Son zamanlarda dikkatleri üzerine çeken pek çok Portakal türünden biri de Minneola, Portakal veya Tangelo meyvesidir! Ayrıca bal çanı olarak da adlandırılan Minneola portakalları, kendine özgü çan benzeri şekli nedeniyle parlak turuncu kabuğu ve sulu hamurları ile bilinir. Telugu’da “Narinja”, Hintçe’de “Naarangee”, Tamil’de “MilirumArancu” ve Kannada’da “KittaleBanna” gibi çeşitli isimlerle bilinirler. Minneola portakalları C Vitamini, Kalsiyum ve diğer önemli besinlerle yüklüdür. Cilt, saç ve sağlık için biraz daha ilginç Minneola Faydalarını (Tangelo Faydaları) tanıyalım.

Minneola Faydaları (tangelo

Tangelo Nedir??

Minneola Orange veya Minneola Tangelo, turunçgiller ailesine ait bir Portakal türüdür. Her zamanki Tangelo sezonu Ocak’tan Nisan’a kadar başlar. Bu portakallar, portakal rengi kabuğu ve içindeki sulu bölümler ile karakterizedir. Tangelo Orange yumruk büyüklüğündedir ve kolay soyulan bir cilde sahiptir. Diğer portakal çeşitlerine kıyasla çok daha az tohumları vardır, bu da onları hareket halindeyken meyve suyu sıkmak veya yutmak için mükemmel kılar.!

Tangelo Meyvesi Sağlık İçin İyi mi??

Tangelo meyvesi sağlığınız için oldukça faydalıdır ve sayısız avantaj sunar. Kalorisi düşüktür ve birçok önemli mineral ve vitamin içerir. Tangelos, kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirmek için kalsiyumla yüklüdür. Ayrıca vücudunuzu birçok enfeksiyon türünden korumak için doğal antioksidanlar içerirler..

Tangelo ve Turuncu:

Tangelo ve portakal arasındaki temel fark, Tangelo’nun Mandalina ve Pomelo meyvelerinin bir melezi olmasıdır. Portakal ise narenciye ailesinin saf bir cins çeşididir. Portakalların tadı genellikle tatlı veya ekşidir, Tangelos ise hafif tatlı ve asidik bir tada sahiptir..

Tangelo Besin Değerleri:

109 gram (yaklaşık) ağırlığındaki Tangelo meyvesinin besin değeri aşağıda listelenmiştir:

 • Toplam Kalori: 70
 • Toplam yağ: 1 gram
 • Toplam karbonhidrat: 13 gram
 • Diyet lifi: 2 gram
 • Proteinler: 1 gram
 • C vitamini: DV’nin %100’ü
 • Folat: DV’nin %80’i
 • Potasyum: %6

Harika Tangelo Sağlık Faydaları:

Burada cilt, saç ve sağlık için 16 etkileyici minneola faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Ciltteki Lekeleri ve Koyu Noktaları Giderir:

Tangelo’nun en iyi faydalarından biri, koyu lekelerin ve lekelerin tedavisindeki rolüdür. Cilt için çok önemli olan C vitamini içerirler. Kabuklarını atmak yerine güneşte kurutabilir ve güzel bir yüz maskesi için kullanabilirsiniz..

Nasıl kullanılır:

 • Kabukları kuruduktan sonra toz haline gelene kadar öğütün..
 • Biraz sütle karıştırın ve beş dakika boyunca tüm yüzünüze sürün..
 • Bu, yüzünüze anında bir parlaklık verecek ve her türlü koyu leke ve lekeyi azaltacaktır..

2. Akneyi Önler:

Minneola, konu cildinizi tedavi etmek ve sivilcelerle savaşmak olduğunda da harikadır. Kirlilik nedeniyle yüzde birikme eğiliminde olan tüm fazla kir, kurum veya bakterileri yok edecektir. Bunun için yine portakal kabuklarını kullanmanız gerekecek. Bu, vücudunuzdaki zararlı atıklardan ve toksinlerden kurtulmanıza ve tepeden tırnağa arındırmanıza yardımcı olacaktır. Minneola portakalları sağlığınız için o kadar iyidir ki, sivilceleri ve lekeleri etkili bir şekilde azaltarak cilt yağlılığı ile mücadele edebilirsiniz..

