Mısır olarak da bilinen mısır, bazen Meksika ve Orta Amerika kökenli büyük taneli bir bitkidir. Gıda taneleri ve genellikle sebze olarak görülürler. Genellikle kullanılmadan önce çıkarılan yapraklı sapları vardır. Mısır iki farklı boyutta gelir, biri küçük mısır, diğeri büyük mısır. Genellikle yaz boyunca bulunurlar ve pişirilebilmelerinin birkaç yolu vardır. Tatlı mısır, karıştırılarak kızartılabilir veya basitçe kaynatılabilir ve biraz tereyağı veya başka soslarla yenebilir. Bazen pulao yapmak için taze pirinçle birlikte pişirilirler. Mısırın en iyi yanı, sadece lezzetli olmaları değil, aynı zamanda önemli olan birçok faydaya sahip olmalarıdır..

Mısırın Avantajları ve Faydaları

Mısırın Kullanım Alanları ve Faydaları:

Mısırın en iyi sağlık yararlarını bilmek ister misiniz? Mısırın en iyi sağlık yararları hakkında bilginizi artırmak için yukarıda verilen ayrıntılı makaleyi okuyun. Mısırın ilk on faydasını öğrenelim.

Mısırın Sağlığa Faydaları:

1. Sindirim:

Sık sık sindirim sisteminden şikayet eden kişilerde kabızlık, mide enfeksiyonu ve kusma şikayetleri olur. Bu yaygın sorunlar vücudunuzu zayıflatır ve yeterince rahatsızlığa neden olur. Ayrıca sizi zinde ve sağlıklı bir yaşam sürmekten kilometrelerce uzak tutar. Homeopatik veya allopatik yardım alsak bile, bunun sorunu yalnızca kısa bir süreliğine halledeceğini anlamamız önemlidir. Güçlü ve temiz bir sindirim sistemi için mısıra ihtiyacınız var. Evet, doğru duydunuz. Bu sebzeler sindirim sisteminizdeki tüm bakteri ve mikroplarla savaşabilir ve sisteminizi tamamen temizleyebilir. Kolonunuzu ve sindirim sürecinizi iyileştirecektir..

2. Enerjiyi Artırır:

Mısır, çok kısa sürede size çok fazla enerji sağlayabilecek yüksek miktarda karbonhidrat içeren nişastalı bir sebzedir. Gün boyunca devam etmeniz için yeterli olan 29 gram karbonhidrat içerirler. İş yerinizde ve hatta egzersiz yaparken performansınızı optimize edecektir. Bu sayede daha fazla kilo verebilir ve daha fazla kalori yakabilirsiniz. Antrenmandan birkaç saat önce mısır yemeniz her zaman tavsiye edilir. İçinizden bir patlama enerjisi hissedeceksiniz..

3. Kilo Alımını Kolaylaştırır:

Mısır da kilo alımını kolaylaştırmak için yeterlidir. Zayıfsanız ve bu kiloları vermenize yardımcı olacak bir şey arıyorsanız, biraz mısır aldığınızdan emin olun. Bir fincan yaklaşık 130 kalori içerir. Bu, birkaç ay içinde kilo vermeniz için yeterlidir. Sadece kolay bir atıştırmalık olarak al.

4. Size Sağlıklı Bir Kalp Verir:

Mısırdan elde edilecek en büyük faydalardan biri, kardiyovasküler sistemlerini iyileştirmektir. Diğer kuruyemişlere kıyasla yağ ve sıvı yağ oranı düşüktür, bu da onu kalp için süper sağlıklı kılar. Diğer kuruyemişlerde hatırı sayılır miktarda bulunan oleik asidi bunda da asla bulamazsınız. Kolesterol içermezler ve sizi çeşitli kalp hastalıklarından uzak tutan antioksidanlara sahiptirler. Mısır yardımıyla özgür, aktif ve sağlıklı bir hayat yaşayabileceksiniz. Bu yüzden bir dahaki sefere markete gittiğinizde, biraz satın almaktan çekinmeyin..

