Nar taneleri doğada bulunan lezzetli ve besleyiciliği yüksek besinlerden biridir. Ancak, pek çoğu bu tohumlardan elde edilen Nar yağının farkında değildir. Nar çekirdeği yağı, hafif meyveli bir kokuya sahip, antioksidan bakımından zengin bir yağdır. Şampuanlar, nemlendiriciler, sabunlar dahil birçok cilt ve saç bakım ürününde ve hatta bazı ilaçlarda kullanılmaktadır. Nar yağı cildin derinliklerine nüfuz edebilir ve kök seviyesinde çalışabilir. Bu aynı zamanda C vitamini ve flavonoidlerle zenginleştirilmiş en iyi yağlardan biridir. Nar çekirdeği yağının cilde, saça ve sağlığa sağladığı en iyi faydalardan bazıları hakkında daha fazla bilgi edelim..

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları

Nar Çekirdeği Yağı Nedir??

Nar çekirdeği yağı, Nar tohumlarının soğuk preslenmesiyle elde edilen uçucu bir yağdır. Özellikle aromaterapi ve kozmetik ürünlerinde kullanılan amber kokulu, doğal açık renkli bir yağdır. Nar çekirdeği yağı esas olarak topikal uygulamalar için tasarlanmıştır, ancak belirli sağlık bozukluklarını tedavi etmek için dahili olarak az miktarda tüketilebilir..

Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Nar yağı harici uygulamalar için güvenlidir. Bununla birlikte, oldukça güçlüdür ve bu nedenle doğrudan cilt üzerinde kullanılamaz. Bu yağı kullanmanın önerilen yolu, Hindistan Cevizi veya Zeytin gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırmaktır. Bu yağı doktor tavsiyesi almadan tüketmek tehlikelidir. Ayrıca önerilen dozdan fazlasını almak tehlikeli olabilir..

Nar Çekirdeği Yağının Besin Değeri:

Yarım fincan porsiyon başına Nar Çekirdeği Yağının besinsel dağılımına göz atın:

  • Toplam Kalori: 72
  • karbonhidratlar: 16.3 gram
  • Protein: 1.5 gram
  • Yağ: 1 gram
  • Lif: 3.5 gram
  • şekerler: 11.9 gram
  • C vitamini: 8,9 mg
  • Potasyum: 205 mg
  • fosforlu: 31 mg

Nar Çekirdeği Yağının İnanılmaz Faydaları:

İşte sağlık, saç ve cilt için en iyi 11 nar çekirdeği yağı kullanımımız. Onlara bir göz atalım.

Nar Çekirdeği Yağı Kullanımları

1. Kalp Sağlığına İyi Gelir:

Nar çekirdeği yağı kalp için harikadır çünkü vücuttaki kan dolaşımını artırarak ve ayrıca vücuda obezite, diyabet ve diğer aşırı kilo sorunlarına karşı savaşmaya yardımcı olan sağlıklı yağlar sağlayarak sizi aktif tutmaya yardımcı olur..

2. Kanser Önleme:

Vücudunuzdaki herhangi bir DNA hasarı, vücudunuz için zararlı olan kanser hücrelerinin yavaş yavaş artmasına neden olabilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürebilmeniz için bu kanser hücrelerini değiştirmeye yardımcı olmak Nar çekirdeği yağının işidir. Yağda bulunan antioksidanlar, vücudu kolon, akciğer ve memede bulunan kanser hücrelerine karşı korumaya yardımcı olur..

3. Kilo Kaybına Yardım:

Narın, kanınız için çok kötü olan ve zamanla göbek yağına ve fazla kiloların oluşmasına neden olan yağ olan trigliserit ile savaştığı bilinmektedir. Nar, bu yağa neden olan ajanları kanınıza karışmadan öldürmeye yardımcı olur, böylece sorunu daha ortaya çıkmadan çözer ve zaten mevcut olan trigliseritlere gelince, Narda bulunan ajanlar onları etkili bir şekilde parçalamaya yardımcı olur, böylece fazlalık vücudunuzdaki yağ zamanla azalır.