3. Cildinizi Aydınlatır:

Bronzlaşmış tene sahip olanlar ve onu daha adil ve güzel yapmak isteyenler Minneola’yı düzenli olarak kullanmalıdır. Bu, cildinizdeki fazla bronzluğu giderecek ve aynı zamanda güzel görünmesini sağlayacaktır. Cildinizin dokusu iyileşecek ve eskisinden gözle görülür şekilde daha adil olacaksınız..

Nasıl kullanılır:

 • Yapmanız gereken tek şey minneola portakallarının dilimlerini ezmek ve üzerine biraz yoğurt eklemek..
 • Bir macun yapın ve yüzün her yerine uygulayın. On beş dakika bekletin ve soğuk suyla yıkayın..
 • anında farkı göreceksin.

4. Yaşlanma Belirtileriyle Savaşır:

Minneola ayrıca yaşlanma karşıtı savaşabilir. Yaşlanma belirtileri ile koyu lekeler, donukluk, sivilce ve kırışıklıkları kastediyoruz. Otuzlu yaşların başındaysanız, bu tür sorunları yaşamaya başlamış olmalısınız. Bu muhtemelen cildinizdeki nem eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu sorunla mücadele etmenin basit bir yolu, bazı sağlıklı minneolaları kullanmaktır..

Nasıl kullanılır:

 • Bu meyvenin kabuklarını alın ve bal ve lor kullanarak bir yüz maskesi yapın..
 • Yüzün her yerine uygulayın ve yaklaşık yirmi dakika bekletin. Soğuk suyla yıkayın.
 • En iyi sonuçları görmek için bu prosedürü haftada üç ila dört kez tekrarlayın..

5. Siyah Noktalardan Kurtulur:

Minneola portakalları da siyah noktalardan kurtulmak için kullanabileceğiniz bir şeydir..

Nasıl kullanılır:

 • Yapmanız gereken tek şey, portakal kabuğu rendesi ve yoğurt ile güzel bir macun yapmak..
 • Bu macunu siyah nokta olan tüm bölgelere uygulayın ve iyice ovalayın..
 • İki dakika boyunca ovduğunuzdan emin olun..
 • Şimdi yaklaşık on beş dakika bekletin ve ardından soğuk suyla yıkayın..
 • Sadece birkaç ay içinde siyah noktalardan etkili bir şekilde kurtulacaksınız..

6. Cilt Parıltısını Geri Getirir:

Çoğu kadın, donuk, kuru ve kontrol edilemez bir cilde sahip olduklarından şikayet eder. Bu büyük soruna basit bir çözüm, güzel bir Minneola portakal spreyi uygulamaktır..

Nasıl kullanılır:

 • Bunun için iki portakala ihtiyacınız olacak. Meyve sularını onlardan çıkarın ve buz tepsinize doldurun.
 • Şimdi birkaç saat dondurucunuzda saklayın.
 • Bu donmuş portakal küplerini cildin her yerine sürmek, yüzünüzü aydınlatacak ve aynı zamanda gözeneklerinizi arındıracaktır..
 • Bundan sonra taze ve genç hissedeceksiniz.

7. Saçınızı Koşullar:

Minneola portakalları genellikle mükemmel saç kremi olarak kullanılmıştır. Ve bunu hazırlamak için atmanız gereken adımlar oldukça basit..

Nasıl kullanılır:

 • Sadece biraz portakal suyu, su ve biraz bal al.
 • Bu karışımı saçınızın tamamına uygulayın ve on ila on beş dakika bekletin..
 • Bu size anında sağlıklı, güzel ve uzun saçlar verecektir..
 • Aslında saçınız tamamen kuruduktan sonra farkı hissedeceksiniz..

8. Kepeği Önler ve Tedavi Eder:

Kepeği tedavi etmenin harika bir yolu, sağlıklı ve lezzetli minneola portakalları kullanmaktır. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey portakal kabuklarının suyu. Bu oldukça eski bir ilaçtır ve kepek tedavisi için birkaç yıldır kullanılmaktadır..

Nasıl kullanılır:

 • Suyu alın ve tüm saç derinize sürün..
 • Bu işlemden sonra saçınızı iyice durulamalısınız, bu kepekleri yok edecek ve sadece birkaç gün içinde size güzel ve parlak saçlar verecektir..
 • Minneola portakalları bu işte gerçekten en iyisidir.