5. Hamile Kadınlar İçin En İyisi:

Hamilelik, her kadının hayatının çok önemli bir parçasıdır. Sadece o değil, ailesinin her bir üyesi yeni üyenin doğumunu dört gözle bekliyor. Kadınlar bu özel dönemde sağlıklı ve formda kalmak için hemen hemen her şeyi yaparlar. Egzersiz yapmaktan sağlıklı beslenmeye kadar, kaçıracakları tek bir şey bile yok. Her hamile kadının aklında tuttuğu bir diğer önemli şey, diyetine biraz mısır eklemesi gerektiğidir. Bu sebze, bebeğin omuriliğinin ve beyninin gelişimine yardımcı olur ve doğumunuzu sağlıklı hale getirir..

6. Daha Sağlıklı Vizyon:

Çoğu insan vizyonlarından şikayet etti. Pek çok insan çok küçük yaşlardan beri gözlük takmaya başladı. Bu kesinlikle sağlıklı bir yaşam tarzının bir işareti değildir. Doktorlar sık ​​sık, doğru yemeyenlerin genellikle zayıf görüşlü kişiler olduğunu söylerler. Birkaç araştırma ve anketten sonra, sonunda, sağlıklarını ve vizyonunu geliştirmek için yemeleri gereken belirli meyve ve sebzeleri bulduk. Ve bunlardan biri mısır. Göz sağlığınızı artıracak ve görüşünüzün eskisinden önemli ölçüde iyileşmesini sağlayacak sağlıklı ve doğal özellikler içerirler..

7. Protein Kaynağı:

Mısır iyi bir düşük kaliteli protein kaynağıdır. Farklı mısır türleri, yaklaşık %10-15 civarında değişen aralıkta protein içeriği içerir. Mısır, zein adı verilen proteinler açısından zengindir. Ancak bu tür proteinler, belirli amino asitlerden yoksun oldukları için kaliteden yoksundur. bu proteinler gerektiği kadar besleyici olmayabilirler, ancak şeker, hap ve kuruyemişler üzerinde mürekkep, yapıştırıcı ve kaplama üretiminde kullanıldıkları için kaliteleri benzersizdir..

8. Anti-Oksidan Özellikler:

Mısır genellikle karbonhidrat bakımından zengin bir temel gıda olarak bilinir. Ayrıca yaz partilerinde harika bir atıştırmalık olarak da adlandırılır. Ancak çok azı mısırda bulunan benzersiz poli besinlerin farkındadır. Bu besinler çok etkili antioksidanlardır. Mısırda bulunan antioksidan poli besinler, antosiyaninler, beta-karoten, kumarik asit, ferulik asit, kafein asit, lutein, siringik asit, vanilik asit, zeaksantin ve protokateşik asittir. Gıda yoluyla alınan antioksidanlarla tedavi edilebilen çeşitli hastalık çalışmaları, mısırı poli besinlerin oldukça etkili ve etkileyici bir kombinasyonu olarak değerlendirmiştir..

9. Anemiyi Önler:

Kansızlık çeken kişilerde B12 vitamini ve folik asit eksikliği vardır. Mısır bunlar açısından zengindir ve ayrıca yeni kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gerekli olan yüksek düzeyde demir içerir. Demir eksikliği de anemiye neden olur. 100 gram Mısır günlük demir ihtiyacının yaklaşık %6’sını içerir..

10. Diyabet ve Hipertansiyona Yardımcı Olur:

Mısır, şeker hastalığını azaltmada etkili olan organik bir gıda olarak adlandırılır. Mısır tanelerinin düzenli olarak alınması, NIDDM’nin (insüline bağımlı olmayan diabetes mellitus) yönetilmesine yardımcı olur. Mısırın tamamı ayrıca hipertansiyona karşı koruma sağlayan fenolik foto kimyasallar açısından da zengindir. Bu fotokimyasal, insülin emiliminin ve salınımının düzenlenmesinden sorumludur. Bir azalmayı sağlar. şeker hastalarında ani yükselmeler ve düşmeler riskini azaltarak normal bir yaşam sürmelerine yardımcı olur.Mısır ayrıca karbonhidrat, protein ve lipit metabolizmasını düzenleyen pantotenik asit adı verilen bir B vitamini içerir.Bu adrenal bezlerin düzgün çalışmasını destekler, böylece stres ve stresi önler hipertansiyon.

