlu zencefil çayı içmekten büyük faydalar elde etti. Bunun nedeni, zencefilin iltihaplanmayı etkili bir şekilde hafifletmeye yardımcı olan anti-inflamatuar faydasıdır..

7. Yumurtalık Kistlerini Tedavi Eder:

Yumurtalık kistleri veya yumurtalık kanseri geliştirme olasılığı olanlar, yardım için limonlu zencefil çayını kolayca kullanabilirler. Limonlu zencefil çayı vücuttaki hücre hasarını ve ölümünü önlemeye yardımcı olur, böylece yumurtalıkların ölümcül sorunlarını önler..

8. Güçlü Saç:

Zencefil limon çayı yoluyla vücuttaki iyi miktarda antioksidan ve vitamin ile saç derisinin sağlıklı kalmasını ve saç köklerinin harekete geçmesini her zaman sağlayabilirsiniz. Bu, saçların uygun şekilde uzamasına ve saçı her türlü sorun ve krizden uzak tutmaya yardımcı olur. Ayrıca saç kırılmasını ve saç dökülmesini önler ve saç tellerine iyi bir güç sağlar..

9. Yaşlanma Belirtilerini Yavaşlatır:

Antioksidanlar, hücrelere zarar verdiği ve yaşlanma belirtilerine yol açtığı bilinen serbest radikalleri vücuttan temizler. Her gün limonlu zencefil çayı içerek genç kalabilir ve yaşlanmayı daha uzun süre uzak tutabilirsiniz. Bu limon ve zencefil çayı içmenin daha az bilinen sağlık yararlarından biridir..

10. Limon Zencefil Çayı Kilo Kaybı İçin Faydaları:

Kilo kaybı için Limon ve Zencefil çayı kanıtlanmış bir çözümdür. Zencefil, midede tokluk hissi veren Leptin adlı bir bileşik içerir. Karışım ayrıca daha hızlı sindirim ve kalori yakma için metabolizmayı artırmaya yardımcı olur. Günlük Limon Zencefil çayı tüketmek, göbek yağınızı kontrol altında tutabilir..

11. Daha Taze Bir Nefes İçin:

Ağız kokusu oldukça utanç verici olabilir ve diş problemlerinin bir işaretidir. Limon ve Zencefil çayı, plakları kaldırarak ve kokuya neden olan bakterileri yok ederek bunun üzerinde çalışabilir. Taze bir nefes ve sağlıklı dişler için çayı yudumlarken ılık zencefil limon çayı ile gargara yapabilirsiniz..

12. Azaltılmış Kolesterol:

Limon ve Zencefil, ikisi de vücuttaki Kolesterol miktarını azaltmada etkilidir. HDL veya “iyi kolesterol” seviyelerini iyileştirmese de, kötü kolesterol seviyeleri önemli ölçüde azalır. Bu içeceğin düzenli tüketimi tıkanmış arterleri ve kardiyovasküler hastalıkları önleyebilir..

Limon ve Zencefil Çayı Yan Etkileri:

Aşırı miktarda limon ve zencefil çayı içmenin yan etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Mideleri hassas olan bazı kişiler, hafif yanma hissi ve asitliğe neden olabileceğinden, aç karnına almaktan rahatsızlık duyabilir..
 • Ayrıca, ağızlarında kızarıklık veya ülsere neden olabilecek zencefile alerjisi olan insanlar da vardır..
 • Düşük tansiyonu olan kişiler yan etki olarak sersemlik yaşayabilir.

Doğal ilaçları bile denerken “her şeyin fazlası kötü olabilir” sözüne dikkat etmek gerekir. Maksimum sağlık yararı için çayı aşırıya kaçmamak ve önerilen miktarlarda tüketmek önemlidir. Limon ve Zencefil çayı, bağışıklığınızı artırmak ve sağlıklı ve doyurucu bir yaşam sürmek için denenmiş ve test edilmiş bir iksirdir. Peki, ne bekliyorsun? Bu ferahlatıcı içecekten bir fincan alın ve kendinize sağlık hediye edin.!