9. Sağlıklı Saç Büyümesini Teşvik Eder:

Portakal kabukları ayrıca saç büyümesini desteklemenize yardımcı olabilir. Saçınız için çok önemli olan E vitamini içerir. Sadece saç dökülmesini önlemekle kalmaz, aynı zamanda saçlarınızın daha kalın ve daha uzun uzamasını sağlar. Folat açısından zengin olan bu meyve, saç yoğunluğunun incelmesini azaltmak için foliküllerinizi içeriden güçlendirmeye yardımcı olabilir..

10. Kilo Kaybı İçin Minneola Faydaları:

Minneola’nın en büyük faydalarından biri, kilo kaybını teşvik etmedeki rolüdür. Kalorisi düşük olan bu meyve, vücuda fazla hacim eklemeden açlık seviyelerinin tatmin edilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca yiyeceklerin hızlı sindirimi için diyet lifi açısından da zengindirler. Tangelos ayrıca yağ hücrelerinizi yakabilir ve bel çevrenizde biriken fazla yağı azaltabilir..

11. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Tangelos, C vitamini açısından zengindir ve bir meyve bu vitaminin yaklaşık %100’ünü sağlar. Vit C, vücudunuzu bakteri ve virüse neden olan birçok enfeksiyondan koruyabilen doğal bir antioksidandır. Ayrıca bir dizi alerjiyi, soğuk algınlığını, öksürüğü ve hatta ölümcül Kanserleri önleyebilir..

12. Kan Dolaşımını Artırır:

Vücuttaki zayıf kan dolaşımı organlarınıza zarar verebilir. Tangelos, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin kaybını tedavi ederek kan akışınızı iyileştirebilen Folat ve demir seviyeleri ile yüklenir. Organlarınızı oksijenlendirmeye yardımcı olurlar ve daha iyi işlev görmenin yolunu açarlar..

13. Kanseri Önler:

Tangelos, farklı tipte antioksidanlar ve flavonoidler içerir. Bunların arasında, Kansere yakalanma riskini etkili bir şekilde azaltabilen Flavanonlar vardır. Flavanonlar ayrıca tümör hücrelerini öldürerek ve sağlıklı hücre büyümesini teşvik ederek kanserle savaşma yetenekleriyle bilinir..

14. Kemikleri ve Dişleri Güçlendirir:

Sağlıklı kemikler sağlıklı bir insan yapar. Tangelos, kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirebilecek Kalsiyum ve Magnezyum gibi önemli minerallerle doludur. Kemik yoğunluğunuzu artırarak kırık riskini azaltmaya yardımcı olurlar. Her gün taze tangelo tüketmek diş kırılmasını ve kaybını azaltabilir..

15. Böbrek Taşlarını Önler:

Araştırmalar, her gün narenciye suyu, özellikle Tangelo suyu içmenin böbrek taşlarını yok etmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu meyve suyunun asidik içeriği bu taşları eritebilir ve idrar yoluyla dışarı atılmasını sağlayabilir. Farkı görmek için birkaç gün boyunca bir bardak Tangelo suyu tüketebilirsiniz..

16. Kalp Sağlığına İyi Gelir:

Tangelos, kolesterol seviyenizi düşürerek kalbiniz için harikadır. Kolesterolün vücutta birikmesi atardamar duvarlarınızı tıkayabilir ve geçitleri daraltabilir. Bu, zayıf kan akışına ve nihayetinde kalp krizlerine yol açabilir. Kronik kalp hastaları Tangelo’dan büyük ölçüde yararlanabilir.

Tangelo Yan Etkileri:

Tangelo, diğer narenciye meyveleri gibi bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Vücudumuzdaki yaygın Tangelo yan etkilerinden bazılarını öğrenmek için okumaya devam edin:

 • Mide bulantısı
 • Göğüste ağrılı yanma hissi
 • Ağız Ülserleri
 • Mide tahrişi
 • Diş Hassasiyeti
 • Bazı ilaçlarla etkileşim

Yukarıdaki inanılmaz minneola faydalarını okurken şaşırmadınız mı? Tangelo, çoğu arka bahçede yaygın olarak yetişirdi ve eskiden büyük bir incelikti. Bu harika meyve hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından çok sevilir ve hatta birçok tarifte kullanılır. Aromalı pirinçten keskin bir tatlıya kadar, bir Tangelo, meyve suyu veya bütün meyve dışında birçok biçimde olabilir. Peki ne bekliyorsun? Mevsimsel Tangelos avlama zamanı!