11. Alzheimer ve Kansere Yardımcı Olur:

Mısır aynı zamanda zengin bir timin deposudur. Enerji üretmek için gerekli olan enzimatik reaksiyonlarda önemli bir bileşendir. Ayrıca sağlıklı beyin hücrelerinin üretimine ve bilişsel işleyişine yardımcı olurlar. Hafıza için gerekli bir nörotransmitter olan asetilkolinin sentezine yardımcı olur. Eksikliği, Alzheimer olarak da bilinen yaşa bağlı zihinsel bozulmaya ve işlev bozukluğuna neden olur..

Çeşitli araştırma ve çalışmalar, mısırda bulunan antioksidanların kanserden sorumlu serbest radikallerle savaşıp onları öldürebildiğini kanıtlamıştır. Bu tahıl, göğüs ve karaciğer tümörlerinin oldukça etkili önleyici ve tedavi edici kaynağı olan güçlü bir fenolik bileşik ve ferulik asit kaynağıdır. Mısırda bulunan antioksidanlar, Programlanmış Hücre Ölümünü (PCD’ler) indüklemede etkili besinler olarak bilinir ve sağlıklı hücreleri olduğu gibi bırakır..

12. Divertiküler Hastalığı Önler:

Kolon duvarlarında kese bulunan kişilere bu hastalık teşhisi konur. Kramplar, şişkinlik ve gazdan muzdariptirler. Ağır vakalarda kanama ve enfeksiyon da bulunur. 18 yıl boyunca yaklaşık 47000 erkeği takip eden bir araştırma, patlamış mısır tüketiminin bu hastalığa yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Semptomları hafifletir. Hastalık için en iyi bilinen önleyici tedbirdir..

Mısırın Saçın Faydaları:

13. Kuru Saçlarınıza Nemlendirme Sağlar:

Kuru ve cansız saçlarınız varsa, nemli, parlak ve güzel kalması için günlük olarak nemlendirmeniz gerekir. Bunu yapmanın harika bir yolu tatlı mısır eklemektir. Bu, sağlıklı saçları korumanıza yardımcı olacak ve size parlak, canlı ve parlak bir görünüm kazandıracaktır. Saç derisinin kurumasını ve pul pul dökülmesini önlerler ve günlük olarak saçınız için gerçekten ihtiyacınız olan şey budur..

14. Kuru ve Kaşıntılı Saç Derisi:

Kuru ve kaşıntılı saç derisi veya kalitesiz saçlardan muzdarip insanlar, diyetlerine kesinlikle biraz mısır eklemelidir. Her türlü kaşıntıyla mücadele etmek için mısır paketi de kullanabilirsiniz. Muz ve ezilmiş tatlı mısırdan bir macun yapmanız ve kafa derisinin her yerine sürmeniz gerekecek. Bu en az haftada bir yapılmalı.

15. Cildinizi Nemlendirir:

Kadınlar olarak her zaman ciltleri için endişeleniyoruz. Yıl boyunca ciltlerini nemli, taze ve güzel tutmak için ev yapımı tarifler, ürünler ve kozmetikler aramaya devam ediyoruz. Ancak bu uzun güzellik arayışında bazen doğal unsurları kullanmayı unutuyoruz. Ve bununla, meyve ve sebzeleri kastediyorum. Kendinize iyi bir cilt elde etmek için biraz tatlı mısır kullanmanızı öneririz. Cildi kızarıklıklardan, lekelerden ve diğer sorunlardan koruyan C vitamini içerirler..

Mısırın faydalarının yukarıda tartışılması, mısırın sadece temel bir gıda olduğu konusundaki kafamızdaki tüm yanlış anlamaları ortadan kaldıracaktır. Sadece bizi sağlıklı tutmakla kalmayıp aynı zamanda hayatı tehdit eden birçok hastalıkla savaşmamıza yardımcı olan zengin mineraller ve besinler kaynağıdır..