4. Vücudun Kas Ağrılarını ve İltihaplı Bölgelerini Tedavi Edin:

Nar çekirdeği yağı, vücudunuzda sizi rahatsız eden iltihapları soğutmanın mükemmel bir yoludur. Yağı vücudunuzun ağrıyan bölgelerine sürmek, yağda bulunan oksitleyici faktör nedeniyle kasları gevşetmenin iyi bir yoludur..

5. Bağışıklığı Artırır:

Nar, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olan, hastalıklarla savaşan ve sizi sağlıklı tutan çok sağlıklı ve lezzetli bir besindir. Bağışıklığınızı artırmak, vücudunuz için mükemmel olan herhangi bir hormonal dengesizliğe karşı da savaşmanıza yardımcı olur..

6. Kusursuz Cilt:

Narın sivilcelerden ve hatta sivilcelerden bile kurtularak kusursuz bir cilt sağladığı da bilinmektedir. Nar çekirdeği yağının yüz için faydaları, iyi kan dolaşımı ve parlak bir cilt için cilde masaj yaparak elde edilebilir. İstediğiniz sonuçları elde etmek için Nar yağı kremlerini bile kullanabilirsiniz..

7. Nar Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları:

Nar çekirdeği yağı ayrıca yanıkları, kesikleri, cilt lezyonlarını ve iltihapları etkili bir şekilde tedavi ettiği bilinmektedir. Yağda bulunan maddeler, cildinizi zamanla iyileştirmeye yardımcı olan çok doğal şifacılardır. Cilt için nar çekirdeği yağı kullanmak, aynı zamanda tahriş edici bir cilt hastalığı olan sedef hastalığı gibi sorunlarla baş etmesiyle de bilinir..

8. Nar Çekirdeği Yağının Saç Uzamasına Faydaları:

Nar çekirdeği yağı, saç büyümesini ve köklerin gücünü artırmaya yardımcı olan aktif oksitleyici ve besleyici bileşenlere sahip olduğu için saçınızı tedavi etmeye yardımcı olmak için de mükemmeldir. Saç köklerine derinlemesine nüfuz ederek saç derisinde iyi dolaşımı uyarabilir ve güzel saçlar verebilir. En etkili sonuçları almak için saçınıza en az haftada üç kez bol miktarda Nar çekirdeği yağı uygulayın..

9. Kan Basıncını Düşürür:

Nar çekirdeği yağının yüksek tansiyon seviyelerini düşürmede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Yağ, kan basıncınızı kontrol edebilen ve sağlıklı bir kalbi teşvik edebilen biyoaktif polifenoller, flavonoidler ve diğer antioksidanlarla zenginleştirilmiştir..

10. Anti-inflamatuar Özellikler:

Nar yağı, ciltteki iltihabı azaltabilen ve aynı zamanda akne oluşumlarını azaltabilen harika anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ciltteki enfeksiyonları azaltabilen bakteri savaşan ajanlara sahiptir. Sivilce için nar çekirdeği yağı kullanmak için, sadece birkaç damla bu yağı hindistancevizi veya zeytinyağı ile karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın, sadece birkaç gün içinde gözle görülür değişiklikleri gözlemleyin..

11. Menopoz Belirtilerini Tedavi Eder:

Menopoz belirtileri ile başa çıkmak oldukça rahatsız edici olabilir. Nar yağının sıcak basması, terleme, ruh hali değişimleri, yorgunluk, kaygı ve uyku sorunlarını azalttığı kanıtlanmıştır. Nar yağı içeren kremlerin de vajinal bölgeyi nemlendirmede etkili olduğu ve kuruluktan kurtulma sağladığı kanıtlanmıştır..

Nar yağı, yukarıda tartışıldığı gibi güçlü bir bileşendir ve doktor tavsiyesi alınmadan asla sahip olunmamalıdır. Özellikle hamile kadınlar ve emziren anneler, kullanımlarında çok dikkatli olmalı ve bundan kaçınılmalıdır. Herhangi bir cilt tahrişi, baş ağrısı veya başka bir yan etki gözlemlerseniz, kullanımı bırakmanız tavsiye edilir. Nar yağı evde hazırlamak kolay değildir ve sadece güvenilir markalardan satın alınmalıdır! Bu nedenle, doktorunuza danışın ve sağlık, cilt ve saç için harika nar çekirdeği yağı faydalarından yararlanmaya çalışın.!